Franta: O romanca de etnie roma, Cristina Dimitru, a castigat o medalie la concursul pentru cei mai buni ucenici. Tanara nu are acte

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2012, 17:44 Actualitate | Diasporă


Pentru al doilea an consecutiv, o romanca de etnie roma, Cristina Dimitru, a fost premiata la concursul pentru cei mai buni ucenici din Franta, tara in care traieste, fara acte, de peste sase ani, relateaza AFP.

Cristina, in varsta de 18 ani, si care a petrecut peste 18 luni intr-o caravana, fara apa si curent electric, dupa sosirea sa din Romania la Nantes (vest) in 2005, impreuna cu familia, inainte de a beneficia de conditii mai bune de viata, a primit joi medalia la Senatul din Paris.

Dar, la fel ca si Linda Mihai, 21 de ani, care a fost premiata la editia din 2010 a concursului, nici Cristina nu are acte.

"Chiar daca am muncit mult, nu pot sa-mi gasesc un loc de munca sau sa obtin permisul de rezidenta, sau sa cer o bursa pentru a ma inscrie la Bacalaureatul profesional", a spus tanara, intr-un interviu acordat AFP.

Toate cererile efectuate de familia Cristinei - parintii lucreaza acum ca muncitori sezonieri in gradinarit si locuiesc intr-un apartament - au fost respinse de autoritatile franceze.

In ciuda a doi ani in care si-a intrerupt studiile, din 2005 pana in 2007 si a timpului necesar pentru a invata limba, Cristina a reusit sa arda etapele si s-a inscris direct in clasa a 4-a de colegiu, in 2007.

La liceul Leonard de Vinci din Nantes, unde a obtinut in iunie 2011 CAP (diploma primului nivel in liceul profesional), ea i-a impresionat pe toti. "Este o tanara femeie extrem de voluntara, care are o dorinta de integrare foarte puternica", spune profesorul Florine Durand.

"Trebuie subliniata si sustinerea familiei Cristinei, care si-a dorit foarte mult ca o tanara fata a acestei culturi sa poata obtine aceasta diploma si independenta sa", a subliniat Durand.

Prefectura Loire-Atlantique a precizat joi dimineata ca studiaza dosarul tinerei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2723 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    1 din milioane (Joi, 29 martie 2012, 17:49)

    Stefan [anonim]

    E doar o exceptie.
    • +4 (14 voturi)    
      ... (Joi, 29 martie 2012, 18:17)

      rmalu [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      fiecare dintre noi este o exceptie, cu bune si rele. Poate ar fi mai bine sa vedem partea buna a lucrurilor, nu crezi?
    • +6 (6 voturi)    
      la fel ca si Linda Mihai, premiata la editia 2010 (Joi, 29 martie 2012, 18:36)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      :)
    • -6 (8 voturi)    
      scarba (Joi, 29 martie 2012, 19:08)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      imi faci scarba...
  • +5 (7 voturi)    
    rulota (Joi, 29 martie 2012, 18:10)

    Margicu [anonim]

    Tanara probabil a trait intr-o rulota, "caravana" in limba romana este un grup de camile actionand in unison pentru propasirea capitalismului.
  • -2 (6 voturi)    
    ? (Joi, 29 martie 2012, 18:30)

    x [anonim]

    Daca n-ar acte, de unde se stie ca e Cristina Dumitru?
    Poate o cheama Dumitra Cristu (sau ORICUM altfel)?
  • +9 (9 voturi)    
    Deci se poate! (Joi, 29 martie 2012, 18:59)

    Vizitiul [utilizator]

    Ce scuza au restul? Sper sa fie sustinuta, o astfel de persoana, indiferent de etnie (cu atat mai mult cea tiganeasca) a ales acest drum in locul celui infractional, este de laudat, fara dar si poate!

    Sa nu uitam ca angajarea nu este singura cale de a face ceva, dat fiind ca aceasta cale cere diplome si alte bazaconii. Cu spiritul asta poate ajunge departe.

    Succes ei cat si celor ce inteleg ca propria situatie depinde 99% de ei insusi!
    • +2 (2 voturi)    
      De ei insisi (Joi, 29 martie 2012, 20:52)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Cred ca asa e corect :)
  • +1 (5 voturi)    
    Excelent (Joi, 29 martie 2012, 19:57)

    Roman American [anonim]

    Excelent,

    Bravo ei, acuma sper ca pot sa imigreze si restul care au ramas in tara si sa se integreze in Franta, ca este timpul sa plece. Comunismul le-a blocat migratia, acuma pot pleca cu totii, deci se poate sa se integreze in alte tari...hai plecati, portile va sunt deschise....ca romani nu sunteti si Romania nu este si nu va fi niciodata tara voastra!
    • +2 (4 voturi)    
      Te inseli amarnic... (Joi, 29 martie 2012, 21:52)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Roman American

      ...daca ai impresia ca tiganii strica imaginea unui popor cinstit, muncitor si cu bun-simt.
      As putea sa spun ca poporul roman s-a "tiganizat" ca apucaturi.
      In primul rand vorbirea de zi cu zi: e generalizata o vorbire de neamuri proaste, in afara de imprumuturi (misto, gagiu, nasol, fa etc) e cosmarul de a auzi zi de zi pe toti vorbind cu "ce plm", "urari despre morti", si tot soiul de referiri fiziologice, de la cei mai de jos la ziaristi "fini" ca Bogdan Chireac . Daca ai avut parte de educatie, parintii nostri spuneau ca asa vorbesc tiganii. Ei, acum asa vorbesc majoritatea romanilor albi si ortodocsi.
      Pe urma coruptia generalizata e dublata si de o "panacotire" nationala - mica hotie romaneasca. Peste tot vezi semnele si observi cum fiecare fura ceva, inseala, chiuleste sau isi bate joc de munca lui. Iar 80% din cei de mai sus se cred niste profi in primii 20%, iar cei care nu se pretind cei mai grozavi cred ca asta se intampla numai fiindca nu vor ei asta.
      Iar cu credinta cred ca e cea mai mare ipocrizie. Cu vorbele unui prelat strain care ne vizita tara: "Cum e posibil ca intr-o tara care se declara intr-o proportie atat de mare credincioasa (nu neaparat ortodoxa) sa fie coruptia endemica?"
      Cam asta spune tot despre morala.
      Se poate spune ca Romania este o tara de "tigani" domnule roman-american?
  • 0 (0 voturi)    
    Gresit (Vineri, 30 martie 2012, 6:38)

    maria [anonim]

    Nu este scoala de ucenici. In Franta exista doua feluri de licee: cel profesional si cel umanist. Cel profesional este tot liceu de unde jpoti merge la facultate. Bacurile la ei sunt cu subiecte diferite - unele pt. cele profesionale si altele pt. cele umaniste.Deci este vorba de lilceu nu de scoala de ucenici...
  • 0 (2 voturi)    
    mda... (Vineri, 30 martie 2012, 7:40)

    adib [anonim]

    Tare sunt curios de cum este trecuta etnia persoanei. Si pentru Hotnews, cuvintul rom sau rrom este incorect.
    Respectiva este tiganca, cuvint folosit in TOATA Europa:

    gitan (franceza), gypsy (engleza), cigan (albaneza), Zigeuner (germana), ???????? (ciganski - bulgara), gitano (catalana, spaniola), cigan (croata), xitano (galeza), cigány (ungara), zingaro (italiana), cigonu (lituaniana), Cygan (poloneza), cigano (portugheza), ????? (cigan - rusa), ???????? (ciganski - sirba), cigán (slovaca), Cikán (ceha).

    Uneori Google Translate este folositor.
  • +1 (1 vot)    
    suna bina, numai ca... (Vineri, 30 martie 2012, 10:23)

    e cusuta cu ata rosie [anonim]

    daca nu aparea in text ceva despre arderea unor etape, aproape ca as fi inghitit galusca;
    Imi aminteste cumva de 'inaugurarea' autostrazilor neterminate de la noi (si care ramin in continuare neterminate!). Totul e sa se dea ceva in 'folosinta' pentru imagine.
    Arderea etapelor demonstreaza, insa, falsul grosolan. Asta doar pentru cine vede.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari, draga Cristina (Vineri, 30 martie 2012, 13:08)

    daniel [anonim]

    Mai oameni buni da' cineva care sa zica ceva bun fara nici o codita rasista chiar nu exista? Uitati ca e vorba de un OM, unic, cu caracterul si personalitatea lui individuala care are dreptul sa NU aiba o judecata colectiva. Cam ca si voi astia care va inflamati ca oameni asemenea voua din occident nu fac diferenta intre romanii albi buni si frumosi si tiganii negri si rai.
    "Nu stiam ca exista si romani blonzi" zic d'alde masura voastra.

    Bravo mai fata, felicitari!!! Tine-o tot asa, efortul si munca nu raman nerasplatite.