Adrian ​Năstase anunță că îl va da în judecată pe Iohannis din cauza retragerii decorației Steaua României

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 2 ianuarie 2020, 22:58 Actualitate | Esenţial


Adrian Nastase
Foto: Facebook
​Adrian Năstase a anunțat joi seară că îl va da în judecată pe Klaus Iohannis, după ce acesta i-a retras decorația. Fostul premier a afirmat că a făcut deja o plângere prealabilă împotriva președintelui și a catalogat „meschin” gestul de a retrage decorațiile tuturor celor care au condamnări penale, relatează Mediafax.

„Am trecut într-o altă fază, am făcut o plângere prealabilă, urmează o acțiune în instanță, pentru că după părerea mea e vorba de un gest discreționar în condițiile în care textul respectiv nu oferă niciun fel de garanție de stabilitate în ceea ce privește acordaea sau retragerea decorațiilor. (....) A te raporta la ce s-a intamplat acum 12 ani și a reexamina acele lucruri este absolut aberant. Nu discutăm aici despre Maniu, sunt lumini si umbre, într-un fel mi se pare un gest absolut meschin și cu asta incheiem un capitol care mă deranjează”, a afirmat Adrian Năstase, la România TV.

Președintele Klaus Iohannis, a semnat pe 11 decembrie decretele privind retragerea decorațiilor celor care au condamnări penale, printre care Adrian Năstase, Miron Mitrea, Dan Voiculescu, Mircia Muntean și Ionel Manțog, potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6274 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    Românii (Joi, 2 ianuarie 2020, 23:11)

    comentatordiletant [utilizator]

    îl vor da în judecată pe cel de i-a oferit-o.
  • -22 (24 voturi)    
    bun (Joi, 2 ianuarie 2020, 23:13)

    cucuveauamov [utilizator]

    la puscarie!
    • +23 (23 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 ianuarie 2020, 0:52)

      [anonim] i-a raspuns lui cucuveauamov

      • +7 (7 voturi)    
        Nastase, chiar daca e profesor de drept, (Vineri, 3 ianuarie 2020, 10:10)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui

        se preface ca nu cunoaste diferenta intre meschin si ilegal. Spune despre gestul lui Johannis ca este meschin...dar nu zice ca d efapt gestul e legal. Dreptul de a acorda si retrage decoratii este un drept prezidential..nu e treaba lui Nastase sa il conteste. De fapt il contesta degeaba, va pierde in justitie, insa probabil vrea sa isi mai aminteasca lumea de el (de Nastase).
    • +5 (5 voturi)    
      da (Vineri, 3 ianuarie 2020, 11:44)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Daca te referi la Nastase, ai dreptate...
  • +39 (39 voturi)    
    ! (Joi, 2 ianuarie 2020, 23:15)

    chiuaua [utilizator]

    Un martzafoi ce se crede buricul pamantului.
    Sa faci puscarie si apoi sa spui ca retragerea decoratiei este o meschinarie ?
    Ma mir cum de nu-i crapa obrazul de rusine...
    Dar la ce-i trebuie musai acea decoratie , crede ca i-o cere Sf. Petru ?
    • +1 (1 vot)    
      Infractorul pușcăriaș de drept comun (Vineri, 3 ianuarie 2020, 14:50)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      nu se va întâlni in veci cu Sfăntul Petru.Locul lui
      este la Scaraoțchi unde va intreține focul la
      cazanul lui Nea Nicu.
      Și apropo,in ce țară de pe Pământ pușcăriașii își
      păstrează decorația!?
  • +30 (32 voturi)    
    Tupeul magraunilor nu are limite. (Joi, 2 ianuarie 2020, 23:16)

    prec [utilizator]

    Va fi jale când vor fi ăștia majoritari.
    • +19 (21 voturi)    
      razbunarea fularului .... serie noua (Vineri, 3 ianuarie 2020, 0:30)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui prec

      de data asta e matlasat si satinat ca sa nu mai zgaraie

      bombonele doare orgoliul ai ???
  • +32 (32 voturi)    
    S-ar putea sa ia plasa ... (Joi, 2 ianuarie 2020, 23:18)

    Sparafucile [utilizator]

    Daca legea nu interzice retragerea unei decoratii se va aplica principiul juridic ca cine acorda o decoratie tot acela o poate si retrage. Si asa cum nu i se cer explicatii cind o acorda, tot asa nu i se pot cere nici cind o retrage. Nastase mai face si el niste valuri ca sa nu-l uite lumea de tot. Dar pentru asa ceva ar putea recurge la alta metoda: de pilda sa umble gol pusca pe strada. Uite, tizul lui din tenis a descoperit calea: circula cu masina baut sau fara permis.
  • +34 (36 voturi)    
    . (Joi, 2 ianuarie 2020, 23:30)

    ak33 [utilizator]

    Tupeu de borfaș
  • +26 (28 voturi)    
    meschin e porcul de Nastase (Joi, 2 ianuarie 2020, 23:46)

    Kosmos [utilizator]

    Care nu a renuntat la decoratie
  • +27 (27 voturi)    
    Dupa o pedeapsa (Joi, 2 ianuarie 2020, 23:58)

    dincannes [utilizator]

    … se poate cere reabilitare si pedepsitul devine om ca toti ceilalti. Poate fi si decorat apoi, daca face ceva ce merita.
    In cazul dumneavoastra, domnule Nastase, decoratia primita, va obliga sa respectati legea, mai mult decit un om oarecare.
    Trebuiau aplicate circumstante agravante, la condamnarea dumneavoastra !
    .
  • +13 (13 voturi)    
    Baliverne marca Guita TV (Vineri, 3 ianuarie 2020, 7:07)

    Tim Naiart [utilizator]

    Bombonel Nastase si Victoras Ciumecu : doi expirati
    De faza cu actionarea Presedintelui in judecata rad si prostii de la Obregia...
  • +13 (13 voturi)    
    ? (Vineri, 3 ianuarie 2020, 8:19)

    ungureanumanuela [utilizator]

    Citesc comentariile si toate sunt despre faptul ca retragerea decoratiei e corecta sau nu dar nimeni nu isi pune intrebarea pentru ce p..... au primit astia decoratii?
    Ce fapte mari au facut astia care sa merite decoratii si astfel tot felul de beneficii de pe urma lor. Exact ca o parte din marii revolutionari care au adus cate doi trei martori si gata uite certificat de revolutionar cu beneficii cu tot. Tot si-au dat decoratii intre ei, ca doar nu le mai ajung pensiile speciale si multe alte lucruri de care au beneficiat si beneficiaza in continuare.
  • +7 (7 voturi)    
    Normal. (Vineri, 3 ianuarie 2020, 9:37)

    asavreau [utilizator]

    La cât îl pupa în cur Victor Ciutacu pe Năstase gratulându-l și preamărindu-l ca pe cu prinț,normal că i sa urcat lui Adrian Năstase la cap.Prostia.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu te lasa. . . . . (Vineri, 3 ianuarie 2020, 10:12)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . fate de ras pana la sfarsit!
  • +5 (5 voturi)    
    Aceste distincții ne doare (Vineri, 3 ianuarie 2020, 10:19)

    Martorii lui Terente [utilizator]

    Acadel are de ce să fie necăjit! Decorațiile prezidențiale sunt de regulă confecționate din metale prețioase, iar prețul lor poate ajunge la câteva mii de euro per bucată. În plus, ele vin însoțite de diverse privilegii, cum ar fi loc de veci și înmormântare cu onoruri militare, pentru că deținătorii civili sunt asimilați gradelor militare. Din păcate pentru el, legea sistemului de decorații prevede cât se poate de clar că se retrage calitatea de membru al unui ordin celor ce primesc pedepse privative de libertate sau comit fapte dezonorante, care aduc prejudicii morale celorlalți membrii ai ordinului.

    Faptul că dânsul contestă o asemenea decizie cât se poate de firească și de legitimă, denotă că nutrește un adânc dispreț pentru sistemul de valori morale. De altfel, dacă ar fi avut măcar o fărâmă de onoare, nici nu ar fi acceptat această distincție nemeritată, de la bun început.
  • +6 (6 voturi)    
    Un singur cuvant .... (Vineri, 3 ianuarie 2020, 12:22)

    Costello [utilizator]

    ..... nerusinat!
  • 0 (2 voturi)    
    Lui Nastase ii este dor de mititica. (Vineri, 3 ianuarie 2020, 14:36)

    Marionette [utilizator]

    Si nu stie cum sa-si atraga atentia asupra lui cumva! Pentru ca sa fim seriosi Nastase nu traieste din termopanele furate. Are furturi masive la activ.