Sebastian Ghita, disparut de doua saptamani, nu s-a prezentat la Politie, fiind a doua oara cand incalca masura controlului judiciar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:00 Dosare Juridice


Sebastian Ghita
Foto: Agerpres
Fostul deputat Sebastian Ghita, disparut de doua saptamani, nu s-a prezentat, marti, la sediul Inspectoratului Judetean de Politie Prahova pentru a semna conform procedurilor impuse prin masura controlului judiciar pe cautiune, fiind pentru a doua oara cand incalca aceasta obligatie, anunta Agerpres. Surse din cadrul Politiei au declarat ca, potrivit programului de supraveghere stabilit anterior, el trebuia sa se prezinte la IPJ la ora 10:30, insa nu a venit pana la acest moment.

Inalta Curte de Casatie si Justitie va discuta pe 5 ianuarie cererea DNA de arestare preventiva in lipsa a fostului deputat Sebastian Ghita.

Procurorii au cerut in instanta, pentru a doua oara, inlocuirea masurii controlului judiciar pe cautiune cu masura arestarii preventive, dupa ce fostul parlamentar a incalcat termenii controlului judiciar in dosarul in care a fost trimis in judecata alaturi de fosti sefi din politie si parchete.

Marti, 27 decembrie, magistratii de la ICCJ au respins o prima cerere a DNA de arestare in lipsa a lui Sebastian Ghita, insa au mentinut interdictia ca acesta sa paraseasca teritoriul Romaniei.

Ulterior, Inspectoratul Judetean de Politie Prahova a transmis, joi, catre Inalta Curte de Casatie si Justitie, documentele prin care a informat instanta suprema asupra faptului ca Sebastian Ghita a incalcat termenii controlului judiciar prin neprezentarea la sediul Politiei.

Sebastian Ghita trebuia sa se prezinte la IPJ Prahova joi, la ora 10:30, pentru a semna in cadrul controlului judiciar, insa nu a venit si nici a fost gasit de politisti la domiciliul sau din municipiul Ploiesti, el incalcand, in acest fel, termenii controlului judiciar. In aceste conditii, procurorii DNA Ploiesti au cerut judecatorilor inlocuirea masurii controlului judiciar cu arestul preventiv.

Sebastian Ghita a fost ultima data la IJP Prahova in ziua de 19 decembrie pentru a semna in cadrul controlului judiciar pe cautiune. Ulterior, el a fost citat sa se prezinte, la data de 21 decembrie, la DNA Ploiesti in dosarul Ponta-Blair, insa nu a venit, la sediul Parchetului ajungand doar avocatii sai.

In aceste conditii, fostul deputat a fost cautat la domiciliul sau si la mai multe adrese despre care se cunostea ca sunt frecventate de fostul parlamentar, fara a fi insa gasit, au precizat surse apropiate anchetei.

Ghita a fost dat in consemn in punctele de trecere a frontierei si este cautat pe teritoriul intregii tari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2754 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    I-a anuntat Ghitza pe tovarasi (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:22)

    Susufler0 [utilizator]

    ca e inca intr-o tara de tranzit in drum spre "Paradisul" lui unde nu s-a auzit de cuvantul "extradare"... nu se stie ce e aia : o denumire noua de cocktail, un dans nou ?
  • 0 (4 voturi)    
    Cautiunea? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:24)

    Pac-pac [utilizator]

    Nu pierde cumva cautiunea? Probabil cea mai mare de pana acum, daca nu gresesc...
    • +5 (5 voturi)    
      Este evident ca nu sta el in cautiunea asta ! (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:06)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Se pare ca s-a uitat de tot ca e vorba de niste actiuni evaluate la 13 milioane de euro, nu bani cash, nu conturi poprite.

      PS. Poate si un imobil,doua sa lase : pt viitorul sediu al DNA !
  • +6 (6 voturi)    
    e clar. (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:26)

    ouyang [utilizator]

    serviciile romane sunt o gluma proasta.
  • +8 (8 voturi)    
    Sat fara caini? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:30)

    man_and_twin [utilizator]

    Ghita ca Ghita, ca orice infractor care se face politician. Dar lipsa de reactie a autoritatilor responsabile e cea care lasa de dorit cel mai tare in Romania.
    Politistii sunt usor de cumparat, am inteles. Dar asta cica controla SRI in comisia parlamentara, si-a fugit tocmai cand iesea de la ei din casa.
    Unde e Helvig? Unde e Coldea?
    Unde e Iohannis sa-i traga la raspundere?

    Ditamai gangsterul fuge de sub controlul judiciar in timp ce joaca intr-un serial la televizunea proprie, si nu se sesizeaza nicio autoritate.
    Pai atunci are dreptate.
    • +2 (6 voturi)    
      simplu (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:13)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      E doar un alt subiect care sa ne distraga atentia.
  • +4 (4 voturi)    
    Tara lui Papura Voda (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:14)

    JoshuaTree [utilizator]

    Asta isi bate joc de noi toți și ne arată ca unii sunt într-adevăr mai presus de lege decât noi restul.
  • +3 (3 voturi)    
    Nicio problema (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:38)

    feisbuk [utilizator]

    Asteptam canalul iutub al vloggerului Ghita si follower-ii din SRI si Politie.
  • +1 (3 voturi)    
    bine ca stim cine sunt cumnatii lui Sevil (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:54)

    king david hotel [utilizator]

    dar nu stim unde este Ghita.....

    Deh, serviciile astea cu buget urias.......
  • +1 (3 voturi)    
    baga (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:25)

    antijohanis [utilizator]

    ghita
    bagale pe toate
    mai vrem o serie !!!! imi place
  • 0 (0 voturi)    
    tacere totala (Marţi, 3 ianuarie 2017, 18:54)

    revo [utilizator]

    din partea autoritatilor, de toate felurile. Caragiale curat: ca june cu educatiune, ma fac ca nu aud!
    Ghita grohaie lejer si sonor, nu se stie pe unde, si toate autoritatile tac malc, nici nu aud, nici nu vad. Oare de ce? Bine, si presa e tare discreta, nimeni nu indrazneste sa-l intrebe pe Ponta, de exemplu, pe unde ii umbla tovarasul.

    Eu zic ca Ghita e plasat pe undeva cu misiune; acum se lucreaza la cadrul in care "martirul" si "nevinovatul" Ghita explica de ce a trebuit sa paraseasca el tara in fuga si sa ceara azil pe undeva.

    P.S.: De ce nu putem comenta si la celalalt articol, referitor la noul episod din comedia aventurilor lui Ghita?
  • 0 (0 voturi)    
    La Ponta . . . (Marţi, 3 ianuarie 2017, 21:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . acasa l-ati cautat? Mai stii poate acolo e vizuina lupului!