Vasile Blaga: Tiganii repatriati saptamana trecuta n-au cazier

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 august 2010, 19:44 Actualitate | Esenţial


Niciunul dintre tiganii repatriati, saptamana trecuta, din Franta in Romania n-avea cazier la politia franceza sau romana, a precizat, duminica, ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, potrivit Agerpres.

"In privinta persoanelor care au revenit in Romania saptamana trecuta, am efectuat un control amanuntit si ele nu figurau nici in fisierele politiei franceze, nici in cele ale politiei romane ca autori de infractiuni", a declarat agentiei APA ministrul, care se afla la Salzburg, la un forum international.

Ministrul admite ca, "daca un cetatean roman nu are acte legale de sedere in Franta, el trebuie sa fie expulzat", dar a sustinut ca Romania "se va apara" daca intervin abuzuri.

Vasile Blaga nu considera ca actiunile desfasurate de autoritatile franceze sunt expulzari, ci vorbeste, ca si Parisul, de "intoarceri voluntare".

"Franta plateste pentru aceste intoarceri voluntare... Este o politica buna sau proasta? N-as vrea sa ma exprim in aceasta privinta", a comentat Blaga.

Cateva sute de tigani au fost trimisi in Romania si Bulgaria ca urmare a inaspririi politicii de securitate a guvernului francez, atitudine ce a fost criticata pe plan intern si international.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1179 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    hai mai nea Blaga,tiganul e infractor prin nastere (Duminică, 29 august 2010, 19:51)

    A Suivre [anonim]

    ca nu a fost prins,dovedit ,judecat ,ca nu are cazier ,OK! dar delicvent ramane datorita genomului!
    • -2 (6 voturi)    
      rasist idiot (Duminică, 29 august 2010, 23:22)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui A Suivre

      Dupa comentariul tau ar trebui sa spun si ca romanul e rasist din nastere "datorita genomului"?

      Cat de idiot poti sa fii incat sa crezi ca anumite apucaturi anti-sociale, caracteristice UNOR tigani, se transmit pe cale genetica?
  • -1 (5 voturi)    
    e de ajuns sa se aplice o Directiva a UE (Duminică, 29 august 2010, 20:23)

    flit [anonim]

    Tiganii NU AU CUM sa capete statutul de rezidenti in Franta, iar Romania are tot dreptul de a-i retine de la o viitoare iesire peste frontiera odata ce sunt repatriati pt sedere ilegala. Sa ai pasaport de Romania NU E SUFICIENT pt a scuza adevarata INVAZIE a Frantei de catre tiganimea primitiva a Europei de Est (cei din Franta sunt din alt "material", in primul rand NU FURA!).
    CITEZ din art. 7–15 din Directiva 2004/38/CE pt Dreptul de rezidenţă pentru mai mult de 3 luni in UE:
    Un cetăţean al Uniunii, deci şi un cetăţean român, poate rămâne pentru o perioadă mai mare de 3 luni pe teritoriul unui alt stat membru, dacă îndeplineşte următoarele condiţii:
    1) este angajat sau desfăşoară o activitate independentă;2) are suficiente resurse şi asigurare medicală, astfel încât să nu devină o povară pentru serviciile sociale ;
    3) este înscris într-o instituţie de învăţământ sau de
    instruire vocaţională sau este student şi are o asigurare medicală.
    Potrivit Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, restrângerea exercitării dreptului la libera circulaţie în străinătate a cetăţenilor români poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult trei ani numai cu
    privire la:
    a) persoana returnată dintr-un stat în baza unui acord de readmisie;
    b) persoana a cărei prezenţă pe teritoriul unui stat ar aduce atingere gravă intereselor României sau relaţiilor bilaterale dintre România şi acel stat
    Cetatenii care sunt gasiti in forma de sedere ilegala LI SE POATE RESTRICTIONA ACCESUL in acea tara UE. Dacă nu respectă această restricţie, cetăţenii se expun aplicării unor sancţiuni mai severe, cum ar fi măsura suspendării dreptului la libera circulaţie, ceea ce înseamnă că nu va mai putea trece deloc frontiera – indiferent de statul către care doreşte să călătorească – pe o perioadă între3 şi 5ani.
    ASA CA AUTORITATILE ROMANE SA NU MAI BATA CAMPII CU "oricum tiganii se pot inoarce cand vor"... RUSINE Romania ! Tine-ti GUNOIUL acasa !
  • 0 (2 voturi)    
    precizarea lu' domnu' Blaga (Duminică, 29 august 2010, 21:43)

    the [utilizator]

    tiganii repatriati (termen corect, deoarece România e patria lor, nu Franta ...)
    au fost trimisi acasa fiindca nu aveau documentele necesare, care sa le permita "turismul" legal in Franta.
    Ca un ministru, fie el si de interne, nu stie ce e aia document legal, e simptomatic pentru guvernul României.
    Pentru informare, românii sau romii CU CAZIER, prinsi in stare infractionala, manânca pe gratis în diverse "maisons d'arrêt" din Hexagon, sau sunt trimisi în România, la cererea organelor românesti specializate, care au lansat cautarea lor pe teritoriul european.
    E clar, domnule ministru ?
  • +1 (3 voturi)    
    ce bine e fara ei (Duminică, 29 august 2010, 22:35)

    sarco [anonim]

    eu zic sa ramana ei in franta, iar franta sa ne arate cum ii asimileaza, le creaza conditii

    eu personal m-am simtit mult mai bine dupa ce au mai plecat din ei acolo
  • 0 (2 voturi)    
    intrebari (Duminică, 29 august 2010, 23:45)

    ciob [utilizator]

    Nu au inca cazier? Vor avea!
    Nu au cazier in Franta sau in Romania?
  • +3 (3 voturi)    
    nene blaga (Luni, 30 august 2010, 0:34)

    ady [anonim]

    n-or fi avand cazier..dar nu-si justifica sederea intr-un stat european mai mult de 90 de zile ..poti fi rezident daca ai cumparat o proprietate sau ai fost angajat legal..astfel ei incalcand legea ..deci toti ar trebui sa aibe cazier
  • +2 (4 voturi)    
    tiganiada (Luni, 30 august 2010, 0:35)

    blaga [anonim]

    in in locul lui blaga i-as imbarca in autobuze cu destinatia paris.gratis. sau ce cred francezii, ca numai drepturi au in UE (sa ia pe nimic firme romanesti si ne vanda tote produsele lor la pret mai mare ca in tara de origine?). sa ii integreze ca sunt europeni defavorizati si maltratati in romanica, sarmanii tiganusi. ca ei is harnici, curati si cinstiti si romanii rai si rasisti au ceva cu ei.iar francezii buni la inima si primitori cu strainii chiar pot sa ii ajute. a bientot!
  • +1 (3 voturi)    
    r u stupid? (Luni, 30 august 2010, 5:06)

    calugaru' vaxile [anonim]

    nu au "cazier" ... da' pe ce nume atz cautat? :D daca el sustine ca-l cheama "gica petrescu doi" nu inseamna ca anu' trecut l-a chemat la fel. sarpraizd? nasol. da' asa e la tzagani, isi schimba numele des si isi fac acte false (cu shpaga la ... subordonatii lu' bleaga). nu stiai dom' ministru ca tzaganii isi schimba numele EXACT ca sa nu para ca au antecedente? atunci ce kilu' meu cautz pe postu' ala?????
  • +1 (3 voturi)    
    Nu au cazier?????? (Luni, 30 august 2010, 7:34)

    alexandra [anonim]

    Nu au cazier pentru ca politia romana nu i-a prins niciodata cind au facut vreo faradelege. Acum citiva ani un tigan mi-a smuls telefonul . Evident nu l-am prins . Am reclamat la politie si.....nimic.
    Cum va explicati ca tigani "fara cazier" abia returnati de francezi, au spart casa unui primar asa cum aflam din stiri.
  • 0 (0 voturi)    
    spre deosebire de multe din mesajele... (Luni, 30 august 2010, 16:27)

    capatu` satului [anonim]

    de mai sus, consider ca vina principala a starii sociale in care se afla tiganii expulzati din Franta se datoreaza societatii romanesti si colectivitatilor umane din care au facut acestea parte.

    Principalul motiv al ignorantei, saraciei si infractionalitatii ridicate din randul tiganilor apartine societati romanesti acre avea obligatia sa ii pedepseasca pe vinovati si sa oblige copii tiganilor sa faca scoala - minim 12 clase.

    Din pacate, pt. corpul profesoral de la noi, anul 1989 si anii ce au urmat au insemnat doar o etalare a unei asa zise superioritati intelectuale cu rezultate profesionale mediocre sau foarte proaste.

    Autoritatile statului nu si`au mai dat interesul sa oblige copii tiganilor sa efectueze orele de scoala, astfel incat parintii acestor persoane si`au trimis copii LA PRODUS...

    solutia problemei, este mai simpla decat pare si apartine marelui Al. I. Cuza (dupa parerea mea cel mai bun conducator pe care la avut aceasta tara; natiune ce nu a reusit sa il inteleaga) - Cuza a introdus invatamantu` obligatoriu de 5 clase, cu amendarea sau pedepsirea cu inchisoarea parintelui care nu isi trimitea copilul la scoala...

    avand in vedere ca intre tiganii ce au cetatenia romana repatriati se numara multi copii, gradul de saracie al tiganilor de la noi, se impune de urgenta revenirea la sistemul obligativitatii efectuarii de 10 - 12 clase, cu sanctionarea drastica a parintelui caruia copilul refuza sa efectueze orele de scoala...