Marea Britanie: Predarea ideii de „privilegiu al albilor” drept fapt încalcă legea, afirmă ministrul pentru femei și egalitate

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2020, 16:59 Actualitate | Internaţional


Kemi Badenoch
Foto: Wikimedia Commons
Profesorii care prezintă ideea de „privilegiu al albilor” drept un fapt elevilor lor încalcă legea, a declarat în fața parlamentului ministrul britanic pentru femei și egalitate, transmite The Independent.

Declarația a fost făcută în timpul unei dezbateri în parlament despre Luna istoriei negre, ministrul Kemi Badenoch afirmând că „teoria critică a rasei” este „o ideologie care îmi vede culoarea neagră a pielii drept semn de victimă și culoarea albă a altora drept oprimare”.

Ministrul a criticat școlile care și-au exprimat susținerea pentru mișcarea „anticapitalistă” Black Lives Matter, argumentând că și-au încălcat datoria de imparțialitate politică.

Badenoch a precizat că guvernul se opune „predării unor idei politice disputate ca și când ar fi fapte acceptate”.

„Nu vrem să vedem profesori care își învață elevii albi despre 'privilegiul albilor' și 'vina rasială moștenită'”, a declarat aceasta în fața Camerei Comunelor.

„Vreau să fiu cât se poate de clară, orice profesor care predă aceste elemente ale teoriei critice a rasei drept fapt sau care promovează idei politice partizane precum tăierea fondurilor poliției fără a oferi o perspectivă echilibrată a părerilor contrare încalcă legea”.

Teoria critică a rasei face parte dintr-o școală de gândire mai largă provenită din activismul de stânga, idei principale ale filozofiei incluzând acceptarea rasismului sistemic precum și existența răspândită a supremației și privilegiului albilor asupra altor grupuri rasiale.

Declarațiile ministrului au venit după ce guvernul britanic a fost criticat pentru interzicerea materialelor didactice care cer „sfârșitul capitalismului”, ministerul educației notând că aceasta reprezintă „o poziție politică extremă”.

„Școlile nu ar trebui să folosească materiale produse de organizații care adoptă poziții politice extreme. Exemple ale acestora includ (...) exprimarea publică a dorinței de a răsturna sau aboli democrația, capitalismul, opoziția, dreptul la liberă exprimare....sau organizații care promovează victimizarea”, notează un ghid actualizat în luna octombrie de către ministerul educației britanic.

„Unele școli au decis să susțină deschis grupul anticapitalist Black Lives Matter, adesea fiind perfect conștiente de obligația din statut de a fi imparțiale politic”, a mai afirmat Badenoch, adăugând că „bineînțeles că viețile negrilor contează, dar știm că mișcarea Black Lives Matter este una politică”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2094 vizualizari

  • -11 (57 voturi)    
    Un om corect (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:03)

    UnOarecare [utilizator]

    ...
    • -11 (27 voturi)    
      Cam ce zice ea comentam eu si altii pe HN (Miercuri, 21 octombrie 2020, 20:26)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Si de fiecare data apareau postacii leftarzi sa ne spuna rasisti si multe altele, plus un potop de minusuri.

      Sunt curios cat timp vor ramane comentariile de aici pe plus si cum o vor balacari leftarzii pe doamna asta.

      „You aint black!” - asa le zice Bidonul negrilor care nu voteaza cu el. Deci asta e un punct bun din care sa inceapa lansarea de mizerii.

      Guardian - Guardian! Ce zice Guardian?
  • -17 (37 voturi)    
    Si-a dezamagit idelogii de la London School of Eco (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:10)

    xolv [utilizator]

    nomics. Cum isi permite sa nege asa ceva ? Negationistii la inchisoare!!!
    • -20 (34 voturi)    
      Eee... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 18:35)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      London School of Economics, dupa cum ii spune si numele, nu e in US. Acolo sunt adevaratii ideologi ai neomarxismului ...
  • -16 (38 voturi)    
    De acord (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:12)

    soringusar [utilizator]

    De acord cu Kemi Badenoch.
    Every / all lives matter !
  • -10 (60 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:14)

    [anonim]

  • -15 (19 voturi)    
    - (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:19)

    OnaniaSalveazaRomania [utilizator]

    Madam Pruna le-a spus-o demult: "proprietatea este un moft" Negri pot sa sparga vitrinele si sa goleasca magazinele. Totul este sa le luati bocancul de pe gat !
  • -13 (41 voturi)    
    Deci iata o demascare a stingii (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:22)

    Sparafucile [utilizator]

    Se mai indoia cineva de toxicitatea hipertrofiata a leftarzilor? Care nu pot imparti lumea decit in asupriti si asupritori, alta viziune n-au. Cinste acestei negrese ca adopta o pozitie corecta si decenta.
  • -10 (54 voturi)    
    Respect (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:25)

    Tescovin [utilizator]

    Mai există oameni cu capul pe umeri chiar și în guvernul britanic.
  • -8 (54 voturi)    
    recunosc, (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:27)

    hanu [utilizator]

    sunt impresionat ca mai exista voci ale ratiunii, ca aceasta stimata doamna.
  • -14 (34 voturi)    
    Doamna ministru... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:42)

    Nyk1 [utilizator]

    ...e dovada vie că și printre celelalte rase se găsesc oameni OK!
  • -14 (38 voturi)    
    o surpriza placuta (Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:47)

    omul.rau [utilizator]

    credeam ca e vreo greseala de traducere si am urmarit inregistrarea cu tanti ministru (linkul din articol catre Independent)

    chiar sunt placut surprins!
  • +16 (36 voturi)    
    Conservatorismul e boala mintala (Miercuri, 21 octombrie 2020, 21:24)

    gavrone [utilizator]

    Chiar si negrii isi pierd mintile cand sunt rapusi de aceasta ideologie imbecila. Devin catelusi docili care repeta papagaliceste sloganurile fostilor stapani albi. Resping stiinta si se imbata cu minciunile confortabile ale ideologie reactionare care a fost responsabila de sclavie si de subjugarea fostelor colonii.

    Ii urasc pe istoricii care le spun adevarul, cum se intampla si la noi cu demonizarea lui Boia, pentru ca le distrug iluzia exceptonalismului national si le pun in fata mizeria pe care incearca s-o ascunda si sa nu si-o asume pana la capat. Prefera minciunile calde ale patriotismul gaunos.

    Conservatorii au distrus UK scotand-o din Europa civilizata. Acum distrug si educatia nationala. Dar poate doresc sa intre in Uniunea Euro-Asiatica care prefera educatia patriotica in locul istoriei adevarate.
    Oricum la cati oligarhi rusi au e doar o chestiune de timp.
  • +9 (27 voturi)    
    vai de capul ei (Miercuri, 21 octombrie 2020, 21:59)

    vertus [utilizator]

    Spalata pe creier la fel ca si Candace Owens. Isi tradeaza propria rasa pentru castig politic.
    • +4 (4 voturi)    
      Scrii despre tradarea rasei... Esti fascist? :))) (Joi, 22 octombrie 2020, 11:30)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui vertus

      Mare-i gradina...

      Exact cum am speculat in primul comentariu. Postacii leftarzi au inceput sa arunce cu rahat, iar minusurile au venit en gros. Ordinul de zi pe ONG a fost indeplinit.
      • +1 (1 vot)    
        n-au decat sa dea minusuri :) (Joi, 22 octombrie 2020, 15:39)

        c2 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

        oricum se poate da clic sa se vada mesajele

        PS: Daca ar fi corect Hotnews-ul ar scoate posibilitatea sa dai minus si leftarzii ar ramane fara obiectul muncii.