Steaua si-a respectat renumele international si nu a lasat sperante slovenilor de la Gorica, miercuri seara, in prima mansa a turului doi preliminar al Ligii Campionilor. Elevii lui Olaroiu au castigat cu 2-0 si au in fata un retur usor, peste o saptamana. Vineri, Steaua isi afla adversara din turul 3 preliminar, intrand in urne LIVE pe Onlinesport, cap de serie.

Steaua a dominat prima repriza, dar a intrat la vestiare cu un 0-0 destul de presant.

In minutul 54, Nicolae Dica a spart gheata, marcand printr-un sut frumos din lovitura libera, de la marginea careului sloven. Faultul fusese obtinut de Victoras Iacob.

Iacob a marcat pentru 2-0 printr-o lovitura de cap trimisa fara putere de reactie peste un aparator advers. Iacob s-a inaltat cu 1 metru peste adversarul direct, a intepat mingea si a trimis-o in plasa.

Portarul sloven Pirih a fost cel care a mentinut scorul decent, pentru ca Steaua ar fi putut castiga lejer cu un 4-0.