Cine este Alexandra de Taddeo, studenta rusofilă din centrul scandalului Griveaux, favoritul lui Macron retras din cursa pentru primăria Parisului

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 februarie 2020, 21:28 Actualitate | Internaţional


Alexandra de Taddeo si Piotr Pavlenski
Foto: Captura YouTube
Înregistrări video cu caracter sexual primite de la Benjamin Griveaux, un apropiat al lui Emmanuel Macron, legături cu controversatul activist rus Piotr Pavlenski - în centrul acestui scandal se conturează imaginea Alexandrei de Taddeo, o "studentă inteligentă" și "burgheză" pasionată de Rusia, scrie AFP.

Plasată marți sub control judiciar, Alexandra de Taddeo a confirmat în fața anchetatorilor că era destinatara imaginilor, dar a negat orice implicare în difuzarea lor, potrivit avocatului său.

Publicarea lor online, revendicată de Piotr Pavlenski, a bulversat campania pentru alegerile municipale din Paris și l-a constrâns pe Benjamin Griveaux, un apropiat al lui Emmanuel Macron, să se retragă din cursă.

Originară din Metz, în estul Franței, această tânără femeie brunetă de 29 de ani trăiește din 2010 în Paris, într-un apartament din luxosul arondisment XVI.

După cursurile urmate la EFAP, o instituție de comunicare, urmează un dublu curs de master la Institutul de studii politice din Toulouse (sud-vest) și la Universitatea Paris II Panthéon-Assas, cea mai importantă universitate juridică franceză.

A terminat în decembrie un stagiu de șase luni la Unesco, "neremunerat, în sectorul educației", a precizat organizația.

"Este o fată care trăiește pe banii părinților", spune o sursă apropiată dosarului.

Yves Surel, profesor de științe politice la Assas, care a condus lucrarea sa privind "Politica externă a Federației Ruse în privința Arcticii", își amintește de o cercetare "mai degrabă bună" a unei "studente evident inteligente".

Proximitatea rusească a tinerei nu se oprește la studii. În 2017, intervievează personalități ruse în emisiunea "Obliques" difuzată la radio Fréquence Protestante.

Pasiunea sa pentru radio - este președinta asociației "Assas Radio" - a determinat-o să proiecteze în 2018 crearea unei emisiuni asupra pre-campaniei pentru alegerile municipale.

"Iubire tragică"

Un alt candidat la funcția de primar al Parisului, Gaspard Gantzer, își amintește că a fost contactat de tânără în noiembrie 2018. "Mi-a scris pentru a vedea dacă aș accepta să-i răspund la întrebrăi. Am spus +De ce nu?+ și i-am lăsat numărul de telefon dar nu a mai sunat niciodată", povestește fostul consilier al lui François Hollande.

Benjamin Griveaux, pe atunci purtător de cuvânt al guvernului, a fost contactat și el de Alexandra, în mai 2018, via Instagram.

"A făcut acest lucru cu numeroși politicieni și nu doar cu candidații la primăria Parisului", spune o altă sursă apropiată dosarului.

Griveaux i-a transmis ulterior prin mesageria privată a Facebook înregistrări video cu caracter sexual. Ancheta va stabili cu ce intenții a înregistrat și conservat tânăra aceste imagini, care ar fi trebuit să dispară într-un minut.

La sfârșitul lui 2018, se întâlnește cu Piotr Pavlenski după ieșirea acestuia din închisoare. Activistul fusese condamnat la 11 luni de închisoare după incendierea fațadei unei sucursale a Băncii Franței în octombrie 2017.

Mai multe imagini îi arată împreună la diverse serate, inclusiv în compania avocatului și eseistului francez Juan Branco, care l-a apărat pe fondatorul Wikileaks Julian Assange și spune că l-a "consiliat" pe Pavlenski înainte de difuzarea înregistrărilor video.

Alexandra de Taddeo este "antiteza mea", "un simbol al prudenței burgheze" cu "un mare apartament în prestigiosul arondisment XVI", explica Piotr Pavlenski în iulie pentru New York Times. "O iubire tragică".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11685 vizualizari

  • -20 (38 voturi)    
    E vinovată de crima de a fi rusofilă (Marţi, 18 februarie 2020, 22:05)

    Nyk1 [utilizator]

    În Occidentul politic corect, nu ai voie să-ți placă alte țări decât cele care urmează modelul decadent occidental. Libertatea de exprimare este un moft pentru occidentali, iar prin atitudinea lor aceștia dovedesc că diferențele între Europa de Vest și Rusia sau China în ce privește drepturile cetățenești se minimizează pe zi ce trece.
    • +19 (33 voturi)    
      Ai baut (Marţi, 18 februarie 2020, 23:36)

      ranuhasu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E ok sa fii oricat de rusofil vrei atata vreme cat asta nu vine la pachet cu lovituri sub centura care distrug cariere politice in Vest. Nimeni nu o cerceteaza pt nonconformism. E anchetata pentru stabilirea legaturilor cu un stat care si-a facut politica externa din bagatul unde nu ii fierbe oala. Stai linistit, nu e condamnata inca, in Vest inca exista drepturi ale omului, nu e ca in Rusia
    • +1 (5 voturi)    
      Un om normal (Miercuri, 19 februarie 2020, 18:11)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu este rusofil. Rusia a adus cea mai neagra perioada - comunismul si bolsevismul. A omorat zeci de milioane de oameni in numele a niste neghiobi analfabeti si malefici.A subjugat tari si le-a muls de resurse. Dupa revolutia shitty din 1917-18, n-a mai produs nimic pentru binele omenirii.
  • -11 (41 voturi)    
    Liberte en marche (Marţi, 18 februarie 2020, 22:18)

    Amerlocu [utilizator]

    Deci sa rezumam: Omul lui Macron, Griveaux catindat la primareaua Parisului ii trimte unei femei cu care facuse cunostinta acum doi ani (fara a avea relatii cu ea) clipuri video in care se masturbeaza in speranta s-o agate :)

    Tipa impreuna cu prietenul ei il dau in gat pe psihopatul Griveaux si atat ea cat si prietenul ei sunt arestati preventiv, iar apoi primesc arest la domiciliu, pe motiv ca i-au "incalcat intimitatea" lui Griveaux. Aste e prea mult chiar si pentru o republica bananiera.
    • -1 (17 voturi)    
      Bine zis! (Miercuri, 19 februarie 2020, 9:58)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Plus si bravo!
    • +2 (20 voturi)    
      Ce prost esti...... (Miercuri, 19 februarie 2020, 9:59)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Iti dai cu parerea despre un subiect care evident iti depaseste nivelul de intelect( parcul obor) si de intelegere.
      Daca tu asta ai inteles din toata povestea asta....mai bine stinge lumina si incuie usa...nu iesi in lume ca deranjezi prin prostia ta
    • +2 (22 voturi)    
      Coincidentele nu exista..... (Miercuri, 19 februarie 2020, 10:04)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Cum sa face.....ca tocmai pipita asta care primeste poze si filmulete indecente de la un politician este prietena cu un individ cu inclinatii anarhiste un pion al rusiei pe teritoriul Frantei( tocmai eliberat din inchisoare pentru incendiere)....stii ce patea intr-o tara normala, cum iesea de la bulau erau pus in avion si trimis pachet lu' Putin....
      A dreacu coincidenta...nu putea sa aiba un prieten normal...inginer, instalator, barman....un francez adevarat???? tocmai pe ruscanul asta i s-a pus pata???
      Si..ce mai zice articolul....fata tot a tatonat terenul...a incercat la mai multi politicieni...pe fb, pe insta, pe linkedin....poate poate prinde ceva si il face mandru pe PUTIN.
      Sa se duca amandoi in Rusia...sa traiasc acolo, evident Franta nu este o tara potrivita pentru ei
      • -1 (3 voturi)    
        Gogule, asta nu il face pe nenea Griveaux (Miercuri, 19 februarie 2020, 19:29)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

        Mai putin vinovat.
        Cand ai iluzii de politician si nu stii sa iti penisul in pantaloni ai o mare problema. Nu crezi ca e spre binele tuturor ca problemele astea sa fie dezvaluite mai devreme decat mai tarziu?
        • +1 (3 voturi)    
          Faceti o confuzie (Miercuri, 19 februarie 2020, 21:03)

          ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Vreti ca un politician sau o persoana publica sa fie un inger sa fie absolut curat, onest, cu o moralitate ridicata, fara nici-un schelet in dulap....vreti sa fie perfect( in acelasi timp in RO se voteaza hoti cu curve de 30 de ani...dar asta este alta poveste).
          Asa ceva nu exista....oricine are secrete( unele murdare) are ceva ce nu ii place publicului, are o latura intunecata....asta nu inseamna ca nu poate face bine, ca nu poate fi o persoana publica, un politician un presedinte.....

          Omul a trimis un dickpic unei dudui( cu multe antecedente in momirea inaltilor oficiali francezi si cu conexiuni la putin)...poveste cusuta cu ata alba....
          Nu trimiti asa aiurea un dickpic( sau tate, cur, etc) doar sa te afli in treaba, fara ca discutia sa nu fi fost in acea directie....fiti realisti fratilor si vedeti absurdul
  • -5 (21 voturi)    
    Dupa fapta si rasplata! (Miercuri, 19 februarie 2020, 8:39)

    alunescu [utilizator]

    Sau cum se spune in popor:"facerea de bine e ..." Asa se intampla cand demasti un psihopat care ar fi putut ajunge primar al Parisului, dupa ce isi crease o cariera politica invocand valorile familiei traditionale! Lupti pentru dreptate sociala? Ajungi la puscarie! Lupti pentru ciolan, ajungi la primarie! Societatea iubeste psihopatii. Iar psihopati iubesc puterea, pe care o exercita in folos propriu si impotriva societatii. Vezi cazuri celebre: Assange, Maning, etc. care au demascat crime si criminali. Rezultatul? Au ajuns ei la puscarie, criminalii sunt bine-merci!
    • -2 (14 voturi)    
      Foarte (Miercuri, 19 februarie 2020, 10:02)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      adevarat.
    • +5 (19 voturi)    
      ce bine te simti (Miercuri, 19 februarie 2020, 10:05)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      L-ai facut mandru pe Putin.....esti preferatul lui acum. te trimite si pe tine in Franta sa demasti putreziciunea si psihopatii. Bv tovarase
  • +2 (14 voturi)    
    sondaj (Miercuri, 19 februarie 2020, 10:13)

    levierul [utilizator]

    cati sunt impotriva expansiunii politice promovata de politica actiala a Rusiei (+) si cat sunt "rusofili" (-)?
  • 0 (16 voturi)    
    toata atentia s-a mutat de pe depravatul (Miercuri, 19 februarie 2020, 11:32)

    __alex__ [utilizator]

    Griveaux pe cei care i-au facut publica adevarata fatza.
    Griveaux a fost consilier a lui Dominique Strauss-Khan, alt deviat sexual. Sotia lui, avocat, l-a aparat pe Bernard Tapie, alta secatura de elita a Frantei. Si tot Griveaux se plange ca uite la ce i-au expus familia, de parca nu el s-a filmat ca boul.
    Si publicul inghite gogoasa, furajat de 'ziaristi' care scriu cu lingura cu care mananca.
    • -1 (7 voturi)    
      Av. Juan Branco, intervievat AFP (Miercuri, 19 februarie 2020, 12:13)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      https://youtu.be/N2txBqMMbk8
      Bravo!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Sunt pline (Miercuri, 19 februarie 2020, 14:49)

    yol [utilizator]

    toate tarile europene de fete frumoase si inteligente, au inceput sa dospeasca! Cred ca vom mai vedea astfel de situatii. Vom expune si dezbate intimitatea in numele binelui, n-am nicio rezerva ca nu ne-am pricepe!