Steaua Bucuresti s-a incununat, ieri, pe Patinoarul "Mihai Flamaropol" din Capitala", drept noua castigatoare a Cupei Romaniei la hochei pe gheata, dupa ce a invins, la capatul unui meci extrem de spectaculos, eterna rivala, SC Miercurea Ciuc, cu 4-3, printr-un "gol de aur" reusit de Andrusenko, in al patrulea minut al prelungirilor.

La terminarea timpului regulamentar, scorul a fost egal, 3-3 (0-0, 3-2, 0-1). Finala s-a constituit intr-un adevarat spectacol, nume mari din sportul romanesc, dar si alte vedete fiind prezente la sarbatoarea hocheiului romanesc, de ieri. Partida a fost prefatata de Imnul National, cantat de Monica Anghel, acompaniata de cei peste 4.000 de spectatori prezenti, ieri, pe patinoarul bucurestean.

Show-ul a putut fi urmarit, printre altii, de presedintele Romaniei, Traian Basescu, de presedintele COSR, Octavian Morariu, de lotul olimpic feminin de gimnastica si de tehnicienii Octavian Belu si Mariana Bitang.

Meciul in sine a fost extrem de spectaculos, cu rasturnari de situatie extraordinare, dar si cu un final de infarct, care au facut, din finala, un spectacol cum hocheiul romanesc nu a mai oferit demult. Prima repriza s-a caracterizat printr-un echilibru total, atat Steaua, cat si Miercurea Ciuc preferand sa se studieze reciproc.

Repriza secunda a aratat o echipa harghiteana capabila sa puna capat meciului, dupa ce a punctat de doua ori la inceputul reprizei. Obligata sa atace, Steaua a lasat garda jos si s-a napustit spre poarta adversa.

Ofensiva gazdelor a fost rasplatita printr-o serie de trei goluri consecutive, "ros-albastrii" incheind "mitanul secund" intr-un avantaj la care, la un moment dat, nici nu mai sperau! Ultima repriza a fost dramatica. Ciucul a reusit sa egaleze si a inscris de inca doua ori, dar ambele goluri nu au fost validate.

Desi au protestat vehement, oaspetii nu i-au putut indupleca pe arbitri, care au luat decizii la limita. Prelungirile aveau sa consfinteasca victoria Stelei, printr-un "gol de aur" al unui "stranier" aflat la cea mai importanta realizare a sa de la transferul la echipa bucuresteana. "Militarii" au reusit, astfel, sa obtina primul trofeu important al anului.

Octavian Morariu a oferit "Cupa Romaniei" capitanului Stelei, Timaru, in uralele miilor de fani prezenti, dar si spre bucuria lui Traian Basescu, presedintele Romaniei, preferand, in ultima instanta, sa ramana in tribune, lasandu-i presedintelui COSR onoarea de a inmana trofeul castigatorilor.

Desi a pierdut, SC Miercurea Ciuc a lasat o impresie frumoasa, demonstrand ca este o echipa care stie sa joace in momentele importante. Steaua a aratat, inca o data, ca domina hocheiul romanesc, reusind si o revansa asteptata de acum un an, cand adversara sa a castigat campionatul si Cupa Romaniei.