Scrisoarea unui inspector școlar, la final de mandat: Am schimbat opt miniștri, unii semidocți certați cu limba maternă și logica bunului-simț / Au încercat să își bată joc de mine, PSD are nevoie de supuși

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 15 august 2019, 17:44 Actualitate | Educatie


Catalin Canciu
Foto: Facebook
​​De astăzi fost șef al Inspectoratului Școlar Județean Brăila, Cătălin Canciu scrie, la final de mandat, că „a schimbat” opt miniștri ai Educației, „unii semidocți certați cu limba maternă”. Canciu susține că postul său nu va fi scos la concurs deoarece „PSD are nevoie de supuși”.

Într-un text postat pe pagina sa de Facebook, citat de Mediafax, Cătălin Canciu vorbește despre politizarea sistemului de învățământ și despre lupta pe care a dus-o cu politicienii care doreau să instaleze în fruntea inspectoratului propriul om.

El declară că a refuzat să stea în genunchi pentru „a primi ceva din troaca politică a prezentului”.

„Sfârșit de mandat! S-au încheiat patru ani frumoși în care am putut cultiva permanent o atmosferă de onestitate, corectitudine și echilibru, în care nu am stat niciun moment în genunchi pentru a primi ceva de la troaca politică a prezentului. Un mandat obținut curat prin concurs, în concurență cu un candidat susținut de PSD, într-o guvernare pesedistă. Patru ani de reușite, cu rezultate excelente la examenele naționale și concursuri școlare, proiecte pe care le-am inițiat și desfășurat cu succes, în pofida unui mediu ostil educației. Un mandat greu în care am „schimbat” opt miniștri, fiecare cu frustrările sale, unii semidocți certați cu limba maternă și logica bunului-simț, lipsiți de cultură și educație, alții „eroi ai reformei”, aproape toți adevărate ghiulele pregătite să se detoneze pentru a șubrezi sistemul de învățământ la maximum. Cu reguli schimbate din mers, cu o birocrație istovitoare „emanată” de cei peste 500 de funcționari ministeriali la care a trebuit să facem față (peste 60.000 de documente intrate și/sau ieșite din instituție în cei patru ani), cu legi într-o permanentă schimbare, imposibil de aplicat în care sintagma <de regulă> abundă, cu manuale de tot felul - greșite, de sport, unice și compendii etc.”, scrie fostul șef al IȘJ Brăila.

De asemenea, Canciu spune că investițiile și reforma despre care se vorbește reprezintă „cârpeli și populism ieftin”.

„Un mandat greu pentru că școala brăileană a primit doar firimituri pentru modernizare, pentru materiale didactice sau altceva pentru progresul ei. Doar cârpeli și populism ieftin! Chiar dacă au încercat să își bată joc de mine, demițându-mă de două ori, obligându-mă să-mi caut dreptatea prin sălile de judecată, procese pe care le-am câștigat pe linie, au reușit să construiască un om puternic care dacă ar avea posibilitatea să întoarcă Lumea în 2015, ar merge pe același drum pentru că în jurul lui sunt mulți, mulți semeni deosebiți care își doresc o altă Românie pentru care trebuie să lupte. Mulțumesc tuturor celor care au fost alături de mine cu gândul, cu fapta și cu sufletul!”, a mai scris Cătălin Canciu.

Acesta a adăugat că multe persoane din afara sistemului de educație l-au întrebat de ce nu mai participă la un nou concurs și a răspuns că ar mai participa oricând, dacă acest lucru ar fi posibil: „Pesedeul și aliații săi nu au nevoie decât de supuși, motiv pentru care nu vor mai organiza niciodată vreun concurs și de aceea îi vor numi doar pe aceștia, pentru a-și rezolva interesele lor mărunte de pe plan local”.

Cătălin Canciu a devenit cunoscut datorită luptei cu politicienii care au încercat să-l înlocuiască din funcție, dar nu au reușit, deoarece profesorul, ajuns în fruntea ISJ Brăila în urma unui concurs, s-a adresat instanțelor și judecătorii i-au dat dreptate.

Pe 15 august mandatul i-a expirat, iar Cătălin Canciu se va întoarce la catedră în condițiile în care pentru funcția vacantă nu va fi organizat un nou concurs.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.












Comentarii alese de moderator

  • Ce se poate spune? (Joi, 15 august 2019, 20:26)
    Stef_and [utilizator]

    FELICITARI !!!
    Insa din pacate cu o floare nu se face primavara.
    Jumate din profesori au devenit functionari publici adica oameni fara valoare- lingai ai politicienilor sau ei insisi politicieni.
    Ce poti sa mai astepti de la elevi?!






15476 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    mda (Joi, 15 august 2019, 18:02)

    c8 [utilizator]

    "pentru funcția vacantă nu va fi organizat un nou concurs"

    ce atatea concursuri? stie mai bine partidul ce sluga trebuie numita acolo!
    • +2 (2 voturi)    
      Dupa caderea psd-alde (Vineri, 16 august 2019, 8:11)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui c8

      Anul viitor cand speram ca in sfarsit vom scapa de ciuma psd-ista de la guvernare, ar trebui organizate concursuri pentru toate posturile importante din invatamant, sanatate, finante, etc... care au fost politizate la maxim si capusate de pile si rubedenii incompetente.
      Inclusiv in justitie in care CCR, CSM, si mai nou DNA, DIICOT, ICCJ, etc. sunt politizate si controlate politic, ar trebui curatate si posturile ocupate de oameni competenti si nu obedienti.
  • +5 (5 voturi)    
    Si concursul (Joi, 15 august 2019, 18:05)

    sipu [utilizator]

    este ca un ”caiet de sarcini” se califica doar cine este ALESUL . Mataluta” ai fost o exceptie (cam ”naravas”) , nu si-au pus capul cu mata , nu se vede ca au DISTRUS o tara pt un om .
  • -15 (17 voturi)    
    toti ministri (Joi, 15 august 2019, 18:32)

    victor L [utilizator]

    au fost vai de ei, doar dom` inspector s-a luptat eroic.
    Daca au fost „unii semidocți certați cu limba maternă”, altii au fost „eroi ai reformei”,
    Deci doar dom` profesor e priceput.
    Peste poate.
  • -10 (14 voturi)    
    apropo de supusi... (Joi, 15 august 2019, 18:43)

    gabone [utilizator]

    cum se numeste cineva care are un loc caldut si nu comenteaza decat atunci cand e dat afara???
    • +2 (2 voturi)    
      Dat afară? (Vineri, 16 august 2019, 13:18)

      NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Tu ai citit articolul? Ai văzut că omul își încheie mandatul de patru ani?
      Belește-ți ochii mai bine pe text, nu pe latrina 3!
  • +1 (3 voturi)    
    clonati-l! (Joi, 15 august 2019, 19:53)

    U_swamp [utilizator]

    da
  • -7 (11 voturi)    
    De ce a tacut până acum ? (Joi, 15 august 2019, 19:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Invațamântul s-a degradat peste tot din 1989 încoace, grație desigur imposturii CIumei Rosii, in particular a bolșevicei Androneaskova si camarila ei. Dar eu nu am vazut proteste in starda ale cadrelor didactice, exceptand cele privind mălaiul = salariile. In rest, i-a durut pe toti in (...), cadre didactice majoritar incompetete, indiferente, inculte, agramate, cu cunostinte profesionale aproape zero. In pofida salariilor marite nesimtite, situatia se deterioreaza in continuare..
    • +5 (11 voturi)    
      ? (Joi, 15 august 2019, 22:01)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      dar tu ce ai facut? acest om a lasat faptele sa vorbeasca. s-a luptat, nu a cedat, a perseverat. tu ce faci ? stai si ceri mai mult de la cineva care oricum a facut tot ce a tinut de el
      • -4 (4 voturi)    
        EU nu sunt bugetar puturos (Vineri, 16 august 2019, 8:15)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

        si nici cadru didactic (agramat, incompetent, indiferent etc.). Poate tu ești...
        • 0 (0 voturi)    
          poate nu esti, dar ai stofa! (Sâmbătă, 17 august 2019, 16:24)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          .
    • +4 (6 voturi)    
      da (Vineri, 16 august 2019, 8:50)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      mai omule, inainte de a comnenta intereseaza-te putin. Omul asta s-a judecat cu ei si a castigat. Atat a putut sa faca in tara in care infractorii au drepturi si victimele sunt pedepsite exmplar. Dar voi, psd-isti nu mai aveti nimic omenesc in voi. Si cainilor le-ati dat mai multe drepturi decat oamenilor. Pana nu vom pune mana pe furci si pe topaoare nu va potoliti.
  • +8 (8 voturi)    
    Tot respectul (Joi, 15 august 2019, 20:04)

    MinimaMoralia [utilizator]

    pt domnul Canciu!
  • +4 (8 voturi)    
    Ce se poate spune? (Joi, 15 august 2019, 20:26)

    Stef_and [utilizator]

    FELICITARI !!!
    Insa din pacate cu o floare nu se face primavara.
    Jumate din profesori au devenit functionari publici adica oameni fara valoare- lingai ai politicienilor sau ei insisi politicieni.
    Ce poti sa mai astepti de la elevi?!
  • +5 (9 voturi)    
    Inspectoratele ... (Joi, 15 august 2019, 21:15)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Inspectoratele sunt alcatuiri sovieto-medievale mentinute 
    in dimokratia postdecembrista pentru accesul la achizitii a pardidului konducator prin oamenii bagati in ele. In rest, poligoane de cult al personalitatii desantat. Cine aspira printr-un "concurs corect" la aceste troace este papat de...
  • +5 (5 voturi)    
    PSD ARE supusi (toti prosti sau hoti)! (Joi, 15 august 2019, 23:55)

    Alui [utilizator]

    Nevoia aste ii e indeplinita!
  • +3 (3 voturi)    
    Pentru părinți (Vineri, 16 august 2019, 8:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Care puteți - trimeteți-vă copii să studieze in strainătate. Taxele pe care le plătii sunt utilizate pentru un sistem de invatamânt clientelar, cu profesori indolenti si incompetenti, condus pe baze clientelare de gasca de hoti Ciuma Roșie