Razboiul Israel-Hezbollah

Declaratii socante ale presedintelui iranian

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 3 august 2006, 0:00



Presedintele Iranului, Mahmoud Ahmadinejad, a declarat, joi, ca adevarata rezolvare a conflictului din Liban, intre Israel si gruparea siita Hezbollah, este “eliminarea” Israelului si a cerut incetarea imediata a focului, transmite agentiei Isna, citata de AFP.

Ahmadinejad a propus, astfel, ca “tarile islamice sa intrerupa toate relatiile politice si economice, publice si secrete cu regimul sionist”.

Presedintele iranian, al carei tara sustine gruparea siita Hezbollah, a cerut in mai multe randuri eliminarea Israelului. El considera ca, in razboiul dintre cele doua parti, securitatea trebuie asigurata de “populatia si de guvernul libanez”, considerand inacceptabila prezenta unei forte internationale de pace in zona.

Mahmoud Ahmadinejad considera, de asemenea, necesar “un schimb de prizonieri”, intre Israel si Hezbollah si spune ca pentru aceasta situatie trebuie “sa plateasca SUA si Marea Britanie care sustin regimul sionist”.

Iranul este cel mai fidel sustinator al Hezbollah. Israelul si tarile occidentale au acuzat, de mai multe ori, aceasta tara ca finanteaza si inarmeaza gruparea siita, dar Teheranul a dezmintit acuzatiile, invocand doar un sprijin moral si politic.

Au aparut imediat si reactii internationale la declaratiile socante ale presedintelui iranian.

Premierul britanic, Tony Blair, a calificat afirmatiile acestuia privind Israelul, “ total inutile”. In schimb, adjunctul ministrului rus al Afacerilor Externe a afirmat ca Iranul ar putea "contribui" la eforturile de gasire a unei solutii in conflictul din Liban.

Intre timp, bombardamentele israeliene continua in Liban. Peste 70 zeci de rachete Hezbollah au ucis, joi, cel putin cinci israelieni.

Televiziunea Al Arabiya a transmis ca au pierit in confruntari si doi militari israelieni.

Potrivit unui ultim bilant 900 de civili au pierit pana acum si circa 3 000 au fost raniti.

Pe de alta parte, organizatia Human Rights Watch (HRW) califica, intr-un raport publicat joi, "crime de razboi", loviturile Israelului impotriva civililor din Liban.

"Analizele noastre arata ca justificarea Israelului potrivit careia combatantii Hezbollah s-ar ascunde printre civili libanezi, nu explica si nici nu justifica razboiul dus de Israel", arata un comunicat al HRW citat de AFP.

Incursiunea Israelului in Liban a inceput, in 12 iulie, dupa rapirea a doi soldati israelieni de catre miscarea siita Hezbollah, la frontiera israelo-libaneza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


602 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Intr-adevar (Joi, 3 august 2006, 16:23)

    Coco Chanel [anonim]

    Intr-adevar, Tony Blair are dreptate.
    Declaratiile presedintelui Iranian sunt absolut inutile, caci toata lumea stie deja aceste lucruri.
    Regimurile succesive de la Tel-Aviv au dus o politica criminala ce este relevata de masacre precum King David Hotel (iulie '46), Dawayma (iulie '48), Baldat al Shaikh (ianuarie '47), Haifa ( decembrie 47), Deir Yassin (aprilie '48), al-Tantura (mai '48), Jaffa (ianuarie 48), trenul Cairo-Haifa (martie '48), Semiramis Hotel (ianuari '48), Zeitun (mai 48), Kabri(mai 48), Houla (octombrie '48), Kibya (octombrie '53), Kafr Kassem(oct '56), zborul 117 (februarie '73), Al-Aqsa (octombrie '90), Mormantul Patriarhilor (februarie 94), Qana (aprilie '96), Jenin, din nou Qana zilele trecute ... precum si multe altele. Majoritatea dintre cele enumerate mai sunt sunt considerate crime impotriva umanitatii.
  • 0 (0 voturi)    
    Liban - Iugoslavia (Joi, 3 august 2006, 16:38)

    Vasile Teodorovici [anonim]

    Este de neinteles si disproportionata pedepsirea Libanului, cand "radacina raului", principala vinovatie pentru atacurile asupra Israelului, o poarta alte tari, Siria si Iran, dupa cum sustine SUA. Daca s-ar fi urmat un rationament similar celui dupa care se poarta acest razboi, fostul presedinte Milosevici al Serbiei, nu ar fi fost arestat si judecat pentru crime de razboi, pentru ca nu el dat ordinele masacrelor din Bosnia, ba chiar a facut acord de pace si s-a supus conditiilor ONU.
  • 0 (0 voturi)    
    Liban (Joi, 3 august 2006, 17:07)

    Omul de pe strada [anonim]

    Semeni vant, culegi furtuna!
  • 0 (0 voturi)    
    Lupta pt. supravietuire (Joi, 3 august 2006, 18:29)

    roman [anonim]

    1. Declaratia celui pe care media occidentala il numeste "nebunul de la Teheran" are meritul de a indica limpede care e telul real al Iranului, Siriei, Hezbollah, Hamas si amicilor lor kamikaze: exterminarea evreilor si "stergerea Israelului de pe harta" (afirmatie tot a lui Ahmadinejad). Acestia abia asteapta sa dispuna de o arma atomica, un ministru iranian a declarat recent "distrugerea Israelului merita moartea catorva milioane de musulmani" !! Nu au respectul pt. viata cu care suntem noi obisnuiti in morala crestina.

    2. Israelul duce o lupta pt. supravietuire, evreii nu au unde sa se duca, priviti pe harta, sunt in mijlocul a sute de milioane de musulmani, pe un teritoriu cat jumatate din Moldova si veti intelege de ce populatia il sprijina cu 86% pe Olmert.

    3. Arabofilul Coco Chanel citeaza denumirile arabe(poate e arab el insusi) ale unor localitati luate de pe un site anti-semit si legat de evenimente de acum 60 de ani, scoase evident din contextul istoric. Evita desigur sa vorbeasca de sutele de civili israelieni masacrati in autobuze, restaurante, pe strazi, de sinucigasii arabi sau de amenintarile cu genocid ale Iranului.

    4. Pt. cei mai putin informati, care vad doar reportaje de babe bisericoase de la posturi romanesti si citesc ziare cu articole sponzorizate de Asociatia Islamica din Romania si de "investitori" arabi, e bine sa stiti ca distrugerile vizeaza doar sudul Libanului, in majoritate siit si ca pana acum nu exista nici un bombardament sau victime in regiunile crestine si sunite. Incercati sa intelegeti ca acest razboi nu e impotriva Libanului ci contra fanaticilor din Hezbollah. Cat despre Siria(condusa de minoritatea siitilor din care face parte Assad) si Iran, le va veni randul si vor cunoaste acelasi haos ca Irakul, vor fi distruse din interior, suniti contra siiti, kurzi contra arabi, azeri contra persani. De ce? Pt. ca sunt dictaturi criminale si asupresc propriile natiuni, vor dispare ca Saddam, talibanii, etc.
    Toate la timp.
  • 0 (0 voturi)    
    criza orientul mijlociu (Joi, 3 august 2006, 18:39)

    balint stefan [anonim]

    forta nu rezolva problema decit pe termen scurt in favoarea aceluia care o foloseste .
  • 0 (0 voturi)    
    razboiul e urat (Joi, 3 august 2006, 18:49)

    azzurro [anonim]

    un razboi este ceea ce este.mereu vor fi victime civile.mai ales cand una dintre parti nu este o armata regulata nu ai ce sa astepti decat un macel.
    israelul are dreptul sa iti protejeze cetatenii.in acelasi timp ...palestinienii au dreptul la un stat.pare o chestie destul de simpla, insa politica dusa in secret precum si interesele fiecarei parti implicate in conflictul din zona face ca solutia sa fie de fapt imposibila deocamdata.
    nu inteleg de ce formatiunile asa zis teroriste arabe nu ataca obiective militare in israel, sau , daca intr-adevar vor sa faca impresie, in Europa sau sua.
    cred ca un conflict armat trebuie sa se desfasoare intre doua forte armate, nu prin atacuri asupra civililor.si arabii si israelienii se fac vinovati de acelasi lucru:insensibilitate si grosolanie.
    razboiul e urat in sine, nu aduce nimic bun si are ca scop eliminarea adversarului.totala.ocupatia unui teritoriu inamic, ocupat de populatia civila este o decizie riscanta.se vede asta din studierea oricarui conflic armat.se vede si azi in irak, afganistan etc.
    cand presedintele iranian vorbeste de eliminarea israelului, spune lucrurilor pe nume, din punctul de vedere arab.atata timp cat solutia a doua state, unul evreu si unul palestinian, nu poate fi aplicata prin diplomatie, va fi razboi pana la eliminarea palestenienilor.sau a evreilor.solutia aplicata in fosta Iugoslavie nu poate fi aplicata in israel pentru ca in Iugoslavia nivelul de civilizatie e mult mai ridicat iar clasa politica a dat dovada de mai multa maturitate.in israel de asa ceva nici nu poate fi vorba.in esenta evreii fac parte din civilizatia araba, de acolo au plecat ...nu vad de ce nu s-ar retrage europenii si sua de acolo si nu au decat sa-si rezolve singuri probleme.ar fi mult mai simplu pentru toata lumea.
  • 0 (0 voturi)    
    Israelul seamana acum ce o sa culeaga in viitor (Joi, 3 august 2006, 19:52)

    dan [anonim]

    Razboiul e care-l duce impotriva civililor produce ororare in intrega lume. Poate au motive sa distruga extremistii arabi dar modul barbar le pateaza natia.

    Si apoi, cu ce drept vor condamna un arab care va detona bombe in mijlocul Israelului cand ei poate i-au omorat sotia, copii, parintii care nu aveau nici o vina. Ei nu inteleg ca nici un ban nu va cumpara ura celor pe care-i nenorocesc.

    Pacat, ca toate natiile 'civilizate' se uita de pe margine sau chiar finanteaza asemenea atrocitati demne de evul mediu.
  • 0 (0 voturi)    
    Israel (Joi, 3 august 2006, 22:39)

    Micliuc Florin [anonim]

    Foarte putini stiu de ce Iranul doreste stergerea Israelului de pe harta.
    Pentru ca in Israel se gaseste inca chivotul cu tablele Legii, care aminteste ca Dumnezeu este Stapanul de drept al acestei planete.
    Acest chivot este foarte pretios pentru Dumnezeu in disputa Sa cu Satana. El nu va permite niciodata ca locasul unde este ascuns sa fie pus in pericol. De aceea, paradoxal, Israelul este si va ramane cel mai sigur loc de pe planeta.
    vezi www.chivotul.de.vu
  • 0 (0 voturi)    
    pana cand? (Joi, 3 august 2006, 23:25)

    Seby [anonim]

    conflictul dintre evrei si arabi dureaza de nici nu mai tin minte cand ,tot timpul la stiri moare cite cineva un copil un soldat dar niciodata nu auzi ca s-a facut pace!Eu cred ca dc Israelul le-ar da bucata aia de pamint s-ar rezolva problema!,simplu de zis dar greu de facut!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Vineri, 4 august 2006, 1:29)

    Unkown [anonim]

    mai trebuie gasita cumva o justificare ptr ceea ce fac israelienii ? Mai poate fi gasita? Este ptr prima data cand toti decidentii se uita in alta parte de frica USA. Rusine, si nu doar de 3 ori si nu doar unui om, ci umanitatii !
  • 0 (0 voturi)    
    Razboiul din Liban (Vineri, 4 august 2006, 8:46)

    Dark Moses [anonim]

    Poporul israelian a incetat locuirea in zona Orientului Mijlociu incepand cu secolul I d.Ch..Intre timp aici s-au stabilit triburi arabe care au continuat sa traiasca in regiune pana azi.Decizia de a oferi evreilor un teritoriu care este deja locuit (ca reparatii morale dupa drama Holocaustului) trebuia sa tina seama de realitatile momentului; acum este pur si simplu prea tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    "...moartea catorva milioane de musulmani" (Vineri, 4 august 2006, 10:15)

    alina [anonim]

    "Acestia abia asteapta sa dispuna de o arma atomica, un ministru iranian a declarat recent "distrugerea Israelului merita moartea catorva milioane de musulmani" !! Nu au respectul pt. viata cu care suntem noi obisnuiti in morala crestina."

    Draga Roman, te contrazici de nenumarate ori in cele ce le afirmi. Sustii lupta de supravietuire a evreilor! Evreii nu lupta in acest moment pentru supravietuire, ci lupta pentru pastrarea statutului Israel! Au supravietuit ei 5000 de ani, raspanditi in intreaga lume, prin urmare...

    De asemenea, sustii lupta de "supravietuire" a evreilor, care sunt indreptatiti sa lupte si sa se sacrifice, dar culmea, esti impotriva a ceea ce a afirmat ministrul iranian recent: ""distrugerea Israelului merita moartea catorva milioane de musulmani"!

    Este dreptul arabilor sa lupte pentru locul lor, loc in care evreii ramasi au convietuit in relatii foarte bune cu arabii! Bineinteles, razboiul presupune, din pacate, victime colaterale!

    In ce priveste acea morala " Nu au respectul pt. viata cu care suntem noi obisnuiti in morala crestina", sa fim seriosi!
    Uiti de Inchizitie si de multe alte atrocitati comise in numele crestinatatii!

    Si inca un detaliu: gandeste-te ca esti in tara ta, in Romania, si pierzi un teritoriu romanesc in urma unui razboi.Atunci ce-ai face? Ai sta impasibil si ai urmari, spectator la teatru, drama celorlalti romani cuceriti(vezi Basarabia)?

    Si daca Coco Chanel este arab, inseamna ca si tu esti evreu!

    Viata asta-i bun pierdut/Cand n-o traiesti cum ai fi vrut!/Si-acum ar vrea un neam calau/S-arunce jug in gatul tau/E rau destul ca ne-am nascut,Mai vrem si-al doilea rau?
  • 0 (0 voturi)    
    Ceea ce dai, aia primesti (Vineri, 4 august 2006, 10:47)

    Omul de pe strada [anonim]

    le va veni si lor momentul de slabiciune si puternica armata israeliana va fi distrusa si atunci nimeni din jurul lor nu va avea mila s ale dea o cana de apa, mai degraba o sapa in cap.
    acum sunt puternici, sponsorizati de afaceristii evrei care conduc afareile (si tara) SUA, deci isi permit orice impotriva vecinilor.
    Ei mereu sunt manati de ura impotriva arabilor din jur, puteau ajunge demult la pace cu ei daca vroiau, dar au preferat sa-i dezbine si sa-i faca sa se distruga intre ei cand nu o faceau chiar ei asta.
    Le vine si lor ziua cand de curand.
    • 0 (0 voturi)    
      Distrusa de cine?? (Joi, 24 aprilie 2008, 13:06)

      Rocky [anonim] i-a raspuns lui Omul de pe strada

      "le va veni si lor momentul de slabiciune si puternica armata israeliana va fi distrusa..." distrusa de cine??
      Evreii i-au batut de unii singuri pe TOTI arabii din zona in mai multe randuri, in timp ce armata lor era varza in comparatie cu a celorlalti..
      Numai in Razboiul de Sase Zile, citeam intr-o carte de la Osprey ca era o proportie de 20 la 1 in privinta tancurilor... in favoarea Sirienilor, normal.
      Nu vad acum pe nimeni in regiune care sa poata misca in front in fata lor.
      Stii cum au reusit sa ii bata pe musulmani de atatea ori? I-A AJUTAT DUMNEZEU!!! Razboiul de acolo este unul spiritual. Si asta imi da credinta ca Dumnezeu va ajuta poporul evreu in continuare. D-aia rad cu gura pana la urechi cand vad afirmatii ale unuia si altuia cum ca o sa ii faca praf pe evrei.
      Un verset din Biblie spune "Deci daca Dumnezeu este pentru noi, cine va fi impotriva noastra?". Ce-i drept contextul biblic al versetului este altul, dar nu pot sa nu remarc ca afirmatia este general valabila.
      Se aplica evreilor cu varf si indesat..
  • 0 (0 voturi)    
    Nu exista razboi drept... (Vineri, 4 august 2006, 10:51)

    dxro [anonim]

    Termenul de razboi drept este aberant. Cand ucizi pe cineva pe care nu l-ai cunoscut niciodata faci in mod sigur o greseala. Totul se bazeaza pe naivitatea majoritatii oamenilor care considera ca merita sa ucizi si mai ales merita sa risti sa fi ucis sau schilodit doar ca celalalt este arab,evreu sau alta natie. Ar trebui ca toti oamenii inteligenti sa se mobilizeze pentru a declara nationalismul ca fiind doctrina criminala... si Romania este stat National....
  • 0 (0 voturi)    
    Sfat de la Alina, sa aplicam metoda araba in Basarabia (Vineri, 4 august 2006, 11:59)

    roman [anonim]

    1. Da Alina, hai sa aplicam metoda araba de "rezistenta" :
    sa ne punem centuri de explozivi si sa mergem sa ne sinucidem la Chisinau, Kiev si Moscova pt. a "elibera" teritoriile pe care noi le consideram romanesti.
    Si sa ne bazam pe ilegalitatea Pactului Ribbentropp-Molotov pt. a denunta la ONU crimele contra umanitatii facute de trupele ruse.
    Si sa capturam soldati rusi in Transnistria si sa tragem cu rachete peste Prut, sa punem masini capacana in cartierele rusesti din Chisinau.
    Sa rapim turisti rusi de pe litoral si apoi sa-i decapitam in direct pe tv pe fond sonor de "treceti batalioane..".
    Sa cream mii de site-uri Internet pe care sa aratam cat de "sangerosi" sunt rusii si regimurile lor, ca de fapt ei n-au nici un drept in Europa, sa facem liste cu masacrele comise de ei si orice propun ei la ONU noi sa votam contra, nu conteaza.
    Sa antrenam baieti tineri sa pirateze avioane rusesti cu care sa se prabuseasca peste Kremlin. Sa-l numim pe teroristul Bassaiev "erou si martir al rezistentei anti-ruse" si sa facem o alianta "sfanta" cu islamistii ceceni.
    Sa facem un post tv special de propaganda anti-rusa numit Al-Bassarrabia, sa scuipam pe tot ce fac rusii si mai ales sa nu facem nimic din ce fac ei, sa nu acceptam intalniri sportive cu ei si sa cerem tuturor "patriotilor" sa nu mai foloseasca gaz rusesc.
    Mamele noastre sa fie mandre ca mergem sa murim contra rusilor si sa dam bomboane pe strada de fiecare data cand moare un rus asasinat.
    Da Alina, asa e draga, sa muncim zi si noapte la facut bombe atomice ca atunci cand patriarhul Teoctist ne va ordona, sa "stergem Rusia de pe harta". Nu e grav ca vor muri milioane de romani, vom avea totusi o mare satisfactie finala, nu-i asa? Vor ajunge in paradis unde-i asteapta 70 de virgine pt.. fiecare..

    Si acum cauta un arab sa-ti mai dea si altceva decat ura anti-semita, scuze, anti-"jidaneasca" sau "anti-sionista". Nu uita sa te protejezi inainte si sa faci un test dupa..Salutari amicului Hayssam..
  • 0 (0 voturi)    
    Stati la caldurica si vi s-a urcat la cap (Vineri, 4 august 2006, 12:21)

    Ion Gheorghe [anonim]

    De atata liniste va tziuie urechile.

    Orbul se razbuna pe acela care il duce de mana.

    Pai daca nu statea Israelul cu bombardeaua la fundul lor credeti voi ca nu ne cautau arabii prin Romania cu pusca.

    Nu mai aruncati cu pietre - doamne fereste sa castige arabii razboiul ca sa vezi ce bubuila iau toti vesticii si franta si anglia si germania de la arabi.

    Sa vedeti ce rai si exclusivisti sunt.

    Credeti ca sunt blanzi si nerespectati? Va inselati! Asa se zicea si despre Rusi si au venit si ne-au facut sclavi 40 de ani.

    Arabii sunt un popor parazit si puturos. Daca ar putea sa va impuste pe toti nu s-ar da inapoi. Nu au inca acesta capacitate.
  • 0 (0 voturi)    
    ...utopie (Vineri, 4 august 2006, 12:23)

    alina [anonim]

    "Totul se bazeaza pe naivitatea majoritatii oamenilor care considera ca merita sa ucizi si mai ales merita sa risti sa fi ucis sau schilodit doar ca celalalt este arab,evreu sau alta natie!r trebui ca toti oamenii inteligenti sa se mobilizeze pentru a declara nationalismul ca fiind doctrina criminala... si Romania este stat National...."

    Draga Dxro, idea ta este utopica! De asemenea, gandind in acest mod, arati ca putin iti pasa de tara in care traiesti, care ti-a imprimat niste valori si niste traditii, ca putin iti pasa de oamenii din tara in care existi, ca nu dai doi lei pe istoria poporului in mijlocul caruia te-ai nascut, ca nu apreciezi sacrificiile celor ce s-au jertfit pentru generatiile viitoare. Ce bine ca inaintasii nostri au gandit cu totul altfel decat tine!

    "O lupta-i viata/deci te lupta cu dragoste de ea si dor/ Traiesc acei ce vor sa lupte/Iara cei lasi se plang si mor"
  • 0 (0 voturi)    
    sfat de la Roman (Vineri, 4 august 2006, 12:33)

    alina [anonim]

    Draga Roman, nu pune intre vorbele mele cuvinte care sa exprime idei ce eu nu le-am emis si pe care nici nu le-am gandit!
    Istoria este inecata in sange! Timp de 2000 de ani evreii si arabii au coexistat fara astfel de conflicte, in relatii bune! DIVIDE ET IMPERA!
    PS: mi-ar placea sa discut si sa aflu mai multe de la tine!
  • 0 (0 voturi)    
    sa radem... (Vineri, 4 august 2006, 15:09)

    alina [anonim]

    LOL tre' sa fii tare suparat! :), draga Roman
  • 0 (0 voturi)    
    toti au partea lor de vina (Vineri, 4 august 2006, 17:07)

    Stilgar [anonim]

    Sa nu uitam ca in momentele in care "Occidentul" se zbatea in evul mediu, arabii aveau o cultura si o civilizatie extraordinara: matematica, medicina, literatura, astronomie.
    Asa ca nu este cazul cum am citit in unele comentarii sa ii jignim...
    In acelasi timp atat sud-estul europei cat si o mare parte a Asiei a fost pentru sute de ani sub dominatie musulmana si totusi mai existau crestini, evrei si alte religii in zonele acelea. Asta ne arata ca religia islamica este o religie toleranta.

    DE CE OARE ARABII DE AZI NU MAI SUNT ASA DE TOLERANTI? NU O FI DIN CAUZA CA IN SECOLUL XIX SI XX AU FOST "CIVILIZATI" de marile puteri din aceea perioada ...
  • 0 (0 voturi)    
    toti au partea lor de vina (Vineri, 4 august 2006, 17:07)

    Stilgar [anonim]

    Sa nu uitam ca in momentele in care "Occidentul" se zbatea in evul mediu, arabii aveau o cultura si o civilizatie extraordinara: matematica, medicina, literatura, astronomie.
    Asa ca nu este cazul cum am citit in unele comentarii sa ii jignim...
    In acelasi timp atat sud-estul europei cat si o mare parte a Asiei a fost pentru sute de ani sub dominatie musulmana si totusi mai existau crestini, evrei si alte religii in zonele acelea. Asta ne arata ca religia islamica este o religie toleranta.

    DE CE OARE ARABII DE AZI NU MAI SUNT ASA DE TOLERANTI? NU O FI DIN CAUZA CA IN SECOLUL XIX SI XX AU FOST "CIVILIZATI" de marile puteri din aceea perioada ...
  • 0 (0 voturi)    
    Stropiti cu serotonina ! (Vineri, 4 august 2006, 18:03)

    roman [anonim]

    E oficial si top secret (lasa, nu mai cautati voi contradictiile ca va vin singure la gura!), Jidania a aflat de la domnul doctor Goldenberg ca lipsa de serotonina duce la agresivitate si agresiuni criminale. Tsahal cumpara mari cantitati de serotonina de sinteza (produsa de finul d-lui dr. Goldenberg in garaj, ca asa a inceput si Bill Gates) pt. a bombarda aerian Babuinia. In paralel se va actiona si asupra mediului social printr-o campanie de alfabetizare a populatiei din Babuinia sponsorizata de asociatia caritativa Bush, Laden & Co, prin difuzarea prin satelit pirat de programe familiale de divertisment primar sub-titrate in babuina ("Iarta-ma", "Din dragoste" si "Minutul 91") si prin organizarea unui concurs "Baai Jidania-Baai Babuinia" animat de Dan Negru. Jidania spera ca prin stropirea Babuiniei, comunicare simpla si jocuri tv sa creeze pace intre dobitoace. Castigatorii au un T-shirt cu Al-Aqsa si un pix cu poza lui Sharon! Succes !
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Stilgar de la Liet (Vineri, 4 august 2006, 18:23)

    roman [anonim]

    1. Mica trimitere biblio la toleranta islamica: Coran, surata 9, versetul 5 sau despre cand trebuie ucisi necredinciosii ! Ma tem sa nu te incurc, altfel ti-as da si alte trimiteri la Coran, la Hadith, etc. Numai chestii faine, tolerante..

    Cateva trimiteri la fapte istorice: Cand triburile arabe au invadat Egiptul in sec. 7-8 nu existau arabi sau musulmani acolo, doar greci crestini, nubieni ortodocsi copti si evrei, Egiptul era o adevarata civilizatie. La fel si in Maghreb, unde s-a nascut Sf. Augustin (intre berberii kabili) si unde si acum la Djerba exista cea mai veche sinanoga din lume, sute de ani inainte de prima moschee. Azi cu greu mai gasesti vreunul iar coptii au devenit o minoritate(10%) in propria tara. La fel in Liban unde crestinii erau majoritari de secole, in Siria apostolului Pavel. In Gaza marea moschee e de fapt, ca si la Istanbul Sf. Sofia, cea mai veche biserica de acolo, cei din Hamas pur si simplu au razuit cruciulitele sculptate in piatra..In 1920(dupa caderea Imperiului) Turcia avea 20% greci, armeni, evrei, azi au ramas 0,2%, de 100 de ori mai putin..Mda, e multa toleranta in traditia arabo-musulmana.

    2. Mahomed e singurul dintre marii profeti (Christ, Buddha) care a ucis civili cu mana lui cand a cucerit Mecca dupa intoarcerea de la Medina. Si e tot singurul care a luat de nevasta o fetita de 9 ani si s-a culcat cu ea cand avea 11 ani(azi l-am numi un pedofil). Da, a fost un adevarat exemplu de toleranta, nimic de zis, sa fii convins..

    3. Arabii nu au creat ci au preluat manuscrise antice de la bizantini, le-au tradus si re-exportat catre Europa Apuseana, e deja bine documentata chestiunea, nu te limita la prejudecati, citeste..Ca si cifrele "arabe" inventate de fapt de indieni si preluate de arabi. Ei au fost tot timpul ocupati cu comertul , sclavagismul, cuceriri, daca ar fi creat mai mult nu erau azi in situatia de retard in care sunt si de care se plang..
    Si vezi ca "Dune" are mai multe nivele de sens, nu doar Jihad..