„Boala COVID-19 s-a schimbat”. Medicul Beatrice Mahler vorbește despre complicațiile severe ale afecțiunii

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 17:44 Actualitate | Coronavirus


Sectie de Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Report.md
​Medicul Beatrice Mahler, managerul Institutului Marius Nasta, spune că medicii se confruntă cu cazuri mult mai dificile ale pacienților COVID, care ajung la spital mult mai târziu decât anul trecut, la debutul pandemiei.

„S-a schimbat boala, din punctul meu de vedere. La cazurile care au forme de evoluție severă – pentru că și aici avem o parte din pacienții care sunt infectați care au această evoluție – ajung să dezvolte forme brutal de violente, cu necesar crescut de oxigen”, a spus medicul la emisiunea „În fața ta”, la Digi 24.

„Anul trecut aveam un tablou: debutul bolii, după 6-7 zile pacientul avea evoluție către formă critică, acel procent de 5%. În acest moment avem o categorie de pacienți care ajung să stea acasă până în ziua a 12-a, a 13-a, care au saturații normale la domiciliu și care ajung la finalul perioadei, când le scade saturația și se simt rău, să vină la spital și care au nevoie de o concentrație foarte mare de oxigen și admisie extrem de rapidă spre o soluție de ventilație”, a explicat ea.

Mahler a remarcat și faptul că există acum importante complicații trombotice.

„Anul trecut aveam insuficiențe renale, aveam insuficiența respiratorie, dar complicațiile trombotice nu erau atât de multe în secție. Acum avem pacienți care aparent au evoluție bună, transmiți familiei că merge bine, că în câteva zile s-ar putea să meargă acasă și la un moment familia primește un telefon că a decedat și nu înțelege ce se întâmplă. Așa se întâmplă când pacientul face brusc un tromboembolism pulmonar. Cu toate manevrele pe care încerci să le faci, moartea este iminentă”, a spus medicul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15987 vizualizari

  • +5 (67 voturi)    
    Opriti-va (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 18:04)

    beeeeeenar [utilizator]

    Nu mai popularizati asemenea perle
    • +12 (64 voturi)    
      n-au cum (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 18:17)

      eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      asta-i ordinul pe unitate
      • -2 (20 voturi)    
        .....unitatea (divizia) e la "lucru".... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 19:20)

        Torquemada13 [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

        -:) .....deja esti pe minus........ -:)
        • +5 (5 voturi)    
          Fiind sanatos (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:40)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

          nu ai de unde sti ce se intampla in spitale, de cat prin relatarile medicilor, presei si eventual cunoscutilor ce au fost internati!
          Oricum, daca ne uitam la numarul deceselor si al internarilor la ATI, vedem ca situatia e grava!
          Ok, unii am obosit de atata pandemie, dar sunt sigur ca tot e mai bine de cat sa te imbolnavesti si sa ramai cu sechele definitive sau chiar sa mori!
          Fiecare face ce vrea, dar selectia naturala o sa reuseasca mereu sa fie relevanta in continuare!
  • +7 (47 voturi)    
    ia vedeți ce ați schimbat în protocolul terapeutic (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 18:16)

    Mariobrutte [utilizator]

    Boala e tot aia, oamenii sunt tot ăia de anul trecut. S-a schimbat doar abordarea terapeutică.
    • -2 (14 voturi)    
      Boala are cateva tulpine diferite in plus. (Duminică, 11 aprilie 2021, 9:34)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      Dca te vaccinezi pentru gripa porcina, poti sa te imbolnavesti si sa mori de aviara. E o chestie similara.
      • -2 (6 voturi)    
        Vorbesti prosti (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:21)

        JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        In ambele cazuri suferi tot de gripa. Daca boala nu mai e la fel ca inainte, e alta boala.
        • 0 (2 voturi)    
          Vorbesc prostii... (Duminică, 11 aprilie 2021, 21:47)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

          Vaccinurile antigripale sunt dedicate mai multor tulpini simultan, altfel ar trebuie facute 3-4 injectii in fiecare an. Presimt ca in viitorul apropiat vor aparea astfel de vaccinuri si pentru SARS-COV-2, care sa protejeze de mai multe tulpini.

          Ce conţine VaxigripTetra
          - Substanțele active sunt: virus gripal (inactivat, fragmentat) din următoarele tulpini*:
          - A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09 – tulpină similară (A/GuangdongMaonan/SWL1536/2019, CNIC-1909) 15 micrograme HA**
          - A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2) – tulpină similară (A/Hong Kong/2671/2019, IVR-208) 15 micrograme HA**
          - B/Washington/02/2019 – tulpină similară (B/Washington/02/2019, tip sălbatic)...15 micrograme HA**
          - B/Phuket/3073/2013 - tulpină similară (B/Phuket/3073/2013, tip sălbatic) 15 micrograme HA**
  • +2 (26 voturi)    
    Fearmongering at its finest (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 18:41)

    xolv [utilizator]

    by the book
  • +5 (39 voturi)    
    De trei zile-ncoace, gura nu-ti mai tace! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 18:49)

    Liros [utilizator]

    Aceeasi placa apocaliptica promovata pana la refuz de duduia asta: amputarile la ordinea zilei (ca pe front, linia intai), pacienti tot mai tineri, cazuri tot mai severe... psihoza trebuie intretinuta cu orice pret.
    • +2 (34 voturi)    
      La cat e de vocala tanti asta... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 20:13)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Liros

      incep sa cred ca re ceva de ascuns.
      • +6 (28 voturi)    
        Acu' un an era Musta... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 20:33)

        Liros [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        ...batand toba din greu, pana cand s-a aflat de testele Covid la clinica din dotarea proprie, dupa care s-a dat la fund. A venit randul lui Mahler sa ne turuie ce si cum, m-as mira sa nu fie de aceeasi teapa.
    • +1 (21 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 20:51)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Liros

      Astia-s bolnavi la cap.
  • +1 (27 voturi)    
    propaganda mortii (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 19:32)

    c7 [utilizator]

    .
  • +8 (30 voturi)    
    Madam Mahler (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 20:19)

    Costi888 [utilizator]

    E ofiter de presa sau manager de spital? In fiecare zi ne mai arunca cate o bomba..
    • +6 (30 voturi)    
      chiar, doamna când mai practică medicina? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 20:40)

      Mariobrutte [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      E non-stop la televizor! Dimineață, ziua, seara, Mahler e în presă. Când mai are timp să mai consulte și să trateze bolnavii sau măcar să conducă spitalul?
      • +1 (21 voturi)    
        duamna (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 21:02)

        KostasP1 [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

        nu are de ce sa mai consulte si trateze, ca i ajunge solda de la oms.
      • -4 (4 voturi)    
        Cam cand practica si Ciohodaru... (Duminică, 11 aprilie 2021, 9:38)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

        .
  • +6 (28 voturi)    
    Hmmmm :) (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 21:09)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Daca abia ACUM boala s-a schimbat in rau, ce aveti cu noi de un an de zile?!
  • +5 (25 voturi)    
    io cred ca i-au marit (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 22:41)

    John_Re [utilizator]

    sporul de antena..

    ca de muncit nu prea mai are când.
  • -5 (21 voturi)    
    numai conspirationisti aici (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 23:06)

    pseudo_nim [utilizator]

    Boala s-a schimbat pt ca e provocata de versiunea britanica a virusului.
    Dar mai bine credeti in Bitman si Mugur Mihaiescu.
    Ei sunt cei care stiu cu adevarat ce se intampla.
    • -3 (13 voturi)    
      S-a intors lumea pe dos... (Duminică, 11 aprilie 2021, 9:39)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui pseudo_nim

      Cand se ia cate o masura,
      Lumea njura
      Pe agentul sanitar
      Si-l intreaba fara noima
      "Ce ai cu noi, mă?!
      Pentru ce sa dam cu var?"
    • +7 (15 voturi)    
      De ce ''conspirationisti''? (Duminică, 11 aprilie 2021, 11:33)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui pseudo_nim

      Io am facut covid, de asta ''british''(testat, tot tacamu'), nu de ala clasic, de ''saraki'' :)))), doar cu nas infundat 2-3 zilei, restul familiei, au avut si febra, dar, nimic iesit din comun. Nu contest ca pe altii ii omoara, dar, ce sa le fac eu? De ce platim politicieni, doctori? deci vorbesc in cunostiinta de cauza....
      • -1 (3 voturi)    
        Ati avut noroc... (Duminică, 11 aprilie 2021, 21:55)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        "Nu contest ca pe altii ii omoara..."

        Pai spuneti asta (asa, de incurajare) si celor care acum stau la ATI cu oxigenul la nas...

        Poate se vindeca mai repede si fac loc celor care asteapta in UPU.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu stiu daca ''am avut noroc'' (Luni, 12 aprilie 2021, 13:02)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          adica, nu a fost nimic surprinzator la mine, stiam ca asa va fi, in viata mea nu am fost racit mai mult de o seara, gripa, in adevaratul sens al cuvantului, cu zacut, cu frisoane, etc, nu am facut niciodata!
      • -3 (3 voturi)    
        Sa iti pese. (Luni, 12 aprilie 2021, 10:56)

        pseudo_nim [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Sa ii protejezi. Asta sa faci pentrul altii, Sa faci eforturi ca nu dai virusul mai departe. Ca poate iti mare patronul sau seful, sau un client important,si ramai fara venit sau cu mai putin. Sa intelegi ca depinzi de altii chiar daca nu ii cunosti. Si sa nu propagi ideea ca un medic e platit mai mult daca ii mor mai multi pacienti de covid. (sau in functie de numarul de pacienti covid tratati)
        Sunt convins ca medicii ar dori sa se intoarca in 2019 chiar daca unii atunci castigau de 3 ori mai putin.
        • 0 (0 voturi)    
          De ce mi pui tu mie (Luni, 12 aprilie 2021, 13:01)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui pseudo_nim

          vorbe in gura, pseudo nim? Am propagat eu ceva? Nici prin cap nu mi a trecut asa ceva, eu am zis doar o in sensul ca fiecare trebuie sa aiba grija de el insusi si ca daca nu are, trebuie sa se ocupe statul de el, ca de aia platim impozite si politicienii si doctorii iau salarii! E greu de priceput sau suferi de paranoia cronica si nu poti citi nimic fara sa interpretezi?!?!? Esti la fel ca aia care ''nu cred in covid''! Ce virus sa mai dau mai departe daca am facut covid? 66 de reinfectari testate stiintific fusesera constatate in primele 10 luni ale lui 2020 (adica o rata de zeci de ori mai buna ca la vaccin)! Restul erau numai reziduri de adn de virus mort in ''sistem'', combinate cu alte raceli, poti intelege confuzia! Te trezesti vorbind?!?!
          • 0 (0 voturi)    
            mea culpa cu propagarea dar e trendul general (Luni, 12 aprilie 2021, 14:52)

            pseudo_nim [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

            Cum iti imaginezi ca un om se poate proteja in conditiile in care celialti nu fac nimic in sensul asta? Sta complet izolat? foloseste echipament profesional de protectie?
            Cum sa se ocupe statul de ei? Exista un tratament eficace si nu se aplica?
            Iar afirmatiile sunt generice, nu am scris ca ai dat virusul mai deprte, nu am cum sa stiu asta.
            E vorba de atitudinea, eu am scapat, ce-mi pasa de altii... desi tu personal nu mai esti potential raspandac de virus, trebuie sa suporti restrictiile pt ca asa functioneaza societatea...cu reguli generice .
            Nu am paranoia inca,..ies din casa, merg la serviciu, merg la cumparaturi (desi as putea comanda online), am avut si iesiri neesentiale (gen munte)care devin esentiale pentru a ramane intreg la cap, insa sunt constient ca depind de altii si altii de mine.
            (desi am mai calcat si stramb) si chiar daca fac si rapelul nu o sa tip ca nu mai vreau masca.
    • -5 (13 voturi)    
      nu va.... (Duminică, 11 aprilie 2021, 14:00)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui pseudo_nim

      mai obositi cu astia, stimata doamna/domn! Numarul celor fara neuronu' la el si constiinta in dotare, este muuult mai mare decat al celorlalti! Din pacate, hAUR-istii si sustinatorii lor, au aparut pe scena publica intr-un moment critic pentru toti. Scapa cine poate, si are neuronul la el, asta e, n-avem ce face, suntem mult mai putini decat ei. P.S. Observati cat de agresivi/indecenti/chiar vulgari uneori in exprimare sunt cu cei ce impartasesc alta opinie decat ei, cred ca trebuie lasati in zeama lor, cu francezul vorbesti frantuzeste, cu romanul vorbesti romaneste, cu ti...nul vorbesti ti...este sau deloc.