​VIDEO Reportaj exclusiv realizat de Vice in mijlocul jihadistilor din Irak. "We swear to God we will divide America in two!", spun copii de 12 ani cu mitraliera la gat

de Vice     Vice.com
Miercuri, 20 august 2014, 15:28 Actualitate | Internaţional


Reportaj Vice intre islamisti
Foto: Vice.com
Statul Islamic, o aripa dura a jihadistilor Sunni care a avut legaturi cu Al Qaeda, a reinviat vechea institutie statala islamica numita Califat, care-si doreste cucerirea si islamizarea intregii lumi.

Fara sa duca lipsa de bani cash si cu arme americane confiscate in timpul ofensivei din Irak, au inceput o expansiune in iunie, care a avut rezultate spectaculoase prin cuceriri teritoriale, crucificari si masacre. "We swear to God we will divide America in two!", spun copii de 12 ani cu mitraliera la gat.

Citeste aici tot articolul









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7672 vizualizari

  • -5 (19 voturi)    
    soluție (Miercuri, 20 august 2014, 15:41)

    Mazeta [utilizator]

    Singura soluție este găsirea rapidă a unui lider sunnit, laic și suficient de puternic pentru a readuce stabilitatea în Irak, cineva ca... Saddam Hussein.
    • 0 (6 voturi)    
      un little boy ar stabiliza pe termen lung (Miercuri, 20 august 2014, 16:27)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu?
    • +1 (1 vot)    
      In acest caz, sintagma (Miercuri, 20 august 2014, 16:31)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "It's Bush's fault" se aplica din plin.
  • -2 (14 voturi)    
    pai (Miercuri, 20 august 2014, 16:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai deja este impartita: America de Sud si cea de Nord. :P

    La modul serios acum, oamenii aia trebuie lasati in pace. Ghinionul lor este ca sub fundul lor se afla o garla de petrol la care americanii balesc.
  • +15 (15 voturi)    
    Morbid (Miercuri, 20 august 2014, 16:17)

    Daniels22026 [utilizator]

    E cam morbid. Dar pina la urma poate fi util sa intram in mintile acestor scelerati.

    Interesant pe la minutul 9. Unul dintre ei marturiseste ca propria familie nu are importanta pentru el, comparativ cu obiectivele religioase agresive. In acelasi timp, se vede pe el insusi ca aparator al islamului.

    Pentru oamenii astia, a te apara inseamna sa ataci, sa cuceresti teritorii si sa impui fundamentalismul religios cu forta. Pentru ei, a fi doar un simplu musulman, e deja un mare pacat. Trebuie sa lupti cu arma in lume, ca sa impui religia absoluta, cu frenezie, cu dedicare absoluta, pina la moarte.

    Pe oamenii astia, familiile nu numai ca nu-i ajuta. Dar chiar ii incurca. Familia rapeste din resursele si timpul necesar fundamentalismului religios.

    Daca am putea sa convertim aceasta forta ideologica cretina catre ecologie de exemplu, am putea sa-i punem la pedale cit e ziua de lunga. Am produce energie electrica, legume, infrastructura, un trai decent pentru ei si mult mai putine probleme pentru toti musulmanii normali, sanatosi la cap.
    • -1 (5 voturi)    
      Corect (Miercuri, 20 august 2014, 17:51)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Aveti un punct de vedere cat se poate de correct.
      Ma rog sa reusiti in programul Dv. cu efecte pozitive asupra "ecologiei".

      Cu imaginatia mea am si vazut pe "miltantii" din Hamas 'pedaland' in timp ce populatia din Gaza poate trai in liniste si beneficiind si de curentul gratuit oferit de "omuletii verzi" ai Hamasului,

      Da, si ei au echipament 'verde', probabil un fel de anticipatie a programului ecologic conceput de Dv.
      Va doresc mult success!
    • +2 (2 voturi)    
      ei sunt considerati outsideri de catre musulmanii (Joi, 21 august 2014, 0:07)

      adiy [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      de rand

      http://www.milligazette.com/news/10657-muslim-scholars-condemn-isis-measures-against-iraqi-christians

      http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2014/Aug-13/267022-al-azhar-condemns-isis-as-corrupt-and-a-danger-to-islam.ashx#axzz3AvRE1LL2

      Cum am zis , nu este conspiratie vor sa semene haos
  • +12 (16 voturi)    
    Dezgustator (Miercuri, 20 august 2014, 16:28)

    swolf [utilizator]

    Mobilele lor sunt americane, armele rusesti numai fanatismul si involutia lor ca specie sunt 100% islamice!
  • +9 (9 voturi)    
    Dark ages (Miercuri, 20 august 2014, 17:06)

    Trojan.H [utilizator]

    Foarte interesant documentarul. Niste gangsteri din evul mediu care reusesc prin violenta extrema sa impresioneze sau sa timoreze o populatie extrem de saraca si indobitocita.
    Intre timp, America si Europa inca dorm pe ele.
    • +1 (3 voturi)    
      nu dorm! (Joi, 21 august 2014, 0:37)

      TotedatiUrechilă [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      dimpotrivă! sunt chiar mai imbecili ca ei, le dau arme să implementeze democrația în ... siria!

      că acolo nu e cine trebuie la manete!

      că islamiștii ăia care brusc au desantat în irak cu atîta succes din siria vin nu de pe marte!

      uite că au uitat să o implementeze în siria, unde au lăsat-o mai moale, în schimb o vor implementa în irak, spre suprinderea eternului licurici

      de la imbecilul de reagan, care pentru a înfrînge urss-ul sa combinat cu idioții ăia de care rîdeți voi, licuriciul a trecut în viteză din surpriză în surpriză pînă la marea surpriză finală! damn! am cam pierdut războiul!

      victorii în războiul rece contra urss, victorii în irak, în afganistan, în iran șamd ... se cam adună victoriile astea!

      deja se vede!