CFR Cluj a jucat aproape jumătate de oră în superioritate numerică, dar a fost învinsă în prelungiri de Adana Demirspor și a părăsit Conference League. După meciul din Turcia, antrenorul Andrea Mandorlini a explicat cum a fost eliminată echipa sa.

Andrea MandorliniFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Andrea Mandorlini explică eliminarea CFR-ului: „Două momente de neatenţie”

Într-o conferință de presă care a durat doar 39 de secunde, tehnicianul italian a spus că jucătorii săi au fost taxați în momentele în care nu au fost concentrați.

„Este greu, părea a fi un meci care mergea în direcţia corectă, dar aşa este fotbalul, trebuie să fii atent mereu.

Două momente de neatenţie, la mingea înaltă, în prima repriză, la finalul ei, iar cealaltă situaţie pe o recuperare.

Cred că am fost aproape să scoatem un rezultat mare” - Andrea Mandorlini, citat de News.ro.

Adana Demirspor – CFR Cluj 2-1 (3-2 la general), în turul al doilea al preliminariilor Conference League

CFR Cluj a ratat calificarea în turul al treilea al preliminariilor Conference League, după ce a fost învinsă în deplasare de Adana Demirspor, scor 2-1.

Turcii au deschis scorul chiar înainte de pauză, prin Akintola ('43). Ardelenii au egalat prin Mogoș ('68, penalty), după o fază la care fundașul Gravillon a fost eliminat.

În superioritate numerică, CFR a presat dar nu a reușit să dea lovitura, iar când meciul se îndrepta spre reprizele suplimentare, Adana a marcat prin Ndiaye ('90+4).