Criza submarinelor: Germania avertizează că există o pierdere de încredere față de SUA iar Franța se bucură de sprijinul UE

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 septembrie 2021, 1:50 Actualitate | Internaţional


Ursula von der Leyen si Emmanuel Macron
Foto: LOUISA GOULIAMAKI / AFP / Profimedia
Marți, Germania s-a alăturat Franței, condamnând Statele Unite pentru negocierea în secret a unui pact de securitate cu Australia și Marea Britanie – o înțelegere care anulează un acord pe probleme de apărare avantajos pentru Franța – iar principalul oficial din partea UE a declarat că un asemenea comportament este inacceptabil, relatează publicația U.S. News & World Report, citată Rador.

Semnalând în mod concret indignarea Uniunii, ambasadorii UE și-au amânat pregătirile în vederea inaugurării unui consiliu pe probleme de comerț și tehnologie programat pe 29 septembrie cu Statele Unite, după ce reuniunea fusese trâmbițată drept un mare pas înainte pentru alianța transatlantică.

„Unul dintre statele noastre membre a fost tratat într-un mod inacceptabil, astfel încât trebuie să știm ce s-a întâmplat și de ce”, a declarat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, luând apărarea Franței.

Doi diplomați au declarat pentru agenția Reuters că forul executiv al UE a cerut ca discuțiile pregătitoare în vederea consiliului pe probleme de comerț și tehnologie convenit cu SUA să fie scoase de pe agenda programată miercuri.

Franța a declarat că analizează toate opțiunile care îi stau la dispoziție pentru a riposta în fața gestului Australiei de a anula un contract în valoare de 49 miliarde dolari vizând livrarea unui submarin, iar cel mai important aliat al său din UE, Germania, i s-a alăturat, afirmând că Washingtonul și Canberra au slăbit încrederea între aliați, o încredere care, în opinia sa, va fi greu de refăcut.

„Nu ne putem baza exclusiv pe alții, dar trebuie să cooperăm, trebuie să ne depășim diferendele (în sânul UE) și trebuie să ne pronunțăm într-un singur glas”, le-a declarat reporterilor Michael Roth, ministrul german pentru relații europene, după o reuniune avută cu omologii săi la Bruxelles.

„Trebuie să ne așezăm cu toții în jurul mesei, încrederea trebuie consolidată or, este evident că asta nu va fi ușor. Dar trebuie să ne aducem o contribuție constructivă”, a mai adăugat el.

Disputa survine după ce, potrivit aliaților europeni din cadrul NATO, Washingtonul nu a comunicat și nu s-a consultat în timpul haoticei retrageri occidentale din Afganistan.

Australia afirmă că oferta Statelor Unite vizând accesul la tehnologia lor nucleară în vederea producerii unor submarine cu combustibil nuclear a fost prea avantajoasă ca să poată fi refuzată. După Marea Britanie în 1958, Australia va fi cea de-a doua țară care va beneficia de o tehnologie care îi va permite guvernului din Canberra să ajute Washingtonul pentru a împiedica supremația militară a Chinei.

Australia a anunțat că își va anula comanda vizând primirea unor submarine convenționale din Franța, submarine bazate pe motoare electrice diesel, în schimbul unui nou parteneriat de securitate, cunoscut sub numele de AUKUS.

După decizia de a părăsi UE, Marea Britanie caută și ea un rol principal în arena mondială.


Tratative legate de Brexit și de comerțul cu Australia



Ministrul francez de externe, Jean-Yves Le Drian, afirmă că dorește să afle de ce țara sa, care dispune de o puternică prezență militară în regiunea indo-pacifică, a fost lăsată complet „în beznă”. Șeful diplomației din UE nu a fost nici el consultat, în pofida strânselor relații de ordin istoric, cultural, economic și de securitate dintre Europa, Australia și Statele Unite.

Disputele au pus totodată sub semnul întrebării și tratativele pe tema liberului schimb dintre UE, cel mai mare bloc comercial din lume, și Australia. În prezent, părțile se află în negocieri, următoarea rundă fiind programată în luna octombrie. Nu se știe însă dacă ele vor mai continua.

Ministrul francez pentru relații europene, Clement Beaune, a spus că relațiile cu Australia sunt acum „foarte dificile”.

„Nu putem să ne comportăm ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat. Trebuie să examinăm toate opțiunile”, le-a declarat el reporterilor, la Bruxelles. Reuniți la New York (!), miniștrii de externe din UE și-au exprimat și ei solidaritatea față de Franța.

Beaune a salutat sprijinul UE, subliniind că este vorba și de o problemă europeană, nu doar despre o problemă franceză, iar Uniunea trebuie să se arate mai fermă în apărarea intereselor sale, deși nu se știe ce măsuri ar putea lua ea atât de repede.

Beaune a mai spus că incidentul marchează o nouă erodare a încrederii în Marea Britanie după Brexit. El a arătat totodată că Marea Britanie nu aplică în mod corect nici obligațiile ce-i revin în acordul comercial dintre EU și ea în privința pescuitului sau în privința protocolului vizând comerțul din Irlanda de Nord.

„Nu poți să spui că respecți doar lucrurile care îți convin și renunți la cele care nu le plac britanicilor. În consecință, încrederea, consecvența și respectarea acordurilor sunt, cred eu, esențiale”, a mai spus el.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3747 vizualizari

  • -5 (23 voturi)    
    Lol (Miercuri, 22 septembrie 2021, 3:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ue fara sua e cam nimic. Astia abia acum invata despre licurici?
    Poate ne mai slabeste pe noi astia, pestisorii cei mici.
    • 0 (8 voturi)    
      Urmatoarea miscare 'surpriza'... (Miercuri, 22 septembrie 2021, 13:50)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      1 - In Articol este mentionat ca: "...Washingtonul nu a comunicat și nu s-a consultat în timpul HAOTICEI retrageri Occidentale din Afganistan." - ceea ce este adevarat.

      Dar cum va fi caracterizata o 'miscare surpriza' de RETRAGERE rapida a armatelor Americane din Europa?

      Wow! Sa vezi atunci discutii APRISE la Brussel....!
      Iar Joe Biden o sa se odihneasca un pic in linistea de la Casa Alba...

      2 - In al doilea rand, chestia cu Submarinele!

      Daca tarile europene sunt SOLIDARE cu Franta, de ce nu pun atunci "Mână-de-la-Mână si sa cumpere acele submarine in folosul Uniunii Europene?

      Dupa care, se va organiza o TÓMBOLĂ la Paris unde norocosii pot câștigă cate un submarin...

      Sau, o alta solutie este ca tarile cu iesire la Mare sa primeasca cadou aceste submarine, si NU NUMAI Imigranti ca pana acum....

      Sunt sigur ca se pot gasi si alte idei, deoarece de 'jelit' si de pus 'fusta-in-cap' , precum Ursula von..., NU ajuta cu nimic.

      Lumea se afla intr-o schimbare RAPIDA:

      * Axa Anglo-Americana se consolideaza
      * Chinezul Xi, este pregatit de mult...
      * Dar Europa plange, se plange, va plange...
  • +10 (22 voturi)    
    uK intotdeauna va submina toate contractele (Miercuri, 22 septembrie 2021, 3:16)

    pakla [utilizator]

    Wake up EU a-ti jucat prea usor cu Brexitul etc.
    uK va submina tot ce poate fi bun pentru EU!
    Ar trebui sa le puna un embargo la Cangurii aia de la capatul pamantului sa vada cum sa trateze blocul EU.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai mintea in ceata sau pacla, cum doresti! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 19:59)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pakla

      Nu ar fi mai simplu ca UE sa bage niste taxe vamale Chinei? Mai putina crestere economica, mai putini bani pentru Xi, mai putine arme pentru Xi, mai mica nevoia de cheltuieli militare ale Australiei!
      Ma lasi cu blocul UE! Germania si Franta fac ceva pe "blocul UE" cand e vorba de propriile interese!
  • -9 (21 voturi)    
    Mare pacat (Miercuri, 22 septembrie 2021, 3:52)

    gigilu [utilizator]

    ca Angela merge mai departe fara sa fi pus si ea umarul un pic sa rezolve si problema submarinelor. A rezolvat-o pe aia cu migrantii, pe aia cu gazul rusesc si ar fi putut interveni si in cazul de fata cu aceleasi succesuri..
    • +2 (4 voturi)    
      DA (Miercuri, 22 septembrie 2021, 13:53)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui gigilu

      Insa, mai multe lucruri vom afla dupa 'pensionarea' ei !
  • +9 (19 voturi)    
    Si totusi... (Miercuri, 22 septembrie 2021, 4:18)

    Cataleya [utilizator]

    De ce ar fi americanii mai vinovati decat australienii?
    Eu as zice ca vina e 100% la australieni, pt ca ei au renuntat la contractul cu Franta in favoarea contractului cu USA.
    Submarinele americane cu propulsie nucleara exista de zeci de ani, deci, daca Australia vroia submarine "atomice" putea sa apeleze direct la USA fara sa mai pacaleasca Franta.
    Dpdv moral, australienii si americanii s-au comportat josnic cu francezii.
    Dar cand e vb de un contract de 50 miliarde de dolari, moralitatea devine irelevanta.
    • -3 (15 voturi)    
      lol (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:51)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Daca tu ai vrea sa-ti construiesti o casa iar constructorul ti-ar spune ca te costa 100k euro iar apoi dupa ce semnezi contractul te trezesti ca-ti cere de fapt 200k sunt sigur ca nu ai fi atat de josnic incat sa-l reziliezi.
      In plus de asta sunt sigura ca nu te-ar deranja nici daca planurile casei cu sistemul de sigurata, tipul de alarma, etc ar ajunge pe Internet de unde hotii s-ar putea inspira cum sa te fure.
      Orice contract are clauze de reziliere si daca esti dispus sa te supui lor nu vad de ce s-ar supara celalat daca vrei sa-l incalci.
      Francezii sunt niste "taraie brau" si numai cine n-a avut de-a face cu ei isi poate imagina ca poti face o afacere de anvengura cu ei fara sa se lalaie la nesfarsit din cauza grevelor, pauzelor de masa de o ora, ore de intalnire nerespectate, firme inchise cu totul in luna august pentru ca toti pleaca in concediu.
      • -1 (7 voturi)    
        Stai sa vezi costurile americane (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:25)

        cicoare [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

        De fapt n-o sa le vezi niciodata....opinia publica s-ar revolta.
    • -2 (12 voturi)    
      Cine plateste vrea ceea ce e mai bun! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 10:16)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Americanii vand tehnologie in Australia, submarinele urmand a fi produse acolo. Amenintarea tot mai mare din partea Chinei, care a inceput sa-si cam faca de cap prin zona impunea asta.
      Ai facut un contract, dar asta nu inseamna ca esti captiv. Renunti daca contextul o impune si platesti eventualele daune datorate celeilalte parti, si fiecare isi vede de treaba.
      Banuiesc ca in contract sunt si clauze de reziliere!
      Daca nu, cu atat mai rau pt francezi!
      Chestia asta imi aminteste de un fost angajat care imi cerea o marire substantiala de salariu. I-am spus ca nu am posibilitatea sa-i platesc si ca poate pleca daca gaseste in alta parte mai bine, dar el vroia sa stea neaparat la mine dar la banii ceruti de el.
      Am scapat pana la urma de el dar cu scandal!
      Asta e. Pana la urma si in casatorie ("pana ce moartea va va desparti"!?) exista posibilitatea divortului.
      Francezii, penibili (si) de data asta.
      Sunt sigur ca in spate nemtii rad cu gura pana la urechi de ei!
    • -5 (11 voturi)    
      iar (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:08)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      esti in urma cata...
      lasand la o parte chichitele contractuale sau moralitatea in afaceri(sic)nu realizati cine-i de fapt tinta si cum se reorienteaza muricanii in aliante.
      germania ca si franta se simt lasate in gara,trenul muricano-englez-commonwealth a luat deja viteza.
      de ce?intrebati-va pe cine pupa-n dos,coana iuropa?
  • -3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:13)

    [anonim]

  • -5 (13 voturi)    
    deci (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:16)

    John_Re [utilizator]

    cam asta e tot ce mai produce occidentul.
    arme la suprapreț.
  • -4 (12 voturi)    
    tanti Merkel? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:25)

    mongolul [utilizator]

    m-as fi mirat sa nu ia pozitie impotriva SUA...
    • +1 (5 voturi)    
      Ea apara interesele Europei (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:26)

      cicoare [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      Tu ce interese aperi?
  • -2 (10 voturi)    
    In esenta este vorba despre coruptie ! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:05)

    hepcallvasile1278490666411 [utilizator]

    Partea Franceza acum se declara dezamagita de modul cum au evoluat tratativele dar si partea Australiana la randul ei a reprosat Frantei modul neprofesionist , neserios in care s-a comportat pe durata tratativelor.
    UE se declara solitatara cu Franta pentru ca este un stat ce face parte din uniune dar nu poate impune unui alt stat din afara uniunii , ce decizii sa ia intr-un contract economic.
    In cazul de fata este vorba despre un contract sabotat din interior , dupa modelul USR - Citu :
    Stelian Tanase a faultat guvernul ( sarcina de partid ) ,primministul ia aratat cartonasul rosu si la dat afara ,USR+ se declara solitar si paraseste terenul , prin urmare pierde meciul la scor de neprezentare 3-0 pentru guvern !.
    Cui foloseste ?
    Actori din umbra :
    -Rusia - economia Rusiei nu poate concura cu economia Germaniei , Frantei ,Italiei si cu atat mai putin cu economiile reunite al UE!
    _ Rusia face tot ceea ce poate pentru a sabota si desmembra Uniunea Europeana !
    - Exemplu de actiune subversiva : -
    pe acest site au aparut peste noapte foarte multe postari ,nationaliste ,izolationiste , care au rolul de a creea iluzia unei atitudini majoritare anti UE .
    Daca sunt supuse verificarii locatiile postarilor si afiliatiile politice , probabil s-ar gasi in umbra 2-3 partide politice aflate in opozitie ,(nu doar politica) , cu interesele esentiale ale cetatenilor romani (nivel de trai , libertati democratice, s.a.m.d.).
    China - o putere economica si militara cu interese in zona!
    Franta si UE ar trebuii sa caute tradatorii din interior,pentru putea sa rezolve disfunctionalitatile majore care afecteaza negativ nivelul de trai din UE.
    In final este vorba despre coruptie , despre politicieni la nivel inalt,din cadrul UE ( presedinti de stat ,ministri,parlamentari) care "joaca " in interes propriu , impotriva intereselor cetatenilor uniunii , de partea adversarilor valorilor morale care stau la baza constituirii Uniunii Europene
    • +1 (5 voturi)    
      what ? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 11:33)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui hepcallvasile1278490666411

      Ce valori morale arata Germania care nu se gandeste decta cum sa bage bani in buzunarul "dumanilor" rusi prin sustinerea gazoductului NS2?
      Polonia este si ea in UE si cat ia- pasat Germaniei de ea prin acest acord cu rusii ? ..sa nu mai vorbim de Ucraina.
      Germania care nu-si plateste participatia la NATO desi e departe de a fi un stat falimetar, dar vrea trupe americane stationate pe teritoriul ei care sa fie platite din buzunarul americanului de rand.
      UE nu este in stare sa sa apere singura si va aluneca tot mai mult spre rusi.
      Daca SUA reuseste sa impiedice expansiunea Chinei in Asia chinezii se vor implica si mai mult in EU.
      Europenii ca nu-s in stare decat sa se uite la banii de astazi din buzunarul lor nu au cum sa faca fata Chinei care isi fac planuri pe o suta de ani inainte.
  • +1 (13 voturi)    
    pai.. (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:54)

    YamamotoIsoroku [utilizator]

    Europa n-a fost in stare sa se apere de fascisti fara SUA. Apoi n-a fost in stare sa se apere de rusi fara SUA.
    Crede cineva ca este in stare sa se apere de China fara SUA ?
    • 0 (2 voturi)    
      Se pare ca sunt multi care cred asta (Miercuri, 22 septembrie 2021, 20:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

      Pentru ei istoria s-a terminat odata cu caderea URSS si acum traim in post-istorie intr-un taram magic unde lupul se pupa in bot cu mielul si ursul cu albinutele care ii ofera benevol mierea din ratiuni ecologice si de economie circulara.
      Numai ca Rusia, China, Iranul si multi altii nu prea cred la fel!
      Traim decada 1930-1940 din nou.
      • 0 (0 voturi)    
        Da! (Joi, 23 septembrie 2021, 12:19)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Atmosfera din anii 30-40, dar, deocamdata la RECE...!

        Insa, 'toti' sunt cu ochii pe 'ceilalti' - si cu degetul arataror pe 'butonasele' declansatoare de 'artificii'...!

        Daca un STOL de 'pasarele' apare pe RADAR, si 'jocurile' se pun pe START, - atunci nimeni nu se va mai gandi ca se poate infecta cu Covid, iar pe cei vaccinati ii va astepta aceiasi soarta...

        Diferenta in TIMP [intre anii 30-40 si ACUM] este ca in urma cu vreo 90 de ani mai exista o SANSA de supravietuire...

        Asa incat, recomand sa admiram CREATIA, sa respiram ADANC, si sa ramanem OPTIMISTI pana la Sfarsit...
  • +3 (7 voturi)    
    "trebuie să cooperăm" (Miercuri, 22 septembrie 2021, 12:48)

    bardiCristi [utilizator]

    Mda... voi credeati ca daca injectati bani in economiile ostile, gen Rusia, SUA nu ar avea cu ce sa raspunda. Uite, inloc ca SUA sa medieze nemultumirile dintre australieni si francezi, ei s-au spalat pe maini de europeni. Era evident de la lipsa de cooperare pe care au avut-o cand au ignorat toate semnalele de la Washington pt. NS2. Bagati, tatii, bani in buzunarul lui putin, ca veti pierde mult mai mult in piata libera la concurenta la sange cu americanii. Punct.