Spatiul cosmic miroase a friptura, sustin expertii NASA

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 octombrie 2008, 14:20 Actualitate | Internaţional


Spatiul cosmic miroase a friptura, sustin expertii NASA. Universul are, de asemenea, si o aroma de metal fierbinte si de sudura, relateaza tabloidul britanic The Sun. In momentul in care au revenit din spatiu, astronautii au observat un miros ciudat care emana din costumele lor, asa ca Agentia spatiala americana a angajat un expert britanic in parfumuri de la Omega Ingredients, Steven Pearce, care incerca sa reproduca mirosul reclamat de astronauti.

"In momentul in care astronautii isi scoteau costumele si castile, toti au reclamat un miros foarte particular. Am reusit deja sa reproducem mirosul carnii prajite, dar cel al metalului fierbinte este mai dificil de obtinut", a spus expertul britanic.

Steven Pearce le-a spus elevilor de la Moorside High School, din Manchester, ca spera sa reproduca "parfumul spatiului" pana la sfarsitul acestui an.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3209 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    miroase a mititei!! (Vineri, 17 octombrie 2008, 14:24)

    mananc_deci exist_ [anonim]

    Am fost si eu luna trecuta in spatiu si am facut un gratar..:)!
  • +1 (3 voturi)    
    earth (Vineri, 17 octombrie 2008, 14:26)

    toast [anonim]

    Eu cred ca mirosul de friptura si de fier e emanat de pamantul nostru... A stinky Earth :))
  • +6 (6 voturi)    
    fara subiecte interesante (Vineri, 17 octombrie 2008, 14:31)

    Sour Milkway [anonim]

    Din cite stiu , in Cosmos, partea expusa la soare poate ajunge la citeva sute de C. partea umbrita la citeva sute sub zero. Mi se pare normal ca orice obiect artificial ( mai ales costumele astronautilor) sa miroasa a ceva. Cred ca s-au cam timpit si nu mai au subiecte. Mirosea a friptura pt ca se arsese vreunu la degete.
  • +5 (5 voturi)    
    Cat de idiot sa fii sa crezi asa ceva (Vineri, 17 octombrie 2008, 14:41)

    leonard [anonim]

    Tare idioti ne cred astia...daca spatiul are miros atunci hai sa ne dam castile jos si sa mirosim briza spatiului.Vorba celui de mai sus ..si-au prajit creierii si de la ei mirosea..cati bani oare se cheltuie pt. ca idiotii sa spuna asa ceva...bani cheltuiti aiurea...
    • 0 (0 voturi)    
      Cat de idiot sa fii sa crezi asa ceva (Miercuri, 31 martie 2010, 1:17)

      Trismegistul [anonim] i-a raspuns lui leonard

      Se pare ca voi, dragii mei comentatori, sinteti putin cam nelalocul vostru, daca nu intelegeti fapte stiintifice, concrete. Acesti cercetatori se chinuie sa ne ofere raspunsuri, iar voi in loc sa le aratati aprecierea pe care o merita si tot respectul cuvenit, rideti si faceti misto de ei! Tare as vrea ca sa mai vorbim si dupa anul 2012, adica... pe la inceputul lui 2013, ca sa vedem care este parerea voastra atunci!
      Asa ca... puneti si voi mina pe carte, mai serchuiti pe google despre sonda WMAP si datele despre compozitia universului actual si timpuriu, trimise de aceasta si apoi mai vorbim!
      Sa va fie rusine pentru comportamentul vostru! Daca ati avea doar 5-10% din inteligenta acestor cercetatori... si noi romanii am fi deja departe. Dar nu, voi in loc sa tratati un subiect cu seriozitate, daca nu il intelegeti... mai bine rideti! Ca de... e mai usor sa rizi,decit sa citesti, sa te informezi, pentru a putea sustine o discutie adevarata pe marginea unui subiect stiintific!
      Tot repectul meu pentru autorul acestui articol si pentru cercetatorii mentionati!
  • +2 (2 voturi)    
    o lume de fripturisti (Vineri, 17 octombrie 2008, 15:36)

    gogu [anonim]

    s-a dus mirosul fripturistilor pina in spatiu.
    de acum ne stiu si extraterestrii.
  • +1 (1 vot)    
    The smell of space (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:12)

    petrica [anonim]

    http://spaceflight.nasa.gov/station/crew/exp6/spacechronicles4.html
  • +1 (1 vot)    
    dap... (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:18)

    zuzu [anonim]

    Data viitoare sa nu uit mustarul Bunica!
    Dar nu zisera astia... manele... manele erau? Ca nu am bani de baterii la cas :)
  • +2 (4 voturi)    
    gresit! miroase a ciolan! (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:53)

    Ciprian [anonim]

    miroase a ciolan, nu a gratar, dar ati fost pe aproape! pai de ce credeti ca geoana vrea sa trimita pesedisti in spatiu????

    sper sa fie adevarata faza cu mirosul, pentru ca sper ca o sa plece chiar el si, mai mult decat atat, ca nu se mai intoarce!
  • +3 (3 voturi)    
    corect (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:36)

    atreus [anonim]

    raspuns corect! Numarul de atomi sau molecule din spatiul cosmic e prea mic pentru a produce vreun miros. Oricum este stiut ca nasa este finantata din bani publici. Din acest motiv ea are de castigat cand un american scrie o scrisoare de sustinere pentru nasa catre senatorul lui preferat. Asadar pe langa proiectele cu adevarat interesante (noul vector spatial, pe care nu vor sub nici un chip sa il arate la altii sau sa accepte colaborari internationale, diverse retele de telescoape spatiale si multe altele mai mult sau mai putin secrete) se mai introduc si cateva proiecte "populare" care au rol secundar si finantare pe masura. Asta se stie si e foarte putin deranjant. E putin important daca cel care da banii chiar intelege cum anume se folosesc. Majoritatea habar nu au. Deci subiecte interesante sunt, dar daca nu sunt secrete atunci macar nu se mediatizeaza excesiv pentru ca sunt prea tehnice.
    • +2 (4 voturi)    
      corect la corect (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 0:19)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      probabil ca unele substante din componenta costumelor au suferit transformari termice care au generat acele mirosuri. In vid n-are cum sa miroase a ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    Koooool (Vineri, 17 octombrie 2008, 19:07)

    P [anonim]

    Mirosu' ca mirosu', da' carnitza unde e?
    • 0 (2 voturi)    
      si garnitura (Luni, 20 octombrie 2008, 9:03)

      triple x [anonim] i-a raspuns lui P

      nu mere friptura fara cartofi prajiti ... de aia propun sa se infiinteze un mcdonalds pe luna ... ori s-o fi infiintat deja si atunci, de acolo vine mirosul :)))
      • 0 (0 voturi)    
        complicat (Marţi, 21 aprilie 2009, 22:28)

        d3n1s [anonim] i-a raspuns lui triple x

        cata stiinta in compozitia si fabricarea unei fripturi:))
  • 0 (0 voturi)    
    so tru' :) (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:00)

    cosmic man [anonim]

    adevarul este ca mirosea a friptura...pt ca eu eram lanaga ei cu gratarul:))