Judecătoarea Camelia Bogdan, exclusă din magistratură, câștigă la CEDO procesul cu statul român

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2020, 11:40 Actualitate | Esenţial


Camelia Bogdan
Foto: AGERPRES
Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat încălcarea art 6 din Convenția CEDO privind dreptul la un proces echitabil în procesul intentat statului român de judecătoarea Camelia Bogdan, cea care l-a condamnat pe Dan Voiculescu la 10 ani de închisoare și care a fost ulterior exclusă din magistratură. Camelia Bogdan a dat statul român în judecată pentru decizia de excludere a sa din magistratură, luată în 2017 de Secţia pentru Judecători în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii.

„Curtea consideră că statul pârât a încălcat însăși substanța dreptului petentei de acces la tribunal. În consecință, a existat o încălcare a articolului 6 (1) al Convenției”, se arată în decizia CEDO, publicată marți.

Acest articol prevede că „orice persoană are dreptul la judecarea cauzei sale în mod echitabil, în mod public şi în termen rezonabil, de către o instanţă independentă şi imparţială, instituită de lege”.

Ori, potrivit argumentației CEDO, decizia CSM din 21 martie 2017 nu a putut fi examinată de un tribunal în condițiile în care legislația de la acea perioadă nu prevedea posibilitatea de a supune controlului unui judecător o decizie de suspendare din funcție a unui magistrat.

Pe de altă parte, CEDO a respins solicitarea de daune morale în valoare de 100.000 de euro formulată de Camelia Bogdan.

„Curtea reamintește că a constatat doar existența unei încălcări a articolului 6 (1) al Convenției din cauza absenței accesului la un tribunal pentru a contesta decizia de suspendare impusă reclamantei în 21 martie 2017. Nu a găsit nicio legătură de cauzalitate între încălcarea constatată și pretinsa pagubă materială. Curtea respinge deci cererea formulată în acest sens. În schimb, apreciază că simpla constatare a încălcării nu constituie o reparație suficientă pentru prejudiciul moral suferit de reclamantă”, drept pentru care acordă daune morale de 6.000 de euro.

Judecătoarea Camelia Bogdan a fost sancţionată disciplinar cu excluderea din magistratură, printr-o hotărâre a Secţiei pentru Judecători în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii din 8 februarie 2017, pentru încălcarea prevederilor legale referitoare la incompatibilități și interdicții privind judecătorii și procurorii. Totodată, s-a dispus şi suspendarea judecătoarei din profesie, până la rămânerea definitivă a acestei sancţiuni.

Prin cererea adresată CEDO, Camelia Bogdan a invocat încălcări ale Convenţiei Europene a Drepturilor Omului (art. 6 şi art. 8 din Convenţie), sub aspectul absenţei prescripţiei răspunderii disciplinare, interdicţiei automate de exercitare a profesiei până la soluţionarea definitivă a cauzei disciplinare şi imposibilităţii de a contesta această interdicţie prin nereglementarea internă a unei căi de atac împotriva măsurii suspendării din profesie, în fapt lipsa de acces la o instanţă de judecată, precum şi divulgarea către presă, de către autorităţi a informaţiilor confidenţiale privind procedura disciplinară.

Asociaţia "Iniţiativa pentru Justiţie" atrăgea atenția recent că legislaţia internă permite şi în prezent ca, prin secţiile sale disciplinare, Consiliul Superior al Magistraturii să dispună ca măsură executorie şi fără posibilitate de contestare suspendarea magistraţilor din profesie, până la soluţionarea definitivă a cauzei disciplinare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29500 vizualizari

  • +27 (47 voturi)    
    CSM = CCR aceeasi mizerie (Marţi, 20 octombrie 2020, 11:49)

    Idealistu [utilizator]

    Aceasi psd-isti de doi bani, buni prieteni cu infractorii ! Cum apelezi la o justie normala se vede cum actioneaza justitia la noi, in interesul psd-ului si a infractorilor.
    • +9 (17 voturi)    
      mor de oftica javrele psdiste... (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:09)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      mor de oftica javrele psdiste...
  • -4 (38 voturi)    
    Asa si ? Tot exclusa ramâne. (Marţi, 20 octombrie 2020, 11:49)

    Emma Heart [utilizator]

    8000 euro ? Ieftin, cat un loc la Bellu pe o alee decenta.
    • +18 (20 voturi)    
      de fapt (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:37)

      v.ion [utilizator] i-a raspuns lui Emma Heart

      nu chiar. pe motivul asta i-a dat in judecata, ca a fost exclusa pe nedrept. presupun ca pe langa aia 8k E isi primeste si postul inapoi, sau obligatia de a-i fi luata in considerare contestatia. In cel mai rau caz o poate angaja Kovesi
      • -20 (22 voturi)    
        Nu primeste nimic (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:44)

        Emma Heart [utilizator] i-a raspuns lui v.ion

        Nada. Nul. CiuCiu.
        • +10 (10 voturi)    
          Esti sigura? (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:24)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Emma Heart

          Te-a netezit Netejoru? Pe ce te bazezi ca e sigur ca mintea ta e Nada/Nul(a)/CiuCiu :-))
        • +1 (1 vot)    
          Gresesti (Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:32)

          bcorina [utilizator] i-a raspuns lui Emma Heart

          Cel putin primeste 6000 euro daune morale in termen de 3 luni, astfel statul plateste dobanda de 3%.
  • +22 (38 voturi)    
    ca sa vedem (Marţi, 20 octombrie 2020, 11:56)

    liviu_ [utilizator]

    hotia si mafia psdista ce face!

    demisii printre judecatori si membrii psd dupa asta?! normal ca nu... o sa se intample ca in cazul umilirii ccr... trecem mai departe!
  • -39 (67 voturi)    
    saraca (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:05)

    numaiamnume [utilizator]

    nu mai poate executa ordine la comanda...
    • +17 (25 voturi)    
      cauta (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:45)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Cam trebuie sa te cauti la bibilica, postc infect...
    • +19 (19 voturi)    
      Pai Varanu cam dadea ordine (Marţi, 20 octombrie 2020, 15:05)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      inclusiv la PSD, ca el avea puterea suprema la electoratul de "stanga" prin A3.
      Daca A3 s-ar face partid opus PSDului, atunci PSD n-ar mai lua niciun vot. Nici macar tu n-ai mai vota PSD!
      Asa ca de la cine sa primeasca comanda?
      Cinste ei, femeie cinstita si curajoasa, desi stia ca vor veni represalii. Tie ti se pare in regula ca prin mishmashuri sa iei de la stat zeci de ha teren+ cladiri in zona 1 a Bucurestiului la pret total de un ap cu 2 camere? Nici daca facea treaba asta frate-miu nu as fi fost de acord cu el.
    • -13 (15 voturi)    
      la CEDO castiga cine trebuie... (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:03)

      Lunetistul [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      oameni cu epoleti pe sub camasa, iar petitiile celorlalti sunt respinse din prima faza, cu un complet cu un singur judecator, care isi scrie prenumele cu initiala (de ce oare?). Cand o sa ne lasati cu asemenea mascarade, cu Popoviciu si altii ca el, care castiga procese la CEDO?
      • +8 (8 voturi)    
        Te (Marţi, 20 octombrie 2020, 17:55)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Lunetistul

        oftici,antenistule?
        Dan Voiculescu,antenistule,avea epoletii peste camasa si d-aia a pierdut?
      • +1 (1 vot)    
        Ce vorbesti, mah ? (Joi, 22 octombrie 2020, 10:22)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Lunetistul

        Te crezi in sediul psd ?
        Aia nu asculta de comenzi, cum esti tu obisnuit.
        Iti vine greu sa crezi, nu-i asa ?
    • +1 (1 vot)    
      da ma (Miercuri, 21 octombrie 2020, 13:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      CEDO, ONU, SUA, UE toti niste cumparati...
      doar psd niste cinstiti

      bai voi sunteti mai rau ca ciumaa psdistilor... de ciuma mai scapi, de voi niciodata!
  • +20 (34 voturi)    
    cred ca Presu si Ministrul Justitiei (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:05)

    ..13 [utilizator]

    Trebe sa ia taurul de coarne.

    Public prin mesaje si practic prin actiuni de indreptare - dar mai repede si fara urma de tagada.
  • +28 (46 voturi)    
    FELICITARI (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:10)

    morometu [utilizator]

    Un om integru pe care masinaria de partid, GIO, l-a tavalit in mocirla! O femeie foarte curajoasa si demna de respect!
  • -13 (23 voturi)    
    //// (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:16)

    IonStefanita [utilizator]

    Ar fi corect sa fie o informare completa si nu titlu dezechilibrat. CEDO nu i-a dat dreptate Cameliei Bogdan cu privire la excluderea din magistratură, ci doar cu privire la procedura legală referitoare la suspendarea din profesie înainte de rămânerea definitivă a hotărârii de excludere. o chestiune tehnica, despre care se stie de multa vreme in sistemul judiciar si exista proiecte la CSM de modificare. doamna ramane exclusa asa cum merita pt nenorociri facute. ramane totusi intrebarea cum de CEDO rezolva repede dosarele Cameliei, Codruta, in timp ce zeci de mii de romani asteapta cu ani. se stie si cauza pentru aceste lucruri. dna Motoc ar putea sa ne povesteasca.
    • +9 (9 voturi)    
      Hai la psd ! (Marţi, 20 octombrie 2020, 14:49)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui IonStefanita

      Comentarii tipice de postac psd-ist !
    • +19 (19 voturi)    
      Ai habar de motivul pt care a fost exclusa? (Marţi, 20 octombrie 2020, 15:14)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui IonStefanita

      Pt o participare la un simpozion si organizatorii au remunerat-o. Nicidecum pt nustiuce nenorociri scornite de voi.
      Banii si bunurile confiscate de la Varan raman in continuare la statul roman si Varanul ramane cu puscaria si "onoarea nereperata", daca la astea te refereai ca fiind "nenorociri".
    • +5 (5 voturi)    
      "zeci de mii" (Marţi, 20 octombrie 2020, 20:07)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui IonStefanita

      Ai o statistica oficiala? De unde scoti aceasta valoare?
  • +7 (13 voturi)    
    ok, vreo reparatie morala ceva? (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:30)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Normal ar fi ca statul roman sa-i ofere macar o reparatie morala, niste scuze, daca nu repunerea in drepturi.
    Astept o luare de pozitie din partea non-ministrului Predoiu.
    Astept in zadar, Predoiu si Iohannis sunt buni doar sa numeasca procurori sefi dubiosi conectati cu interlopii si sa o demita pe Kovesi.

    Din pacate dupa ani de zile de stat in strada lupta anti-coruptie nu mai e o prioritate, a spus-o repetat si apasat chiar dl Iohannis in CSAT si pe la Bruxelles.
    • 0 (0 voturi)    
      Excluderea a fost facuta de CSM (Miercuri, 21 octombrie 2020, 0:51)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      care nu-i "Stat"........ci organizatie profesionala.

      "Judecătoarea Camelia Bogdan a fost sancţionată disciplinar cu excluderea din magistratură, printr-o hotărâre a Secţiei pentru Judecători în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii din 8 februarie 2017, pentru...."
      Este la discretia Presedintelui sa tina cont de opinia CSM.
      In trecut doua cazuri in care opinia negativa a CSM n-a contat in numiri :Kovesi (DNA-Basescu) si Hosu (DIICOT-Iohanis)
  • +9 (13 voturi)    
    Avand ca baza aceasta Hotarare a CEDO (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:33)

    Susufler0 [utilizator]

    Camelia Bogdan poate incepe sa urce o noua Golgota.

    PS. Sau luati-o altfel: Va incerca sa demonstreze ca mitul lui Sisif poate capata un alt final si deci o alta intelegere !
  • -18 (26 voturi)    
    lasa ca.. (Marţi, 20 octombrie 2020, 12:39)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... o rezolva Borcea si pe asta.
    • +13 (13 voturi)    
      :(( (Marţi, 20 octombrie 2020, 15:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Idiot !
    • +4 (4 voturi)    
      Stii sigur? (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:26)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Te-a rezolvat si pe tine - asa se vede. Ti-a placut? ca vad ca recomanzi :-))
    • +7 (7 voturi)    
      m-ai convins (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      postacul pesedist dacă nu e cât mai bătut în cap, cât mai nesimțit și tupeist dincolo de obrăznicie, nu ia nici măcar 2 copeici per postare. Așa ia 3.
  • -5 (17 voturi)    
    Dar (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:02)

    vodatepes [utilizator]

    Dar pentru oameni simpli care nu stiu sa umble prin hatisul de legi care mor cu dreptatea in mina cine le face dreptate? Aceasta casta a judecatorilor si a procuroilor cine o va trage la raspundere? Sunt mii de oameni simpli care au avut parte de nedreptate in justitia romana. Cand vom avea o lege a raspunderi judecatorilor si procurorilor. Stiu oameni care au fost trimisi in judecata si dupa 7 ani au fost achitati. Dupa 7 ani acei cetateni erau doar niste epave, sleiti de puteri si bolnavi. Iar madam a fost judecata de colegi ei asa ca speta ei intareste convingerea ca in Romania nu se face dreptate.
  • -20 (22 voturi)    
    CB (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:24)

    Dan1977 [utilizator]

    O hotarare care nu inseamna nimic, asta e o papusa controlata de altii cum vor ei, a urmarit ordine politice cand ea trebuia sa reprezinte legea, la puscarie cu ea
    • +17 (17 voturi)    
      Tot mai are bani Varanul (Marţi, 20 octombrie 2020, 15:07)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Dan1977

      sa va plateasca?
      Ar fi trebuit sa ii ia pe toti, ca toti sunt bani furati!
    • +7 (7 voturi)    
      Amice esti idiot (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Dan1977

      Ar spune Caragiale Hotararea spune totul in statul de drept. Cum vrei sa o trimiti la puscarie direct fara proces se vede ce stat de drept visezi, ca la tine acasa in Rusia.
  • -18 (22 voturi)    
    Nimic (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:40)

    Cristy80 [utilizator]

    Ciudat, cand instantele din romania dau verdicte bune, occidentul aprecieaza justitia dar cand iau decizii care contravine intereselor lor nu e bine, ce sa castige asta, nimic, a trecut peste dovezi si probe, luand decizii care i-au venit pe filiera politica si a tavalit roba si justitia.
    • +15 (15 voturi)    
      Care sunt dovezile ? (Marţi, 20 octombrie 2020, 15:20)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cristy80

      Care sunt probele care il dezvinovateau pe sulfurosul de dom Profesor ?
  • +4 (6 voturi)    
    cind (Marţi, 20 octombrie 2020, 18:22)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cind o muri varanul, cel negru la fata si la suflet, sper sa se ingroape cu el si cei cere mult il indragesc. Ar fi o dovada de adoratie, veneratie, etc, sa-l insoteasca si pe lumea cealalta. Numai sa se intimple cit mai repede.