Sancțiunile au lovit în plin Coreea de Nord: Economia a suferit cea mai dură recesiune anuală de după 1997, exporturile s-au prăbușit cu 90%

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 9:57 Actualitate | Internaţional


Coreea de Nord
Foto: pixabay.com
Economia Coreei de Nord s-a micșorat în 2018 pentru al doilea an consecutiv, scăderea PIB fiind cea mai mare din ultimii 21 de ani, în condițiile sancțiunilor internaționale și a secetei, a transmis vineri banca centrală din Coreea de Sud, citată de Reuters.

Produsul Intern Brut al Coreei de Nord s-a contractat cu 4,1%, în temeni reali, anul trecut, cel mai mare declin de după 1997. În 2017, economia a scăzut cu 3,5 procente, potrivit estimărilor făcute de banca centrală din Sud, în condițiile în care Nordul nu dezvăluie statistici despre economia sa.

”Sancțiunile care au fost adăugate și întărite în 2017 au avut un impact dur, în condițiile în care seceta a lovit sectorul agricol, ce constituie aproximativ 20% din economie”, a spus Park Yung-hwan, de la Bank of Korea.

Comerțul internațional a scăzut cu 48,4% în 2018, în condițiile în care sancțiunile internaționale au tăiat 90% din exporturi. Producția sectorului minier s-a redus cu 17,8% din cauza sancțiunilor aplicate exporturilor de cărbune și minerale, iar agricultura, sectorul forestier și pescuitul cu 1,8% din cauza secetei.

Populația Coreei de Nord este estimată la 25,13 milioane de persoane, cu un venit anual pe cap de locuitor de 1.298 de dolari.

Problemele cu care se confruntă o economie ce funcționează deja defectuos din cauza ineficienței și a izolării ar putea explica eforturile Phenianului de a scăpa de sancțiuni în negocierile cu Statele Unite.

”Economia nu putea decât să se contracte în mod sever, ținând cont de sancțiunile sub care se află ”, spune Katzeff Silberstein, expert în economia Coreei de Nord la Stimson Center.

”Datele sugerează că a existat o creștere masivă a utilizării interne de cărbune și minerale. Acestea sunt o marfă de export crucială și, acum că se vinde atât de puțin în afară, comparativ cu alți ani, industria națională probabil că este dopată cu energie ieftină, dacă ținem cond cât de mult încă se extrage”, a spus acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














6418 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    Nu aveți de unde ști ce se intampla in Coreea de N (Vineri, 26 iulie 2019, 10:21)

    simplex1 [utilizator]

    Astea sunt articole de propaganda anti Coreea de Nord. Nu aveți de unde ști ce se intampla acolo si cat exporta statul în cauză. Cum controlează americanii schimburile comerciale ale Fenianului cu Rusia sau China, cei mai importanti parteneri ai sai?! Este imposibil.
    • +14 (22 voturi)    
      lucrezi la ambasada Koreei de Nord? (Vineri, 26 iulie 2019, 10:43)

      Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      nu de alta, dar ca sa iti spun ca se vede din cealalta galaxie, cat de rau este tratat poporul nord-koreean prin simplul fapt ca nu il lasi sa se exprime liber si il privati de bunurile normale de larg consum!

      cunosc ce insemana penuria si efortul pentru a avea nomenclaturistii privilegii. acum copii lor incarca sa isi urmeze parintii, dar noi avem posibilitatea sa ne exprimam liber, inca!
      • -12 (14 voturi)    
        Înainte de 89 în România se trăia mai bine ca azi (Vineri, 26 iulie 2019, 12:05)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

        Toata lumea avea un servici și o locuință atunci. Acum puțini sunt cei care beneficiază de un venit stabil sau dețin un apartament în proprietate. Azi românii sunt o imensă masa de săraci inglodati in datorii.

        Înainte de 89 erau de toate în România inclusiv ceasuri electronice, casetofoane, video playere, calculatoare de buzunar, etc., toate mărci japoneze. Te rugau tot felul de bisnitari sa le cumperi dar nu le luai ca aveai destule si nici de mare utilitate nu erau, cu mici exceptii.
        • +7 (9 voturi)    
          pe bune, esti real? (Vineri, 26 iulie 2019, 12:36)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Sa stii, majoritatea de aici inca ne amintim cum era inainte de 89 si intelegem bine dezastrul in care ne aflam atunci.
        • +6 (8 voturi)    
          beneficiile de care spui... (Vineri, 26 iulie 2019, 12:48)

          Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          le aveai tu!

          eu nu stiu decat cozi, intreruperi de curent, penurie de alimente, produse de proasta calitate, securitate, interventii mari pentru orice butelie, masina, casa, frigider, hartie igienica, detergent, sapun, adidasi etc, bisnita cu chestii (de 3 lei in afara) vandute la noi pe sume mari.
          programe la tv la alte tari, cu alte limbi decat romana.

          si bineinteles, faptul ca nu puteam injura liber ca nu avem toate acestea, dar erau multe bancuri care ne mai racoreau putin!

          (cel cu vizita secretarului american Michael Foot si lumea a scandat: Ceasusecu' mai ca-l f..t)

          acum in baza pregatirii am si casa si alte bunuri, fara sa ma ajute niciun tovaras de bine, prin forte proprii!
          nu regret, dimpotriva vreau ca si poporul tau sa aiba liberatate! simplu
        • +5 (7 voturi)    
          vaiii (Vineri, 26 iulie 2019, 12:54)

          alex34 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          alt nostalgic comunist suparat ca in ziua de azi cei care muncesc au, tu probabil te oftici ca n-ai fost in stare sa faci nimic iar inainte de 89 erai si tu in randul lumii asa submediocru cum erai...ca nu conta performanta
        • +2 (2 voturi)    
          Inseamna ca tu aveai acces (Vineri, 26 iulie 2019, 14:15)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          in magazine "speciale".E drept ca nu aveai ce face cu TV color ,plus celelalte care functionau cu energie electrica.Calculatoare...am lucrat cu rigla ce calcul.
          Sa-ti fie rusine!
          Ah,mor!
          Sapun Cheia,deodorant Farmec,nema prezervative..
          Ramane cum am zis...
        • +3 (3 voturi)    
          Te-am mai intrebat (Vineri, 26 iulie 2019, 17:06)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Esti bot electronic sau uman??? Ca pari prea prost ca sa fii electronic!!!!
    • +19 (23 voturi)    
      Sigur (Vineri, 26 iulie 2019, 10:55)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Asa e barosane, in Coreea de Nord curg laptele si mierea pe strazi. La fel ca in Venezuela unde, la fel, habar nu avem ce se intampla. Du-te acolo si zi-ne si noua cat de misto e!
    • +19 (23 voturi)    
      Propaganda? (Vineri, 26 iulie 2019, 10:56)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Propaganda zici? Nu am auzit de un exod in masa al celor din Sud in Nord ca sa beneficieze de urmarile minunate ale comertului cu Rusia si China, sau poate, asa simplex, dai tu un exemplu si ceri azil politic lui Kim al nu stiu mai catelea!
    • +2 (8 voturi)    
      deci, (Vineri, 26 iulie 2019, 11:06)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      daca nu e mana imperialistilor americani si a lui trompa cel hain, atunci inseamna ca s'au suparat si prietenii pe muc cel mic. aia de care spui...
      asa e de inteles dece ar;unca cu rachete. foamea ...
    • +9 (9 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 26 iulie 2019, 11:49)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui simplex1

  • -8 (12 voturi)    
    "excelenta" idee sanctiunile (Vineri, 26 iulie 2019, 11:19)

    srpc [utilizator]

    victime sunt, intotdeauna, liderii, care se sacrifica de dragul poporului infometat, nu-i asa? de fapt, astea sunt un santaj jegos, care sa-i faca pe cetateni sa se revolte impotriva unui guvern care nu le place strainilor
    • +8 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 26 iulie 2019, 11:51)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui srpc

  • +9 (13 voturi)    
    o tara blestemata (Vineri, 26 iulie 2019, 11:20)

    @Dem [utilizator]

    in primul an de facultate 88-89 am cunoscut un nord corean venit la studii. Un tip timid, retras, purta insignele partidului si a lui KimIrSen. Isi iubea conducatorii: K.JongIl era "cel iubit" si K.IrSen "tatal natiunii". La intrebarea serioasa pe cine iubeste mai mult pe ma-sa sau pe Kimi, dupa vreo 10 secunde de gandire, a zis emotionat ca pe ma-sa.
    Familia lui nu era din Securitatea lor, era un baiat modest traia la bloc iar TV si frigiderul erau impartite cu ceilalti locatari in camere mari de relaxare si servit masa. Asa erau majoritatea condominiilor din Phenian.
    Anii aia populatia N.K. era asa de indoctrinata incat nu puteai face vreo predictie de revolta populara
    La revolutie a disparut brusc peste noapte din Romania impreuna ceilalti colegi. Nimeni nu a apucat sa mai vb cu ei.
  • +2 (2 voturi)    
    4D chess? (Vineri, 26 iulie 2019, 12:38)

    Razvan_M [utilizator]

    Sa speram ca functioneaza si ca dupa 8 ani tipul va lasa in urma o lume mai buna.
  • +4 (4 voturi)    
    A vorbi de recesiune (Vineri, 26 iulie 2019, 13:46)

    rectificare [utilizator]

    în cazul Coreei de Nord e ca si cum ai vorbi de inrautatirea starii de sanatate la un mort !
  • 0 (0 voturi)    
    O, nu (Vineri, 26 iulie 2019, 16:19)

    ranuhasu [utilizator]

    Exportul de covrig s-a prabusit!