Chelsea și Manchester United au produs spectacol joi seară într-un meci din cadrul etapei cu numărul 31 din Premier League. Elevii lui Mauricio Pochettino au câștigat jocul, scor 4-3, asta deși în minutul 90+9 erau conduși.

Jucătorii lui ChelseaFoto: Bradley Collyer / PA Images / Profimedia

Chelsea - Manchester United 4-3

Chelsea - Manchester United a fost un meci interzis cardiacilor, asta pentru că gruparea antrenată de Mauricio Pochettino a reușit să obțină o victorie, în ciuda faptului că în al nouălea minut de prelungire era condusă cu scorul de 3-2.

Conor Gallagher a deschis scorul după doar 4 minute pentru Chelsea, iar Cole Palmer a majorat avantajul echipei sale 15 minute mai târziu, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Manchester United a revenit în meci până la pauză și la cabine s-a intrat cu scorul de 2-2. Alejandro Garnacho a redus din diferență (min 34), iar Bruno Fernandes a egalat din pasa lui Dalot, în minutul 39.

În a doua repriză, United a reușit să întoarcă rezultatul. Garnacho a făcut dubla din pasa lui Antony, în minutul 67, iar „diavolii roșii” păreau să fie în controlul jocului.

Pe final, s-au arătat 8 minute de prelungiri, iar în al șaptelea, Chelsea a primit un penalty după un atac periculos al lui Dalot.

De la punctul cu var, Cole Palmer a transformat pentru a doua oară, însă meciul nu s-a încheiat aici.

La un minut distanță, același Palmer a adus victoria echipei sale cu un șut deviat din marginea careului și a stabilit scorul final.

Rezumatul partidei dintre Chelsea și Manchester United:

United nu este la prima „ispravă” de acest gen. Etapa trecută, echipa lui Erik ten Hag a fost egalată în minutul 90+9 de Brentford.