Universitatea Craiova a învins pe teren propriu Universitatea Cluj, scor 1-0, după un meci controlat de olteni, în care au ratat și un penalty în prima repriză.

Mirel RadoiFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Mitrea a ratat o lovitură de la 11 metri

Cu vedeta Andrei Ivan doar pe bancă, elevii lui Mirel Rădoi puteau deschide scorul în minutul 28, dar execuția lui Bogdan Mitrea de la 11 metri a fost respinsă de Plamen Iliev, după faultul lui Briceag asupra lui Baiaram.

Golul victoriei a venit în minutul 60, când Alexandru Crețu a trimis în plasă centrarea lui Bancu din flancul stâng. În minutele de prelungiri, Alexandru Chipciu a lăsat-o pe Universitatea Cluj în inferioritate numerică, primind al doilea cartonaș galben.

Universitatea Craiova urcă provizoriu pe locul al treilea, peste CFR Cluj, în timp ce Universitatea Cluj rămâne pe locul 12.

Cele două formații:

Universitatea Craiova: Lazar, Vătăjelu, Papp, Mitrea, Screciu Bancu, Crețu, Căpățână (Roguljic 89), Nistor, Baiaram (Găman 71), Rivaldinho (Markovic 71). Antrenor: Mirel Rădoi

Universitatea Cluj: Iliev, Chipciu, Pițian, Ispas (Ilie 80), Briceag, Simion (Remacle 67), Filip (Purece 83), Fulop (Bălan 80), Bic, Horșia (Hofman 67), Thiam. Antrenor: Eugen Neagoe