Echipa națională de minifotbal a României a obținut joi calificarea în semifinalele Campionatului Mondial de minifotbal, după ce a învins Emiratele Arabe Unite, cu scorul de 2-0.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

România a învins Emiratele Arabe Unite în sferturile CM de minifotbal

Naționala României și-a adjudecat prezența în careul de ași al Campionatului Mondial de minifotbal.

Selecționata pregătită de Virgil Bejenaru a făcut un nou meci bun la turneul final și a învins Emiratele Arabe Unite, țara gazdă a competiției.

Andrei Șumălan a deschis scorul pentru tricolori, iar până la pauză scorul s-a făcut 2-0, după ce adversarii au deviat o minge în propria poartă.

În faza semifinalelor, România va înfrunta câștigătoarea duelului dintre Slovacia și Ungaria, partida urmând să aibă loc vineri.

• România este de 6 ori campioana europeană la minifotbal (în perioada 2010-2015) și nu s-a calificat niciodată într-o finală de Campionat Mondial.
  • România are două medalii de bronz la Cupa Mondială din trei participări, în SUA (2015) şi Australia (2019).
  • Deţinătoarea trofeului este Mexic, care a învins România în semifinale, după prelungiri, la precedenta ediţie, iar apoi, Brazilia, în finală.