A murit bunica lui Barack Obama

de C. Marin     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2008, 0:01 Actualitate | Internaţional


Bunica candidatului democrat la alegerile prezidentiale din Statele Unite, Barack Obama, a murit luni, la varsta de 86 de ani. Madelyn Dunham, bunica din partea mamei, era bolnava de cancer. Moartea ei intervine cu o zi inainte ca alegatorii americani sa-si dea verdictul in cursa dintre Obama si republicanul John McCain.

"Cu mare tristete anuntam ca bunica noastra, Madelyn Dunham, a murit in pace dupa lupta cu cancerul", a anuntat Obama intr-un comunicat semnat impreuna cu sora sa, Maya Soetoro-Ng. "A fost piatra de temelie a familiei noastre si o femeie de o extraordinara desavarsire, putere si modestie", au adaugat cei doi nepoti.

La sfarsitul lunii octombrie, Obama si-a suspendat campania electorala pentru a-si vizita bunica in Hawaii, a carei stare de sanatate s-a deteriorat considerabil.

Senatorul american a declarat in repetate randuri ca Madelyn Dunham a fost intotdeauna una dintre cele mai importante persoane din viata lui, alaturi de care si-a petrecut o mare parte din copilarie.

In discursul de acceptare a nominalizarii, candidatul democrat a vorbit despre sacrificiile pe care le-a facut bunica lui ca sa-l poata creste, precizand ca aceasta este "cea care a renuntat la o rochie noua" ca el sa poata duce o viata mai buna. "Mi-a dat tot ce a avut mai bun. Si desi nu mai poate calatori, stiu ca se uita la televizor si ca aceasta seara este si seara ei”, a declarat atunci Obama.

Mama lui Barack Obama a murit, de asemenea, de cancer.



















2880 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    si? (Marţi, 4 noiembrie 2008, 0:08)

    clujean [anonim]

    sper ca nu-l voteaza cineva pe motiv ca i-a murit bunica! Dumnezeu s-o ierte, dar nu vad legatura dintre calitatile necesare unui President of the USA si decesul bunicii in preziua alegerilor!
    • +7 (9 voturi)    
      @ clujean (Marţi, 4 noiembrie 2008, 0:28)

      M-power [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Clujene, s-o ierte Dumnezeu! Nici eu nu vad legatura, dar nu stiu daca a insinuat cineva ca ar fi.. poate doar tu.. Intre calitatile lui si decesul bunica-sii nu poate fi nimic. Si speri degeaba, fiindca sunt destui care iau decizii sub influenta emotionalului, si asta oriunde in lume.
    • +1 (3 voturi)    
      gata si-ul (Marţi, 4 noiembrie 2008, 0:38)

      c [anonim] i-a raspuns lui clujean

      nu cred ca s-a sugerat vreun vot pentru asta. e un eveniment din viata candidatului si foarte probabil a viitorului presedinte al statelor unite. daca s-a tot vorbit despre cainele lui bush, de ce sa nu se mentioneze si despre bunica lui obama? se pare ca si datorita ei a ajuns acolo unde este acum.
  • +1 (1 vot)    
    A murit bunica lui Barack Obama (Marţi, 4 noiembrie 2008, 0:28)

    cititor [anonim]

    Dumnezeu sa o odihnesca!
    Am ascultat aceasta trista veste pentru Barack Obama la jurnalul antena3 si ma uimit cum o "stirista" ca Alessandra Stoicescu (care transmite din America) a afirmat de doua ori ca Obama s-a dus sa-si viziteze bunica ca sa-si ia "la revedere de la ea". Oare ce scoala de ziarista o fi facut asa zisa ziarista si ce nota o fi avut la limba romana. Probabil ca ne va spune dupa mintea ei ca in curand ca se "aniverseaza" ceva timp de la deces.
    • -1 (1 vot)    
      La revedere, in lumea de apoi... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 8:16)

      costica [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Pai se referea la convingerile crestine, ca dupa viata aceasta urmeaza cea vesnica! Asa ca... LA REVEDERE este CORECT!
      Numai bine si sanatate!
  • +1 (3 voturi)    
    ba dimpotriva (Marţi, 4 noiembrie 2008, 0:37)

    gigel [anonim]

    o sa iasa ceva voturi in plus din empatie - asta e natura umana.
    • +2 (2 voturi)    
      re: (Marţi, 4 noiembrie 2008, 2:26)

      altul [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Nu neaparat va lua voturi în plus pentru asta. Dar pâna una-alta cert este ca un vot l-a pierdut cu siguranta ...
  • -2 (8 voturi)    
    Diversiunea cu bunica (Marţi, 4 noiembrie 2008, 0:44)

    benu [utilizator]

    Aceasta este diversiunea de care era nevoie ca poporul american sa voteze un "negru". Se va afla peste 50 de ani sau peste 100 de ce a murit bunica chiar cu o zi inainte de alegeri... ce o fi baut bunica ? ce i-au pus baietii in lapte?
    • 0 (4 voturi)    
      terminati cu conspiratiile astea (Marţi, 4 noiembrie 2008, 1:30)

      Ionascu [anonim] i-a raspuns lui benu

      Bunica avea 86 de ani si cancer. Asta este, se intampla, oamenii mai si mor.
      • -2 (6 voturi)    
        ha (Marţi, 4 noiembrie 2008, 2:12)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Ionascu

        DA, chiar FOARTE convenabil mai mor oamenii, nimic de zis. La cate indoieli planeaza asupra lu BO, nu m-ar mira prea tare sa-si fi ajutat bunicuta sa faca saltu - indirect, fireste.
        Deci foarte convenabil, dupa ce ca ie: 1famelist, 2 geniu, 3 reformist, 4 destept, 5 senator, 6 inteligent, 7 negru, 8... acu i-a mai murit si bunicutza, of-of-mai-mai, hai sai mai dam un vot, saracu de el, tztztz, ce erou domne!

        Bah frate ce sarada de doi lei si toti retardatii mushca ca bibanu musca!
        • +3 (5 voturi)    
          ADEVARUL (Marţi, 4 noiembrie 2008, 3:03)

          ADEVARUL [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

          Geniu, inteligent, destept inseamna in mare acelasi lucru... dar lista nu ar fi fost la fel de impresionanta cu doi itemi...

          Cred ca bunica, inainte sa se nasca Obama, i-a planificat parcursul prin viata - candidatura, culoarea pielii - si in final, ca puterea sacrificiului de sine sa incununeze asa plan mirobolant, si-a planificat propria moarte pentru presedentia lui Obama. El a fost intotdeauna manipulat de bunica lui, dinainte de nastere!!!

          Nu mai muscati ca "bibanu' musca", lasati "sarada", treziti-va la realitate!

          Vaaaai de bunica-ta fatmanx daca ajungi vreodata sa candidezi ca presedinte al clubului de crosetat din cartier! Omoar-o! N-o lasa! Orice pentru presedentie! ... De fapt nu-i nevoie, oamenilor le e mila de tine deja, las-o sa traiasca daca mai are ani...

          Cand vine vremea, AVETI GRIJA LA NEPOTI!!!
        • +1 (1 vot)    
          ma ingrozeste (Marţi, 4 noiembrie 2008, 7:47)

          levi [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

          modul tau de gindire
      • -1 (1 vot)    
        In preziua alegerilor? (Marţi, 4 noiembrie 2008, 9:07)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui Ionascu

        Coincidenta sau...nu?
  • -1 (5 voturi)    
    bunicutza omorata (Marţi, 4 noiembrie 2008, 2:06)

    anonim [anonim]

    eu cred ca totul este un joc de culise, si bunica a fost defapt omorata special sa mai primeasca niste voturi......
    • -1 (5 voturi)    
      deh (Marţi, 4 noiembrie 2008, 2:22)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Pai e foarte probabil avand in vedere ca BO a cam adus-o in discutie, ca a facut ca a dres, ca ce mare dragoste, etc. Si manevra de maestru, hop, bunicutza raposeaza, taman in preziua alegerilor! Bah frate, ce coincidenta dracului!
    • 0 (2 voturi)    
      bunicutza (Marţi, 4 noiembrie 2008, 2:26)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Ba eu cred ca a fost mancata de lup.
  • -1 (3 voturi)    
    u (Marţi, 4 noiembrie 2008, 7:30)

    6 [anonim]

    stirea mileniului! a murit bunica lu mesia 2.0
  • +1 (3 voturi)    
    Breaking News (Marţi, 4 noiembrie 2008, 9:06)

    Claude [anonim]

    A murit pisica lui McCain!! Pisica lui McCain era mult mai iubita decit bunica lui Obama!
    Steagurile in berna!

    A ajuns campania asta in SUA mai penibila deit la noi!
  • -1 (3 voturi)    
    asa si? (Marţi, 4 noiembrie 2008, 9:20)

    liviu [anonim]

    ce daca?
    mor oameni in fiecare zii, si inca destui...
    da nu le pasa nimanui decat "vedete" (ca alea probabil au 3 c...., sau 3 perechi de sani, dupa caz)...

    cat despre bunica lui x .... e bine ca nu ajungem la varu, strabunicu, copii lui varu de al 15-lea...

    penibil articol...

    adevaru e ca sua face din orice abureala mae stire, si campaniile electorale din sua sunt , (da este posibil) mai penibile ca la noi...
  • 0 (0 voturi)    
    Serios vorbind.. (Marţi, 4 noiembrie 2008, 10:41)

    Claude [anonim]

    ... stirea asta, in momentul asta, aduce cu decesul unui erou pozitiv secundar dintr-un film de actiune. Dupa victoria finala, eroul principal si cei care l-au ajutat sa invinga raul se vor aduna la capatiiul celui care si-a dat viata pentru ca binele sa invinga raul. Pariez ca inmormintarea bunicii lui Obama va avea parte de o mediatizare excesiva. Saraca femeie.... Sarac tipar de film american...
  • +1 (1 vot)    
    Credeti ca avem sanse (Marţi, 4 noiembrie 2008, 10:41)

    Claude [anonim]

    si la noi sa moara bunicuta inainte de alegeri?
    • 0 (0 voturi)    
      sper! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 18:20)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      Asa pomana de sufletu nostru ar fi bine primit! :))