Jurgen Klopp nu s-a putut baza pe o mulțime de jucători la meciul cu Luton, dar Liverpool a revenit spectaculos în repriza secundă (4-1) și și-a asigurat poziția de lider în Premier League și la finalul etapei cu numărul 26.

Jurgen KloppFoto: Paul Greenwood / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liverpool - Luton 4-1, în etapa 26 din Premier League

Luton a deschis scorul prin Ogbene ('12), dar „cormoranii” au punctat de patru ori în repriza secundă: Van Dijk ('56), Gakpo ('58), Diaz ('71) și Elliott ('90).

Grație victoriei de pe Anfield, Liverpool a acumulat 60 de puncte și s-a distanțat la patru lungimi de Manchester City. Echipa de pe locul 2 va juca în această etapă pe terenul lui Bournemouth.

De cealaltă parte, Luton rămâne pe locul 18, cu 20 de puncte, la egalitate cu Everton, formație aflată pe ultimul loc care asigură prezența în următorul sezon de Premier League.

Cum a arătat Liverpool în meciul cu Luton: Kelleher - Bradley (Robertson '68), Quansah, van Dijk, Gomez - Mac Allister (McConnell '89), Endo, Gravenberch (Clark '78) - Elliott, Gakpo, Diaz (Danns '89).

Au lipsit: Salah, Nunez, Jota, Szoboszlai, Thiago, Alisson, Alexander-Arnold, Matip, Jones, Bajcetic.