VIDEO Al cincilea weekend de proteste ale „vestelor galbene”: Mii de demonstranți pe străzile mai multor orașe din Franța / Cel puțin 85 de persoane reținute

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 13:31 Actualitate | Internaţional


Protest veste galbene
Foto: Captura Twitter
Mii de protestatari au ieșit sâmbătă pe stăzile orașelor din Franța în al cincilea weekend de demonstații la nivel național împotriva guvernului și a lui Emmanuel Macron, în ciuda apelurilor de a se renunța la proteste din cauza atacului din Strasbourg de săptămâna aceasta, transmite Reuters.

UPDATE 17.00 Cel puțin 85 de persoane au fost reținute, sâmbătă, la Paris, în timpul protestelor

UPDATE 13.51 Scutierii au tras cu gaze lacrimogene în câteva grupuri mici de manifestanți, fiind vorba de scurte confruntări ce au avut loc pe Champs Elysee.

În Paris forțele de poliție sunt în stradă pentru a combate posibilele izbucniri violente, dar multe centre comerciale majore, precum Galeriile Lafayette, sunt deschise pentru cei care fac cumpărături pentru Crăciun.

Pe Champs Elysee, câteva activiste Femen topless s-au așezat în fața forțelor de securitate de la Palatul Elysee, reședința lui Macron.

Ministerul de interne a anunțat că aproximativ 69.000 de polițiști sunt sâmbătă la datorie, prezența forțelor de ordine fiind majorată în orașele Toulouse, Bordeaux și Saint-Etienne.


















1683 vizualizari

  • +8 (38 voturi)    
    soldateii Rusiei (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 13:42)

    Itsoc [utilizator]

    dupa ce le-a dat macron 100 de euro in plus (net) la salariul minim (a.k.a 7 % crestere), al 13 lea salariu, bonusuri, s-a renuntat la taxa pe combustibil, asta insemnand vreo 10 miliarde de euro gaura in buget, ce fac soldateii Rusiei? merg mai departe! evident! poate vor minimul la 3000 de euro si un mertzan de la stat.

    altfel, cand frecventezi grupurile facebook unde propaganda rusiei iti spune ca franta o duce super rau desi statistic e pe locul 4 ca putere de cumparare in Europa, cand crezi tot felul de idiotenii gen Macron, membru in oculta mondiala care vrea sa omoare poporul francez, evident ca protestezi in continuare ca doar e logic, nu?
    vrei taxe mai mici, salarii mai mari, totul in timp ce blochezi economia tarii si pentru al 5lea weekend distrugi magazine si anulezi turismul in Paris.

    Cel mai bun exemplu despre cum sa te impusti singur in picior cand te simti prea bine pentru ca un grup de prosti needucati citesc propaganda rusiei pe facebook.
    • -10 (34 voturi)    
      Întotdeauna sunt soldățeii altcuiva (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 14:13)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      După ce Nea Nicu a da prostimii câte 200 de lei la leafa minimă ăia tot nu s-au liniștit și au ieșit în stradă să-i ia gâtu'. Tot ce a înțeles el din chestia asta e că CIA a fost mai tare la mnca ideologică ca aparatul de propagandă comunist.

      După 30 de ani Micronul și gargaragii lui sunt tot la mintea lui Ceaușescu: Treabuie să fie oamenii lui Putin, ai lui Trump, ai lui prințu' moștenitor saudit, reptilienii, șerpilienii, omulții verzi și tot așa. Unul singur lipsește de pe listă: Micron însuși. Asta e. I-a sunat ceasul. E momentul să plece. Cu cât mai repede cu atât mai bine
      • +10 (28 voturi)    
        vorbesti ca sa nu adormi (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 15:30)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Ce comparatie cretina? Tu compari Franta 2018 cu Romania 1989 si pe Macron cu Ceausescu? Imi pare rau, dar e o chestie atat de trasa de par ca ma apuca rasul-plansul. Si de ce ar trebui sa plece Macron? pentru ca vrea nici macar 1% din populatie, ce e drept cea mai violenta? Pentru ca omul incearca sa faca niste reforme care asteapta de jumatate de secol sa fie facute? Pentru ca francezul puturos n-are chef sa se mute la 100 de km ca sa-si gaseasca de lucru, sau chiar la 300 de km, daca este necesar? Sta somer si vrea sa-l tina statul? Sau vrea musai sa stae in ditamai hardughia la 60 de km de oras,a re nevoie de 2 masini si trebuie sa-i subventioneze statul benzina? Stii ca in multe intreprinderi angajatorul iti deconteaza jumatate din abonamentul de tren sau transport in comun in orase, tocmai pentru a incuraja utilizarea transportului in comun? Cine dracu te pune sa locuiesti la asa distanta de locul de munca daca nu-ti convine? Muta-te, nu e o nenorocire, vinzi casa daca ai, sau inchiriezi altceva aproape de casa. Care e dificultatea ca atata lume procedeaza in felul acesta?
        Scoala gratis, asigurarea medicala la fel, impozite ioc - jumatate din populatia activa a Frantei nu plateste impozite- si gata cerem de la stat sa ne trimita si-n vacanta, chit ca ai o luna concediu platit, in tari exotice de preferinta.
        Si tu, in mintea ta redusa, ce-ti imaginezi? Ca daca vine Le Pen sau Melenchon, sau oricine altcineva dubleaza salariile, reduce taxele si face ce? De unde bani? Cine plateste, nea amerlocu?
        Ai ideea cat costa scoala numai pentru un copil de la 3 ani pana la 20 si ceva cand termina facultatea? Numai scoala, nimic altceva. Fa socoteala, inmulteste cu 2 sau 3 si sa vezi ce mici ti se par impozitele in Franta.
        Fa pasi de-aici cu analiza ta de doi bani si nu ai decat sa platesti tu impozite pentru toti puturosii care asteapta mura-n gura de la stat: eu m-am saturat sa muncesc si pentru e.
        • -6 (6 voturi)    
          ... (Duminică, 16 decembrie 2018, 12:10)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

          - a re nevoie de 2 masini si trebuie sa-i subventioneze statul benzina? - nu cred ca vrea subventionarea benzinii problema se poate rezolva prin taierea taxelor pe combustibil ... stii ca in jur de jumatate din pretul combustibilor sunt taxe mai peste tot in UE ...
          - Scoala gratis, asigurarea medicala la fel nu e gratis odata ce esti obligat sa platesti impozite si taxe pe ele ...
          - Ai ideea cat costa scoala numai pentru un copil de la 3 ani pana la 20 si ceva cand termina facultatea? - pot pune pariu cu tine ca nici statul francez nu stie exact cat costa caci ca orice "serviciu" pe care ti-l ofera statul invatamantul de stat e o mare gaura neagra prin care se sifoneaza foarte multi bani si care nu reflecta costurile reale daca acesta supus economiei de piata si nu monopolului statului
      • +10 (18 voturi)    
        Macron ramane (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 18:50)

        seby19 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Marxistii lui Melenchon n-au nici o sansa sa-l dea jos. Oranjutanul pleaca. La puscarie impreuna cu familia sa de pungasi.
  • +9 (27 voturi)    
    Vestele comuniste vor haos (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 15:00)

    telox [utilizator]

    vor anarhie, iesirea din UE. Si mai vor taxarea la sange a capitalistilor. Putin aproba.
    • -6 (16 voturi)    
      Tu creca n-ai abar de birocratia din Franta (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 18:12)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui telox

      De taxe si de putorile care fac viata amara cetateanului care munceste.
  • +10 (14 voturi)    
    ginta latina (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 20:29)

    DrIon [utilizator]

    Se pare ca francezilor le place mult mai mult sa faca demonstratii decit sa munceasca.
    Numai noi si ei vom avea deficit de peste 3%.
  • +6 (6 voturi)    
    Franta e tinuta pe loc de aceste mentalitati (Duminică, 16 decembrie 2018, 14:51)

    tarsic [utilizator]

    Statul sa faca totul, noi doar sa primim. Sper ca Macron sa schimbe ceva prin reformele sale.
  • +3 (3 voturi)    
    Putin si-a bagat coada (Duminică, 16 decembrie 2018, 16:18)

    demetru [utilizator]

    According to the Alliance for Securing Democracy, about 600 Twitter accounts known to promote Kremlin views have begun focusing on France, boosting their use of the hashtag #giletsjaunes, the French name for the Yellow Vest movement. French security services are looking at the situation, Foreign Minister Jean-Yves Le Drian said Sunday in a radio interview with RTL

    https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-08/pro-russia-social-media-takes-aim-at-macron-as-yellow-vests-rage