SUA: Sapte romani au recunoscut in fata unui tribunal federal ca au furat bani fabricand carduri false. Ei risca 20 de ani de inchisoare

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 10 decembrie 2017, 9:54 Actualitate | Esenţial


Dispozitive de skimming, instalate de romani in SUA
Foto: Quincy Police Department
Sapte romani au pledat vinovati in fata unei instante federale din SUA in dosarul unei scheme de fraude la bancomate ce s-a desfasurat in Massachusetts si alte cateva state americane, potrivit Seattle Times. Sentinta urmeaza sa fie pronuntata pe 15 martie. 

Cei sapte risca pedepse de pana la 20 de ani de inchisoare si amenzi de pana la 250.000 de dolari.

Procurorii federali spun ca romanii au elaborat o schema prin care obtineau seria si PIN-urile cardurilor de credit ale unor clienti bancari, fabricau carduri false si efectuau retrageri neautorizate din conturi. 

Dispozitivele de skimming au fost instalate in mai multe localitati din Massachusetts si in zone din Carolina de Nord, Carolina de Sud, Connecticut, New York si New Hampshire. 

Toti cei sapte romani risca deportarea dupa ce isi vor ispasi sentintele.

















3376 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    Fantastic! (Duminică, 10 decembrie 2017, 10:13)

    2087 [utilizator]

    Sa faca rame de ochelari pentru 3 dolari pe ora in puscarie timp de 20 de ani, iar apoi, pedeapsa cea mai cruda, trimisi in Romania.

    Asta da pedeapsa. Nu ca la noi, varanul ia 10 ani, dar face 3.5 si ramane acelasi securist.
    • +14 (14 voturi)    
      explicabil (Duminică, 10 decembrie 2017, 10:31)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      n-au furat destul - in romanica pedeapsa e invers proportionala cu valoarea sumei furate.
  • -13 (17 voturi)    
    . (Duminică, 10 decembrie 2017, 10:14)

    Sarmat [utilizator]

    La Americuta i s-a trezit neuronul unic pe care il are? Nu ii duce pe ei capul sa se apere cat ii duce pe astia sa-i fure!
  • +4 (4 voturi)    
    Globalizarea furtului. (Duminică, 10 decembrie 2017, 10:41)

    Sati [utilizator]

    Sapte purici pe-un picior. La multi ani !
  • +12 (12 voturi)    
    intre timp in Romania... (Duminică, 10 decembrie 2017, 11:01)

    wasabi [utilizator]

    Citez: "Iustin Covei, fiul unui judecător din Craiova, a fost condamnat, marţi, de Curtea de Apel Bucureşti, la şase ani de închisoare cu executare, în dosarul în care a fost acuzat de infracţiuni privind comerţul electronic.".... sunt 6 ani nu 20 ani. Cam asta este diferenta intre noi si aia din SUA. Si iasa in 2 ani si jumatate pentru ca a scris 10 carti.
    • +10 (10 voturi)    
      :D (Duminică, 10 decembrie 2017, 12:29)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

      Cine-și mai amintește, în anii '90, de fiica prefectului de Dolj, Răducănoiu, care, alături de frac'su, declara nervoasă presei, citez, "dau UE la tot cartierul"?
  • -8 (18 voturi)    
    bai , pt. niste plasticuri falsificate... (Duminică, 10 decembrie 2017, 11:30)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    americanii au scapat ieftin, bine ca nu le-au deviat raul Hudson sa le fure insula Manhattan cu tot cu zgarie nori.
  • +4 (4 voturi)    
    au avut o sansa... (Duminică, 10 decembrie 2017, 17:03)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa munceasca cinstit, sa adauge valoare vietii lor, sa mearga la scoala, sa isi trimita copiii la scoli bune....dar ce au ales mioriticii....ce au invatat cel mai bine pe plaiurile mioritice, sa isi bata joc, sa fure, sa traiasca in promiscuitate si acum la inchisoare....felicitari sistemului american de a elimina infractorii din viata publica astfel incit ceilalti sa traiasca decent. aviz asistatilor din romania, care 'fura' cu ajutorul statului de la cei care muncesc. din cauza lor Romania nu se dezvolta.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai la noi hotii cei mari nu patesc nimic (Duminică, 10 decembrie 2017, 21:55)

    Maniu [utilizator]

    hotii din parlament, din universitati, sint facuti scapati de justitie,