Ghidul Lonely Planet 2008

Turistii straini care vin in Romania sunt sfatuiti sa se fereasca de hotii de buzunare, de taximetristii care nu folosesc aparatul de taxat si de cainii vagabonzi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2008, 21:42 Actualitate | Internaţional


Ghidul LP: se spune ca fiecare roman a fost muscat de caini
Foto: Rompres
Furtul din buzunare, taximetristii care nu folosesc aparatul de taxat, cainii vagabonzi, surprizele neplacute la primirea notei de plata la restaurant si stilul imprudent in care soferii conduc prin oras sunt repere prin care turistilor straini le este descrisa Romania in ghidul Lonely Planet.

  • "Tineti-va geanta in fata!"

Ghidul realizat in 2008 pentru turistii care doresc sa viziteze Romania avertizeaza ca in Bucuresti si Brasov, in principal, dar si in Constanta, Iasi, Suceava si Timisoara "lucreaza" hoti de buzunare, iar vizitatorii sunt sfatuiti sa isi tina geanta in fata, si nu la spate. Ei sunt asigurati ca in acest fel nu vor fi astfel identificati ca turisti, deoarece si localnicii aplica acelasi "metode", potrivit Mediafax.

"Tineti-va gentile cu fermoarul tras si, daca este posibil, inchise. Taierea gentii este un risc asa ca trebuie sa va tineti geanta la vedere", li se spune turistilor dornici sa se plimbe pe strazile oraselor din Romania.


  • Masa la restaurant: Nota de plata, diferita de pretul din meniu

Inainte de a comanda la un restaurant, turistilor li se explica faptul ca preturile afisate intr-un meniu sunt diferite de cele incluse pe nota de plata. "Vi se arata un meniu cand va asezati la masa si vi se da un alt meniu, cu preturi mult mai mari, impreuna cu nota de plata. in unele cazuri, nu este operata vreo schimbare de meniu, dar se uita sa vi se spuna ca pretul este la suta de grame pentru orice produs din carne si ca 400 de grame reprezinta portia minima. in alte situatii, puteti comanda o sticla de vin din 2002, la 8 dolari, care nu se mai afla insa in stoc, iar chelnerul va aduce acelasi vin, dar din 1989, la 120 dolari, crezand ca nu va suparati", spune autorul ghidului. Turistilor li se recomanda astfel sa ceara detalii in amanunt inainte de a comanda la un restaurant.

  • Taxi, doar daca e necesar

Taximetristii care nu folosesc aparate de taxat sunt o alta problema asupra carora li se atrage atentia turistilor straini, care afla diferite metode prin care sunt pacaliti clientii. "Aceste metode includ, dar fara a se limita doar la astfel de cazuri, plimbatul in cercuri cu masina pentru a creste numarul de kilometri parcursi, solicitarea de a plati si pentru intoarcerea taxiului in oras daca va indreptati spre aeroport sau scoaterea din uz a aparatului de marcat si taxarea in functie de imaginatie", se arata in ghid.

Pentru a evita astfel de probleme, turistii sunt indemnati sa apeleze la taxi doar daca este absolut necesar si sa priveasca cu atentie tarifele inscriptionate pe usa masinii.

  • "Se spune ca fiecare roman a fost muscat de caini"

Nici cainii vagabonzi nu lipsesc din descrierea oraselor romanesti, iar turistii sunt sfatuiti sa lase in pace animalele, deoarece serviciile medicale din Romania nu prezinta garantia unei interventii eficiente pentru eliminarea efectelor unei muscaturi.

"In general, cainii sunt calmi si au frica de oameni, deoarece unii romani sunt cruzi fata de animale. Dar ca si oamenii, puteti gasi un caine care are o zi proasta sau pur si simplu este turbat, iar atunci oamenii sunt muscati. Se spune ca fiecare roman a fost muscat de caini si se feresc de ei. Acelasi lucru ar trebui sa il faca si turistii, deoarece utilizarea serviciilor medicale poate avea efecte nedorite", sustine autorul ghidului.

  • Autorul ghidului s-a "documentat" un an si jumatate in Romania

Editorul de ghiduri de calatorie Lonely Planet, preluat anul trecut de compania BBC Worldwide, publica circa 500 de titluri in limbi de circulatie internationala, inclusiv ghiduri pentru anumite tari si orase destinate organizarii unor calatorii cu buget prestabilit, in principal pentru piete din Marea Britanie, California si Australia.

Lonely Planet realizeaza si serialul TV "Lonely Planet Six Degrees" pentru Disovery Networks, fiind si proprietarul site-urilor lonelyplanet.com si lonelyplanet.tv.

Autorul ghidului arata ca a calatorit prin Romania timp de 18 luni pentru a culege toate aceste informatii si precizeaza ca va reveni in tara in lunile mai si iulie 2008, pentru a actualiza informatiile.

Recomandari similare au fost lansate si de ghidul de calatorii Le Routard pentru sezonul 2006-2007, publicat de Hachette, a cincea mare editura din lume si membra a grupului francez de media Lagardere si distribuit in numeroase tari in limbile franceza, engleza, spaniola, italiana, poloneza si germana. Ghidul avertizeaza turistii asupra problemelor din Romania legate de furtul din buzunare, taximetristii-pirat, cainii vagabonzi si bacsisul obligatoriu pentru diferite servicii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4220 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    destul de exact (Marţi, 27 mai 2008, 22:07)

    cheloo [anonim]

    mda, destul de buna radiografie a ospitalitatii romanesti. nu imi e clar daca in articol se urmareste un ton ofuscat sau unul, mai firesc, jenat...
    • -3 (3 voturi)    
      mda... (Marţi, 27 mai 2008, 22:49)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui cheloo

      Mie nu mi se pare chiar exact. In unele parti e de bun simt si, evident, exact, cum ar fi tinutul gentii in fata si apararea portofelului dar problema cu taximetrstii mi se pare totusi exagerata. La fel mi s-a intamplat si in Italia si soferul de taxi era un italiano vero, nu emigrant.

      "Se spune ca fiecare roman a fost muscat de caini" e o mare exagerare si nici nota de plata nu difera fata de pretul din meniu in marea majoritate a restaurantelor. Doar pe litoral...

      As spune ca ghidul e plin de exagerari.
      • +4 (4 voturi)    
        Exagerare (Miercuri, 28 mai 2008, 9:25)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

        Nu este nici o exagerare. Este realitatea. Insa tie ti se pare deja absolut normal sa fii inconjurat de caini, de hoti si de tzepari. Esti cumva taximetrist ?
      • +2 (2 voturi)    
        nota de plata difera... dar si in alte parti (Miercuri, 28 mai 2008, 11:58)

        elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

        la noi platesti pentru paine, smantana, ardei separat ..desi tu ai comandat o ciorba in 90% din localuri... dar se poate si mai rau
        In grecia apa pe masa este obligatorie si gratis... dar am patit unde am platit 3 euro pentru tacamauri si servetel ..sau unde se vroiau a fi de lux pentru cinci masline si cinci chifle puse pe masa in semn de primire am paltit 12 euro
        Asa ca trebuie comparate cu alte ghiduri si doar dupa aceea criticate.
        • 0 (0 voturi)    
          Corect (Miercuri, 28 mai 2008, 14:06)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

          In Grecia se cheama "coperto", parca. Si am platit 2-3E/pers pentru "loc". Chestia asta am vazut-o si in unele restaurante din Bucuresti, unde coperto acopera toate maruntisurile (gen ardei, smantana, paine). Pe de alta parte cam peste tot in Grecia ti se aducea ceva din partea casei (un uzzo, o paine cu usturoi). Tot asa, si la noi unii s-au inspirat, dar am gasit destul de rar acest obicei in Romania. In Italia am fost in restaurante unde scria mare pe usa "service 10%" (bacsisul pentru chelner) si ti se punea automat pe nota, indiferent ca te-a servit prompt sau in sila. Deci, nu pare mai diferit la noi decat la altii.
          Eu cel putin n-am fost muscat de nici un caine (inca).
          Hoti gasesti in toate orasele mari, dar s-ar putea in unele tari din vest sa fie tot "romani"
      • +3 (3 voturi)    
        au si dreptate - ar trebui luate masuri (Miercuri, 28 mai 2008, 12:11)

        c [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

        Ai mers vreodata cu 'taximetristii' de la gara de nord...adica cei cu care merg turistii ? Nu cei de pe la tine din fata blocului. Eu am asistat la o negociere in care pana la universitate, un cioroi de la gara de nord le-a cerut unor nemti 100E. Vezi si tu daca are access vreo persoana cinstita in zona de taxiuri de la gara de nord. Nu stiu cum e la aeroport.
        Alta data tot pe la iesirea din gara de nord, a venit o persoana straina sa ma intrebe diverse lucruri. In timp ce ii explicam tipei respective, au venit niste cioroi in geaca de piele si au zis s-o tai ca se ocupa ei.
        Iar legat de caini, chiar pe langa blocuri la mine s-a aciuat o gasca de caini vagabonzi. De obicei sunt cumintzi si dorm, dar au fost si zile cand m-au alergat pe acolo. Iar daca te uiti sa vezi ce cozi sunt pentru vaccinul anti rabic o sa vezi ca numarul celor muscati e destul de mare.
    • 0 (0 voturi)    
      destul de ce??? (Miercuri, 28 mai 2008, 0:04)

      xulesku [anonim] i-a raspuns lui cheloo

      stimabile domn, ori e exact ori nu e! :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu chiar exact (Joi, 29 mai 2008, 9:57)

      jkrbv [anonim] i-a raspuns lui cheloo

      E perfect adevarat cu cainii, taximetristii si teparii de la Bucuresti, eu ca roman ma simt la fel de cate ori vizitez orasul ala. In Brasov, unde locuiesc, as spune mai putini caini, tepe de la nenea taximetristu mai putine, cat despre restaurante in BV nu pot decat sa le laud pentru ca niciodata n-am patit sa fiu inselat. Asta probabil pentru ca vorbesc romaneste :). Cu cainii astia e nevoie de o actiune nationala, de a lega proprietarii de posesiile lor canine, pt ca multi renunta la aceste vietati ca la niste obiecte de care te-ai saturat subit.

      Si mai am impresia ca cei mai supatrati pe viata si pe romani de pe acest forum nu prea au fost plecati in tari straine. Daca nu stiti despre ce vorbiti mai bine va abtineti!! In Grecia nu exista "coperto" (e un termen folosit in Italia), chestia cu 10% in Italia este o boala europeana, dar macar esti avertizat si poti accepta sau nu.

      Pe cei care nu se simt mandrii ca sunt romani nu pot decat sa-i compatimesc si sa le spun ca Ardealul acum aproape 100 de ani, dupa sute de ani de dominatie straina, a decis sa se uneasca cu tara pentru ca erau mandrii sa fie romani. Cu afirmatiile voastre nu faceti decat sa va exprimati neputinta, inferioritatea si frustrarile de looseri ce sunteti. Aruncati-va dreaq' in Dambovita nenorocitilor!!!
  • 0 (2 voturi)    
    dragoste multa (Marţi, 27 mai 2008, 22:31)

    Vegeta [anonim]

    perfect de acord
    exact asta este imaginea pe care o am eu despre romania
    si sunt roman, traiesc in romania, in capitala

    am uitat sa spun ca sunt mandru de conducatorii nostri: ceausescu, iliescu, constantinescu si basescu
    multa zeama in gura la toti patru
    niste incompetenti
    • +1 (3 voturi)    
      Ce mai popor (Miercuri, 28 mai 2008, 8:49)

      Delikatul [anonim] i-a raspuns lui Vegeta

      Ceausescu, Iliescu, Constantinescu, Basescu, Ionescu, popescu, Gheorghe...Niste incompetenti....
      Restul,..adica vezi doamne noi, niste competenti. Zicea cineva mai invatat, ca fiecare popor isi are conducatorul meritat. Cred ca se adevereste intocmai la noi. Ciinii, gunoaiele, furturile sint emblema noastra. O parte din noi ne rusinam de asta dar cea mai mare parte se mindreste.
  • +4 (4 voturi)    
    Brand-ul de tara (Marţi, 27 mai 2008, 22:35)

    Eddy [anonim]

    Iar politia priveste, nu neputincioasa, ci corupta...
  • +1 (1 vot)    
    trist (Marţi, 27 mai 2008, 22:38)

    tractoristu [anonim]

    Trist, dar din nefericire tot ce este scris in ghidul respectiv este adevarat.
  • -3 (3 voturi)    
    Autorii (Marţi, 27 mai 2008, 22:39)

    MX [anonim]

    Autorii ghidului sunt (parca) Leif Petersen (judecand dupa blogul sau http://killingbatteries.com/ habar n-are despre .ro, in ciuda timpului petrecut aici) si partial Robert Reid (http://www.robertreid.info/) .
    • +3 (3 voturi)    
      MX (Miercuri, 28 mai 2008, 9:27)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui MX

      Amice, tu habar n-ai de Romania. Sau esti si tu un taximetrist cu wireless montat in masina ?!
  • -2 (6 voturi)    
    da...exact... (Marţi, 27 mai 2008, 22:42)

    eu [anonim]

    destul de exact daca esti un strain retardat sau orice tip de om care priveste doar in alb si negru...

    jenant...sa vorbesti doar de hoti, caini, taxi si note de plata... asta nu prea e Romania cum o vad eu...si o vad destul de bine....

    dar repet...multi straini sunt fff "limitati" .... pe alocuri retarzi ...asa ca normal sa le faci un articol de asa gen....

    cunosc f multi straini care au vizitat tara noastra si pleaca cu o parere destul de buna despre ce e aici...ei recunosc schimbarile ...
    • +1 (1 vot)    
      nu neaparat (Miercuri, 28 mai 2008, 0:45)

      Luca [anonim] i-a raspuns lui eu

      Si eu daca as calatori pentru prima data intr-o tara straina as vrea sa stiu astfel de detalii. Iar ghidul contine o multime de detalii pozitive despre Romania -- doar articolul de fata alege sa se concentreze asupra aspectelor mai neplacute (jenante, cum spui tu), probabil din dorinta de a incuraja niste schimbari.
    • +3 (3 voturi)    
      Schimbari (Miercuri, 28 mai 2008, 9:29)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Aici nu e vorba de progres, e vorba de o zugravire a situatiei actuale. Care este cea descrisa in ghid.
  • +3 (3 voturi)    
    publicitate agresiva (Marţi, 27 mai 2008, 22:48)

    advertiser [anonim]

    da-o dreaq de treaba... e imposibil de citit o stire din cauza porcariei aleia a romtelecomului. inteleg ca va dau bani, da' agreseaza cititorii! plus ca e mincinoasa (pe langa promisiunile desarte evidente) te mai si duce pe site-ul lor cand incerci sa o inchizi. ce naiba... oricum nu ma-ncred in darurile grecilor, ma mai si puneti acum sa caut alte site-uri de stiri?
    • 0 (0 voturi)    
      schimbare de atitudine (Joi, 29 mai 2008, 16:31)

      ana [anonim] i-a raspuns lui advertiser

      sunt romanca si pana acum un an am locuit in bucuresti.
      actualmente locuiesc in viena si nu as mai face un schimb, doamne fereste.
      nu pentru ca orasul acesta arata mai bine decat bucurestiul ci doarpentru ca este mai curat, este o disciplina de fier care te face sa te simti in siguranta si nu ai motive sa ti se urce tensiunea si faptul ca exista o bunavointa extraordinara chiar daca se observa ca nu ai accentul lor.
      o sa va povestesc ce am patit intr-un restaurant aici, apropo de restaurantele din romania.
      am servit masa si cand sa platim cu cardul, cardul nu functiona.
      sotul meu a trebuit sa dea fuga pe la toate bancila ca sa scoata bani si tot nimic.
      banca avea o problema si atunci a trebuit sa asteptam cateva ore pana se rezolva.
      cat timp sotul meu alerga dupa bani eu am ramas la restaurant ca gaj.
      dar aici vine partea neasteptata: in loc sa fiu certata sau sa mi se arunce priviri urate ca se intampla ce se intampla, chelnerul sef a venit la mine si m-a servit cu sampanie din partea casei pentru ca eram in aceasta situatie si sa nu ma simt prost.
      ati patit vreodata asta in romania????


      cat referitor la cainii vagabonzi, o singura data in tramvai in viena o tipa a urcat cu un caine care avea lesa dar nu avea botnita.
      soferul nu a plecat pana cand biata femeie nu si-a legat animalul la bot cu o esarfa ca sa nu exista probleme.

      adaugati voi comentariile de rigoare
      • 0 (0 voturi)    
        ce le lipseste romanilor ca sa fie normali (Joi, 29 mai 2008, 16:47)

        iulian [anonim] i-a raspuns lui ana

        Multi cred ca romanii si Romania au de strabatut un drum lung ca sa ajunga o tara normala.

        Asa am crezut si eu. Asta pana am ascultat un curs de vanzari. Totul tine de atitudine.

        Diferenta dintre cei din frunte si restul "turmei" este data de faptul ca cei din varf sunt tot timpul cu putin mai buni decat ceilalti. Doar cu putin. (Atentie: nu mai smecheri.)

        Daca romanii ar iesi in afara ar vedea ca tarile Europei vestice sunt doar cu putin mai bune decat Romania. <b>Asa ca efortul pe care trebuie sa-l faca romanii este sa fie cu putin mai buni decat occidentalii.</b>

        Daca romanii ar fi mai disciplinati, mai putin smecheri, ar cauta solutii in loc sa se vaite atunci Romania ar fi tara pentru care au murit atatia copii si tineri in 1989.

        Romanii au ceva ce ceilalti nu au: credinta si inteligenta.
  • -1 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 27 mai 2008, 22:54)

    donjose [anonim]

    bine nu e nimic nou sub soare! e adevarat ca se intimpla multe "smecherii" dar a vorbi despre ele ca fiind originale de la noi mi se pare absurd! trucul cu taxi nu e doar la noi !in irlanda se pun la taxi rotile mai mici (se schimba doar cind se trece ITV), furatul gentilor e ff tipic in spania ( practicat ff des de marocani) a si...chestia cu factura in plus ( e ff normal in spania sa se spuna una la casele de schimb si alta sa fie in realitate) adica dupa ce schimbi lire de exp intrebi de ce ai primit doar atit cind tu ai vazut ca era mai mult si ei iti raspund ca da asa e dar dupa o 1000 de lire schimbate se aplica comisonul ala( in concluzie tepuit - vezi casele de schimb din Benidorm Spania)
    • +5 (5 voturi)    
      Comparatie (Miercuri, 28 mai 2008, 9:35)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui donjose

      Citeste si ghidul pentru acele locatii si o sa regasesti ingrijorarile autorilor. Aici era partea despre Romania. Care e adevarata.

      A uitat sa scrie multe. Sa nu inchiriezi o masina... s-ar putea sa te trezesti batut pentru ca nu te feresti de cei care merg pe contrasens.

      A uitat sa scrie despre faptul ca s-ar putea sa cazi intr-o groapa nesemnalizata.

      A uitat sa scrie ca unele strazi nu au trotuar. Sau daca au, este ocupat de masini parcate.

      A uitat sa scrie lipsa de toalete publice... despre bunul simtz al romanilor de a arunca orice hartie la cos...

      Dar cel mai important a uitat sa scrie despre orgoliul nemarginit... orgoliu care ne face sa credem ca suntem civilizati si superiori multor natii.

      Cand ii vezi cum nu trag apa la toaleta, cum isi sufla mucii in chiuveta, cum ocupa tot sensul de mers la metrou, cum scuipa seminte peste tot, cum put nespalati dar imbracati in haine scumpe, cum parcheaza masina pe treptele magazinului...

      AUTORII AU FOST INDULGENTI.
  • -1 (3 voturi)    
    anonim (Marţi, 27 mai 2008, 22:57)

    anonim [anonim]

    Nu folosesc geanta, nu am observat nereguli la restaurant in romania, taxi doar daca e necesar se aplica doar in Bucuresti din cate am observat, am fost muscat de un caine in Romania si de documentat m-am documentat 18 ani.
  • -1 (5 voturi)    
    Corect (Marţi, 27 mai 2008, 23:06)

    Tudor [anonim]

    Perfect echilibrata analiza. Au uitat insa niste elemente cruciale, cum ar fi faptul ca Romania vine de la ROMAnia, in transilvania este exact ca in evul mediu si il poti gasi pe dracula, de fapt budapesta este capitala tarii iar tara se numeste de fapt bulgaria iar moneda cea din botswana. si n in final nu fiecare roman a fost muscat de caini, si fiecare roman a muscat un caine. si ceausescu traieste, e vecin cu elvis.
  • +3 (3 voturi)    
    Eterna si frumoasa...? (Marţi, 27 mai 2008, 23:22)

    micra [anonim]

    Intotdeauna am avut incredere in Lonely Planet. Am folosit ghidul lor pentru diferite tari si au avut dreptate cu plusurile si minusurile societatilor respective.
    Pentru Romania cam multe minusuri avem, chiar si fata de unele tari din Africa. Dar asa-i romanu'. Cine se incumeta sa vina aici sa-nvete minte ca doar o sa stie dinainte in ce se baga.
    Oricum e o descriere excelenta despre <<frumoasa si eterna Romanie>>, ospitalitatea romaneasca, serviciilor medicale exceptionale. Pacat ca eu trebuie sa le vad in fiecare zi si nu doar pe perioada concediului.
  • +5 (5 voturi)    
    woof! (Marţi, 27 mai 2008, 23:22)

    tpk [anonim]

    nu stiu de ce ne-am mira. pana la urma aceleasi sfaturi sunt scrise prin ghiduri si reviste de vreo 20 de ani. e ca in vechea zicala cu betia: daca 2 iti zic ca esti beat mergi sa te culci.
    noi, in loc sa facem ceva cu caine, pirateria taximetrista, hotii de buzunare sau indolenta din servicii, de fapt ne-am culcat 20 de ani.
    poate o sa ne trezim doar cand vedem ca ne depaseste si Moldova la turism.
  • +4 (4 voturi)    
    Romania (Marţi, 27 mai 2008, 23:30)

    PaulR [utilizator]

    E adevarat ca poti sa vizitezi Romania si fara sa ai parte de surprize de genul asta dar ghidul te previne ca se pot intampla. Si eu daca m-as duce intr-o tara pe care nu o cunosc as prefera sa stiu ce lucruri neplacute mi s-ar putea intampla si astfel sa fiu atent la ele. Ghidul nu e facut de ministerul turismului doar ca sa laude atractiile tarii.
    In momentul in care o sa reusim sa fim o tara normala fara caini vagabonzi pe post de fauna urbana atunci sa avem pretentii.
    • 0 (0 voturi)    
      avantaje (Miercuri, 28 mai 2008, 16:13)

      georgeb [anonim] i-a raspuns lui PaulR

      Exista si cateva elemente cu care putem sa ne mandrim. Am vorbit cu foarte multi straini care stau in Romania de mult timp si toti mi-au spus un lucru care pe mine m-a surprins foarte tare: Bucuresti este una dintre cele mai sigure capitale europene. Deoarece eu nu am avut posibilitatea sa stau un timp suficient in niciuna din celelalte capitale europene, nu pot spune care este unitatea de masura pe care o aplicau. Presupun ca hotii de buzunare nu au intrat in calcul, cred ca se refera doar la jaful la drumul mare, batutul pe strada. Plus ca nu cred ca un expat va inchiria un apartament in Ferentari, deci cred ca se refera la zonele "bune" ale Bucuresti-ului.

      Per total strainii care stau in Bucuresti de ceva timp imi spun ca ei se simt in siguranta aici, din punct de vedere al violentei fizice, comparat cu tarile lor de origine.
  • -3 (5 voturi)    
    pt emigrantul asiatic tigan de mai sus (Marţi, 27 mai 2008, 23:53)

    bela cel nashpa [anonim]

    LP este cel mai prost ghid pe care il puteti achizitiona. Toate ghidurile LP sunt proaste, general vorbind.

    Iar enigrantul asta frustat uita
    - hotii unguri din metroul din Paris sau hotii specializati cehi/slovaci din supermarketuri,
    - cum esti furat de taximetristii din Salonic sau / si Atena,
    - de cruzimile la care sunt supuse animalele din SUA, UK, etc. (vezi Animal Planet),
    - cum te simti furat in multe restaurante din Italia,
    - cum ti se fura din bagaje pe aeroporul din Budapesta ...
    • +4 (4 voturi)    
      Hotzie, hotzie si iar hotzie (Miercuri, 28 mai 2008, 6:22)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui bela cel nashpa

      Baiatul meu ii place foarte mult in Romania, numai ca de fiecare cind se intoarce din Romania imi spune ca este ceva de speriat cu taximetristii din Bucuresti (ma refer la jecmaneala de la nota de plata) iar vinzatorii din magazine mai au foarte mult pina sa invete sa se comporte civilizat.
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 27 mai 2008, 23:57)

    eu [anonim]

    Acuma probabil ca pe undeva are dreptate, nu stiu. Dar "problema" asta cu cainii vagabonzi chiar e penibila! De 18 ani ne tot chinuim s-o rezolvam, iar acum aud ca a a aparut o lege si mai drastica ce protejeaza cainii vagabonzi. Cand si-au facut americanii baza la Kogalniceanu, au iesiit intr-o seara pe camp, au impuscat totii cainii vagabonzi din zona, le-au strans cadavrele si le-au dat foc. Ceee ce noi incercam de 18 ani sa rezolvam, ai au rezolvat intr-o dupa amiaza. Poate mai brutal dar mai ... uman!!!! Adica ideea e ca oamenii trenuie protejati mai intai impotriva maidanezilor, si nu invers, maidanezii impotriva oamenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      serios?:) (Miercuri, 28 mai 2008, 10:05)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui eu

      chiar au facut campionii libertatii si democratiei asa ceva? m-ar mira sa nu fie adevarat, dar oricum daca ideea ta ar fi aplicata la scara mare in bucuresti ... apai ar vui presa internationala ca suntem o natiune de criminali si nu iubim animalele etc etc :))
      eu stau in londra si la inceputul lunii am fost prin romania cu prietena mea, pentru cateva zile. noah , pe acasa totul a fost fain, nu a fost asa de dezastruos cum ma asteptam. stiu insa ca pentru cei care locuiesc in tara zi de zi ... situatia e diferita.
      deci vizitand romania nu am fost muscat de caini vagabonzi , furat de hoti sau inselat la nota de plata ( aici merita sa zic insa ca am fost serviti mancare care nu am comandat , insa asta e alta chestie ). insa am fost atacat de un vagabond senil marti dimineata, in Victoria , statia de tren din cetrul Londrei... era unul ... invalid ... se sprijinea in bata si nush ce i-a venit si pac ... o bata pe spatele meu ( noroc ca aveam un rucsac). noah si politia freca menta prin gara ... fara nici o grija . deci cu tot cu ghidul lor de lp(acum cateva editii ei stiau ca sunt exact 100000 de caini vagabonzi in bucuresti, nush cum au facut recensamantul) nu resping in totalitate ce au zis ei pe acolo ... insa nu e dracul chiar asa de negru, nici macar in Romania.
  • -2 (4 voturi)    
    jurnalistii romani pun botul repede.... (Miercuri, 28 mai 2008, 0:26)

    gigi [anonim]

    la prostii de genul asta.....hai sa mergem la Paris prin wc urile restaurantelor.....sau sa analizam rata criminalitatzii in Occident......dar mioriticul e gata sa arunce cu noroi in neamul lui......
    • +1 (3 voturi)    
      Pricepi greu (Miercuri, 28 mai 2008, 10:01)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Te ajut sa intelegi: ghidul este DESPRE ROMANIA. Nu se face vreo comparatie cu alte tari. Nu ti se spune "mai bine mergi in Paris". Deci care este legatura cu Parisul?
  • +4 (4 voturi)    
    foarte adevarat (Miercuri, 28 mai 2008, 0:51)

    Tod [anonim]

    Pacat ca multi par sa nu realizeze lucrurile astea petru ca s-au obisnuit cu ele sau pentru ca au invatat sa le evite.
    Restaurante de tras tzepe exista in tot Bucurestiul. Nu stiu daca neaparat la modul prezentat in articol, dar daca dai 7 lei pe o ciorba, nu prea te astepti sa dai inca 5 pe smantana/ceapa/ardei iute. Chestia cu plata la gramaj e prezenta pe litoral in proportie de 80%, parerea mea. Si multe altele.
    Taximetristii sunt sub orice critica si nici nu-mi pot imagina cum poate un strain sa aleaga un taxi in momentul in care eu unul ma lovesc tot timpul de taximetristi, de la firme de marca, cu aparatul "defect" sau cu pretul diferit de la o zi la alta pe acelasi traseu si acelasi tarif.
    Cainii vagabonti se intorc treptat treptat la forma lor pre Basescu, stiu, ne-am obisnuit cu ei, babele de la parter le dau de mancare, doar ca, eu unul in putinele locuri unde am fost (in alte tari) nu am vazut. Poate ar trebui transformati intr-o atractie turistica.
    Tzepe exista in multe locuri ce-i drept, si nu cred ca autorul ghidului a pornit de la o premiza idealista, dar cred in continuare ca in Romania nu se merita sa vii ca turist. Lucru pe care l-am spus si o sa-l spun tuturor fara nici un fals patriotism. Asta e situatia si pana nu dispar profitorii de doi lei care se cred mari patroni nici nu o sa se schimbe.
  • +4 (4 voturi)    
    corect (Miercuri, 28 mai 2008, 4:12)

    petcu [anonim]

    este bine sa se fereasca si ei, exact de aceleasi lucruri care ne supara si pe noi. Problema e sa stie sa se fereasca, pentru ca nu e asa de simplu, tineti geanta in fata etc.
  • -1 (3 voturi)    
    Turism... (Miercuri, 28 mai 2008, 6:23)

    gil [anonim]

    Asa este..
    In zona asta,de turism,insa,peste tot se prasctica sportul asta.mai mult sau mai putin,pe fata sau voalat...
    In BERNA(Elvetia),am fost plimbati de un taxi 30 de minute,de la gara la hotel Astoria (verificati pe google earth),contra a 50 Franci Elvetieni,pt ca, a doua zi,sa constatam ca suntem la 5 minute de mers pe jos gara-hotel...
    Ce esta mai dragut,este ca persoana care ne-a recomandat ca din gara sa luam un taxi,pentru ca ploua si aveam bagaje,ne-a spus ca va costa cam 40-50 Chfr !!!!!!!!!! M-a distrat chestia...
    Acuma,noi de ce am face exceptie..
    Problema este insa alta...La noi nu simti macar o spoiala de bun simt,amabilitate..
    Nesimtirea,indolenta,marlania,neprofesionalismul, japca,mizeria,sunt atat de evidente...
    • +1 (1 vot)    
      Berna si Bucurestiul (Miercuri, 28 mai 2008, 11:59)

      micra [anonim] i-a raspuns lui gil

      Daca ai fi citit Lonely Planet inainte sau macar te-ai fi documentat dinainte despre Berna, ai fi aflat ca centrul e pentru pietoni... masinile cam tre sa ocoleasca! Pe strazile de langa centrul istoric poti parca GRATIS cam 2-3 ore.
      Iar centrul istoric o poti strabate in juma de ora si pe jos. Dar vezi, daca nu ai avut Lonely Planet sau macar o harta mica a orasului (se da gratis la Tourist Information langa Bear Pits sau chiar si la gara) ai ajuns sa fi ca oricare turist nedocumentat.
      De aceea se fac ghidurile turistice, ca sa te documetezi. Iar cele mai reusite sunt cele care te avertizeaza si de belele in care poti intra. Iar in Romania sunt multe probleme de care tre sa te feresti iar in Bucuresti si mai multe. Ca la noi asa e <<normal>>.
  • -1 (1 vot)    
    Unde e referinta la articolul original? (Miercuri, 28 mai 2008, 7:14)

    Adi [anonim]

    Vreau sa vad si eu link-ul la articolul de pe Lonely Planet, pana atunci continutul e doar pura fantezie :)
  • +4 (4 voturi)    
    Aspecte negative (Miercuri, 28 mai 2008, 7:24)

    Stoewer [anonim]

    Cei care critica LP sunt cei care nu l-au citit. Nu scrie numai de lucruri negative (LP este in definitiv destul de gros), dar articolul numai la acestea se refera. Si in alte ghiduri (de exemplu cele nemtesti, dar redactorii Hotnews nu le recenzeaza niciodata) se scriu si aspectele negative (chiar altele decat cele din LP). E firesc. Si acest lucru nu este valabil doar pentru ghidurile despre Romania. Cititi un LP despre o alta tara si veti vedea acelasi lucru. Asa ca sa lasam orzul patritic sa se umfle doar la CE de Fotbal.

    Referitor la restaurantele mioritice, un aspect des criticat de strainii cu care am avut de a face, este cel al facturarii unor "servicii" nespecificate. Daca in Germania supa e 2,60 Euro si friptura 8 Euro, atunci factura e de 10,60 Euro. Dar la noi mai apar: chifle, smantana, ardei iute, oliviera, etc. Acestea nu sunt specificate pe nicaieri in meniu si la sfarsit platesti la fel de mult ca in Germania (dar aparent la preturi mai mici)
  • +1 (3 voturi)    
    Hai sa fim seriosi (Miercuri, 28 mai 2008, 8:22)

    Bogdan [anonim]

    Suna mai mult a Bucuresti decat Romania. Din pacate multi straini merg in Bucuresti si spun ca au vazut Romania.
    • +1 (1 vot)    
      pe bune? (Miercuri, 28 mai 2008, 9:39)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ai intrat pe siteul lonely planet sa vezi ce spun? sau iti dai si tu cu parerea? vorbesc despre toata romania, e vorba de un ghid, cu sfaturi pentru turisti nu pentru oameni de afaceri. Ai vizitat vreodata tara? prin toate proviinciile gasesti aceste situatii, fara nici o exceptie. sau vrei sa transformi discutiile de pe acest forum intr-un banal si desuet concurs de injuraturi "miticii contra provincialii?"
    • +2 (2 voturi)    
      da sigur/// (Miercuri, 28 mai 2008, 9:41)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      in brasov se intampla la fel e patita...
      si sunt sigur ca se intampla in mai toata romania...
      sa nu uitam de tepele din constanta ....
      asa ca lasama cu bucurestiu ca e in toata romania...
      una peste alta ursi nu sunti n bucuresti si alte dastea
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 28 mai 2008, 9:42)

    liviu [anonim]

    eu zis sa nu vina :D
    e cam adevarat din pacate,....
    da politia isi face datoria :P
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte adevarat. (Miercuri, 28 mai 2008, 9:42)

    dan [anonim]

    Oricine a iesit in lumea civilizata stie la ce distanta ne aflam de aceasta. Pentru cineva care nu are nici un termen de comparatie solutia e sa ascunda mizeria sub pres. Cel mai mult ma distreaza reactia unora care afirma ca numai in Bucuresti sau in sud sau in est se intampla. Peste tot e aceeasi stare de fapt doar nuantele difera. Avem de gand sa ne trezim si sa facem ceva sau o dam in vaicareala?
  • +1 (1 vot)    
    Discutii fara a stii despre ce... (Miercuri, 28 mai 2008, 10:04)

    Catalin [anonim]

    Inainte de a injura ghidul sau a il aproba, inainte de a injura tara su a o ridica in slavi cititi si voi acest ghid. Accesati site-ul prezentat in articol si vedeti despre ce e vorba! Se pare ca putini oameni care isi dau cu parerea pe forum au facut asta! Orice strain care citeste ghidul lonely planet cu privire la Romania in mod sigur va dori sa viziteze tara! Inclusiv capitala! Ghidul - defapt articolele cu privire la Romania din acest ghid si discutiile de pe forumul lor - ofera o imagine pitoreasca a Romaniei, in mare parte exacta. Pe langa sfaturi pertinente, ghidul lanseaza si o invitatie strainilor sa viziteze Romania! Nici pe departe nu denigreaza Romania, o prezinta intr-o imagine cu mult mai buna decat am prezenta-o noi!
  • +2 (2 voturi)    
    Putina sare, va rog!!! (Miercuri, 28 mai 2008, 10:47)

    Calin [anonim]

    Observ ca a ne plange de mila a devenit sport national!
    Vai, saracii de noi, cu ne nedreptatesc nemernicii astia de straini!
    Dar, ca sa aplicam dreptul roman (roman, de la Roma, vreau sa zic, nu romanESC, din Romania), iata ce zice Lonely Planet pe prima pagina a ghidului pentru Romania:
    "Romania has the majestic castles, medieval towns, great hiking and wildlife, and cheap skiing of much of the 'undiscovered' former Eastern Bloc. You'll be floored at how different it is,[...] Horse-drawn carts jostle for space against fast cars whose drivers are talking money on mobile phones; farm workers watch The Apprentice on satellite in their medieval farmhouses. No longer the weird kid of Europe it was under Ceausescu's despotic tutelage, Romania is now making new friends and passed the entrance exams for NATO and the European Union with flying colours."
    Traducere adaptata (pentru cine e nevoie):
    Romania are castele majestuoase, orase medievale, locuri grozave de drumetie si salbaticiuni si skiul ieftin al multor destinatii nedescoperite ale fostului Bloc Estic. Veti fi surprinsi de cat de DIFERITA este [...] Carute cu cai lupta pentru spatiu cu supermasini ai caror soferi discuta despre bani la telefoane mobile; taranii se uita la "The Apprentice" pe satelit in casele lor medievale. Nemaifiind copilul ciudat al Europei, ca pe vremea despotului Ceausescu, Romania isi face noi prieteni si a trecut examenele pentru intrarea in NATo si Uniunea Europeana cu brio"
    Ei, de asta ce ziceti?
    Cu brio, hai?
    Asadar, hai s-o luam mai usor cu Lonely Planet.
    Nimeni nu ne nedreptateste. Daca va uitati la ghidul pentru orice oras mare (Paris, Amsterdam ,Londra) veti vedea sfaturi similare referitoare la hoti de buzunare, etc Ca sa nu mai vorbesc de Cairo!
    Nu suntem noi nici buricul pamantului, nici ai din urma.
    Si-apoi, cine nu-i de-acord, n-are decat sa le scrie!
    Ca, vorba lor, Ceausescu nu mai e...
  • 0 (0 voturi)    
    adaug la lista existenta (Miercuri, 28 mai 2008, 10:53)

    brasoveanca [anonim]

    "Autorul ghidului" a uitat de ursi. Sper sa putem uita si noi, cat de curand (daca vor fi dusi la Zarnesti).
  • +1 (1 vot)    
    Am ajuns sa ne pape caiini (Miercuri, 28 mai 2008, 11:34)

    Nici pe viitor nu se va schimba nimic [anonim]

    Omul asta e obiectiv..are dreptate.
    Si mama mea a fost muscata de caiini ziua..si nimeni nu a sarit in ajutor..Am ajuns sa urasc caiine..i-as omori pe toti...te ataca..si sunt periculosi daca sunt multi.
    Cel putin in Severin..Timisoara e plin de caiini..dar cred ca sa e in toata tara...vai de noi.am ajuns sa ne manance caiini pe strada...
  • -1 (1 vot)    
    Intamplarea face , (Miercuri, 28 mai 2008, 12:09)

    Ce vrea apusul [anonim]

    ca ,fiind cu ceva ani in urma in Napoli (port)-reprezentantul marinei militare italiene,ne-a sfatuit acelasi lucru-referitor la geanta. Sa-si curete acest apus gunoaiele lor si apoi sa dea sfaturi la altii.
  • +1 (1 vot)    
    Corect (Miercuri, 28 mai 2008, 12:39)

    Corect [anonim]

    Ghidul mi se pare foarte obiectiv si corect. Unde este problema? Ca si in alte tari se intampla asta? Sigur, cititi ghidul LP ptr Napoli si veti vedea ca si acolo scrie la fel: feritzi-va de hotzii de buzunare si de taximetristi, aveti grija la nota de plata....ne place sau nu ne place asta e realitatea...iar de caini ce sa mai zic...numai cine sta pe Primaverii poate sa protesteze, altfel oricine a trecut printr-o experienta placuta in care nu stii ce sa faci - sa treci prin fata haitei din fatza blocului sau sa astepti poate poate pleaca....
  • 0 (0 voturi)    
    mare paguba! (Joi, 29 mai 2008, 15:35)

    Codruta [anonim]

    Aceleasi lucruri (cu nota de plata) se petrec si in Budapesta, si in Grecia, si la Bruxelles si la Viena si in Paris - depinde la ce local nimeresti. La fel, si cu taxiurile. Singurul lucru pe care nu l-am vazut pe nicaieri sunt maidanezii :-p

    Eu nu inteleg de ce se crizeaza asa lumea, in fond, de prima data cand am fost in Paris (asta cu ceva anishori de a adera noi la UE) si pana in chiar acest moment (am iesit din metrou acum 20 min.) in toate metrourile (ba si prin gari si alte spatii cu mare inghesuiala) era scris: "attention aux picpoquets!" - mare scofala! In TOATA lumea se stie ca picpoketzii sunt atrasi de locurile turistice!

    Imi pare rau ca va dezamagesc, bajetzi! precis imi sare iar cineva in cap ca nu sunt "patrioata" - dar, spre marea voastra dezamagire, din pacate Romania NU e pe primul loc nici macar in privinta impolitetii, a micilor escrocherii sau / si a hotziei ;)))
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns mare paguba (Joi, 29 mai 2008, 17:29)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      daca romanii nu ar mai raspunde la lucrurile gresite cu: mare paguba, sigur ne-ar merge mai bine.
      daca nu ne-ar mai interesa ca si altul are ceva gresit si vezi doamne nu suntem singurii, in loc sa nu mai avem noi lucruri gresite, sigur ar merge mai bine, dar de: capra vecinului functioneaza perfect.
      atitudinea de: mare paguba arata ca de fapt nu ne intereseaza ce se intampla rau in tara.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns mare paguba (Joi, 29 mai 2008, 17:45)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      si cred ca parintele care isi cearta copilul il iubeste mai mult decat cel care il lasa de capul lui sa faca ce vrea si ii zice mare paguba ca a a facut rau.
  • 0 (0 voturi)    
    eruare (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 19:23)

    pavel [anonim]

    Sant foarte angrijorat dar ce e de facut .conducerea asta nu vede san orbi am ipresia