Adjunctul sefului diplomatiei de la Ierusalim: Vrem ca UE sa aiba uneori o pozitie mai echilibrata in legatura cu conflictul israeliano-palestinian

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2008, 16:40 Actualitate | Internaţional


Vrem ca Uniunea Europeana sa aiba uneori o pozitie mai echilibrata in legatura cu conflictul israeliano-palestinian, a afirmat adjunctul sefului diplomatiei de la Ierusalim, Majalli Whbee.

Aflat intr-o vizita oficiala la Bucuresti, ministrul a precizat ca Israelul este uneori invinovatit de catre UE in ceea ce priveste disputa cu palestinienii. "Vrem ca ei sa fie mai echilibrati", a punctat Whbee, adaugand ca Romania ar putea juca un rol "eficient" in acest sens, prin statutul sau de membru al Uniunii.

Iata si alte declaratii facute de ministrul adjunct de externe al Israelului, in cadrul unei intrevederi cu jurnalisti romani desfasurata la resedinta ambasadorului israelian la Bucureşti, David Oren:

  • Israelul este dedicat procesului de pace
  • problema principala este aceea de a avea parteneri de dialog care sunt si ei dedicati acestei tinte, respectiv obtinerii pacii
  • problema principala pentru palestinieni este divizarea Fasiei Gaza de catre Hamas
  • suntem pregatiti sa negociem cu toti aceia care vor renunta la sprijinirea terorismului
  • Romania poate fi eficienta in sprijinirea  Israelului in cadrul UE
  • UE ne invinovateste uneori pe noi in legatura cu conflictul cu palestinienii; vrem ca cei de la Bruxelles sa fie mai echilibrati
  • Romania poate face acest lucru prin faptul ca e membra a Uniunii
  • nu suntem pregatiti sa cedam nimic Siriei (n.red. presa a publicat informatii privind cedarea, catre Siria, a Inaltimilor Golan); in schimb, suntem gata sa discutam cu toate cartile pe masa
  • credem ca Moscova devine mai implicata in Orientul Mijlociu, odata cu schimbarea presedintelui in aceasta tara
  • in ceea ce priveste situatia din Liban, cred ca vom vedea in viitorul apropiat mai multe situatii de criza intre comunitatile din aceasta tara
  • nu s-a pus problema interzicerii televiziunii Al-Jazeera in Israel; problema este ca acest post nu este echilibrat atunci cand abordeaza conflictul israeliano-palestinian






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















257 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    echilibru de mama focului (Luni, 26 mai 2008, 17:06)

    cristian [anonim]

    astia chiar sunt amuzanti, pe zi ce trece in diplomatie vezi tot mai mult limbajul ... special care il folosesc astia. e 'newspeak' in toata regula.
    ce naiba e echilibrat?defavorabil israelului, sau ce? doar nu om fi toti americani sa sprijinim israelul , ca nu avem obligatii...
    al jazeera e chiar bun, eu cel putin intotdeauna verific stirile cu privire la Orientul Mijlociu, si pe aljazeera. si nu ca nu e echilibrat ... e un punct de vedere valid, exact cum ''echilibrul'' cerut de asta pe la noi exprima punctul de vedere israelian, tot asa si arabii au ''echilibrul'' lor.
    mai deunazi fu un interviu cu ambasadorul israelului in Romania, si la intrebari nu se gasi reporterul sa zica ceva de palestina, ca doar noah, trebuie sa batem apa-n piua cu holocaustul.
    ar fi fain daca ar interveni si israelul pe langa mama rusia , sa ne dea rusii tezaurul inapoi, basarabia inapoi, si alte pagube in urma invaziei comuniste.
    ce zici Majalli Whbee, facem un deal de-asta, ne ajuti sa te ajutam?
    • 0 (0 voturi)    
      ce (Luni, 26 mai 2008, 19:09)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      varza e in creierasul tau mononeuronal de islamofascist, mai draga..... De sinergia faptelor ai uitat? Ce misto e sa bati cimpii nestingherit, exact ca mentorul tau, asasinul rosu de copii, tov iliescu.....
      • 0 (0 voturi)    
        da, ai dreptate (Luni, 26 mai 2008, 19:47)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ce frumos ar fi daca cei 750.000 de islamofascisti palestineni s-ar intoarce la casele lor ... atunci ar fi echilibru de mama focului ... hai ca v-a ajuns, v-ati distrat destul cu formularea de noi cuvinte, folosirea de epitete si adjective la adresa ''dusmanului de clasa''. acum vreo 50 de ani era fashist, apoi comunist, acum islamofashist - desi nu vad nici o legatura intre islam si fascism . poate tu vezi, ma gandesc ca faci parte din poporul ales :))
        si au antisemitismul cum ramane, mai e in floare sau nu ....lolz
        ma mira cum o tara ca israelul cu arma nucleara in dotare se ascunde printre cuvinte ca 'vrem echilibru'. lolz sa o spuneti lu mutu pe asta . numa bine si sanatate
        • 0 (0 voturi)    
          Cristiane, punctul tau de vedere e clar... (Luni, 26 mai 2008, 21:32)

          Iosif [anonim] i-a raspuns lui cristian

          ...dar si grozav de fix, in toate "dezbaterile" care ating aceasta tema.
          Ma induioseaza grija ta pentru "islamofascistii palestinieni" cum singuri ii numesti. Apropo acest termen, dupa comportarea, faptele si intentiile lor si a confratilor lor, clar exprimate, il merita cu brio.
          Dar de fapt nu de ei te doare.
          Te irita "in corpore" tot ce e legat de evrei si de Israel, iar orice lucru cu care se poate da in ei este bun. Nu conteaza ca e calomnie, dezinformare, jumatate de adevar, e suficient sa fie adus de pe undeva si atunci e splendid.
          Tu bineinteles nu ai habar de realitati si ele nici nu te intereseaza, caci pentru hranirea pasiunii tale in domeniu ai pe piata suficienta hrana otravita. Bineinteles, "Al Jazeera" e o sursa cat se poate de onesta, nu? Si nu e doar ea.
          N-am de gand sa incerc a te convinge, caci esti intoxicat de "ideologia" ta maladiva. Nu o numesc. Nu esti singur, consoleza-te.
          Vreau numai sa pun in acest fel markerul pe aiurelile tale.
        • 0 (0 voturi)    
          nu cred ca pot sa-ti dau dreptate, (Luni, 26 mai 2008, 23:28)

          comunofascist [anonim] i-a raspuns lui cristian

          insa in privinta adptarii epitetelor la adresa dusmanului de clasa te pot servi cu un deliciu din tara vecina. Nu cred ca numele Bayer Zsolt trezeste asociatii, caci a fost liniste deplina acum vreo trei luni cand la Budapesta innebunea toata intelighentia, dar nu conteaza. Uite ce scria Bayer ala despre versatilitatea cremei intelectuale a tarii sale, citandu-l partial pe un altul, fiul cunoscutului Karinthy Frigyes:

          *...akkor Karinthy Cini naplóját felüti ennél az 1967-ben írt résznél: "Külön tanulmány a pesti zsidó újságírók, akiknek ugyan mindnek van rokona Tel-Avivban, de most olyan kéjjel gyalázzák Izraelt és a zsidókat, mint az oseredeti nyilasok. Ja persze, ha lehet, a Párt mögé bújva! Ilyenkor én is antiszemita leszek, de nem az izraeli mesterkedésektol, hanem ezektol a pesti firkászoktól, akik mindig túlnyalnak." 1967-ben a pesti zsidó újságírók még Izraelt gyalázták. Ugyanezek a pesti zsidó újságírók ma az arabokat gyalázzák...*
          (pentru cei ce poseda lima maghiara).

          In traducerea mea schiopatanda: ...atunci [omul] deschide jurnalul lui Karinthy Cini la aceasta parte scrisa in 1967: " O experienta deosebita o ofera jurnalistii evrei budapestani, care au mai toti rude la Tel-Aviv, insa ii difameaza acum pe israelieni si Israelul precum nyilasok [membrii partidului crucii cu sageti] verzi. Desigur, ascunzandu-se in spatele Partidului, pe cat cu putinta. In asemenea momente devin insumi antisemit, nu din cauza ingineriilor israeliene, ci de la acesti mazgalici pestani, care mereu ling peste masura." Jurnalistii evrei din Budapesta difamau in 1967 inca Israelul. Aceeasi jurnalisti evrei de la Budapesta ii difameaza azi pe arabi...

          Un sambure de adevar - nu mai mult...
          • 0 (0 voturi)    
            Buna dimineata, comunofascistule... (Marţi, 27 mai 2008, 0:31)

            Iosif [anonim] i-a raspuns lui comunofascist

            ...dar probabil inca nu te-ai trezit. Caci ai uitat complet ca in 1967, in timpul perioadei comuniste ziaristii scriau ce li se ordona, ca obligatie de servici, iar altceva nici nu s-ar fi publicat. Si asta toti ziaristii, fara deosebire. Ca si in Romania, dealtfel. Altfel isi pierdeau serviciul. Iar pe atunci ordinele prevedeau sa scrie contra Israelului. As fi vrut sa-l vad pe eroul care ar fi indraznit chiar si numai sa propuna un articol contrar politicii de partid a redactorului sef!
            Zau, omule, ia-te in serios!
            Cat despre defaimarea arabilor, o fac ei insisi cel mai bine, prin faptele lor.
            • 0 (0 voturi)    
              zi, mai bade, acurat... (Marţi, 27 mai 2008, 7:49)

              comunofascist [anonim] i-a raspuns lui Iosif

              ...de cate ori ai parcurs textul pana a asterne ca tot nu l-ai priceput? Mai investeste niste timp, daca nu te multumesti doar cu un raspuns de servici. Mica indicatie pretioasa: tempora mutantur, dar aia ling tot intr-una...
              • 0 (0 voturi)    
                Omule, pai pe tine te-am inteles... (Marţi, 27 mai 2008, 9:04)

                Iosif [anonim] i-a raspuns lui comunofascist

                ...de la inceput, cel putin dupa interpretarea facuta citatului ce l-ai adus.
                Daca ai de zis ceva, apai nu te teme si nu utiliza spusele altora. Presa e libera, iar internetul suporta orice, mai dihai ca hartia.
                Cu "tempora mutantur..." ai avut dreptate, dar in directia ta si a altor confrati intru gandire.
    • 0 (0 voturi)    
      cristian, (Marţi, 27 mai 2008, 23:52)

      haril [anonim] i-a raspuns lui cristian

      tu ai citit in paralel punctul de vedere israelian?Ma indoiesc,in acelasi mod in care ma indoiesc ca ai fost desemnat de Romania,pentru a negocia in numele acestei tari,care trebuie sa fie ajutorul dat de Israel Romaniei.Daca doresti o pila pentru returnarea tezaurului Romaniei confiscat de URSS,iti recomand sa apelezi la prietenul Voronin si la Iuscenko,personalitati cu mult mai multa influenta la rusi decat evreii.Poti apela si la prietenul Ahmadinajad,care este in relatii mai mult decat cordiale cu Putin.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu exista popor palestinian (Marţi, 27 mai 2008, 11:52)

    PedofiluMahomed [anonim]

    Asa zisul "popor" palestinian e o inventie rizibila, la fel de "serioasa" ca "poporul kosovar" (de fapt niste albanezi care vorbesc albaneza, au drapel albanez si se recunosc ca albanezi:)) sau "poporul moldovenesc" (romani care vorbesc romana cu drapel si imn romanesc).
    Nu au existat niciodata palestinieni (a nu se confunda cu triburile de "filistini" pomeniti de Biblie, neamuri ce erau rude cu fenicienii si babilonienii, nu cu arabii semiti despre care nici macar nu se stia in acea antichitate :)), nu a existat niciodata vreun stat, vreun principat, califat sau alta forma statala autonoma/independenta numita Palestina. Acest nume biblic a fost folosit de Imperiul Britanic pt. a desemna o portiune administrativa din coloniile sale din Orientul Mijlociu.
    Semitii evrei au creat statul Israel cu 1.300 de ani inainte de Hristos, in timp ce primele invazii arabe au inceput acolo in sec.7-9.
    Cum regiunea fusese elenizata, apoi romanizata, si ulterior crestinata de bizantini, invaziile arabe si pretentia dementa a musulmanilor ca mahomed s-ar fi ridicat la cer din Ierusalimul iudeo-crestin au creat indignare in Europa medievala si un raspuns militar de aparare a fost organizat sub forma cruciadelor.
    Mai ales ca in sec.8-9 triburi de salbatici arabi si berberi atacasera peninsula Iberica, Sicilia si sudul Frantei.
    Majoritatea semitilor evrei din Israelul de azi au patrimoniu genetic european (dupa ce stramosii lor au locuit 2000 de ani prin Europa), e usor de constatat cand te plimbi pe strazile oraselor israeliene. Israelul e si singura democratie din regiune, unde exista mai multa libertate de exprimare pt. arabi decat in asa zisele tari arabe (au deputati, ziare, radiouri si chiar ministri in guvernul israelian!!).
    Israelul e un avanpost de civilizatie europeana intr-o mare de barbarie si violenta arabo-musulmana si e normal sa fie sustinut de Occident, e prima baricada in fata ciumei islamo-fasciste. Crearea Israelului corespunde si profetiilor crestine;)
    • 0 (0 voturi)    
      Tot asa cum nu exista popor USA? (Marţi, 27 mai 2008, 15:21)

      Pintea Haiducul [anonim] i-a raspuns lui PedofiluMahomed

      Daca invaziile arabe au creat indignare in Europa dupa invadarea Spaniei si a sudului Frantei in sec 8(nu 9!),atunci rezulta ca timpul de reactie al crestinilor occidentali a fost de...300 de ani(12 generatii!!!),pt ca abia prin anul 1095 s-a urnit asa-zisa "Prima Cruciada" catre Ierusalim!

      De fapt,adevarata "Prima Cruciada" a fost cea a basileului bizantin Heraklios,care s-a sfarsit cu zdrobirea statului persan in anul 629 si cu recuperarea Sfintei Cruci de la Ierusalim,luata ca trofeu de catre persani in anii anteriori.

      "Prima Cruciada" a occidentalilor(cea din 1095-1099) a fost in esenta rezultatul unei manipulari religioase absolut geniale a basileului Alexios Comnenul,care--vazandu-si Imperiul bizantin atacat simultan la vest de normanzii din Italia si la est de turcii selgiucizi din Armenia--i-a asmutit foarte fin pe cei dintai impotriva celor din urma folosind agenti de influenta care au instigat multimile din Occidentul cretin si usor sugestionabil impotriva turcilor.In acele vremuri,Israelul exista fireste,dar--ca intr-un banc cunoscut!--nu se numea de fapt Israel,ci Khazaria,si nu era localizat in Iudeea,ci in nordul Marii Negre!!!Khazaria-natiune turcica inrudita cu cazacii-s-a convertit la iudaism in sec 9 din pure ratiuni geopolitice: voia sa fie absolut independenta atat fata de Imperiul bizantin(crestin)cat si fata de Califatul arab(islamic),la acea vreme cele mai temute si influente superputeri din zona...