Marea redeschidere a teraselor, în stil românesc. Nimeni nu știe exact ce are de făcut, nici măcar polițiștii locali

de Adriana Simion     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2020, 17:01 Actualitate | Esenţial


Fata cu vizieră din Centrul Vechi
Foto: Maria Grosu
În prima zi de relaxare, terasele din Centrul Vechi aplicau normele stabilite de Guvern după ureche. Nici nu ai putea să-i condamni pe proprietari având în vedere cît de puțin timp au avut la dispoziție pentru a se pregăti.​

Mă învârt în mediul Horeca de peste zece ani, iar majoritatea cercurilor mele sociale sunt formate din barmani, ospătari, patroni, promoteri, distribuitori etc.. Din această perspectivă pot spune că perioada de pandemie este una dintre cele mai confuze din toate timpurile. Ce se întâmplă, când se întâmplă și mai ales cum se întâmplă?

Estimările la nivel național arată că în industria ospitalității lucrează 300 mii de angajați. O avea Horeca o contribuție limitată la PIB, după a zis premierul Orban, dar totuși domeniul acesta este important pentru foarte mulți oameni. Și nu este vorba doar de economie, ci și faptul că restaurantele, terasele, barurile reprezintă o necesitate pentru viața socială a oamenilor. Dar lucrurile au fost confuze în domeniul ăsta încă de săptămâna trecută.

Marile întrebări ale weekendului dinaintea redeschiderii teraselor



Colega mea de apartament este manager la un bar mai mic și muncește continuu de câteva săptămâni pentru redeschiderea terasei, deși nu era foarte sigură când se va adopta măsura asta de relaxare. Se zvonea că de la 1 iunie. Nu s-a știut sigur că așa se va întâmpla decât pe 18 mai.

În schimb, legislația despre modul de funcționare și ce norme trebuie respectate a fost publicată în Monitorul Oficial abia vineri seara, 29 mai. Practic, managerii teraselor au avut la dispoziție 48 de ore de weekend pentru a se organiza.

Iar organizarea presupune nu numai să-ți faci aprovizionarea cu marfă, să-ți aranjezi mesele sau să zugrăvești, ci și să ai răspunsuri la câteva întrebări esențiale:

Pui covoraș cu clor la intrare pentru momentele în care clienții se duc la baie? Cumperi termometre cu infraroșu? Faci triere simptomatică, le iei temperatura clienților? Distanța de doi metri trebuie să fie între mese sau între scaunele de la mese? Poate mulți nu-și imaginează dar aspectul acesta este foarte important mai ales pentru terasele care au un spațiu limitat. Plus că acei metri în plus sau în minus pot limita încasările până la nivelul la care nu mai rentează să deschizi terasa. Între opt mese pe terasă și 12 mese poate fi distanța de la faliment la profit.

Deci weekendul trecut a fost unul de complet haos în acest domeniu. Iar întrebările pe care le-am auzit cel mai des au fost: oare vom fi controlați chiar de pe 1 iunie? Ce voi păți dacă nu am înțeles foarte bine ce am de făcut? Vom primi amenzi?

Prima zi de relaxare. Haosul de peste weekend s-a păstrat și pe 1 iunie



M-am trezit de dimineață și am mers la mai multe terase ca să înțeleg ce se întâmplă în acest domeniu și cum se aplică legislația dată de Guvern. Teoretic, în mare, lucrurile stau cam așa: terasele vor funcționa de bază de rezervare și sunt obligate să ia datele personale tuturor clienților pentru a ușura o eventuală anchetă epidemiologică.

Meniurile, solnițele și olivierele nu pot fi transferate de la o masă la alta și vor fi dezinfectate după plecarea clienților. Ospătarii sunt obligați să poarte mască și mănuși.

În baie, este obligatoriu să existe dezinfectanți. Dar este responsabilitatea clientului să poarte mască atunci când merge la baie în interior. Foarte important, oamenii nu au voie să consume nici măcar băuturi stând în picioare, așa cum se mai practica în baruri.

Numai că de la teorie la practică e cale lungă.

Am sunat încă de la 10:00 la Trattoria Don Vitto din Amzei să rezerv o masă pentru mine și o prietenă fotograf. Mi-au cerut numele și prenumele persoanei care face rezervarea și numărul de telefon. Foarte important, aici nu te primeau decât pe bază de rezervare.

După aceea, am sunat și la Primus Pub pentru o rezervare de la ora 11. Aici mi-au spus că nu era nevoie de rezervare. La ora 11 ne-am prezentat pe terasă, iar cele șase mese de pe trotuar erau aproape goale.



La această terasă l-am găsit doar pe Andrei Jancă, un programator care lucrează de acasă zilele astea. Venise să bea o cafea și să sărbătorească redeschiderea teraselor. Un client fericit.



Ne-am așezat și noi la o masă. Ospătărița care ne-a adus băuturile a glumit că astea sunt „primele cafele după trei luni de zile. Parcă îmi tremură tava, nu mai știu cum se face.” După o cafea scurtă, am glumit și noi că i-am făcut safteaua și am plătit.

La Primus Pub nu ne-a cerut nimeni datele.

Am trecut apoi pe la Hanul lui Manuc, una dintre cele mai mari terase din Centrul Vechi. Era o doamnă la intrare care se ocupa de împărțirea meselor. Am întrebat-o care este procedura și ce sunt nevoiți să facă în noile condiții.

Mi-a povestit că ei acceptă clienți și fără rezervare dacă au mese libere. În ceea ce privește datele personale (nume și prenume și numărul de telefon), le iau doar unei singure persoane de la masă, din cele patru maxim posibile.



Ce date colectați de la clienți?

Am întrebat-o pe o fată din Centrul Vechi care se ocupa de același lucru. „Numele prenumele și numărul de telefon, iar dacă ești din București atunci și adresa”, mi-a explicat fata care purta o vizieră foarte interesantă. Când am întrebat-o de ce poartă vizieră, pentru că nu e obligatorie, mi-a explicat că dacă are mască nu se înțelege cu clienții.



Din ce văzusem până la momentul respectiv, nu era nimeni foarte sigur ce are de făcut în ceea ce privește datele personale și rezervarea.

Ba mai mult, în Centrul Vechi se putea vedea cu ochiul liber că în multe locuri nu se respecta nici condiția referitoare la păstrarea celor doi metri între mese. Și nu remarcasem doar eu asta, ci și două chelnerițe pe care le-am surprins vorbind între ele exact despre același lucru: „Tu ai văzut că pe Smârdan și Șelari (străzi din Centrul Vechi-n.r.)) mesele sunt așezate la fel ca înainte? Noi de ce le-am rărit, de proști?”



Ultima oprire a fost la The Urbanist, unul din locurile unde merg frecvent să beau o bere cu prietenii.



Tipa care e manager de bar, Andreea, mi-a povestit că în dimineața respectivă au fost vizitați de câțiva băieți de la Poliția Locală ca să-i avertizeze în legătură cu distanțarea meselor.

„Eram foarte fericită că am prins pe cineva să întreb despre măsurile astea. Despre rezervări și datele personale (polițiștii-n.r.) nu știau nimic, auziseră și ei ceva la radio de dimineață. Nu le era clar nici lor dacă cei doi metri trebuie să fie între mese sau între scaune. Ba chiar mi-au spus că ei nu văd nimic greșit ca un client să stea în picioare și să bea o bere. Mi-a fost foarte repede clar că eu știam mai bine regulile decât ei.”

Din fericire, întâlnirea dintre oamenii de la terasă și polițiștii locali nu s-a soldat cu nicio amendă. Nu-mi dau seama însă ce va fi de mâine încolo.



M-am întors acasă mai confuză decât am plecat. Încă o dată, autoritățile române au așteptări de la mediul privat fără să ofere însă sprijin și un cadru legal clar și responsabil. Întrebarea care plutește acum în aer este următoarea: „Să ne așteptăm la un val de amenzi în zilele care vin?”


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16094 vizualizari

  • +1 (43 voturi)    
    Romania...lucrului bine facut (Luni, 1 iunie 2020, 17:36)

    ggiiggii [utilizator]

    Nu vi se pare normal....totul pleaca de sus( presedinte, prim ministru, clasa politic)...niste habarnisti, parveniti corupti...
    Ce exemplu sa dea cand ei nu sunt in stare sa scrie o lege clara de 2 pagini....ce zic scris, nici macar sa o citeasca nu sunt in stare
    • +9 (21 voturi)    
      nu ca le as lua... (Luni, 1 iunie 2020, 19:30)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      apararea escrocilor de la putere , dar miile de pu-ori "functionare" din ministere cu ce se ocupa ????...ca nu o sa se ocupe presedintele tarii sau ministrii cu intocmirea de regulamente pt terase sau ....pt chezloangele de pe plaja....
      • +6 (14 voturi)    
        fara legatura (Luni, 1 iunie 2020, 22:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Regulamentul a fost publicat. Se pune in aplicare automat. Politia Locala este cea abilitata (si platita, din taxele fraierilor) sa vegheze la respectarea regulamentului.
        Politia Locala tine de administratia locala a capitalei - de primarii. Adica alea 7 primarii, una generala plus sase de sector, care sunt conduse de PSD din 2016.

        Din pacate, angajatii din primarii sunt fix la acelasi nivel intelectual cu cei de la Politia Locala - genunchiul broastei. Va dati seama, pentru a-si face treaba corect chiar si in afara unei pandemii, astia trebuie sa cunoasca tot codul penal plus hotararile CGMB si ale primariilor de sector. Adica sa citeasca si sa memoreze mai mult decat au citit in toata viata lor... Imposibil.
        • +1 (3 voturi)    
          in timp ce orban si guvernul sau (Marţi, 2 iunie 2020, 13:18)

          Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          fac chermeze prin birourile guvernului, fara pastrarea "distantei sociale" sau masca, oamenii sunt obligati sa poarte masca pe caldura, sa fie scanati la cap, si alte si alte idiotenii.
    • +7 (25 voturi)    
      . (Luni, 1 iunie 2020, 19:47)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Tu ai citit legea sau vorbim in punga? In lege scrie. Daca observi, si autorul articolului a inteles ce e de facut. Astia s-au napustit sa deschida terasele dar nu-i intereseaza siguranta clientilor. De 3 luni stim de dezinfectanti, de distantare, de igienizare. Acum ne ia pe nepregatite?
    • +2 (4 voturi)    
      De ce in Mamaia si Constanta (Marţi, 2 iunie 2020, 9:08)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      se stie ce e de facut, dar in Bucuresti nu? De ce vrea autoarea sa dramatizeze vezi doamne ca nu stim sa respiram? De ce asteptam mereu instructiuni de la centru, noi nu mai suntem in stare sa ne informam si apoi sa actionam? Articol de doi bani.
    • 0 (4 voturi)    
      Mergi la terasă. (Marţi, 2 iunie 2020, 9:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Nu știi de ce?Vrei să-ți spună cineva ce să faci,cum să faci?Ciudatule.
  • -13 (23 voturi)    
    Ar face bine sa stea acasa (Luni, 1 iunie 2020, 17:46)

    TrickyWicky [utilizator]

    Are loc gazarea in masa le nivel global
  • +10 (28 voturi)    
    Romania e o tara de mana a 2-a spre a 3-a (Luni, 1 iunie 2020, 17:54)

    Kivek [utilizator]

    centrul vechi e plin de cladiri cu BULINA adica pericol public dar oamenii beau si petrec acolo pana cand va cadea o cladire de aia pe ei si vor muri cativa

    sa vezi atunci cum va veni ARAFAT sa ne spuna ca se inchide cnetrul vechi.
  • +9 (21 voturi)    
    ... (Luni, 1 iunie 2020, 18:20)

    tirolez [utilizator]

    Auzi, de ce poarta viziera chelnerita, ca nu e obligatorie. Bravo ei ca poarta, sanse mai mici sa fie afectata.
  • +9 (17 voturi)    
    ofcoz (Luni, 1 iunie 2020, 18:27)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Fata cu viziera din Centrul vechi este coz. O adevărată captură foto!
  • +5 (19 voturi)    
    Unii își creează singuri probleme. (Luni, 1 iunie 2020, 18:39)

    asavreau [utilizator]

    Lipsa de răspundere îi face pe mulți să ceară instrucțiuni detaliate de la autorități.Când sunt date instrucțiuni sunt alții nemulțumiți că-i dictatură.Adevărul este că,dacă ești deștept respecți respectându-te pe tine,regulile de protecție esențiale-spălatul pe mâini,eviți aglomerația, folosești masca.Jurnaliștii în goană după senzațional inventează încălcări de reguli și o fac pe milițienii.Lăsați oamenii în pace,patronii au interes să nu apară vreo problemă cu infectări din vina localului lor și vor lua măsurile specifice dimensiunii și specificului localului.Nu poți încadra toate localurile în niște reguli rigide care pot face mai mult rău.
  • +7 (25 voturi)    
    Este posibil (Luni, 1 iunie 2020, 18:55)

    TheFreeOne [utilizator]

    Ca de acum incolo sa inceapa amenzile pentru firme: baruri, restaurante etc. In stilul deja cunoscut si aplicat cu "succes" din perioada anterioara.
    • -3 (21 voturi)    
      . (Luni, 1 iunie 2020, 19:49)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Iar tu ai prefera sa lingi mese murdare decat sa fie ospatarul amendat ca iti scuipa in berea calda.
      • +6 (12 voturi)    
        Nu sant impotriva regulilor de igiena (Luni, 1 iunie 2020, 22:11)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Dar instituirea terorii, inca o data (dar acum pentru pers. jur. in locul pers. fiz.), prin niste reglementari ambigue si amenzi faraonice, e un pericol care trebuie luat in calcul, din moment ce statul si executantii sai loiali au numai de castigat din aceasta manevra. Si sa nu uitam ca oportunitatea acordarii de amenzi cade la latitudinea muschiului lui de organ...
        Nu ma asteptam ca din mai putin de doua randuri pe care le-am scris mai sus sa-mi deduci preferintele.
  • +2 (26 voturi)    
    O gașcă de incompetenți, (Luni, 1 iunie 2020, 19:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    bugetari de birou, au emis în pripă niște idioțenii cum numai niște funcționari proști o pot face, rupte de orice realitate. Pe ăștia ii platește lumea cu salarii NESIMȚITE, vauchere, sporuri și tot felul de avantaje. ca să emită idioțenii. Pentru pensionari nu sunt bani, dar pentru mugetarii de soiul acestora (sunt zeci de mii, care taie frunze la câini si nu fac nimic de folos), se găsesc.
    • +1 (3 voturi)    
      Să-mi spui când mergi la terasă. (Marţi, 2 iunie 2020, 9:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Să vin să-ți pun bărbița și să pun un robot să-ți dea în guriță.Prea te vaieți că nu știi,că nu poți și urli după ajutor.
  • +3 (17 voturi)    
    Singura intrebare (Luni, 1 iunie 2020, 20:29)

    gugurila [utilizator]

    E daca regulile sunt vagi ca sa-si faca planul la amenzi macar de la firme, sau sunt doar prosti.
    • +5 (9 voturi)    
      Este foarte posibil sa fie incompetenti/delasatori (Luni, 1 iunie 2020, 22:17)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Dar asta nu exclude posibilitatea ca regulile sa sprijine foarte bine planul de amenzi.
      Si chiar daca planul de amenzi nu va fi indeplinit, agentii constatatori / inspectiile nu vor parasi locatia cu mana goala.
  • +6 (14 voturi)    
    Lamentare (Luni, 1 iunie 2020, 21:08)

    marcus61 [utilizator]

    Cum adica, acum trebuie sa zugraveasca, sa faca curat, sa igienizeze, si alte activitati pe care trebuia oricum sa le faca. Distanta intre mese? Asta se rezolva in 5 minute. Spunea cineva din bransa, ca sunt in Romania vreo 45 000 de localuri si restaurante, iar vreo 5 000 o sa dea faliment. Pai daca SANEPID-ul si-ar face treaba la sange, poate 10-15 000 de spelunci ar trebui inchise. Puneti mana pe mop si nu va mai vaicariti atata.
  • +1 (11 voturi)    
    Guvernantii e relaxati! (Luni, 1 iunie 2020, 22:09)

    mike123 [utilizator]

    Care-i problema? Le urmam exemplul si nu sintem in incinta (govern sau cladire). Sintem la terase!
    Ei (jmekerii din govern) au voie, populatia NU!
  • +3 (9 voturi)    
    ce nu va dati seama (Marţi, 2 iunie 2020, 1:44)

    doejohn [utilizator]

    Ca pana la gasirea unui vaccin ne vom comporta altfel. Probil si dupa, vom ramane cu sechele dupa perioada asta, lumea va fi de doua ori mai chibzuita pe ce arunca bani. Acum mai mult ca oricand se va vedea plusul pentru societate pe care il aduce fiecare. Imi pare rau, dar eu nu simt nevoie sa socializez in centrul vechi. Ma pot relaxa altfel, intr-o pensiune sau cu cortul la munte sau la o plimbare pe o poteca de la tara, sau la o bere acasa la un pret de 4 ori mai mic.
  • +2 (8 voturi)    
    Lamentare in stil romanesc (Marţi, 2 iunie 2020, 4:44)

    radu222 [utilizator]

    Daca n-a venit PM sau presedintele sa-mi spuna ce sa fac atunci nu stiu. Cred ca este obligatia fiecaruia sa se informeze. In alta ordine de idei, daca n-ai putut sa te conformezi ca sa deschizi pe 1 iunie, cine te opreste sa dechizi in zilele urmataoare.
    Articolul are o tenta pur politicianista.
    • +3 (5 voturi)    
      Ai bun simț. (Marţi, 2 iunie 2020, 9:33)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      Nu politicianistă.Eu îi spun ipocrită,parcă-i scris de un copil răsfățat.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce nu-ți place la stilul românesc nenea autorule? (Marţi, 2 iunie 2020, 9:37)

    asavreau [utilizator]

    Prea ne ei la tăvălit pe toți românii și dumneata de la înălțimea impertinenței de care dai dovadă ești superior.În ce țară ești superiorule?Poate nu publici asta,dar aroganța titlului ma făcut să-ți spun asta.
  • -1 (3 voturi)    
    Stilul romanesc (Marţi, 2 iunie 2020, 10:53)

    Costi888 [utilizator]

    Oameni care in privat ar lucra pe minim pe economie.. lucreaza la stat pe salarii medii+
    Asadar, ce poate veni de acolo si cum ne putem astepta ca niste oameni care sunt la un nivel fooaarte scazut sa implementeze si sa gestioneze niste situatii care ar trebui gestionate conform gradului de salarizare pe care il au.
    • 0 (2 voturi)    
      Ăsta-i stilul PSD. (Marţi, 2 iunie 2020, 12:58)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Numai Sorin Oprescu se umplea de bale când spunea//poporul psd//.Sper că nu ești Sorin Oprescu și nici fan PSD.Să le spunem pe nume celor care au promovat toate aberațiile legislative,numiți social-democrați,deci luptători pentru etică și echitate în societate,în realitate au dat legi favorabile infractorilor,trântorilor,incompetenților,sfidând pe cei care muncesc și își plătesc cinstit taxele și impozitele.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce se paote intampla in domeniul medical? (Marţi, 2 iunie 2020, 11:43)

    nicoctb [utilizator]

    "Mi-a fost foarte repede clar că eu știam mai bine regulile decât ei."
    In 13 Martie cand sa dat alarma am constatat acelasi lucru pe propria piele la un consult ORL. Eu stiam mutl mai bine toate informatiile necesara fata de personalul unui spital.
    • +2 (4 voturi)    
      Și nu te-ai întrebat? (Marţi, 2 iunie 2020, 13:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nicoctb

      Cum de personalul medical se întrebau în gura mare cum să facă și acuzau că nu au reguli de comportare la pandemie?Parcă erau analfabeți și nu absolvenți de medicină,mulți cu mulți ani de practică.Per mine,asta ma făcut să-mi spun că,de aceea mor oameni în spitale.Mulți medici care se pretind specialiști,habar nu au.Te vindeci,pentru-că ai organismul rezistent,aportul medicilor fiind insignifiant.Dar bine plătit(cu plicul).