Ce se întâmplă când Olivia Steer se apucă să-i dea lecții de gramatică lui Mircea Cărtărescu

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2021, 15:55 Actualitate | Esenţial


Olivia Steer
Foto: Captura Facebook
Antivaxxera Olivia Steer a publicat o postare pe Facebook în care încearcă să-i explice poetului și scriitorului Mircea Cărtărescu că a folosit greșit un cuvânt, pentru a ajunge rapid la una dintre temele sale favorite - vaccinurile. Răspunsul lui Cărtărescu nu a întârziat: „Doamnă Olivia Steer, tocmai fiindcă sunt nesigur, după 40 de ani de carieră ca scriitor și universitar, în privința subtilităților limbii române, mai consult dicționarele din când în când”.

„Marele profesor, filolog și scriitor, nominalizat la Premiile Nobel, Mircea Cărtărescu, nu știe că dativul - feminin - singular pentru „dragă” e „dragei” și folosește, în schimb, nominativul - masculin - plural - articulat „dragii”, când se referă la Ioana Pîrvulescu. Nu-i bai: bine că știe sigur, da' sigur!, cum stă treaba cu vaccinurile și ne sfătuiește, cu înțelepciune, cum să gafă... aaa... facem ca el! :)”, a scris Olivia Steer, potrivit capturii de ecran publicată pe pagina lui Cărtărescu.





Răspunsul poetului:

„Doamnă Olivia Steer, tocmai fiindcă sunt nesigur, după 40 de ani de carieră ca scriitor și universitar, în privința subtilităților limbii române, mai consult dicționarele din când în când. Am aflat astfel din DOOM că genitivul și dativul corect de la ”dragă” e ”dragii” și nu ”dragei”. Sigur că asta n-are nici o importanță, fiecare poate spune cum crede că e bine. Ce nu e frumos e că pe o bază atât de măruntă îmi puneți la-ndoială toată munca dintr-o viață de om. Chiar dacă aici aș fi greșit, dumneavoastră tot n-ați fi avut dreptate. Nu mai vorbesc de legătura pe care-ați făcut-o cu vaccinarea, cu care greșelile de limbă n-au nimic a face”.



Postarea Oliviei Steer nu mai era vizibilă ulterior pe pagina sa, însă o postare anterioară ne asigura: „În fața noilor vaccinuri, ori ești precaut, ori ești prost”.

Un comentator nota, cu umor, pe pagina lui Cărtărescu: „Pentru știința doamnei în cauză ,,dragei" e forma de dativ-genitiv singular a substantivului ,, dragă" ambarcațiune folosită pentru a draga/ a curăța canalele navigabile!”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


41044 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    Ce putem spune ... (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:08)

    alfa1 [utilizator]

    A avut dreptate ....
    • +21 (25 voturi)    
      cine (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      a avut dreptate? Pop Genunche, fostul mnistru la educație?
      • -18 (24 voturi)    
        Marele cartarescu care consuma (Vineri, 22 ianuarie 2021, 8:34)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        hartie degeaba scriind "ajutor" pe 20 de pagini in romanul solenoid.
        • +7 (7 voturi)    
          Probabil ați citit (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:03)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

          doar paginile astea din „Solenoid”...
    • -19 (25 voturi)    
      Atata doar ca prima data MC scrisese "dragei" (Vineri, 22 ianuarie 2021, 0:14)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Daca mergem la "Edit history" la postare vedem "La Mulți ani dragei mele prietene Ioana Pârvulescu". Apoi a editat si a scris "dragii".
      Deci, cum e cu dubla masura?
      • -15 (17 voturi)    
        dubla masura (Vineri, 22 ianuarie 2021, 1:01)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        arata urat in oglinda ;)
      • +17 (21 voturi)    
        daca nu sunteti in teme, nu va bagati (Vineri, 22 ianuarie 2021, 1:14)

        Ionionx [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        in limba romana ptr acelasi sens semantic al unui cuvant sunt acceptate doua sau chiar trei variante; depinde cum vrei sa accentuezi. De ex: chibrite/chibrituri, sau coale/coli; ambele variante sunt acceptate de DEX. Deci, terenul e alunecos, nu e bine ca cei ce nu sunteti in tema sa marsati...
        • -8 (10 voturi)    
          doar CA CArtarescu nu a spus asta... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 9:34)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ionionx

          doar CA CArtarescu a spus ca corect este doar "dragii" si a ras de Olivia Steer.
          Deci, cum e cu dubla masura?
          • +2 (2 voturi)    
            Pe lumea asta (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:10)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            mai există în afară de DEX și DOOM... Chiar DOOM 2... Vă las să căutați ce înseamnă acest DOOM...
      • +16 (18 voturi)    
        Ha, ha...Tare de tot! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 9:25)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Deci a fost o capcana (chiar daca involuntara) in care proasta a cazut!
        Oricum, daca o ducea capul, s-ar fi uitat mai intai in dictionar ("double check" nu strica nicio data).
        Asta e "prostul pana nu-i fudul, parca nu e prost destul".
        • -6 (6 voturi)    
          Nu-i nici asa (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:01)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          Modificarea a fost in 10 ianuarie, inainte de scandal. Decki nici propaganda asta nu tine.
          PS Ai citit ceva de Cartarascu? Eu da.
      • +4 (4 voturi)    
        Păi tocmai asta spune (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:06)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        și domnul Mircea Cărtărescu... Că a avut niște îndoieli și a căutat în dicționar... Lucru pe care îl fac și eu și, probabil, mulți alții... Care nu au certitudini de beton..
    • +9 (9 voturi)    
      A avut dreptate C. ca intotdeauna, (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:49)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      si tot ca intotdeauna O.S. a gafat. Oare nu se gaseste nimeni sa-i spuna in faţă lu' ţaţa asta ca e proastă? şi s-o mai lase mai moale cu părerile ei despre societate, ca ne-am săturat de semidocţi?
      • +6 (6 voturi)    
        Degeaba (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:37)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        E demonstrat stiintific ca un prost nu are capacitatea intelectuala sa realizeze ca e prost. Prin urmare, daca cineva se crede prost sau doar are dubii, putem concluziona ca nu e.
  • +61 (73 voturi)    
    I-a dat de a julit-o! (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:11)

    Canadian13 [utilizator]

    Cum ar veni, ''Olivia, steer clear of Romanian grammar!'', tine-te la teoria vaccinurilor, Bau-bau, QAnon si tunelele din Carpati !
    • +22 (32 voturi)    
      Si-a dat-o singura (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:52)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

      Daca ar fi fost barbat, as fi zis ca si-a dat cu tesla in oua. Dar asa... no comment.
    • +10 (12 voturi)    
      I-a dat... (Joi, 21 ianuarie 2021, 23:12)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

      Oricum, din poza Ioanei Parvulescu nu reiese cum ca ar arata a fi o draga de curatat canale de navigabile, asa ca......
    • +3 (3 voturi)    
      Ha ha (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:40)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

      Saracul Andi, s-a pricopsit.
  • +76 (88 voturi)    
    hahahaaaa (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:14)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Olivia, tu cum esti...in fata lui Cartarescu? Precauta sau proasta?
  • +55 (63 voturi)    
    Olivia (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:14)

    Martinezu [utilizator]

    S-a nascut septica sau aseptica?
    • +18 (26 voturi)    
      Oare știe Olivia Steer? (Joi, 21 ianuarie 2021, 19:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Când să fac vaccinul?Înainte de a mă îmbolnăvi de COVID,ori după?Și ce vaccin îmi recomandă?Presupun că se pricepe la vaccinuri,dacă face recomandări.Când apare vaccinul Olivia Steer?Am auzit că are imunitate totală,în vecii vecilor,amin.A,încă o întrebare,câți oameni vrea să ucidă?
    • +10 (14 voturi)    
      Cred ca ai vrut sa intrebi daca (Joi, 21 ianuarie 2021, 19:11)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      s-a nascut SCEPTICA (subl.m) sau ! :))))
  • -37 (53 voturi)    
    Da' cu vaccinurile e eSpert, n'asa? (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:16)

    newlook [utilizator]

    Da' cu vaccinurile e eSpert, n'asa?
    • +16 (32 voturi)    
      hehe (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:48)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      "Da' cu vaccinurile e eSpert, n'asa?"

      -------------------------------
      Nu mai faci fata de cand oranjutanul e pe faras, n'asa?
      Zice pangolinul rusesc sa-ti ei o vacanta ca va faceti de ras..
  • +59 (71 voturi)    
    ce trist! (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:16)

    Remarque [utilizator]

    Cam asta se intampla cand iti petreci viata târându-te în noroaiele mlastinii, vrei să manjești tot ce atingi.

    Si-a si gasit steer cu cine sa se puna intr-un subiect de limba romana! Ce trist.
  • +47 (57 voturi)    
    Cand nimic nu ai a spune te legi de fleacuri... (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:18)

    LiviuX [utilizator]

    Nemaipunand la socoteala faptul ca este corect cum a scris, chiar daca ar fi gresit putea fi o simpla greseala de dactilografiere. Cand scrii utilizand diverse dispozitive (calculatoare, tablete, telefoane) nu e de loc greu sa mai gresesti si sa-ti scape greseala. De asta nu m-am legat niciodata in comentarii de posibile greseli de dactilografiere. Daca e vorba insa de greseli gramaticale sau in vorbire, e alta poveste.
    Oricum, 100 puncte pentru comentatorul cu draga din navigatie!
    • +7 (9 voturi)    
      da, un om care stie ce vorbeste (Joi, 21 ianuarie 2021, 21:41)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ..de ce am senzatia ca nu e nici antivaxxer, si nici nu crede in reprilieni?
  • +51 (57 voturi)    
    Capra cu coada pe sus... (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:21)

    Cataleya [utilizator]

    Steer a primit ce-a cautat, un sut in dos!
    Nu e de mirare ca si-a sters postarea cu care s-a facut de râs.
    • +8 (8 voturi)    
      Sora buna cu Shontoaca! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 9:30)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Spune orice tampenie ca sa fie bagata in seama.
      La ce-i foloseste? La fel ca la Shoshoaca, cei cu mintea slaba casca ochii la ea.
  • +44 (52 voturi)    
    Avem si noi (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:23)

    achvp [utilizator]

    QAnonii nostri, "slava Domnului" (sic!).
    Problema e ca astfel de mari 'influencer-i' aduna o droaie de prozeliti si prostia se rostogoleste, crescand exponential.
    • +2 (2 voturi)    
      LOL (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:43)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      "Prosti dar multi, Maria Ta!" zise boierul. Traiasca democratia balcanica!
  • +47 (55 voturi)    
    . (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:25)

    johnel [utilizator]

    Cel mai rau este atunci cand tu esti prost dar te crezi destept. Stiu, genul adjectivelor este gresit.
  • +29 (39 voturi)    
    Capra crapă piatra-n patru! Bee-Mee-Steee (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:26)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Mare e stana lui D-zeu!
    • +3 (3 voturi)    
      Steer (Vineri, 22 ianuarie 2021, 11:50)

      Arkantas [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Asa sa intampla cand o iei razna prin--shtir-- si te dai mare la apa mica
  • +31 (45 voturi)    
    Ce facusi Viorico ? (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:27)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Ce facusi Viorico ?
  • +34 (48 voturi)    
    toanta satului la inaintare... (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    toanta satului la inaintare...
  • -18 (42 voturi)    
    nominativu articulat feminim la dativ de adjectiv (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:33)

    Kivek [utilizator]

    gramatica limbii romane e atat de complicata incat 90% din elevi nu inteleg nimci din ea (nici predarea nu ajuta)

    mi se pare ridicol sa ai astfel de confruntari in Romania dar amuzant.
    • +13 (19 voturi)    
      De acord ca gramatica limbii romane e grea (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:01)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Dar daca nu stii sau nu esti sigur, taci!
    • +11 (15 voturi)    
      Pai e complicata pt multi si simpla pentru putini (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:08)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      De aia, da e complicata pentru tine, mai bine taci din gura decat sa te faci de ras!!!
    • +7 (15 voturi)    
      Pentru unii... (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:27)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ... totul e complicat!
    • -8 (14 voturi)    
      si sunt elevi care iau 10 la gramatica dar nu stiu (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:36)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      cand sa spuna PE CARE sau DECAT corect.

      regulile elementare de vorbire si scriere nu sunt invatate in scoala romaneasca unde profesorii se vaccineaza inaintea elevilor fiind considerati mai cu motz

      in schimb acei elevi invata pe de rost niste formule matematice gramaticale care nu ii ajuta niciodata in viata nicaieri gen asta cu dativu feminin nominativ
  • +32 (42 voturi)    
    Se baga si ea in seama (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:34)

    crinana [utilizator]

    Cum sa fie si ea observata de lumea buna si normala? In afara celor din bula ei care o urmaresc constant si ii cred toate aberatiile, nu cred ca mai intereseaza pe nimeni cine este sau ce face Olivia Steer. Nu poti sa iesi in fata mereu cu numele sotului, cu cariera din tinerete si atunci mai dai un tag, share la un nume celebru, poate, poate te baga si pe tine cineva in seama, mai prinzi un fraier sa puna botul si sa iti dea follow.
  • +34 (48 voturi)    
    Educatia de acasa (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:38)

    CptPopa [utilizator]

    Cunosc si eu o persoana din tipologia Olivia Steer.
    Aveam o colega in generala care plangea cand lua 9,50. Era zana si comoara mamei, cea mai desteapta fata din lume.
    Cand s-a dus la facultate, a iesit de sub influenta mamei, si a luat contact cu lumea reala a constatat ca nu e cea mai desteapta si ca nu prea vrea nimeni sa aiba de-a face cu o persoana care crede ca le stie pe toate. Era marginalizata si o ciudata.
    Din fericire, fiind totusi o fata inteligenta, si-a revenit si din cate stiu are familie, copii, job...o viata normala.
    Cred ca Olivia Steer a ramas la stadiul de clasa a 5-a. Intelectul nu a ajutat-o sa iasa din bula in care traieste.
  • +38 (50 voturi)    
    Domnule Cartarescu (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:38)

    Zache58 [utilizator]

    ne bucuram de punerea la punct facuta acestei ''domnite'' care se baga in seama in toate problemele,desi nu are calificarea corespunzatoare.Noi internautii nu execelam in comentarii suta la suta scrise corect.Cred ca important este mesajul transmis,punctul de vedere. Va cer scuze in locul doamnei Steer.Eu m-am saturat de asemenea atitudini sfidatoare,venite de la persoane gen Steer sau Tatoiu.Asteptam de la Dvs.alte carti si articole.
  • -32 (44 voturi)    
    Hm (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:39)

    SuntDeciExist [utilizator]

    Se pare ca dl. Cartarescu nu are dreptate: vezi http://dex.anidescoala.ro/declinare/drag%C4%83 (precum si altele)
    • +26 (36 voturi)    
      ba da (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:51)

      crdf [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

      In linkul dvs. este vorba de substantivul "draga" (cu sensul de ambarcatiune), nu de adjectivul folosit de Cartarescu, care are alte forme flexionare. Intr-adevar, pentru substantivul "draga", forma de genitiv este "dragei", dar nu acesta este subiectul dezbaterii. Scrie si in titlul paginii dvs. ca e vorba de un substantiv.
      • -16 (22 voturi)    
        ?!! (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:14)

        SuntDeciExist [utilizator] i-a raspuns lui crdf

        dragă - referitor la persoana - poate fi si substantiv Vezi dex (https://dexonline.ro/intrare/drag%C4%83/240199) Persoană care iubește pe alta de sex opus, care se află în relații de dragoste cu aceasta; iubit(ă)
        • +12 (16 voturi)    
          Ce importanta are ce poate fi?? (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:06)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

          Sunt o multime de cuvinte care pot fi si substantive, si adjective si cate si mai cate... Important aici, in aceasta discutie, e sensul cu care a fost folosit cuvantul, iar asta e cel de adjectiv! Clar?? Sau stiti tot atata gramatica cat stie si Steer?
        • +4 (10 voturi)    
          Uite aici (Joi, 21 ianuarie 2021, 19:20)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

          https://ro.wiktionary.org/wiki/drag%C4%83
    • -13 (25 voturi)    
      Cartarescu (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:58)

      kansas [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

      cu respect, dar sursa de informare este modesta; urmariti un dictionar DOOM 2 etc
      • +7 (11 voturi)    
        Ce importanta are?? (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:08)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui kansas

        Daca a gresit, spuneti cum si precizati o sursa mai importanta care sa va sustina afirmatia ca e gresit... Puteti?
    • +8 (14 voturi)    
      Analfabetsim functional? (Joi, 21 ianuarie 2021, 19:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

      "Declinarea substantivului dragă"

      Iar definitia substantivului draga o gasesti aici:
      https://dexonline.ro/definitie/draga
      "DRÁGĂ, drage, s. f. 1. Navă special amenajată sau aparatură cu care se draghează"
    • -2 (6 voturi)    
      Cogito, ergo sum (Joi, 21 ianuarie 2021, 21:56)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

      cuget, deci exist

      stiu, e multe si e grele
  • +39 (51 voturi)    
    domnul si tzatza (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:43)

    kansas [utilizator]

    Ce raspuns de mare eleganta, de intelectual de marca din partea domnului Cartarescu !!!
    Pe vremuri rula un film, "Doamna si vagabondul". Am fost tentat sa inversez rolurile dar, as fi jignit personajul din film (vagabondul) ale carui purtari nu erau deloc asemeni numelui.
    E grav ca nu exista o minima autocenzura. O tzatza contesta un reprezentant remarcabil al unei generatii de scriitori romani.
  • +32 (42 voturi)    
    Prostul daca nu e si fudul… (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:43)

    Nicuteo [utilizator]

    Un caz clasic de “prostul daca nu e si fudul, parca nu e prost destul.” Cucoana mai bine tăcea chitic.
  • -12 (36 voturi)    
    ambele variante sunt în dicționare recente (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:46)

    TheBorg [utilizator]

    În DOOM într-adevăr este varianta "dragii". În DEX este "dragei". Personal nu văd o problemă oricare dintre variante ar fi folosită, nu sună rău niciuna.

    Dacă Steer s-ar apuca să citească niște studii serioase privind vaccinurile și ulterior ar recunoaște că a greșit luptând contra vaccinării, aș putea să o iert că nu știa de această neconcordanță între dicționare.

    Până la urmă: ”Errare humanum est, perseverare autem diabolicum.”
    • -1 (15 voturi)    
      pentru cei cu voturile negative (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:18)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

      În caz că suspectați că am confundat conjugarea pentru ”drag” cu cea pentru substantivul ”dragă” (nava care execută dragări): nu, nu am confundat.

      De altfel am verificat cu atenție pe dexonline.ro înainte de a posta:

      https://dexonline.ro/intrare/drag/240200/paradigma

      PS: Pentru varianta din DEX trebuie apăsat butonul ”arată variantele”.
      • +4 (12 voturi)    
        Pe linkul ala... (Joi, 21 ianuarie 2021, 19:24)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        ... nu gasesc dragei... decat la "dragă (navă)"

        La "drag (adj.)" sau "dragă (persoană)" gasesc dragii
        • -2 (8 voturi)    
          mama ei de viață (Joi, 21 ianuarie 2021, 20:55)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Am scris clar că trebuie apăsat butonul ”arată variantele”, pentru a vedea ambele variante pentru ADJECTIV. Nu vorbesc despre substantive.

          În fine, mai jos un link către un screenshot, ca să fie mai simplu și să nu mai existe confuzii:

          https://i.imgur.com/VIiK5Sl.png
          • +2 (4 voturi)    
            Hai sa-ti dau si eu un link, daca tot esti fan lin (Joi, 21 ianuarie 2021, 23:54)

            IncaUnu [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

            O explicatie mai detaliata a folosirii corecte a adjectivului dragei/dragii o poti gasi aici: https://www.desteptarea.ro/romana-pentru-toti-dragei-mele-sau-dragii-mele/
            • -1 (5 voturi)    
              tot nu explică de ce se contrazic dicționarele (Vineri, 22 ianuarie 2021, 3:06)

              TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui IncaUnu

              Autorul acelui articol se bazează pe DOOM. Dacă se baza în schimb pe DEX, la ce concluzie crezi că ajungea? Da, DOOM-ul este de preferat, dar nu toată lumea are 10 dicționare în casă.

              Între timp, pentru mai multă siguranță, am verificat și cu un coleg care avea un DEX din '98 în format fizic, și pentru adjectiv apare așa:

              DRAG, -Ă, dragi, -e, adj.

              Deci ghinion, tot forma cu ”-e” apare și în formatul fizic al DEX-ului pentru plural feminin, deci automat, conform logicii din articolul găsit de tine, trebuie folosit sufixul ”-ei” pentru genitiv-dativ.

              Și nu este un caz izolat, sunt o groază de alte adjective care se conjugă cu ”-e” la feminin plural în loc de ”-i”, un exemplu fiind ”aprig”, pluralul feminin fiind ”aprige”, nu ”aprigi”, inclusiv in DOOM.

              Dar bun, să presupunem că DEX-ul nu are dreptate, și singura variantă corectă pentru ”drag” este cea din DOOM. Dacă o astfel de greșeală s-a putut strecura în DEX și a rămas necorectată ani de zile, ce pretenții mai ai de la Olivia?

              Nu pot să o sufăr din cauză că e contra vaccinurilor, fără niciun motiv rezonabil. Dar asta nu însemnă că trebuie să ignorăm faptul că exista dicționare importante care îi dau parțial dreptate aici.

              Iar despre ideea autorului articolului din Deșteptarea, că putem pronunța cum vrem, dar trebuie să scriem într-un singur fel, nu pot să fiu de acord. Sunt multe cuvinte care au mai multe variante inclusiv în forma scrisă. De exemplu, căpșuni/căpșune referitor la fruct, nu la plantă, care are doar varianta căpșuni.

              Până și cei care au râs de Elena Băsescu cu ”succesuri”, au ignorat faptul că până în 1986 această formă încă era publicată în diverse dicționare, de exemplu dicționarul de neologisme, devenind nerecomandată ulterior.

              Limbile evoluează permanent, altfel am vorbi toți in continuare în limba latină. Având în vedere cât de folosită este varianta cu -e pentru plural feminin, nu m-ar mira ca în următoarea ediție DOOM să fie inclusă și această variantă ca alternativă.
            • -2 (6 voturi)    
              între timp am luat un pic și literatura la rând (Vineri, 22 ianuarie 2021, 5:05)

              TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui IncaUnu

              În poveștile lui Ispirescu nu am găsit decât varianta ”dragele”, nici urmă de ”dragile”. De altfel autocorrect-ul de Windows mi-a subliniat ca greșit ”dragile”, și a acceptat doar ”dragele”, deci aparent nici Ispirescu nici Windows-ul nu sunt compatibile cu DOOM-ul :)

              http://www.romanianvoice.com/culture/povesti/pi-ileana_simziana.php

              http://www.romanianvoice.com/culture/povesti/pi-tinerete_fara_batranete.php

              Între timp am găsit un articol pe aceeași tema cu cel din ”deșteptarea” având aceeași concluzie, dar explicând mai bine și mai nuanțat problema:

              https://www.literparc.ro/dragile-mele-sau-dragele-mele/

              În plus, acest articol exprimă opinia că și DOOM ar trebui să includă ca acceptate măcar cele mai frecvent folosite variante de declinare cu -e pentru adjectivul ”drag” la feminin plural, suplimentar față de variantele recomandate cu -i.

              De asemenea, confirmă că în DEX, din motive necunoscute, încă apare doar forma neliterara cu -e pentru adjectivul drag la feminin plural, ceea ce confirmă încă o data ce am spus în postarea inițiala, votata negativ cu furie.

              În fine, am pierdut deja prea mult cu bazaconia asta, pentru mine lucrurile sunt acum foarte clare. În rest, fiecare să tragă acum propriile concluzii. Informații sunt suficiente.
  • +21 (31 voturi)    
    :)) (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:47)

    sfarleaza [utilizator]

    Proverbu' zice: proasta de nu'i si fudula parca nu e proasta destul ("destula", ar sari duamna ca arsa sa corecteze :D)
  • +22 (30 voturi)    
    Ce se întâmplă când Olivia Steer ? (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:48)

    iondero [utilizator]

    Mai nimic, compenseaza prin comprtament deviant o lipsa de incredere astfel incat sa vorbeasca targul de ea nu numai de sotul Andi !
  • +14 (22 voturi)    
    Cand nu ai argumente, la asta recurgi (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Scoti in evidenta ca unul nu stie de mere, dar vorbeste de pere. Cu alte cuvinte, daca nu stie mere, cum ar sti despre pere? Cam asta e mentalitatea celor ca ea.

    Inca astept sa vad cum vine Steer cu dovezi la tot ce crede ea. Dar dovezi, dovezi, studii, nu statistici si impresii despre site-uri obscure. Sa vina doctori cunoscuti (nu care au fost renegati sau controversati) si sa argumenteze cu cazuri concrete, analize de sange, gene etc.

    Si sa vedem cum vaccinurile care au bucati de bebe, mercur si cipuri 5G provoaca boli inexistente. Ah !! Ca o fi fost un procent de cazuri pucntuale cauzate de alti factori sau o susceptibilitate la X tratament? Da, asta e posibil. Dar nu are legatura cu vaccinul, cat cu interactiunea. Sa ceri ca un tratament sa se aplice la ORICE om de pe planeta, indiferent de boala, comorbiditate, varsta, sex sau altceva este nu doar absurd sau imbecil, ci denota superficialitatea necunoasterii.

    As face o analogie despre o anecdota faimoasa si deloc plina de complimente despre lacate si chei comparate cu barbati si femei, dar nu vreau sa se creada ca-s misogin. Sincer, nici macar ea nu ar merita o astfel de anecdota, chiar daca poate altii i-ar spune-o.

    Mi se pare trist ca cei ca ea cer celor care lucreaza de-o viata la asta sa aduca dovezi ca-s bune, in loc sa vina cei ca ea cu dovezi ca nu-s bune. Si nu 1 din 1000 sau 100 sau 10000, ci procente serioase la un esantion corect si concret.

    Dar ce sa-i spui dragei de ea? Ooops, nici eu nu ma pricep la "dragii de vaccine".
  • +12 (18 voturi)    
    Parerea mea... (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:57)

    ursu78 [utilizator]

    Domnule Cartarescu, chair nu aveti ce face cu timpul dvs? Va puneti mintea cu toti prostii. Cand domana istoric vorbind bate campii de a facut carare si prin namol, nu's cum sa va spun...dar clar caltiatea ei nu este inteligenta. Mai mult, are si multi acoliti (deh, prostia la prostie trage). Doamna a reusit sa se faca de ras de fiecare data cand cineva cu minim un neuron functional era la masa cu ea. Eu zic sa va puneti mintea cu persoane mai inteligente decat ea (minim mangusta)...altfel va irositi inteligenta si timpul...pentru ca ori cum nu pricepe...si in mintea ei...ea are doar certitudini (conform vorbei: doar prostii au certitudini)...si ea tot crede ca dvs gresiti
  • +12 (18 voturi)    
    Dedicatii pentru Oliv Stir (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:03)

    Parzivall [utilizator]

    Prostul daca nu e si fudul nu-i prost destul.
    And my favourite: Prostul intotdeauna iese in fata, sa il vada toata lumea. Desteptul sta in spate, sa vada toata lumea.
    Si nu in ultimul rand: Fiecare pasare pe limba ei piere.
    Olivia nu va pieri pe Limba Romana, clar!
  • -15 (29 voturi)    
    doua nulitati (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:07)

    mmmircea [utilizator]

    sotia sotului sau respectiv eterna speranta a literaturii romane ajunsa la senectute.
    • +7 (13 voturi)    
      Uite cine vorbeste... (Joi, 21 ianuarie 2021, 19:12)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      un postac sovietic.
      De ce iti dai tu cu parerea, mai draga?
      In ce calitate?
  • +12 (22 voturi)    
    Andi, convinge-o pe Olivia (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:11)

    Susufler0 [utilizator]

    ca macar atunci cand se ia de tipi precum Cartarescu si incepe sa le dea lectii in domeniul lor de referinta, sa verifice mai inainte subiectul in care intervin profesoral pt a nu se face de ras mai apoi si, in special, pt a nu te face de ras !

    PS. Altfel Livia e superba in suficienta ei ! Dar sa scrie sub pseudonim !
    • +6 (14 voturi)    
      Saracul Andi! (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:38)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ce aveti cu baiatul asta?Cred ca este pus la colt zilnic de doamna Steer.Mai sta si pe coji de nuca,daca tot el sparge nucile pentru prajitura.Sa-l lasam pe baiat sa sufere in taina.
  • +3 (11 voturi)    
    Explicatia greslii cu "dragei" (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:12)

    Ahha [utilizator]

    "Avem o combinaţie clasică dintre un substantiv şi un adjectiv, pe care trebuie să le aşezăm la un caz oblic – genitivul sau dativul. Acestea se formează de la plural, la care adăugăm articolul hotărât:
    o dragă mamă → nişte dragi mame → (al…) unei dragi "
    Sunt imposibile combinaţiile mame *drage/(al…) unei mame *drage.
    Există cuvântul drage în limba română?
    Da, este pluralul de la substantivul dragă: „1. navă sau aparatură cu care se draghează; 2. instrument în formă de sac sau de plasă cu care se colectează organismele vegetale sau animale de pe fundul apelor – fr. drague” (DEX).
    Pe ce ne bazăm
    În DOOM2 (2005) se menţionează: „drag, adj. /…/ fem. dragă, g.-d. art. dragii (dragii mele fiice), pl. dragi, art. dragile (dragile mele fiice)”.
    https://www.desteptarea.ro/romana-pentru-toti-dragei-mele-sau-dragii-mele/
    • -4 (10 voturi)    
      scrii prostii... (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:03)

      alfa1 [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

      ai scris :

      Sunt imposibile combinaţiile mame *drage/(al…) unei mame *drage.
      Există cuvântul drage în limba română?

      E ca si cand ai spune : unei mame bune . Si apoi ai spune : Exista cuvantul bune in limba romana ? Sigur ca exista si vine de la buna asa cum drage vine de la draga....
    • -1 (3 voturi)    
      Ati scris o multime dar inutil! (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:16)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

      Deci care e expicatia greselii, de fapt care e greseala? Chiar dvs. spuneti ca pluralul e corect, fiind vorba de un adjectiv!
  • +6 (14 voturi)    
    Urata nu e! (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:22)

    Alui [utilizator]

    Dar imi vine sa-mi iau campii cand vad cat e de proasta. Ce tragedie!
  • -1 (7 voturi)    
    si totusi... (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:28)

    alfa1 [utilizator]

    nu va grabiti ... inseamna ca si Toparceanu a gresit cand a scris poezia "In drum" :
    https://www.versuri.ro/versuri/george-toparceanu-in-drum-_5n17.html#

    In prima strofa scrie "dragei mele" si nu "dragii mele" .
    • +2 (8 voturi)    
      Da, a gresit. (Joi, 21 ianuarie 2021, 19:05)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Si totusi n-a gresit. Poetii isi pot permite sa se joace cu cuvintele cum vor. Si Eminescu a scris "gene lunge"
      Părul lui i-atinge părul,
      Şi atunci c-obrazul roş
      Ea apleacă gene lunge
      Peste ochii cuvioşi.
    • +1 (7 voturi)    
      Si ce daca? (Joi, 21 ianuarie 2021, 19:20)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      In primul rand, link-ul dat nu prezinta fotocopia manuscrisului, ci un text editat, cu a carui editare Toparceanu neavand nici o legatura! Apoi, chiar daca e scris asa isi in manuscris, asta a fost cu ceva timp in urma, limba romana si gramatica evoluand, schimbandu-se in timp. Nu o sa-mi spuneti ca daca Miron Costin a scris intr-un fel tot asa trebuie sa scrim si noi acum.
      • -1 (5 voturi)    
        nu va intaratati degeaba ... (Joi, 21 ianuarie 2021, 21:00)

        alfa1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        corect este dragei si nu dragii...cum spuneti corect ? bunei mele mame sau bunii mele mame ??
        • +2 (4 voturi)    
          Nu vad legatura... (Joi, 21 ianuarie 2021, 22:43)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

          Sunt cuvinte diferite, pot avea forme diferite. Asa cum bine spunea cineva pe aici, gramatica limbii romane nu e una usoara. Vezi si conjugarile, ca sa dau doar un exemplu.
        • -1 (1 vot)    
          Da tu cine esti? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 0:21)

          IncaUnu [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

          Poate ne lamuresti si pe noi ce personalitate marcanta in domeniul literelor esti de iti permiti sa te erijezi in autoritate academica pe probleme de gramatica, ca se ne inveti pe noi cum este corect. Sau mai bine citeste articolul din link-ul urmator, cine stie, poate iti va schimba viata: https://ro.wikipedia.org/wiki/Efectul_Dunning-Kruger
  • +5 (15 voturi)    
    Ce toanta (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:35)

    Luk [utilizator]

    Toanta si lipsita de respect...
  • -3 (11 voturi)    
    "Doameni" i-a murit o sora de cancer. (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:02)

    clint [utilizator]

    Sora Oliviei Steer a aflat ca e bolnava cand era insacinata. A lasat un copil de cativa anisori pe drumuri. Probabil ca Olivia Steer a avut o trauma majora nevindecata nici pana acum, eu zis sa o intelegem, desi ce a ales sa faca, sa isi verse isteria in capul nostru nu este OK.
    Tostusi, hai sa fim noi oameni cu ea. Sa jignim un om care nu e in deplinatatea facultatilor mintale, nu se face, sa ii ascultam elucubratiile, nu are rost.
    • +10 (14 voturi)    
      Nu am nicio problema cu doamna (Joi, 21 ianuarie 2021, 21:06)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Nu am nicio problema cu doamna cata vreme nu-i agresiva. Poate sa spuna ce vrea despre lucuri, viata si despre ea. Nu te apuci sa jignesti oamenii decat daca esti pregatit sa fii jignit la randul tau.
      Nu ma omor dupa Cartarescu, dar e cert o prapastie intre el si Steer. Ar putea sa-si aleaga alte tinte, Carterescu e una gresita rau.
      Asta-i tot.
  • +9 (15 voturi)    
    Andi Moisescu (Joi, 21 ianuarie 2021, 18:50)

    vlad.pe [utilizator]

    Sa nu uitam ca si Andi Moisescu este partas la Fake News-ul imprastiat in online despre vaccin din partea Oliviei Steer.

    Bine ca Selgros si alte companii se afiseaza cu imaginea lui Andi Moisescu desi multi copiii au murit pentru ca parintii nu i-au vaccinat la sfatul Oliviei Steer
    • +2 (6 voturi)    
      buna oservatia (Joi, 21 ianuarie 2021, 22:02)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      dar multi vad, potini pricep
      si acolo unde sunt multi e putere, nu mai e nevoie de creier
  • +4 (8 voturi)    
    Andi, esti bine? (Joi, 21 ianuarie 2021, 21:08)

    Dragoda [utilizator]

    Daca da, clipeste de doua ori ca sa stim ca esti bine.

    Suntem alaturi de tine.
  • +1 (9 voturi)    
    invidiosilor (Joi, 21 ianuarie 2021, 21:16)

    natbl73 [utilizator]

    e frumoasa, ce daca nu stie sa gateasca
    • +3 (5 voturi)    
      Prostia vocala (Vineri, 22 ianuarie 2021, 0:00)

      freethinker1 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Nu stie sa taca, saraca. Cand doar atarna pe langa cineva, fie el si Moisescu, macar sa taca - asa poate trece neobservata si i se poate atribui prezumtia de inteligenta. Dl. Cartarescu i-a facut o onoare nemeritata raspunzandu-i acestei dudui confuzate congenital. Derizorie postarea "doamnei"- ca de altfel intreaga ei productie facebook-iana.
  • +4 (6 voturi)    
    Tare, Olivia! (Joi, 21 ianuarie 2021, 23:17)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Mai vrem!

    Eventual un duet cu Veorica pe teme de vaccin si politica externa. Si fotbal, daca nu cer prea mult ��
    • +3 (3 voturi)    
      sa fie trio! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 8:45)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      bag-o acolo si pe sexy-sosoaca...
  • +5 (7 voturi)    
    Mare pacat ! (Joi, 21 ianuarie 2021, 23:18)

    Cugetator [utilizator]

    Pacat ca doamna Olivia Steer era foarte frumoasa si poate mai este, fiindca stupiditatile nu se imprima pe figura ei ca la Dorian Gray a lui Oskar Wilde . Mental are asemanari cu o alta vedeta a momentului , adica senatoarea si avocata Sosoaca !
  • +5 (7 voturi)    
    e dusa cu pluta (Vineri, 22 ianuarie 2021, 1:09)

    Ionionx [utilizator]

    sarmanul Andy, ce catastrofa si-a luat pe cap! individei ii fileaza o lampa la mansarda!
  • +7 (7 voturi)    
    maimuța asta ȘTIR, (Vineri, 22 ianuarie 2021, 8:00)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    de unde a apărut și cine-o promovează?
    cumva a3 și rtv,haznalele alea infecte?
    • 0 (4 voturi)    
      Este chiar la PRO TV. Surprinzator, nu? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:03)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

      Este sotia lui Andi Moisescu. Ti-a distrus lumea de valori, nu?
      • +1 (3 voturi)    
        mai ai (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:03)

        Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        frați?surori?
        sunteți mulți la masă?
        • 0 (2 voturi)    
          Nu inteleg unde bati... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:34)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

          Cateodata este subtil chiar si pentru tine. Asa v-a invatat la Rusia cand ai invatat lupta proletara de propaganda?
  • +7 (7 voturi)    
    Duamna... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 8:27)

    grigs1981 [utilizator]

    Uf!M-am linistit,crezusem ca Duamna Olivia l-a propus pentru nominalizarea la Nobel pe Mircea Cartarescu...Duduia,de fapt,ar face orice sa castige audienta,un ban gramada si de ce nu?sa ne invete pe noi,astia,mai prosti,care credem in stiinta si mancam traditional,cum sa traim...
  • -1 (5 voturi)    
    de fapt (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:10)

    noi2013 [utilizator]

    Niciunul dintre cele doua personaje nu prea ar avea de ce sa dea lectii despre vaccinare.

    Indiferent de valoarea unei persoane publice, nu are ce sa caute sa faca "reclama" la un vaccin.

    Campania din Romania cu "vaccinul este sigur" contravine chiar declaratiilor producatorilor care spun ca nu stiu si nu au date in privinta multor posibile "probleme"
  • +1 (1 vot)    
    e clar (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:45)

    mgexpert [utilizator]

    duduia asta e dusă cu draga..
  • -3 (3 voturi)    
    pai (Vineri, 22 ianuarie 2021, 15:01)

    hamham [utilizator]

    amandoi au gresit.
    dativul ptr draga este fix ce-a zis nea costel, drojdierul.
    2 inculti.
  • +1 (1 vot)    
    Se intampla ca doamna, ar trebui sa mearga (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 17:02)

    deval [utilizator]

    lcel putin la psiholog !! In plus apreciez ca nu-si iubeste sotul macar cat se iubeste pe sine, daca nu se autocenzureaza cat sa nu-i faca acestuia rau !! Eu, nu mai pot sa-l privesc pe Andi , oricat m-as stradui ...