Coruptie ucide, dupa ce Primaria a interzis manifestatiile in Piata Victoriei: Protestul anuntat pe 1 Decembrie, Romania moare, ramane valabil

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 28 noiembrie 2017, 20:22 Actualitate | Esenţial


Protest Romania moare
Foto: Facebook
Comunitatile care au organizat pana acum protestele fata de modificarea legilor justitiei au reactionat marti dupa ce Primaria Capitalei a interzis manifestatiile in Piata Victoriei in perioada 2-20 decembrie. Asociatia Civica ProFest, Coruptia Ucide, Daruieste Viata, Evolutie in Institutie, Grupul Civic #Insist, Initiativa Romania, Institutul pentru Politici Publice, #Rezistenta si Romania Vie au spus ca protestul "Romania moare" ramane valabil, vineri, de 1 Decembrie, indiferent de pretextele Primariei.

Ce scriu organizatorii protestelor

NU plecam din Piata Victoriei!
Am aflat, astazi, de intentia Primariei Capitalei de a organiza, in premiera, un Targ de Craciun in Piata Victoriei, in conditiile in care exista unul similar, deja, in Piata Constitutiei. Interpretam decizia Primariei ca pe o noua incercare de a indeparta protestele de locul lor obisnuit si o anuntam pe doamna Gabriela Firea ca, din punct de vedere legal, nu poate face acest lucru, potrivit Legii 60/1991, republicata. 
Protestul nostru anuntat pentru data de 1 Decembrie, ora 18:00, sub titlul "Romania MOARE" va ramane valabil, indiferent ce pretexte ar gasi Primaria sau oricare alta institutie pentru a-l impiedica. De asemenea, vom reveni in Piata Victoriei de cate ori vom considera necesar sa protestam impotriva abuzurilor si ilegalitatilor comise de demnitari ai statutului.
Asociatia Civica ProFest
Coruptia Ucide
Daruieste Viata
Evolutie in Institutie
Geeks for Democracy
Grupul Civic #Insist
Initiativa Romania
Institutul pentru Politici Publice
#Rezistenta
Romania Vie


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5029 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    DUamna Gabi unde sta in Principatul Voluntari? (Marţi, 28 noiembrie 2017, 20:26)

    un domn [utilizator]

    Sa ii pichetam palatul kitchios!
  • +6 (6 voturi)    
    treaba e mai serioasa decit credeam (Marţi, 28 noiembrie 2017, 20:47)

    Ingwar [utilizator]

    pai astia din PSD+ALDE chiar sunt criminali, nu au nici un respect fata de popor. ce-i drept poprul ii permite aceasta botjocura. mie imi pare ca este doar o solutie, sa se faca proteste non-stop ca in Ucraina. acolo protestatarii au facut o tabara non stop cu corturi mari, cu paturi de dormit, pregateau mincare pe loc. Sute de mii de oameni aduceau zilnic mincare, haine calde, lemne de foc. La proteste au participat milioane de oameni care si se mai schimbau ca pentru unii este greu sa fie prezent pe frig -20C, dar se facea si focul cind era mai frig. Uite asa ei ucrainenii si-au cistigat libertatea si l-au alungat pe Ianukovici care a fugit in rusia. in Ro tre sa se faca proteste permanent, pina nu fug dracii in Brazilia sau in Siberia. asta deja e de inteles ca tara este acaparata de mafie total, mafiotilor le-a mai ramasa sa treaca citeva OUG si atunci hotia si banditismul vor fi legiferate. pazea ! revolutia din 89 a fost doar incalzirea
  • -14 (14 voturi)    
    ?! intrebare (Marţi, 28 noiembrie 2017, 20:51)

    lider [utilizator]

    Cine finanteaza comunitatile astea, cine strange mizeria de dupa si cine plateste pentru acest serviciu? De acord cu protestele dar cine suporta nota de plata!
    • +7 (7 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 0:48)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui lider

      http://www.b1.ro/stiri/eveniment/imaginea-de-dupa-proteste-cum-arata-piata-victoriei-si-zona-din-fata-palatului-cotroceni-dupa-manifestatii-video-176146.html

      Multumit?
    • +3 (3 voturi)    
      . (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 1:58)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui lider

      nenea Soros
    • +1 (1 vot)    
      tocmai asta nu pricepi tu... (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 12:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Voi astia din poporul psd (vrajeala aia cu "de acord cu protestele n-o crede nici un copil) nu intelegeti cum ar putea cineva face ceva neplatit. Intii va intrebatui cu totii cine plateste protestantii, dupa aia cine plateste ceaiul si cafelele date gratuit demonstrantilor, si acu, cine-i plateste pe aia care curata. Nimeni nu-i plateste, cel putin nu direct. Pentru aia cu ceaiuri se face o cheta ad-hoc si se dau banii gospodinei ofertante, ca sa aiba de unde aduce si miine ceai, iar la strins gunoiul e suficient sa gasesti 10-20 de voluntari cu niste manusi de plastic si citiva saci.

      Diferenta intre noi si voi e ca noi protestam din convingere, cei care ne aduc ceai o faci si ei din convingere, iar cei care fac curat la fel. Nimeni nu asteapta nimic in schimb. De aia orice miting PSD, cu oricita organizare, nu va reusi sa fie decit o parodie trista in fata zecilor-sutelor de mii de oameni care protesteaza pe cheltuiala lor.
  • +9 (9 voturi)    
    Vom fi acolo (Marţi, 28 noiembrie 2017, 20:52)

    Ricochet [utilizator]

    E timpul sa-i oprim pe ticalosi.
  • +9 (9 voturi)    
    bravo! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 21:04)

    liviu_ [utilizator]

    firea e doar o tzoapa infecta cu aliura de elena ceausescu
  • +9 (9 voturi)    
    Pe ei! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 21:33)

    martianu [utilizator]

    Trebuie sa luptam!

    Suntem luati de prosti de niste hiene!