Prefectul Capitalei anunță posibile relaxări ale restricțiilor dacă rata de infectare se menține sub 3 în următoarele 48 de ore

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 20 ianuarie 2021, 16:34 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Xinhua / Profimedia Images
Prefectul Capitalei, Traian Berbeceanu, a anunțat miercuri că, dacă rata cazurilor de COVID-19 la mia de locuitori se va menține sub 3 în următoarele 48 de ore, va convoca Comitetul pentru Situații de Urgență pentru a decide relaxarea unor restricții, de exemplu redeschiderea parțială a cinematografelor și restaurantelor.

  • "Vom urmări evoluția indicatorului în următoarele 48 de ore, iar în situația pe care cu toții ne-o dorim, în care gradul de infectare se păstrează sub 3 / la o mie de locuitori, vom convoca în ședință Comitetul Municipal București pentru Situații de Urgență în vederea adoptării unei hotărâri prin care unele măsuri restrictive să fie relaxate!
  • (...) Facem un apel la respectarea cu strictețe, în continuare, a măsurilor aflate în vigoare, astfel putând ca, în curând, măsurile de relaxare să fie și mai generoase!", a scris pe Faceebook prefectul Capitalei.
Printre măsurile vizate se numără:
  • permiterea funcționarii cu o capacitate de maxim 30% a instituțiilor/sălilor de spectacol și cinematografelor"
  • redeschiderea activităților "la interior" a restaurantelor, barurilor, cafenelelor, etc, în limita a maxim 30% din capacitatea unității;
  • permiterea activităților cu publicul, până în limita a 30% a spațiului destinat, a operatorilor economici licențiați în domeniul jocurilor de noroc.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8198 vizualizari

  • 0 (46 voturi)    
    Adica sa revenim la CAUZA cresterii nr de cazuri? (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 16:48)

    Miky60 [utilizator]

    Astia sunt normali? Intreb, astia sunt normali? Adica, noi am avut acea crestere si am ajuns in zona rosie tocmai pentru ca au fost restaurantele buluc de lume, salilor de noroc, petreceri cu lautari, etc si doar dupa ce le-am inchis am reusit sa scadem numarul de cazuri. Si, in loc sa continuam sa le tinem inchise ca sa dispara acest virus o data pentru totdeauna, prin vaccinare si prin limitari, noi le deschidem din nou?
    Pai rezultatul va fi ca iar vom ajunge la rosu.
    • +3 (25 voturi)    
      nu omule (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:12)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Sa revenim la NORMALITATE!
      Noi nu traim pentru a avea grafice ok, pana acum cel putin asa era.
      Daca vrei grafic om fa-ti un simcity si nu te mai lamenta.
      Spune-mi cand si cum s-a rezolvat o astfel de problema in trecut?
      Stiu ca zici ca sanatatea e mai importanta dacat libertatea dar din experienta mea nu e chiar ok sa fie sanatos tun fara sa te bucuri de mediul inconjurator(aka inchisoare).
      Asa de tare v-a speriat criza asta de va este frica sa ne revenim la normal?
      Nu te obliga nimeni(NIMENI) sa mergi nicaieri daca nu te simti in siguranta.
      • +4 (8 voturi)    
        Prefectul poate anunta carantina la deseuri arse? (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 22:27)

        AltJ [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        Domnul Prefect, domnii de la Garda de Mediu,

        Puteti sa impuneti carantina in zona Samurcasi-Crevedia-Buftea unde au loc arderi industriale? Nu de alta dar poluarea de 400-500% OMOARA oameni. Cu siguranta mai multi decat COVID.

        Nici o spaga din lume nu merita bolile si moartea adusa de poluarea asta din nordul Bucurestiului.
    • -2 (24 voturi)    
      da prietene (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:12)

      UnOmOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Vreau si eu sa stau linistit, fara restrictii.
      Cat crezi tu ca ne intereseaza pe noi parerea ta? Du-te si carantineaza-te singur acolo.
    • -4 (6 voturi)    
      asa (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:17)

      nub [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      sa fie, carantina nowwwww .... !!!
    • 0 (18 voturi)    
      Miky ciocu mic (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:55)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Tu probabil esti bugetar platit din banii celor inchisi ,daia nu te intereseaza.
    • +2 (20 voturi)    
      Da, sint normali. (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 18:03)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Scopul restrictiilor nu este de a eradica virusul ci de a "aplatiza curba" si de a permite autoritatilor medicale sa gestioneze criza sanitara mai usor si cu mai putine victime colaterale.

      Cel putin asta a fost motivul prezentat atunci cind s-au adoptat prezentele restrictii, cu caracter TEMPORAR, pina la aparitia unui vaccin sau a unui tratament eficient.

      Uite ca vaccinul a aparut, asa ca si restrictiile ar trebui sa inceapa sa fie ridicate.
    • -2 (20 voturi)    
      Lol (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 18:59)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Horeca a fost pe ultimul loc la rata de transmisie.

      Mai lasă-le încolo de limitări, dăm foc omenirii ca să nu moară de gripă trei moși și un gras.
    • +5 (13 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 19:10)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      restaurantele sunt pistol cu apa pe langa scoli.
      Luam o clasa de liceu cu 30+ de elevi care stau 7 ore la scoala, aerisit asa-si-asa ca e iarna.
      Daca unul din ei are covid la cum stau nas in nas la tigari si nu numai, minim 5 familii vor fi infectate drept rezultat. Si asta doar dintr-o clasa. Daca insa unii dintre ei continua sa vina la scoala bolnavi fiind, o traditie in scoala romaneasca, cifra va fi mai mare. Probabil si de la alte clase, pentru ca la tigara socializeaza tot liceul.
      Si asta doar de la un singur elev.
      Macar daca lasau hibrid.
  • +4 (18 voturi)    
    graba (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:09)

    martel55 [utilizator]

    strica treaba, ar trebui asteptat macar o saptamana sa vedem ca trendul se mentine...plus ca sunt totusi mari dubii ca aceste cifree sunt reale, din moment ce la ATI numarul de pacienti se mntintetotusi constant, la fel si numarul d emorti, avem o medie relativ constanta totusi
  • 0 (16 voturi)    
    trebuie sa se mai relaxeze restrictiile (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 19:03)

    Wheelwright [utilizator]

    dar nu dupa 48 de ore, e prea devreme si imediat se va trece din nou de 3 la mie...
    Ar trebui macar 7 zile sau poate si 14 zile sa se astepte.
  • +1 (1 vot)    
    La redeschiderea școlilor (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 21:32)

    muvis [utilizator]

    Vă rugăm să vă asigurați că se respectă legea învățământului (pentru prima oară în 10 ani in București) și ajutați-i pe directori și incurajați-i pe primari să găsească soluții pentru micșorarea efectivului.

    Spații sunt, profesorii trebuie doar plătiți cu ore suplimentare pentru 2-3 clase în plus, oricum muncesc pentru toți cei 50 de copii în plus pe care ii au de evaluat (măcar să fie remunerați pentru asta)
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 21:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Daca erau spatii ma gandesc ca nu ajungeau unii sa invete in 3 schimburi sau in containere.
      Ar fi de bun simt sa pastreze hibrid pentru clasele care depasesc numarul legal de elevi.
      Una e sa ai clasa de 15 la tara si una clasa de 35 in Bucuresti.
      Ca de obicei dau cu tunul dupa muste. Ba au inchis toate scolile indiferent cate cazuri erau in sat, ba le deschid acum cu toti copiii la scoala, indiferent ca asta inseamna 40 de copii simultan intr-un loc si 1500 in altul, care ajung sa imparta aceeasi toaleta etc.