Cu Razvan Lucescu in tribuna ispasindu-si ultima etapa de suspendare, Rapidul a inceput precaut meciul cu nou-promovata CFR Cluj. Fratele mai mic, cu singe visiniu, nu a asteptat prea mult invitatia, iar Vasiie din careu a tras alaturi (4).

Tupeul clujenilor a fost taxat imediat de giulesteni, care au pus stapinire pe mijlocul terenului, impingind centimetru cu centimetru jocul catre careul lui Piglisan. Badoi avanseaza in atac, dar ocaziile la poarta gazdelor vin de la Perja, ajuns si el in preajma careului mare (15,16). Apoi, cade golul clujenilor.

Oncica se joaca cu Karamian si Perja, iar pasa sa il gaseste pe Anca, cel care declanseaza euforia in tribuna. Cinci minute s-au bucurat clujenii de avantajul luat pe tabela. Jocul in linie al defensivei lui Sunda e dejucat de Maldarasanu, care arunca o bolta ca o piatra in inima spectatorilor, iar Niculae, dupa ce fraternizeaza cu bara, ii readuce zimbetul pe buze lui Lucescu (26).

In partea secunda, incepe nebunia. Fazele de gol alterneaza de la o poarta la alta. Rapidistii nu-si gasesc cadenta, pe un fond de oboseala, iar Oncica trimite primul avertisment (51). Dincolo, Piglisan il blocheaza pe Badoi (59), rateaza si Daniel Niculae din careul mic, trage si Stancu, dar goalkeeperul gazdelor inchide poarta.

Dolha n-are nici el timp sa respire, trasoarele lui Turcu, Marginean, Kolasinaci si din nou Marginean trec putin alaturi. Finalul e incandescent. Stadionul fierbe, Niculae trage din 2 metri in portar (88), iar Anca, scapat singur, trimite balonul in peluza si sperantele clujenilor intr-o victorie se spulbera in mersul rotilor de tren.

ARBITRAJ

Doua erori majore pentru Augustus

Arbitrul Augustus Constantin a condus ieri echilibrat o prima repriza, dar a avut doua erori majore in partea secunda. Mai intii, in minutul 74, Astilean l-a faultat in postura de ultim aparator pe Niculae, scapat perpendicular pe poarta, dar vilceanul i-a aratat doar cartonasul galben clujeanului, desi trebuia sa-l elimine.

Sase minute mai tirziu, "centralul" s-a grabit sa fluiere un fault la Marginean la mijlocul terenului, desi mingea ajunsese la Roszel, scapat singur spre poarta lui Dolha, neacordind avantaj pentru feroviari. Desi in directia sa s-au aruncat cu pahare de plastic si seminte, asistentul Ionel Popa a judecat toate fazele corect. y Radu Bichis

"Trebuia sa cistigam"

Atacantul Rapidului, Daniel Niculae, a declarat ca echipa sa ar fi meritat ieri victoria: "Am avut ghinion. Trebuia sa cistigam. Am avut mai multe ocazii decit ei. Si terenul a fost cum a fost, dar sa nu dam acum vina pe gazon". In schimb, coechipierul sau, Valentin Badoi, considera ca rezultatul este echitabil.

"Ce sa mai vorbim? Au meritat egalul", a spus acesta, parasind stadionul foarte afectat. y Daniel Borodi

"Am meritat acest punct, daca nu chiar mai mult. Jocul in sine a fost echilibrat. Am luat gol pe o greseala individuala ca si cu Gloria si cu Poli. Sper sa le evitam pe viitor"

Aurel Sunda, antrenor CFR Cluj

"Am avut posibilitatea sa batem cu 5-1, iar CFR-ul, dupa ocazia din final, cu 2-1. Mi-era teama ca nu voi avea o echipa proaspata cu CFR, dupa meciul cu Steaua. Stiam ca va fi greu. CFR are un antrenor bun, experimentat, care a pus probleme si anul trecut echipelor mari"

Razvan Lucescu, antrenor Rapid

Marginean si-a spart capul

La un duel aerian, in minutul 24, mijlocasul la inchidere al feroviarilor, Radu Marginean, si-a spart capul, avind nevoie de interventia medicului. Transportat in afara terenului, Marginean a primit ingrijiri timp de 5 minute. A revenit apoi cu tricoul plin de singe, avind un bandaj in zona capului (foto). y Valentin Schiopu

Lucescu aclamat

In momentul sosirii autocarului lui Rapid la stadionul din Gruia, zeci de suporteri feroviari l-au asaltat pe antrenorul giulestenilor, Razvan Lucescu. Un pusti a reusit sa se strecoare prin cordonul format de fortele de ordine si a obtinut un autograf de la tehnicianul visiniilor. Lucescu nu a luat loc pe banca, ispasindu-si a doua etapa de suspendare in tribuna, linga oficiala.

Sarbatoare visinie

Galeriile lui Rapid si CFR Cluj au dat un spectacol pe cinste la meciul de ieri. Culorile identice de pe blazonul celor doua echipe, alb-visiniu, au uniformizat peluza stadionului din Gruia. In prima repriza, suporterii lui CFR au afisat un steag imens, alb-visiniu, scandind pentru citeva minute: "Ole, Ola, CFR e casa mea".

Cei aproximativ 500 de sustinatori ai Rapidului au cintat pe toata durata meciului, beneficiind si de aportul unor sustinatori de la Zalau.

Cu casa inchisa

Oficialii lui CFR au scos marti la vinzare 9.000 de bilete pentru meciul cu Rapid. Tichetele s-au epuizat, iar feroviarii clujeni au marturisit ca niciodata in istoria recenta a clubului, un meci nu a suscitat atita interes. Pe stadion au fost prezenti aproximativ 12.000 de spectatori, fiind ocupate si caile de acces la tribuna.

Cu o ora si jumatate inainte de debutul meciului, la portile de intrare in stadion s-au format cozi interminabile (foto). y Valentin Schiopu

Dinu Vama injurat

La faza din care Rapid a inscris golul egalizator (26), tribuna a luat foc, acuzind un ofsaid la atacantul Rapidului, Daniel Niculae. Finantatorul lui CFR Cluj, Arpad Paszkany, a sarit de pe scaun, tunind: "Nu se poate asa ceva!". Mai multi suporteri au venit in preajma oficialei, luindu-l in colimator pe presedintele lui Rapid, Dinu Gheorghe.

"Bai, mustaciosule, rusine! Ne faceti cu arbitri si bani! Si cu prajiturile lui Copos, eclere si islere". Spectatorii au aruncat cu recipiente de plastic dupa tusierul Ioan Popa.

De ce se temea Rednic n-a scapat. Dupa ce s-a lasat asteptat doua etape, norocul "studentilor" s-a intors tocmai in meciul cu Universitatea. "Gasca nebuna" s-a dezlantuit in careul advers inca din primele minute, verticalizind, dar si fortind pe flancuri. Mazilu si Bucur au condus asalturile, amenintind din cinci in cinci minute poarta lui Guso.

Un corner executat de Balan, in minutul 18, l-a gasit demarcat pe Bucur, care l-a executat pe bosniac fara sa clipeasca, de la citiva metri de poarta. Corpodean le-a taiat din elan gazdelor, eliminindu-l pe Curelea, dupa o ciocnire cu Papura (44).

Nici revenirea la demodatul 3-5-2, nici exoticii Nkoy si Rubenilson n-au trezit Craiova din visele la titlu. Cind prindeau mingea, oltenii recurgeau la pase in adincime. Travaliul lui Plesan a ramas fara efect, in cele din urma vedeta din Banie fiind nevoita sa coboare in aparare, cot la cot cu apaticul Papura.

Dupa pauza, oaspetii au urcat ceva mai mult pe benzi, prin Frunza, dar combinatiile de pase se destramau inainte de a deveni periculoase. In pana de idei, echipa lui Rednic a apelat la solutia primitiva a intrarilor dure. Impresia de agresivitate a contat mai mult pentru arbitru, care s-a grabit sa fluiere penalty in minutul 57, dupa un duel intre Balan si Jovanovici, si scorul a devenit 2-0.

Chiar in zece oameni, zburdind pe sub ochii lui Guso, "studentii" au dat clasa Universitatii. Se poate si asa.

I-au spart masina lui Dinel

Ieri dimineata, in Craiova, patronul Universitatii, Dinel Staicu, a avut parte de o surpriza neplacuta. Sosind la fosta vila a lui Ceausescu, "Bujorul", aflata acum in proprietatea sa, Staicu si-a parcat masina, un BMW X5, in fata casei si a intrat in curte.

In acest timp, doi indivizi au spart geamul de la sofer al autoturismului si, desi alarma a inceput sa sune, au apucat sa fure de pe scaun borseta lui Dinel, pagubindu-l pe omul de afaceri de cei 2.000 de dolari aflati inauntru. / Mario Morcov (Craiova)

Oltenii banuiti de blat

Pe tot parcursul reprizei a doua, galeria olteana a scandat numele lui Mircea Rednic, chiar si dupa ce scorul devenise 2-0 pentru Sportul. In schimb, fanii craioveni i-au huidut pe jucatori, strigind: "Sinteti blatisti si nesimtiti si pe Craiova nu o iubiti". Ei au lasat sa se inteleaga ca jucatorii nu au vrut sa joace pentru a-l indeparta pe Rednic.

De asemenea, suporterii au scandat si impotriva lui Victor Piturca, numele vehiculat sa-l inlocuiasca pe Rednic, in cazul demiterii acestuia. / Alexandru Banu

Maxim are entorsa la genunchi

In minutul 23, mijlocasul Sportului, Florin Maxim, a suferit o entorsa la genunchiul drept si a fost schimbat de Costin Curelea, eliminat 20 de minute mai tirziu. In pauza meciului, Maxim a fost ridicat de pe banca si dus la vestiare intr-un scaun cu rotile de masorii Sportului. Spre final si Florin Cruceru si-a spart capul, fiind inlocuit de Sorin Radoi, care a debutat astfel in prima divizie.

/ Alexandru Banu

"Daca era 5-0 azi, era putin"

Dan Petrescu, antrenor Sportul

"Nu se poate asa ceva: unii alearga, altii isi bat joc. Sintem penibili, ce sa mai zic?"

Mihaita Plesan

"E rusinos ce au jucat ei azi, una am vorbit in vestiar, alta au facut pe teren. Faza primului gol le-am explicat-o clar la antrenamente, stiam ca este o schema clasica a lor"

Mircea Rednic, antrenor U Craiova

FC NATIONAL - GLORIA 1-0

"Antrenorii care folosesc libero si doi fundasi centrali sint niste fricosi din punct de vedere tactic", sustine directorul Scolii de Antrenori, Mircea Radulescu. Tehnicianul Gloriei, Constantin Cirstea, nu a avut de-a lungul carierei cum sa fie un curajos antrenind Gloria, iar echipa nu a avut cum sa fie curajoasa cu Cirstea la timona.

Chiar daca si-a schimbat majoritatea jucatorilor, ritmul este dat tot de Cimpeanu sau Vasile Popa. Gloria nu a avut ocazii in prima repriza, iar prin jocul defensiv aratat, ardelenii au parut mai degraba garzi de corp decit fotbalisti.

De partea cealalta, Olaroiu are un cu totul alt soi de echipa si el insusi este un alt tip de antrenor. Nationalul respira ofensiv chiar si atunci cind ataca cu fundasii, bara lui Flavius Moldovan (15) sau ocaziile lui Gigel Coman (40, 42), plecate si ele din actiunile oamenilor din linia defensiva, stind marturie.

Desi sustine ca nu are pretentii la titlu, Nationalul are una dintre cele mai bune linii de mijloc din Divizia A. Caramarin, Abiodun si Gigel Coman asteapta etapa viitoare Rapidul.

Twaite si Srhoj pot pleca in orice moment la Atena

Australienii Michael Twaite si Wayne Srhoj, ambii in virsta de 22 de ani, au jucat doar o etapa pentru formatia din Cotroceni, in meciul cu FC Brasov (2-1), dar au captat atentia selectionerului tarii lor, Frank Farina. Asa cum este anuntat si pe site-ul FIFA, cei doi fotbalisti sint inclusi in lotul de 22 pe care Australia l-a inscris in vederea JO de la Atena.

Intre oficialii "cangurilor" si cei de la Bucuresti exista o intelegere ca Twaite si Srhoj sa ramina pe mai departe la dispozitia lui Cosmin Olaroiu, insa in cazul in care sint solicitati de Farina, ei sa ajunga in 24 de ore in Grecia. y Anamaria Neagu

Cimpeanu i-a injurat pe cei 8 fani ai Nationalului

Programarea partidei cu nici doua ore inaintea meciului Dinamo - Manchester a facut ca numai 200 de spectatori sa se afle in tribuna. Printre acestia s-a aflat si secundul lui Anghel Iordanescu la echipa nationala, Ilie Stan.

Prezenta acestuia i-a inspirat pe cei 8 membri ai galeriei Nationalului, aflati in prima repriza in spatele lui Cimpeanu, caruia i-au strigat: "Hai, Costele, inca un plonjon si te ia nea Puiu la <>!". Drept raspuns, portarul Gloriei i-a injurat pe fani. y Anamaria Neagu