Adrian Streinu-Cercel: Toti cei care sunt acum impotriva vaccinarii au fost vaccinati. Si bag de seama ca nu li s-a intamplat nimic

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2015, 16:29 DoctorH - DoctorH Actualitate


Adrian Streinu Cercel
Foto: Agerpres
Managerul Institutului National de Boli Infectioase 'Prof. Dr. Matei Bals', Adrian Streinu-Cercel, a evidentiat luni beneficiile vaccinarii si a aratat ca toti cei care sunt acum impotriva vaccinarii au fost vaccinati, transmite Agerpres.

"Toti cei care sunt acum impotriva vaccinarii au fost vaccinati. Si ca atare bag de seama ca nu li s-a intamplat nimic sau poate li s-a intamplat si nu stim", a afirmat Streinu-Cercel la dezbaterea cu tema "Vaccinarea obligatorie - pro sau contra", organizata de grupul parlamentar PSD la Senat. 

El a subliniat ca vaccinurile de pe piata sunt sigure, ca reactiile postvaccinare sunt minimale, iar daca apar reactii severe, extrem de rare, "sunt asumate de autoritatea de sanatate publica". 

"Aceste vaccinuri se adreseaza bolilor severe cu potential letal si care sunt prevenibile prin vaccinare. A nu vaccina si lasa copiii sa se imbolnaveasca de boli cu potential letal este o greseala majora din partea societatii. Amintesc aici ce s-a intamplat in anii '50 cu poliomielita si faptul ca in momentul de fata nu mai vedem persoane care sa fie cu dizabilitati motorii majore se datoreaza unei campanii de vaccinare sustinute. E pacat ca Romania sa piarda acest beneficiu al vaccinarii", a adaugat Streinu-Cercel.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7757 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Pai cum nu s-a intamplat nimic cu ei ? (Luni, 26 octombrie 2015, 17:16)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Au devenit activisti anti-vaccin. Ceea ce e foarte grav. Lasand gluma nu exista nici un vaccin 100% sigur. Ar trebui limitata vaccinarea la acele vaccinuri ce au un istoric curat pe o perioada de minim 10 ani. Nu inventii ale firmelor de medicamente ce vaccineaza impotriva "exploziilor solare". Iatrogenia loveste de fiecare data cand se ignora principiile de prudenta medicala. Iar despre doctorii ce se fac purtatori de cuvant ai firmelor de medicamente numai bine si un sfat "faceti urgent un vaccin impotriva lacomiei si coruptiei! ajuta"
    • +1 (11 voturi)    
      .... (Luni, 26 octombrie 2015, 17:51)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Omul da exemplu poliomielita nu vreun vaccin impotriva petelor solare. Rata de vaccinare a scazut mult, la fel ROR. Cea mai mare parte dintre cazurile de infertilitate masculina din grupa 30+ sunt date de complicatii ale oreionului facut in copilarie. Si nu asta e problema cea mai mare (desi pana la urma e foarte dureros sa te lupti cu infertilitatea) ci rujeola care poate da afectiuni degenerative ale sistemului nervos la 7(sapte) ani dupa ce ai facut boala. Sau sa faci boala cand esti insarcinata. Ma refer la fetitele nevaccinate acum. Actualii parinti, viitori bunici ce-i vor spune fetei lor atunci?
      • -3 (5 voturi)    
        De ce obligatoriu? (Marţi, 27 octombrie 2015, 8:35)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        Infertilitatea apare in urma oreionului doar daca apare la adulti, asa cum am patit eu pt ca am fost vaccinat in copilarie.. Vaccinul ofera imunitate aproximativ 15 ani si nici asa la mai mult de 80% din cazuri. Repet, vb din proprie experienta si mi-e greata cand vad cu cata slugarnicie lauda unii vaccinurile si ne porcesc pe astia care suntem antivaccin. Nu e obligatoriu sa fie toti impotriva vaccinului dar daca tot o dau atat cu libertatea omului de a alege ca un avantaj al democratiei de ce imi baga mie pe gat prin lege un tratament pe care nu il doresc?
  • +2 (12 voturi)    
    Aveti dreptate, cu exceptii (Luni, 26 octombrie 2015, 18:10)

    Teo3000 [utilizator]

    Exceptiile:
    1. Inainte de 1989 copiii cu dizabilitati erau izolati in institutii de tip carcera, de unde nu mai ieseau. Nimeni nu statea sa vada de ce au ajuns acolo.
    2. Inainte de 1989, vaccinarea se facea cu vaccinuri monovalente si rar bivalente, produse in Romania si construite si adaptate specific poporului roman.
    3. Inainte de 1989, timp de zeci de ani, medicii erau invatati sa nu faca 2 vaccinuri la mai putin de 3 luni distanta, pentru a nu supune organismul unui stres prea mare; atunci era o practica buna care isi dovedise utilitatea (rate de efecte adverse scazute). Acum acea practica a fost abandonata (de ce?) si medicii sunt indrumati (prin planul de vaccinare) sa injecteze si cate 7-8 valente in decurs de 2-3 luni. Poate si din acest motiv ratele de producere a efectelor adverse nu mai sunt cele din trecut. Ce beneficii a adus inlocuirea acelei practici si de ce s-a facut?

    Mare parte din frica si opozitia actuala nu este impotriva vaccinarii, ci impotriva vaccinurilor disponibile acum (realizate de companii straine, neadaptate si netestate pe poporul roman, cu numar mare de valente).

    Sistemul medical romanesc are date despre aproape toti copiii romani din ultimii 15 ani, vaccinati si nevaccinati. De ce nu se fac analize statistice pe toti copiii romania din aceasta perioada si sa se comunice transparent: cati sunt vaccinati, cati nu, cati au avut reactii adverse si au fost nevoiti sa intrerupa vaccinarea, cati au avut efecte adverse nevindecabile, cati vaccinati au facut boala pentru care au fost vaccinati, cati nevaccinati au facut boala pentru care nu s-au vaccinat?
    De ce nu analizeaza si comunica transparent ministerul (impreuna cu CNAS-ul) aceste date despre copiii romania, incat sa inceteze aceasta speculatie aiuritoare intre 2 tabere pro si contra vaccin, in care ambele aduc argumente de tipul "e adevarat pentru ca spun eu ca asa e"?
    Sunteti cadru cu putere de decizie si influenta, de ce nu alegeti transparenta in locul de a convinge tamp?
    • +2 (10 voturi)    
      Adrian Streinu-Cercel trompeta corporatiilor (Luni, 26 octombrie 2015, 20:34)

      Dan Desu [anonim] i-a raspuns lui Teo3000

      Argumentul "nu li s-a intamplat nimic" ar trebui sa fie suficient?
      Tovarasul Streinu a facut probabil un studiu in sensul asta...
      El nu a constatat explozia bolilor autoimune si a cancerului...?
      Informatia ca exista un focar de polio in Ucraina este urmata de faptul ca au facut boala de la vaccin.
      Cand eram copil pojarul era considerat boala a copilariei si nu ne vaccinam.
      Acum sunt in stare sa faca un vaccin si pentru flatulenta.
      Zile nea Streinu... !!!!
      • -1 (1 vot)    
        plus ca.. (Marţi, 27 octombrie 2015, 10:23)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Dan Desu

        ..dl Cercel nu are competenta in domeniul vaccinurilor si al administrarii si aprobarii acestora..

        El are treaba cu bolile infectioase, iar spitalul ala e plin de omaeni batrani cu boli infectioase, nu de tineri..
      • 0 (0 voturi)    
        vaccin (Marţi, 27 octombrie 2015, 15:00)

        lazar [anonim] i-a raspuns lui Dan Desu

        Domnule Dan Desu, intr-adevar exista o explozie de boli autoimune si cancer dar va rog sa nu uitati ca traim intr-o lume extrem de poluata, mancam E-uri cu lingura si organisme modificate genetic chiar puteti spune cu certitudine ca acele boli sunt date de vaccinuri? Daca cazurile din Ucraina au fost date de vaccin atunci vaccinul era oral cu virus viu atenuat vaccin care nu se mai foloseste in Romania de 5-6 ani Acesta in conditii de imunitate scazuta isi poate recapata virulenta Acum in Romania se foloseste un vaccin cu virus INACTIVAT (MORT), a carui singura functie este sa provoace o reactie imuna.
        • 0 (0 voturi)    
          Vaccinul polio (Marţi, 27 octombrie 2015, 23:21)

          Dan Desu [anonim] i-a raspuns lui lazar

          Foarte corect. Traim intr-o lume poluata...
          Dar.. iata ce spun altii despre vaccinul injectat:

          Study Associates Polio Increase With Injections

          BOSTON, Feb. 22 -- Tackling a medical mystery of why many Romanian children developed polio after being vaccinated, researchers have found that injections given shortly after vaccination can increase the risk of contracting the disease.

          http://www.whale.to/vaccines/polio5.html
    • -1 (1 vot)    
      foarte bune explicatii.. (Marţi, 27 octombrie 2015, 10:21)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Teo3000

      ..m-am cam saturat de toti pseudo-medicii care descopera medicina cand le baga un medic interesat frica pana in maduva oaselor...
      Ce spuneti la punctul 3. trebuie reamintit si dlui Cercel, ca a fost educat in sistemul in care administrarea vaccinului nu provoca efecte secundare...
    • 0 (0 voturi)    
      ah..si faza cu statisticile.. (Marţi, 27 octombrie 2015, 10:25)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Teo3000

      ..in opinia mea, d-nii. nu doresc sa compromita "studiile" companiilor care "ofera" vaccinurile romanilor... ma rog, niste stocuri caretrebuiau vandute undeva cuiva, mai ales fara a fi verificate inaintea administrarii populatiei..
  • -2 (10 voturi)    
    Don cazar Cercel... (Luni, 26 octombrie 2015, 20:21)

    Sutcivni [utilizator]

    ... ti se rupe de dreptul suveran al parintilor si copiilor. Sau cumva statul i-a procreat? Asa ti-au bagat aia fitile la masonerie??? Rusine!
  • -2 (4 voturi)    
    Iar ne bagati pe gat toti banditii? (Marţi, 27 octombrie 2015, 1:24)

    Vasile [anonim]

    Cum a iesit domnul acesta nepatat din toate scandalurile in care a fost implicat, si acum da lectii? Chiar asa, am sters cu buretele potlogariile dansului legate de SIDA sau gripa porcina, ca sa enumar doar cateva... ?
  • 0 (2 voturi)    
    Vaccinuri (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:38)

    Tiberiu Domuncu [anonim]

    Sunt curios cate dintre comentariile la acest articol vin din partea unor cadre medicale sau a unor persoane care au macar 2-3 ani de educatie in domeniul medical/sanitar/politici de sanatate etc.
  • 0 (0 voturi)    
    apropos de polio ca tot bateti apa in piua pe tema (Marţi, 27 octombrie 2015, 9:59)

    confuzor difuzor [anonim]

    http://www.wellwithin1.com/overview.htm