Ce amendă riscă o femeie care a furat o tufă de bujori de munte, specie protejată / Imagine devenită virală

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2020, 10:43 Actualitate | Esenţial


femeie care a furat bujori de munte
Foto: Facebook
O femeie fotografiată având în mână o tufă mare de bujori de munte, cu rădăcini, imagine devenită virală, riscă o amendă de până la 5.000 de lei, afirmă secretarul de stat în Ministerul Mediului Iulian Stana. El spune că autoritățile încearcă să o identifice pe femeie.

Fotografia cu femeia având în mână o tufă de bujori de munte - specie protejată - a fost postată de Salvamont Argeș și a devenit virală.

"Reamintim troglodiților că bujorul de munte e specie protejată și se iau amenzi grase la buget. În plus, nu se poate răsădi. Tufele distruse de bipedul din imagine au cel puțin 30 de ani și se vor usca imediat", a fost mesajul postat luni pe Facebook de către Salvamont Argeș.

Secretarul de stat în Ministerul Mediului Iulian Stana a declarat miercuri, la Digi 24, că femeia poate fi amendată în baza imaginilor.
  • "Acest tip de incidente se întâmplă, oamenii nu conștientizează sau nu îi interesează că rup o plantă protejată de lege. Sunt amenzi între 3.000 și 5.000 de lei. Încercăm să identificăm persoana respectivă. E vorba de un prejudiciu.
  • Persoana poate fi amendată în baza fotografiei, am început demersurile de identificare. Dacă o identificăm, o și amendăm.
  • Nu e un caz unic, pe rețele de socializare ni s-a atras atenția că mulți turiști și în vârful muntelui fac asta", a declarat Iulian Stana.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8405 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    Jandarmi montani sau rangeri in parcuri - IOC (Miercuri, 1 iulie 2020, 10:54)

    CezarN [utilizator]

    Merg des la munte iar în perioada asta merg special sa vad versanți plini de bujori de munte.

    Sunt bizoni cu sacii care culeg flori sa faca ceai sau dulceata.

    Ar trebui ca in aceasta perioada macar, jandarmii montani sau rangerii in parcurile protejate sa-si faca prezenta si sa dea amenzi. Dar nu-i vezi deloc. Trebuie sa suni la 112, dar nici atunci nu ai rezultate.
    • -11 (19 voturi)    
      Nu platesti suficienti jandarmi (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:55)

      AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ca sa iti stea cate unul la fiecare tufa de bujori. Plateste mai mult la buget si vei avea. Asa le vrea rromanistanul pe toate din aia 16% pe care zice ca ii plateste ca impozit. Si aia 16% aplicati la un salariu de rahat fiindca rromanistanul nu prea e productiv. Majoritatea clasei de mijloc din tara rromanistanului s-a format prin bijnita cu paine cu branza si cu cafea, ceea ce spune multe.
      • +12 (14 voturi)    
        N-am voie... (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:37)

        Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

        ... sa injur pe site ca ma cenzureaza, dar te-as injura in numele tuturor celor care au ajuns sa formeze o clasa de mijloc in tara asta muncind si acestia sunt majoritari!
        Nu stiu prin ce tara muncesti (daca muncesti) ca in Romania nu cred, altfel ai sti ca impozitul este de 10%.
        In plus si daca s-ar mari impozitul pe venit ar fi de cheltiut banii in alte parti (autostrazi, spitale etc.) in nici un caz cu marirea numarului de jandarmi!
        Apropo, in afara de manifestatii de orice fel si meciuri de fotbal, pe unde ai mai vazut jandarmi, ca eu stau langa cazarma lor si nu-i prea vad!
        Scuze: noroc cu COVID-ul ca i-am mai vazut si noi...
      • +4 (8 voturi)    
        Amice jandarm (Miercuri, 1 iulie 2020, 14:52)

        all23 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

        Daca autoritatile si-ar face datoria , statul ar incasa din amenzi cam 10 mld de euro in primul an. Apoi poate ca ar mai si munci astia care te tin in carca ! Un om trage din greu pentru 1500 de lei , iar tu spui ca nu iti ajunge 16 % din amaratul lui salariu ? Pai tu ce produci ? Ca un paduche , paguba?
        Din atatia turisti certati cu legea nu a fost amendat unul , si tu vii sa spui ca nu puteti pune un jandarm la fiecare tufa ?
        Cat despre productivitate, apreciez ca stii sa citesti etichetele de pe borcane! romanii ( aia care muncesc , ca mai e o etnie care e bolnava si niste apartnici ca tine ) sunt printre cei mai productivi din UE , insa vin niste vopsiti ca tine si spun ca un muncitor roman face un metru de sant si un muncitor neamt face 100 , da , munitorul roman are un tarnacop de 5 euro investitie de la patron iar neamtul are un excavator cu aer conditionat de 300 000 euro . Asa ca mucles!
      • +4 (6 voturi)    
        Esti in afara subiectului (Miercuri, 1 iulie 2020, 20:59)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

        La munte sunt puține puncte unde se duc ăștia care rup rododendroni pentru dulceața sau ceai. Ei nu vor urca niciodată pe vârfuri sau pante prea înalte, ci stau mai jos, înspre baza versantului. Apoi, sunt puține puncte pe unde se coboară la baza. Cu doi-trei jandarmi și trei binocluri păzești toată zona Bâlea lac dacă exista voința. Se poate apela și la turiștii de buna credința care sigur vor raporta cazurile la coborâre, numai sa aibă cui. In plus, nici nu trebuie sa-i amendezi pe toți cei care distrug, ci trebuie sa amendezi exemplar câțiva în fiecare zi, în văzul tuturor celorlalți și sa vezi ce civilizație coboară asupra lor. :)
        Cu furtul de lemne este și mai simplu, prin și mai puține puncte se poate cobora cu mașină plina de lemne, și și mai greu se ascund urmele infracțiunii forestiere. Dar mergi și vezi ce viloaie au ce de la garda de mediu sau forestiera cum s-or numi, ca tot niște șpăgari sunt. Cunosc personal cazuri.

        Cât privește jandarmii, când a fost sa ne gazeze pe noi, pe 10 August, s-au găsit resurse chiar și neidentificate de toată crema procuraturii militare.
        În încheiere vreau sa-ți urez un sincer SICTIR!
      • +1 (1 vot)    
        Minciuni ca de obicei (Joi, 2 iulie 2020, 14:26)

        karryne [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

        Impozitul?
        Dar taxele pe proprietate? Dar tva-ul de fiecare data cand cumperi ceva? Accizele, etc, etc...
        Daca incerci sa vehiculezi ideea ca impozitul ala e singurul mod in care banii de salariu ajung in buzunarele statului da-ti cateva palme din partea noastra.
  • -1 (15 voturi)    
    amenda a riscat-o (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:11)

    bobo2 [utilizator]

    cand a cules floarea. acum nu mai risca nimic, faptul e deja consumat
  • +8 (20 voturi)    
    e soare si cald (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:14)

    Milka Man [utilizator]

    plus ca trebuie sa caute prin paduri idioti care se leaga cu lanturile de copaci. Pe aia i-as amenda cu 50.000 lei.
    • +6 (10 voturi)    
      Exagerezi (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:41)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Eu unul tind sa cred ca acel copac luase un ostatic. Nu pot crede ca un om s-ar lega voluntar de copac. Ce zice omul e varianta care i-a fost impusa de catre "sun of birch" de copac, sub amenintare. Copaci sunt pe toate cararile si nu stii cand unul poate avea complici.
      • +6 (6 voturi)    
        "son of a birch" (Miercuri, 1 iulie 2020, 13:28)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        nu "sun of a birch", bineinteles...
  • -3 (21 voturi)    
    Nu cred ca e de competenta Salvamont (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:39)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Sa stabileasca cine e troglodit si cine nu. Un mesaj "Reamintim troglodiților..." nu face cinste unora care isi risca viata pentru a altora. In plus, daca este postata ca punct de vedere oficial al Salvamont, aceasta este imaginea institutiei si nu a persoanei care a postat. Este ca si cum politia ar scrie pe site: "Reamintim idiotilor de la volan...". Un "reamintim persoanelor..." este suficient.

    Misiunea Salvamont este de a proteja oamenii si natura si de a pedepsi incalcarile legii. Iar strict in cazul de fata, pana in acest moment cuvintele care caracterizeaza actiunea lor, conform fisei postului, sunt "epic fail".
    • -6 (10 voturi)    
      exact asa (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:16)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Tocmai ma pregateam sa scriu ceva similar. Sigur ca gestul respectivei doamne este foarte urat dar un serviciu public al statului roman ar trebui sa mentina o minima decenta in exprimare. Faptul ca nu mai exista absolut nicio pretentie in acest sens arata cat de jos am ajuns ca societate.
    • +12 (14 voturi)    
      DIn DEX: (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:47)

      Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      TROGLODÍT = Epitet dat unui om necivilizat.
      Eu cred ca persoana respectiva merita acest epitet. Si, din pacate, lipsa de educatie a marit foarte mult numarul unor astfel de persoane.
      • -3 (9 voturi)    
        Perfect de acord cu concluzia TA (Miercuri, 1 iulie 2020, 13:35)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

        Cu toate acestea, nu e de competenta Salvamont sa stabileasca epitete unor persoane. Eu unul nu pot scrie NICAIERI mesaje destinate "studentilor prosti" sau "studentilor incapabili". Nu este treaba mea sa pun calificative oamenilor. Ceea ce pot face e sa dau calificative muncii lor, in limitele regulamentului. Indiferent de sex, culoare, rasa, origine, nivel de inteligenta, probleme psihice, etc. Orice alta activitate depaseste nivelul meu de competente profesionale si imi pune mie o eticheta pe frunte. In plus, concluzia TA o scrii pe HN in nume propriu, nu in numele asociatiei / firmei pe care o reprezinti.

        In plus, in cazul de fata, Salvamont isi facea treaba daca planta NU era scoasa din pamant. Acum oricum va muri. Asadar din momentul in care preventia a esuat, nici o amenda nu va mai aduce planta inapoi pe munte si deci 50% din eficienta Salvamont e dusa pe apa sambetei.

        TROGLODÍT, troglodiți, s. m. 1. Om preistoric din epoca cuaternară; locuitor al cavernelor. Am retrăit O noapte luminoasă din era terțiară, Nefericit și singur, ca primul troglodit. TOPÎRCEANU, B. 38. Ard fostele păduri virgine și noi ne încălzim cu toții, Noi cheltuim acest tezaur Cruțat de bunii troglodiți. ANGHEL-IOSIF, C. M. II 35. 2. Fig. Om care are un nivel de trai scăzut, care duce o viață primitivă. În aprigul Neculai Isac nu e nimic tandru, și cu atît mai puțin în troglodiții din faimoșii Bordeieni, în ochii cărora însă, d-sa descoperă un punct de soare. IBRĂILEANU, S. 19. ♦ Om grosolan, necivilizat; persoană retrogradă, lipsită de înțelegere pentru progres.
  • +8 (10 voturi)    
    Doar amenda? (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:39)

    abflori [anonim]

    Doar amenda este prea putin. Ar trebui sa faca si niste ore de munca in folosul comunitatii, poate intelege ca suntem vreo 20 de milioane de romani si toti dorim sa ne bucuram de o floare si toti ar trebui sa respectam natura, cu atat mai mult speciile protejate.
  • 0 (12 voturi)    
    Mda (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:58)

    The_Dude [utilizator]

    Desi stiu ca acest comentariu va atrage multe minusuri, vreau sa mentionez ca sunt peste 200 de specii de plante protejate in Romania. Desi prostia sau necunoastrea nu o scuteste de amenda, poate ar trebui ca cei de la Salvamont sa isi mai tempereze putin comentariile. Poate nici ei nu cunosc toate speciile de fauna protejate la nivel european si poate ar fi indicat sa reaminteasca si prin campanii de constientizare sau prin afisare in zone turistice de aceste situatii inainte de a comenta pe facebook (care, din cate stiu, nu este un canal oficial de comunicare cu populatia).
    • +4 (6 voturi)    
      Plante protejate (Miercuri, 1 iulie 2020, 19:48)

      was [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      De obicei la inceputul zonei protejate sunt panouri care atrag atentia sa nu culegem plante salbatice. chiar unele panouri au o scurta descriere plus foto color la cele mai importante specii din zona respectiva.
  • +2 (12 voturi)    
    Presupunand ca cei in drept afla cine este (Miercuri, 1 iulie 2020, 12:36)

    Susufler0 [utilizator]

    femeia care tine tufa de bujori in mana si chiar o amendeaza, in baza acestei unice "dovezi",daca celelalte doua persoane din fotografie fac parte din grupul asa-zisei contraveniente,e floare la ureche pt aceasta sa scape de amenda. Trebuie doar sa declare in fata judecatorului ca tufa era deja scoasa din pamant de altcineva iar cei doi martori sa o confirme!


    PS. Si daca chiar se va intampla asa, nimeni nu va stii care este adevarul ?!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu le ai deloc cu legile (Miercuri, 1 iulie 2020, 22:06)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cuvantul " posesie" i-ti spune ceva? In lege nu scrie "rupere, dezgropare, taiere" si alte din astea..
      • 0 (2 voturi)    
        anonimule lasa-te de lectii cand nu esti (Joi, 2 iulie 2020, 0:16)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        in domeniul tau de competenta !
        Fotografia arata o femeie tinand in mana o tufa de bujori ! Atat ! Nu exista un film sau alte poze sau martori care sa arate ce face cu tufa !
        Fotografia nu lamureste in niciun fel ca ar exista pe langa contactul cu florile si intentia, vointa femeii de a stapani bujorii pt sine. Nu exista animus (posidendi) !

        PS. Gata ! Consultatia a fost pro bono pana in punctul acesta!
        O seara buna ! :))

        PPS. Multumesc HN pt intelegere ! :)
        • 0 (2 voturi)    
          Si ca sa te fac sa iti schimbi nickname-ul (Joi, 2 iulie 2020, 11:00)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          @1anonim "i-ti" se scrie asa cum l-ai scris tu doar la tine in casa, in rest se scrie cum l-am scris eu mai sus !

          PS. O zi buna ! :)
          • +2 (2 voturi)    
            ... nimeni nu va stii care este ... (Joi, 2 iulie 2020, 13:12)

            CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Corect se scrie "nimeni nu va ști" cu un singur "i". Cu doi de "i" se scrie doar la tine acasă.

            Desigur, consultația a fost pro bono :)
            • +3 (3 voturi)    
              Touche ! (Joi, 2 iulie 2020, 13:38)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

              :)))