Pragul pe care ministrul Justiției îl vrea pentru abuzul în serviciu. „Noi am transmis deja această propune”

de Redacția     HotNews.ro
Duminică, 1 iulie 2018, 21:00 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook
 Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat duminică seară că propunerea ministerului pe care-l conduce ca prag pentru abuzul în serviciu este echivalentul unui salariu minim brut pe economie.  

"Abuzul în serviciu este o incriminare cu caracter subsecvent, adică o faptă se încadrează în abuzul în serviciu numai dacă nu poate fi încadrată într-o altă infracțiune din Codul Penal, partea specială sau dintr-o lege specială. Prin urmare, dacă procurorul are o faptă penală pe care e sesizat și declanșează urmărirea penală, caută în Codul Penal , în legile speciale, unde avem prea multe incriminări, aproape o mie, caută să vadă unde se încadrează fapta aia. Dacă nu se încadrează undeva, de exemplu, la cercetare abuzivă sau altele, atunci avem refugiu caracterul ăsta subsecvent, abuzul în serviciu. Noul Cod Penal a trecut de la o politică represivă la una preventivă", a declarat Tudorel Toader, la România Tv, citat de Mediafax.  

Ministrul Justiției a declarat, cu referire strict la abuzul în serviciu, că există două decizii ale Curții Constituționale, una stipulând că obligația pe care funcționarul nu o îndeplinește sau o îndeplinește defectuos trebuie să fie prevăzută într-o lege sau într-o ordonanță. În cea de-a doua decizie, potrivit lui Toader, Curtea a spus că este necesar să se delimiteze formele răspunderii juridice, răspunderea disciplinară de cea penală, adică trebuie să existe un prag. 

"Cu privire la acest prag, eu i-am spus rezonabil și l-am căutat. L-au găsit eu mai de demut, dar acum i-a venit vremea să îl exprim în public. Am organizat la Ministerul Justiției dezbateri cu societatea civilă, cu asociațiile profesionale, le-am repetat după ce am revenit de la CSM. Am primit foarte multe propuneri de prag. Unii au zis un leu, alții au zis un salariu, alții 10.000, alții 100.000 , foarte multe propuneri. Am luat act de ele, am cerut la Ministerul Public o statistică. «Domnule, pentru abuz în serviciu, la care este pragul minim pentru care ați trimis în judecată?» Mi s-a dat răspunsul respectiv, o statistică de la trimiterile în judecată și mi s-a spus că, de regulă, nu s-a coborât sub 1.400-1.500 de lei. Adică nu ar prezenta acel pericol social dacă un funcționar a creat, prin neglijența lui, o pagubă sub 1.400-1.500 de lei. Prin urmare, răspunzând la cea de-a doua decizie CCR, la ministerul Justiției, preluând din propunerile pe care le-am desfășurat la sediul ministerului, din statistica pusă la dispoziție de Ministerul Public, am opinat și asta este propunerea noastră ca pragul să fie echivalentul unui salariu minim pe economie, dar nu un minim net, ci unul brut. (...) Noi am transmis deja această propune, o va susține în forma asta. Dacă valoarea pagubei e sub înseamnă că nu prezintă pericol social și fapta nu intră în sfera ilicitului penal, ci rămâne în sfera ilicituluI disciplinar, dacă valoarea pagubei e mai mare de salariul minim, sigur se pune problema răspunderii penale, dar judecătorul are instrumente de a individualiza pedeapsa", a declarat ministrul Justiției, la România Tv.





















3232 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Hmm (Duminică, 1 iulie 2018, 21:57)

    MinDepous [utilizator]

    Eu am mai zis asta: e de stabilit de la ce prag statul pierde bani in incercarea sa de-a recupera prejudiciul. Doar aia are sens.

    INSA

    Pragul ala ar trebui sa aiba o natura orientativa, PUNCT. De ce? Pai, ia angajeaza tu tata 1000 de oameni pe nimic, apoi fa-i pe fiecare sa comita abuz in serviciu de sub acel prag minim. Nimeni nu ia dosar penal, tu te faci cu un prejudiciu de 1000x pana-la-prag. Recte, prag de 1400 RON? bagi 1000x 1300RON = 1 300 000 RON in buzunar. Tare, eh?

    Ce-ar fi mai interesant ar fi sa ii identifice PSD pe-aia care au fost bagati in inchisoare pentru abuz in serviciu in mod abuziv, pentru care se tot lupta. Ca bag mana-n foc ca Justitia din Romania inca n-a terminat cu aia care fura cu 3 maini (toate 3 ale lor) ca sa ajunga la abuzuri la nivelul pretins de PSD...
    • +1 (1 vot)    
      descurajare (Luni, 2 iulie 2018, 9:49)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      pragul acesta are forta de descurajare, sau ar trebui s-o aiba; asta ar face ca statul sa nu mai piarda bani incercand sa recupereze prejudiciul... Ma rog, asa ar trebui, daca ar fi avut intentia de a nu se transforma in Stat de Hoti, cu patalama la mana!
      • 0 (0 voturi)    
        Aiurea (Marţi, 3 iulie 2018, 15:11)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Vrem ceva coerent? Sistem informatizat national, unde toate prejudiciile aduse de oricare cetatea sunt agregate. Ai sarit cu prejudiciile peste nu stiu ce prag? Bam - inchisoare cu executate, din prima instanta, fara apel.

        Altfel, asa, "pai stai, ca ne uitam la o singura fapta o data", e doar incurajat sa fure toata lumea. Ah, ai gresit si-ai produs un prejudiciu de N RON? Se judeca si vezi ce patesti, alta data nu mai faci. Ah, o tot comiti la 90% din prag zi dupa zi? Trai, neneaca!
  • +11 (13 voturi)    
    News alert (Duminică, 1 iulie 2018, 23:09)

    cicci [utilizator]

    Maine aflam ca programul de guvernare PSD prevede ca salariul minim brut pe economie sa fie 108.001. Ron.
    • -7 (7 voturi)    
      De fapt am aflat azi de la tine ca (Luni, 2 iulie 2018, 9:00)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui cicci

      bati campii cu gratie, spor in continuare!
  • +3 (7 voturi)    
    Eu propun... (Luni, 2 iulie 2018, 0:07)

    petcu [utilizator]

    Eu propun ca și furtul calificat să nu se mai pună la socoteală dacă hoțul nu a furat măcar salariul minim pe economie. Măcar să știm o treabă, nu?
    • -2 (2 voturi)    
      Au luat-o altii inaintea ta, si la furt este un (Luni, 2 iulie 2018, 9:02)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui petcu

      prag, care poate fi depasit daca pagubitul nu se constituie parte vatamata!
  • +2 (4 voturi)    
    oare ce spune dl ministru (Luni, 2 iulie 2018, 4:44)

    Coco Whistle [utilizator]

    de cum sint votate amendamentele si legile in parlament. cum programul de guvernare nu prea mai seamana cu ce-l care s-au cistigat alegerile dar gresit a se intelege a se juca cu soarta tarii ca la ruleta ruseasca.
  • +2 (2 voturi)    
    Ăsta e prag de pușcărie pentru Dragnea (Luni, 2 iulie 2018, 8:24)

    banel [utilizator]

    Eu zic ca merge.
  • +4 (4 voturi)    
    termen lung (Luni, 2 iulie 2018, 8:28)

    Anonym [utilizator]

    PSD joaca la termen lung si multi din opozitie habar nu au ce inseamna.
    Nu e important nivelul pragului, important e ca deja se discuta cat e nivelul. Deci "past the sale". PSD a vandut deja catre toata lumea ideea si toti accepta asta gandidu-se la nivelul pragului! Deci e o acceptare implicita

    In viitor PSD poate amenda usor legea ca in loc de 1 salariu minim sa fie 5, tot asa ... in baza datelor statistice ;)
  • +2 (2 voturi)    
    1 leu (Luni, 2 iulie 2018, 8:55)

    Nevermind [utilizator]

    Exista o gramada de angajati la stat care fac abuz in serviciu: de drept, de pozitie, de pila, de prostie, de incompetenta, de facut norma etc.

    Chiar daca tudorica tudorel toader spune ca ar intra in sfera ilicitului, mai degraba intra in sfera pericolului social, cel putin in acest moment si in Romania. Daca ar fi cateva cazuri izolate, da, ilicit disciplinar, insa la noi e jale.

    Am corijat niste lucrazari, nu atat pentru suma, cat pentru timpul si nervii pierduti. S-a dat oricum NUP, ca asa e in (/)enis, dar macar le-am tocat si eu timp si nervi. Probabil o sa vina cineva si o sa spuna ca e o chestiune discplinara care poate fi anchetata si pedepsita. La stat, in RO, serios?
  • +1 (1 vot)    
    ... podetu' ala... (Luni, 2 iulie 2018, 9:42)

    revo [utilizator]

    Ca sa vezi ce minuni a facut podetu' ala pus in drumul juniorului! Ce bine a functionat atragerea de atentie a seniorului de catre Doamne Doamne. Si atentionarile venite de la Venetia si Bruxelles, desigur.

    Practic, TuDorel se spala pe maini de scoaterea abuzului in serviciu din legea penala.

    Nu cred ca asta astepta seful lui de la el, dar... e bine! Desigur, ultimul cuvant il are Mafia PSD-ALDE-UDMR, dar Tudorel macar a incercat sa-si spele funinginea si pucioasa de pe obraz.

    Acum inteleg reactia acra a lui Ciordache: "inteleg ca exista o propunere..." - adica, al dracu' TuDorel, s-a descurcat, a gasit o cale sa fenteze Partidul! Eu, la Comisie, ce ma fac acum?
  • +1 (1 vot)    
    mda lucrurile stau altfel (Luni, 2 iulie 2018, 10:40)

    kthor7 [utilizator]

    UE a spus clar ca nu este vorba de prag ca valoare ci aprecierea infractiuni in directa dependenta cu hotararea sau decizia instantei. Ca exemplu, nu poti pedepsi unul care a furat un ou la fel ca pe unul care a furat un bou, desi exista obligativitatea de a-i pedepsi pe ambii, cf normelor UE. Nu ca la noi, sa ne fie clar. Chestia cu valoarea este o prostie si e facuta special pentru smecheri gen dragnea