Duminica s-a disputat la Galati partida Otelul - FC Brasov, 1-1, din etapa a 18-a a Diviziei A. A fost meciul groazei pentru Stefan Nanu, fostul international si actualul fundas stinga al Otelului Galati. In minutul 14 al intilnirii, Nanu s-a accidentat intr-un duel cu sirbul Pesici, portarul brasovenilor.

Galateanul in virsta de 36 de ani a parasit terenul pe targa si a fost transportat de urgenta la spital.

Diagnosticat cu fractura de piramida nazala si arcada sparta la ochiul sting, Stefan Nanu a fost operat luni dimineata la Spitalul Judetean din Galati. El a refacut, mihnit si indignat, pentru Gazeta Sporturilor filmul de groaza al ultimelor zile. "A fost un duel la o minge inalta in careul lor.

Am vazut ca portarul lor iese riscant din poarta si am sarit sa lovesc mingea. Aveam toate sansele s-o dau peste el in poarta. Doar atit imi amintesc, cum am sarit. Apoi m-am trezit izbit cu o violenta rara. Nu vreau sa cred ca portarul lor a facut-o intentionat... Dar a fost un atac dur.

Nici n-a lovit mingea, iar arbitrul Tudor, in loc sa dea penalty si sa-i acorde macar cartonas galben, s-a facut ca ploua. Cei de la Brasov n-au mai dat nici un semn, cel putin un telefon... Dupa operatie m-au vizitat ai mei de la Galati si nu ma recunosteau.

Intrau in salon si treceau mai departe", a marturisit Nanu.

Sta cel putin o luna

Fotbalistul Otelului va ramine in spital pina la finalul acestei saptamini sau pina la inceputul celei viitoare. Perioada de pauza estimata de medicii galateni pentru refacere este de cel putin o luna de zile.

"Voi merge la Craiova sa stau alaturi de sotie si de fetita pina voi putea fi din nou apt de joc", a precizat fotbalistul care a mai jucat la Electroputere, Farul, Rapid, Vitesse Arnhem si Steaua.