SUA: Parlamentari republicani cer demiterea consilierului medical Anthony Fauci

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 16 iunie 2021, 6:00 Actualitate | Internaţional


Anthony Fauci
Foto: Shutterstock Editorial / Profimedia Images
Congresmani republicani au cerut marţi demiterea consilierului medical al Casei Albe, Anthony Fauci, în dizgraţia lui Donald Trump, pentru gestionarea pandemiei de COVID-19, notează AFP și Agerpres.

"Dr. Fauci nu a fost ales de americani. El nu a fost ales să conducă economia noastră. El nu a fost ales să decidă cu privire la educaţia copiilor ignorând părinţii şi, totuşi, dr. Fauci ne controlează practic viaţa de un an", a acuzat parlamentara trumpistă Marjorie Taylor Green, prezentând un proiect de lege care solicită demiterea acestuia.

"Fauci a minţit. Au murit oameni", a proclamat o pancartă decorată cu o fotografie a respectatului imunolog, care a servit sub şapte preşedinţi din ambele partide, dar a devenit coşmarul lui Donald Trump la sfârşitul mandatului său.

Acest text nu are nicio şansă să fie aprobat într-un Congres controlat de democraţi, dar o jumătate de duzină de membri republicani ai Camerei Reprezentanţilor au profitat de prezentarea lui pentru a scoate la iveală faptul că omul de ştiinţă a înşelat ţara, sprijinindu-se pe o serie de e-mailuri publicate recent.

"Dr. Fauci a minţit luni întregi despre originile virusului din Wuhan", l-a acuzat Paul Gosar, vorbind despre uriaşul oraş Wuhan, în China, unde virusul a apărut pentru prima dată la sfârşitul anului 2019.

El "a dat recomandări contradictorii cu privire la sursa virusului, transmiterea virusului, virulenţa virusului, eficacitatea măştilor şi vaccinurilor, eficacitatea distanţării sociale", a continuat republicanul.

Pandemia a apărut în Statele Unite în ultimul an de mandat al lui Donald Trump, a cărui gestionare a fost aspru criticată. Bilanţul a depăşit marţi 600.000 de morţi din cauza COVID-19 în această ţară, cea mai îndoliată din lume.

Succesorul său democrat, Joe Biden, şi Casa Albă au reiterat încrederea lor în dr. Fauci după publicarea e-mailurilor sale.

Grupul de conservatori a repetat, de asemenea, acuzaţiile împotriva Institutului de Virusologie din Wuhan, vizând în special aşa-numitele cercetări "câştig de funcţie" (gain-of-function, în engleză) care constau în modificarea deliberată a codului genetic al unei molecule.

Directoarea unuia dintre laboratoarele acestui institut, Shi Zhengli, a respins aceste acuzaţii de manipulare genetică periculoasă, într-un interviu publicat luni de jurnalul New York Times.

"Există un cuvânt pentru asta: o armă biologică", a subliniat Marjorie Taylor Greene. "Am fost cu toţii victime ale unei arme biologice? Cerem răspunsuri şi dr. Fauci trebuie să le dea", a mai spus parlamentara, o susţinătoare a teoriilor conspiraţioniste.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3761 vizualizari

  • +4 (26 voturi)    
    Parlamentara "trumpista" (Miercuri, 16 iunie 2021, 6:43)

    xolv [utilizator]

    limba de lemn capata noi valente in condeiul Scânteilor moderne
  • -6 (28 voturi)    
    Ca in anii 50 in comunism... (Miercuri, 16 iunie 2021, 6:55)

    John M. [utilizator]

    Prostii ii lichideaza pe destepti...Saracul Fauci...Cum se agita cand analfabetul Trump dadea sfaturi despre pandemie: "Folositi Lysol...Dezinfectantul de bucatarie si baie"...
    • +9 (27 voturi)    
      Mda (Miercuri, 16 iunie 2021, 7:30)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Nu toti cei care l-au contrazis pe Trump sunt buni si nu toti cei care i-au dat dreptate sunt rai. Treaba cu Trump e introdusa in propozitie tocmai pentru dihotomia asta.

      Fauci se pare ca are destule probleme care n-au legatura cu Trump. In cel mai bun caz nu-i chiar asa de priceput cum e laudat si nici erou nu e.
      • -5 (19 voturi)    
        Erou cam e... (Miercuri, 16 iunie 2021, 8:33)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        El, un doctor cu experienta, sa stea langa un analfabet de cazinou si sa-i inghita elucubratiile despre pandemie timp de patru ani si sa-l sabotezi fara ca el sa se prinda ca sa salvezi vieti, pentru unii dintre noi asta se cheama eroism sau patriotism.
        • +5 (15 voturi)    
          Nu despre Trump e vorba (Miercuri, 16 iunie 2021, 10:15)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          Facem ce facem si tot despre Trump vorbim, asa-i?
          Valoarea lui Fauci, daca exista, e data de ce a facut si face Fauci, nu de comparatia cu Trump.
          Repet: se pare ca Fauci nu-i nici atat de bun cum e laudat ca ar fi si nici atat de erou cum sustin cei care il urasc pe Trump (Fauci are printre cele mai mari salarii din administratia federala, daca nu cumva cel mai mare).
          Problema cu laboratorul din Wuhan si inca niste mici amanunte trebuie clarificate repejor. Referirile la Trump nu ma impresioneaza si nu inseamna chiar nimic.
  • +2 (20 voturi)    
    Adevărul e că Fauci nu s-a opus... (Miercuri, 16 iunie 2021, 7:37)

    Nyk1 [utilizator]

    ...când a fost vorba de ridicarea moratoriului în ce privește experimentele de tip gain-of-function (echivalentul în genetică a jocului cu focul).

    De asemenea, la începutul pandemiei a mințit cu bună știință, spunând că măștile nu ajută (în timp ce doctorii își făceau stocuri).

    Chiar și numai pentru aceste două lucruri ar trebui să-și prezinte demisia, să lase doctori mai tineri în locul lui. La 80 de ani trebuie deja să te gândești la pensie, nimeni nu mai are agilitatea mentală pentru a gestiona bine și corect o pandemie.
    • -1 (13 voturi)    
      Simplu: (Miercuri, 16 iunie 2021, 8:38)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      In America experienta trece inaintea teoriei invatate la colegiu. Intreaba orice angajator. Am si cateva zeci de exemple. Si guvernul federal are aceleasi practici la angajare: experienta primeaza.
      • +4 (12 voturi)    
        Varsta nu conteaza (Miercuri, 16 iunie 2021, 10:28)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Experienta, capacitatea stiintifica si organizatorica sunt primordiale intr-o criza, aici aveti dreptate.
        Fauci a facut erorile prezentate de antevorbitor si a adaugat unele (pe care eu le consider grave):

        1) a incercat sa afirme ca purtarea a doua masti e o solutie reala ducand in derizoriu orice discutie despre utilitatea mastilor in general (in contextul in care a recomandat initial sa nu se poarte masti).
        2) a afirmat si afirma in continuare ca imunitatea dobandita in urma contagierii e irelevanta si ca doar cea dobandita prin vaccinare conteaza, chiar daca nu exista niciun studiu pe care sa se poata baza. Va reamintesc ca SARS-ul din 2002-2004 a dat imunitate pe termene de peste 3 ani (!!!) celor care au avut boala.
        3) a dus in derizoriu orice discutie despre o posibila contaminare accidentala datorata unor posibile brese de securitate ale laboratorului din Wuhan in conditiile in care stia foarte bine ce se lucreaza acolo si cu ce, ba chiar era implicat direct in cercetarile de acolo

        Astea trei probleme nu au nicio legatura cu STIINTA si nici nu-i confirma statura stiintifica ori postura de "erou".
        • 0 (0 voturi)    
          aveti o referinta (Joi, 17 iunie 2021, 15:24)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Ref. 3???

          Nu cred ca este adevarat mai ales ca se intampla acum ceva interesant...
    • -3 (9 voturi)    
      Crezi ca el nu s-a gandit la pensie? (Miercuri, 16 iunie 2021, 8:55)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Deloc, deloc?
      :)
      • -3 (5 voturi)    
        Cum sa se gandeasca la pensie (Miercuri, 16 iunie 2021, 9:36)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        cand iubita lui este fosta nevasta a lui Bill Gates?!
  • -1 (7 voturi)    
    demitere, (Miercuri, 16 iunie 2021, 11:42)

    nick1587873340950 [utilizator]

    nu e destul doar indepartarea, trebuie si judecat pentru mincina in fata juriului suprem!
  • -6 (10 voturi)    
    Usor usor (Miercuri, 16 iunie 2021, 15:33)

    yol [utilizator]

    ajung toti dezaxatii republicani.
    In cativa ani o sa devina irelevant si nefrecventabil.
    Numai ura, mize marunte, razbunari….
    Fiecare cu nicolicii si mitralierele lor!
  • 0 (0 voturi)    
    notez si speculez putin (Joi, 17 iunie 2021, 15:48)

    ..13 [utilizator]

    1. Fauci are legaturi cu Institutul Wuhan - relatii profesionale. Fact. Check.

    2. Fauci a cerut date despre niste cercetatori de la acel institutut care pare ca s-au imbolnavit de ceva, odata... Fact. Check.

    3. De ce ar dori cineva sa se mearga tocmai acum in gol, fara Fauci, cand sunt f. aproape de a ridica/ identifica/ proba precis si exact ca odata la Wuhan au existat cercetatori bolnavi de stiti voi ce????
    Aici este mica mea mare speculatie...

    prea dintr-o data hop-poc-sho pe Fauci!

    Si am un marker- amic orientat antiFauci, proTrump, antiBiden si este turbat acum si de aceea cred ca filiera este oarecum simpla... Il las sa se raceasca!

    ca sa fie circul total daca auziti cum am auzit eu sintagma asta: il aresteaza - sa intelegeti ca ala/aia de zice asta are mintile turate mai maxim sau este dus cu pluta.

    Intrarea in mintile astora se produce prin filiera religioasa/ extrasenzoriala cica... O sa mai cercetez pentru ca mi se pare ca fenomenul este ingrozitor - unii sunt mai subtiri la cap dar sunt si unii ceva mai dotati si asta chiar este ingrijorator dpmdv.

    PS
    A fost extrem de interesanta conferinta de presa a Cracanatului si modul sau de a nu raspunde la intrebari - modul in care a deviat raspunsurile mi s-a parut ca indica perfect faptul ca masinaria de propaganda a Kremlin-ului a functionat perfect pe vremea lui Trump si continua si acum... Le serveste asa de bine alora de acolo ca sa fure/minta si sa tranteasca la pamant idei/democratii si pana la urma oameni si popoare.

    PPS
    Nu pot sa nu inchei cu remarca care m-a izbit puternic: Biden mare pampalau - off topics, dar nu imi revin. Secretarul de stat al USA - mare neputincios.