Vladimir Putin propune SUA un schimb de "garanții de neingerință" electorală și un pact mondial de neagresiune în IT

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 septembrie 2020, 15:49 Actualitate | Internaţional


Donald Trump si Vladimir Putin, la Helsinki
Foto: Captura Facebook
Vladimir Putin a propus vineri Statelor Unite un schimb de promisiuni de "neingerință" electorală și de cooperare în materia tehnologiei informațiilor pentru a promova un pact mondial de neagresiune în acest domeniu, scrie AFP.

Într-o declarație publicată de Kremlin, președintele rus propune Washingtonului "un schimb de garanții reciproce de neingerință, inclusiv în procesele electorale", alături de un acord asupra unui "ansamblu de măsuri practice" și conlucrarea la un pact mondial împotriva agresiunilor care folosesc "tehnologiile informației și comunicării".

"Una dintre provocările strategice majore ale lumii contemporane este riscul unei confruntări de amploare în domeniul digital. O răspundere particulară pentru a o evita revine actorilor esențiali în securitatea mondială în domeniul informației", a afirmat Vladimir Putin.

Rusia este acuzată de ani de zile că folosește hackeri, uzine de trolli online și că răspândește informații false și teorii conspiraționiste pentru a influența procesele electorale din Occident.

Moscova este acuzată de asemenea că a susținut în 2016 candidatura lui Donald Trump și că i-a favorizat în acest fel victoria.

Kremlinul este în continuare suspectat că încearcă să influențeze campania prezidențială americană în curs, în care se confruntă Trump și Joe Bidden.

De asemenea, Rusia este acuzată că a coordonat hackerii care au atacat numeroase instituții occidentale, precum camera inferioară a Parlamentului german sau cancelaria Angela Merkel.

Kremlinul respinge în ansamblu acuzațiile și arată cu degetul, la rândul său, către europeni și americani, pe care îi acuză că duc un război de dezinformare împotriva Rusiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1813 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    propunerea batausului: nu te mai bat!decat putin! (Vineri, 25 septembrie 2020, 15:55)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    si tu sa suporti in continuare, indiferent daca te bat neoficial...
    Adica Rusia e stat agresor, se implica peste tot in lume, in Europa, SUA, Orientul Mijlociu, etc etc, inclusiv cu razboi cibernetic si pe urma propune tot ea, care a declansat si derulat totul "pact de neagresiune IT"....ce cinic suna...asta e din seria de glume ca si cu Navalnii, ca s-a otravit singur cu Noviciok. Cine ii mai crede, apropos?1
    • -5 (11 voturi)    
      auzi badie (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:43)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      da ala Eduard Snowden, din ce stat agresor a fugit si ce stat agresor i-a dat azil ?
      - da ala de la wikileaks, ce stat agresor il cauta cu lumanarea ? (ca a avut indrazneala sa mai spuna lumii despre porcariile de acolo ..)
      - esti cam lasat in urma cu 30 - 40 de ani, de pe vremea cand ascultai (poate in burta) radiorile alea din west germany ...
    • 0 (12 voturi)    
      Rusia si China sunt state agresoare (Vineri, 25 septembrie 2020, 17:24)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Trebuie sa fii de o naivitate crunta pentru a crede un ofiter KGB la care "abecedarul" meseriei e fix dezinformarea, e marea specialitate rusa.

      Rusia putinista e un stat care duce o politica agresiva de expansiune, ocupand teritorii vecine cu frontierele sale, pe unele deja le-a integrat "Federatiei Ruse".

      Nu m-a mirat prea tare ca Moscova e atat de influenta in Europa, sunt radacini vechi si este exploatat cu abilitate anti-americanismul primitiv al stangii europene.

      Am fost totusi uimit de influenta extraordinara pe care Rusia o are in Germania ultimilor 10-15 ani, incepand cu un fost cancelar social-democrat angajat pe statul de plata al Gazprom si terminand cu incapatanarea actualei cancelare de ajuta bugetul Rusiei cu importul masiv de gaz rus prin Nord Stream (lovind direct in interesele aliatilor UE din Europa de Est).

      La fel de reusita e lovitura data de propaganda putinista democratiei americane, acolo Putin a reusit sa convinga vreo jumate din populatie ca el pune presedintele in USA, ceea ce este o minciuna ordinara pe care o propaga doar imbecilii "progresisti".

      Presa din Europa si cea din Romania preiau mecanic articole din mass-media care face jocul Rusiei, acreditand teorii conspirationiste fara dovezi altele decat "pai asa a zis ala" !

      De unde a plecat teoria conspirationista ca Putin face jocul in alegerile americane?

      De la o parte din fosta conducere FBI, numita acolo de administratia democrata Obama.

      Cine era "sursa primara" a informatiilor pe baza carora s-a deschis ancheta?
      Dl Steele, un "fost agent" al serviciilor britanice.

      Dl Steele a scris cu mana lui ca "trebuie facut ceva pentru a-l opri pe Trump sa devina presedinte"
      A fost scos din serviciul activ pe banuiala de "agent dublu" manipulat de Rusia.

      "Sursa" lui Steele e Igor Danchenko, avocat din USA, agent rus banuit de spionaj de FBI in 2009-2011.

      Serviciile ruse au manipulat avocatul, agentul dublu si politicieni care cautau disperati o "explicatie" pt esecul lui Clinton.
  • +10 (14 voturi)    
    . tavarishi.. (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:06)

    gdcos [utilizator]

    .. noi vrem un acord, pe care sa il respectati doar voi, ca nu de alta dar noi suntem doar 120 de milioane si trebuie sa facem fata si voua si cinezilor. Ne-ar ajuta daca stati pe margine cateva ture.
  • +9 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:07)

    [anonim]

  • +7 (13 voturi)    
    lol (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:11)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. si cine mai ia in seama ce zic rusnacii?
  • +9 (13 voturi)    
    unde era calul troian (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:12)

    g01an [utilizator]

    este usor de facut promisiuni cand nu ai cum sa le asiguri implementarea si respectarea. ar fi interesant daca in urma unui astfel de acord ar scadea atacurile prin astfel de metode, ar arata ca in spatele lor era statul rus tot timpul.

    dar in acelasi timp ma pune pe ganduri legat de adevaratele intentii. ori astfel de chestiuni nu vor mai fi utile in viitorul apropriat si atunci rusii cauta deja alte metode pe care ar trebui sa le aflam. sau poate ca a devenit asa mare problema china, inclusiv pentru rusi, incat nu-si permit sa lupte pe 2 fronturi... complicat. oricum china are in vizor occidentul mai mult decat rusia, deci a doua varianta ar fi veste proasta, punct.
  • +10 (14 voturi)    
    Iar vor sa minta rusii (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:27)

    Adi_rus [utilizator]

    Deci planul lui Putin e sa le ceara occidentalilor sa nu mai scrie in presa si pe social media despre toate potlogariile care se intampla in Rusia si pe care le fac Putin si oamenii lui pe plan international, iar in schimb el promite sa opreasca armatele de trolli si hackeri? Hahaha...

    Si ca de obicei, planul lor e sa promita dar sa nu se tina de cuvant, asa cum au facut in toate tratatele semnate despre rachete, comert si multe altele. Cine sa-i mai creada pe rusi dupa atat istorie a minciunii si inselaciunii?
  • +4 (8 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:46)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Oare cum ar trebui sa interpretam aceasta propunere? Drept "promitem sa nu ne (mai...) amestecam"? Nu cumva e o confirmare implicita a faptului ca, de fapt, pentru Rusia condusa de Putin astfel de imixtiuni sunt un fapt?
  • 0 (4 voturi)    
    Se pune o întrebare legitimă: (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:54)

    Rescator [utilizator]

    Cine poate crede în cuvântul celor doi parteneri,
    ambii cu ambiții dictatoriale și cu un profund dispreț
    pentru legislația internațională!?Se joacă în reluare
    *prietenia* dintre Hitler și Stalin,adică cine pe cine
    trage pe sfoară!
  • +3 (7 voturi)    
    Sunt sigur ca Rusia va respecta pactul... (Vineri, 25 septembrie 2020, 17:00)

    taro [utilizator]

    la fel ca si cele legate de arme chimice si cel legat de rachete cu raza medie.

    Totusi e bine ca au recunoscut ca au influentat alegerile din alte tari...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 25 septembrie 2020, 23:22)

    PingPong [utilizator]

    Eu sper sa il invite pe Trumpitza la discutii si sa bea amandoi cate-un CEAI cum numai domnul maior stie sa faca!