Vizele de calatorie in Marea Britanie, ridicate la 1 ianuarie 2007

Anglia si Irlanda au impus restrictii pentru muncitorii romani

de C.N.A.     HotNews.ro
Marţi, 24 octombrie 2006, 0:00


John Reid, ministrul Internelor
magicstatistics.com

Londra a anuntat, marti, restrictii pentru muncitorii romani si bulgari de la 1 ianuarie 2007, cand cele doua tari vor adera la Uniunea Europeana. De asemenea, Ambasada Marii Britanii la Bucuresti a comunicat si data ridicarii vizelor pentru romani: 1 ianuarie 2007.

Muncitorii necalificati nu vor mai putea lucra in Marea Britanie decat in sectorul agro-alimentar, la recoltarea legumelor si fructelor, si asta numai daca angajatorul poate dovedi ca nu a putut rezolva problema fortei de munca decat cu muncitori din Romania si Bulgaria.

Numarul muncitorilor necalificati va fi limitat la 20.000 pe an: 16.250 in agricultura si restul in industria alimentara. Sistemul, foarte restrictiv, prevede ca acestia au dreptul sa lucreze maximum sase luni, fara sa poata beneficia de ajutor social.

Acestea masuri vor fi revizuite in fiecare an, a subliniat ministrul britanic de Interne.

Permise de munca pentru calificati

Intr-un comunicat oficial, Reid a precizat ca muncitorii calificati din cele doua tari pot in schimb sa lucreze in Marea Britanie, cu permis de munca, in domenii in care britanicii nu pot acoperi necesitatile.

Numarul muncitorilor romani si bulgari calificati care vor avea voie sa lucreze in Anglia dupa 1 ianuarie 2007, "va fi in functie de nevoile economice", a explicat Reid.

In schimb, nu exista un numar limita de romani si bulgari care pot intra in Anglia pentru a infiinta companii.

Pe de alta parte, studentii din cele doua tari pot, in continuare, sa aleaga Marea Britanie pentru a studia si chiar au dreptul sa munceasca in regim part time.

Ministrul britanic de Interne, John Reid, a declarat ca aceste masuri de control vor fi aplicate pentru o "perioada scurta", scrie AFP.

In Guvernul britanic, pozitii diferite

Tema imigrantilor romani a incins, luni seara, spiritele in cabinetul britanic. Ministrul de Externe, Margaret Beckett, nu a fost de acord cu impunerea de restrictii muncitorilor romani si bulgari, considerand ca masurile impotriva acestora vor afecta serios relatiile Londrei cu Europa de Est.

Comunitatea romaneasca din Marea Britanie trimisese duminica o scrisoare premierului Tony Blair, in care acuza campania de denigrare a romanilor.

"Suntem profund ingrijorati cu privire la campania de denigrare din presa britanica a ultimelor saptamani, care afecteaza serios imaginea Romaniei. Numarul romanilor care ar dori sa vina sa munceasca in Marea Britanie a fost serios exagerat", se spune in scrisoarea adresata premierul britanic.

De altfel, mai mult de trei sferturi dintre cetatenii britanici (76%) considera ca in tara lor sunt prea multi imigranti, potrivit unui sondaj publicat vineri de Financial Times.

Studiul reflecta ingrijorarea Occidentului fata de valul de imigranti romani si bulgari, care ar invada piata muncii, dupa integrare.

Procentul de 76%, inregistrat in Marea Britanie, este mai mare decat in Franta, Germania, Italia si Spania, tari in care a mai fost efectuat sondajul.

Nici Irlanda nu mai vrea imigranti

Si guvernul irlandez a anuntat, marti, ca va restrictiona accesul romanilor si bulgarilor pe piata muncii dupa aderarea celor doua tari la Uniunea Europeana, la 1 ianuarie 2007.

Decizia luata de guvernul de la Dublin este legata de "afluxul foarte mare de imigranti sositi in Irlanda" in ultimii doi ani, a explicat ministrul Muncii. El a precizat ca restrictiile vor fi revizuite "inainte de sfarsitul lui 2008".

Candidatii romani si bulgari vor avea, insa, prioritate in fata celor proveniti din state membre ale Spatiului Economic European (UE, Norvegia, Islanda si Liechtenstein), a precizat Micheal Martin, ministrul irlandez al Industriei, Comertului si Muncii.

Irlanda, o tara de emigrare in mod traditional, a inversat aceasta tendinta de cativa ani, datorita ritmului exceptional al economiei sale. Incepand din 2004, aceasta tara a primit aproape 87 000 de imigranti din state ale fostului Bloc Estic, care au aderat la Uniunea Europeana.

Pana acum, patru tari - Finlanda, Estonia, Slovenia si Suedia - au anuntat ca nu vor impune restrictii muncitorilor romani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


9941 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    o eroare in articol (Marţi, 24 octombrie 2006, 14:36)

    ardeleanu iulian [anonim]

    de fapt comunicatul de presa spune ca:"Areas other than food processing and agriculture industries will have to prove they need workers before immigration is permitted, according to Mr Reid."conform The Independent.deci aceste domenii de activitate vor putea primi lucratori din romania dar tot pe un sistem de permise de munca,ceea ce nu schimba aproape cu nimic situatia actuala.insa cei ce vor munci ca self employed au libertate totala.mare greseala a lor ,a britanicilor,dovedesc in primul rand ca au o gandire de gaina,limiteaza de fapt ceea ce nu trebuie si dau drumul la ceea ce s-a dovedit ca e o sursa de munca la negru.si inca ceva,romanii cetateni de rang 2 in UE -lucru oficial de azi.
    tot respectul
  • 0 (0 voturi)    
    Excelent (Marţi, 24 octombrie 2006, 14:43)

    VAV [anonim]

    Uite ca restrictiile impuse nu sunt asa de mari - ma mir ca romanii au sarit sa-i injure pe englezi ca impun restrictii pe piata de munca, in timp ce francezii, spaniolii, italienii etc interzic complet deocamdata...
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e doar praf in ochi pentru englezi (Marţi, 24 octombrie 2006, 15:14)

    Dorelus [anonim]

    E modalitatea politicului de a impaca si capra si varza, si patronatele care fac lobby pentru accesul liber al imigrantilor cat si pe cetateanul britanic de rand frustrat ca altu vine si lucreaza pe jumate de salariu.
    Au tot facut si au desfacut incat tot la fel ramane. Ce la ei nu functioneaza grupurile de interese???
  • 0 (0 voturi)    
    e dreptul lor dar sper ca Romania sa raspunda la fel (Marţi, 24 octombrie 2006, 15:41)

    SAF [anonim]

    Sper sincer ca guvernul roman sa raspunda cu o masura similara.

    Noroc
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns pentru SAF... (Marţi, 24 octombrie 2006, 16:00)

    VAV [anonim]

    Nu cred ca Romania poate face asa ceva.

    Orice tara a Uniunii Europene poate limita libertatea de migratie a persoanelor din tarile care adera pe o perioada de maximum sapte ani.

    Dar UK este DEJA in UE... nu stiu daca Romania poate actiona in replica...
  • 0 (0 voturi)    
    ne mai miram (Marţi, 24 octombrie 2006, 16:04)

    ella [anonim]

    este dovedit azi cat de mare succes a avut campania presei englezesti in denigrarea imaginii Romaniei......
    englezii considera deci ca daca impun restrictii pe piata muncii opresc imigratia...sunt idioti si dovedesc ca habar n-au despre romani.....
    Daca se gandesc ca au sa-i opreasca se insealal, au de-a face cu o natiune celebra pt. harul de a face "din rahat -bici!":)
    cat despre noi cei deja in UK, iaca paguba-n ciuperci- ramanem in continuare self-employed si ne vedem mai departe de treaba.....succes romanilor de acasa!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii si firmele multinationale (Marţi, 24 octombrie 2006, 16:12)

    mihai [anonim]

    Orice tara ar trebui sa isi protejeze forta de munca locala. In US trebuie sa demonstrezi ca nu iei locul unui american, in Anglia vor numai oameni calificati, in care altii au investit scolarizare, si ei iau de gata... Zic "orice tara" , dar se pare ca din nou Romania face exceptie. Teroretic e la fel ca in US, dar practic, multi dintre strainii care lucreaza in firmele multinationale, sint propusi la ITM chiar de colegii lor romani ca fiind "cei mai buni" de pe piata romanesca in pozitii de conducere, si nici un roman nu poate sa ii inlocuiasca. Asa ne trebuie...
  • 0 (0 voturi)    
    Nimic nou sub soare (Marţi, 24 octombrie 2006, 18:20)

    jiji [anonim]

    Adica baietii vor sa aiba un control mai strict al emigrantilor.....mi se pare normal
  • 0 (0 voturi)    
    Altii (Marţi, 24 octombrie 2006, 19:30)

    mc [anonim]

    Romanii...cetateni de mana a doua in UE scria cineva in primul comentariu. Ei bine, romanii sunt cetateni de mana a IIa in Romania, iar in privinta discriminarii, eh, mai corect este tratat un emigrant in UE decat un roman care sta la el acasa.
    Deocamdata UE arata ca are respect fata de sine, prin acordarea unor drepturi cetatenilor romani, si nu fata de romani. Respectul fata de romani apare atunci cand romanii vor avea respect fata de ei insisi. A nu se confunda cu piepturile noastre umflate sa ne sara nasturii de la camasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Repros (Marţi, 24 octombrie 2006, 19:50)

    George [anonim]

    Dupa ce au "supt" de la lumea a treia, acum incep sa faca fite, in special vis a vis de romani.
    De ce ? Sunt mai inteligenti, decat ai lor compatrioti , care bineinteles sunt importati, dar lenesi si needucati?
    Acest prim-ministru si cu "tentativa" de MoFA , nu au nici cea mai vaga idee despre ceea ce se intampla in Europa. Ei, britanicii, sunt si vor fi lacheii Casei Albe. Cand analizati GB, telefonati la WH, poate veti primi un raspuns......"foarte convingator".
    Nu uitati, perfidul Albion isi merita eticheta de "LACHEU" si EUROPA este numai pentru premianti, adica cei care "pupa in fund GB or GE".

    Fara respect pentru masonii din "perfidul Albion".

    P.S.
    Cineva de la "alti .....BBC de la Bucuresti" vor recunoaste stilul. Sunteti niste "boots" pentru Iraq, in special cei care p..a in f...d de la Bucuresti.
    Adevarate "COZI DE MATURA". Va dau, o singura optiune. Mergeti la JILAVA. Exista destule locuri oneste pentru VOI.
    Nu trImitrti replAy.
    Nu va suport. You make me seek.
    Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Ba sunt mari restrictiile (Marţi, 24 octombrie 2006, 19:59)

    Ciprian [anonim]

    "Uite ca restrictiile impuse nu sunt asa de mari"

    Nu inteleg de ce nu este citita cu atentie aceasta stire. Restrictiile vor fi foarte mari - permise de munca - adica exact ca acum. Deci dupa ce Romania va adera, romanii vor fi tratati ca cetateni non-UE ... cu exceptia a 20000 de lucratori din agricultura.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat! (Marţi, 24 octombrie 2006, 20:37)

    dezamagit [anonim]

    Ce pacat ca nu ne mai lasa! Eu tocmai okisem un loc sub un pod al Londrei!
  • 0 (0 voturi)    
    apa de ploaie (Marţi, 24 octombrie 2006, 21:23)

    cata [anonim]

    Nu va mai ingrijorati ca oricum veti putea munci dupa cum ati vazut nu se impun restrictii daca vrei sa-ti deschizi o companie.S i dupa cum se stie se poate deja lucra ca self employed ceea ce inseamna ca puteti lucra linistiti.Veniti va inregistrati ca self employed si pe urma puteti lucra la orice companie care accepta acest sistem si credetima mai ales in domeniul constructiilor este foarte accesibil pt ca ei aleg la momentul actual sa colaboreze cu cei care sint inregistrati astfel din motive mai mult sau mai putin economice.
  • 0 (0 voturi)    
    ....dezamagita... (Marţi, 24 octombrie 2006, 21:25)

    ioana [anonim]

    Eu nu inteleg un singur lucru:de ce, atunci cand se discuta despre controlul imigrantilor,sunt luati in vizor doar romanii si bulgarii?!-de parca ar fi singurii care au pasit si vor pasi pe taram englez!
  • 0 (0 voturi)    
    CE FAVOARE! (Marţi, 24 octombrie 2006, 21:37)

    FERICITUL [anonim]

    Eu zic ca ne-au facut o favoare! In tara asta avem nevoie de forta de munca, de oameni care sa investeasca si care sa construiasca, altfel in veci nu o sa ne ridicam din mizeria si actuala.

    Cit despre comentariul Nr. 9(MC) am si eu o observatie: Am lucrat in vest si am simptit pe pielea mea dispretul vesticilor si nu rareori am suferit ca urmare a discriminarii etnice/rasiale. Am inghitit in sec, m-am gindint ca sunt in tara lor si daca nu imi convine e treba mea sa plec in alta parte. Revenit in romania am descoperit ca in companiile multinationale, e aceeasi poveste, promovarii si salarii acordate cu preponderenta pe criteriu etnic. Esti roman, pauza, esti strain esti cel mai bun! Atit timp cit nu putem ajunge cetateni de mina intii la noi acasa ce pretentii sa avem in alte tari?
  • 0 (0 voturi)    
    veniti romani (Marţi, 24 octombrie 2006, 22:51)

    ady [anonim]

    veniti romani ca e bine in UK
    • 0 (0 voturi)    
      munca in irlanda (Joi, 24 ianuarie 2008, 1:45)

      DANIELA [anonim] i-a raspuns lui ady

      e bine fata de romania dar ca salariu cei care muncesc la negru e naspa ptr ei.nu au nici un drept si nu e bine.nu avem drept de munca si muncim oriunde gasim ptr ca fara acest drept nu ne primeste nimeni.facem orice fel de munca unde in romania n-am fi facut.
    • 0 (0 voturi)    
      munca in irlanda (Joi, 24 ianuarie 2008, 1:45)

      DANIELA [anonim] i-a raspuns lui ady

      e bine fata de romania dar ca salariu cei care muncesc la negru e naspa ptr ei.nu au nici un drept si nu e bine.nu avem drept de munca si muncim oriunde gasim ptr ca fara acest drept nu ne primeste nimeni.facem orice fel de munca unde in romania n-am fi facut.
  • 0 (0 voturi)    
    Cam prea nationalisti (Marţi, 24 octombrie 2006, 23:52)

    Johnny [anonim]

    Sunt un roman care locuieste si munceste de aproape 4 ani in Marea Britanie. Sa nu credeti ca aici sunt cainii cu colaci in coada. Aceasta discriminare de care vorbesc ceilalti cititori este cea mai vizibila din Europa aici in Marea Britanie. In companii se comporta mizerabil, lipsa de profesionalism si fair play este accentuata. Dar cu toate acestea isi fac bine treaba cu strainii pe care ii umilesc continuu. Coruptia este direct proportionala cu nivelul de trai. Si cum nivelul de trai este ridicat .............
    Daca incerceti sa-ti aratai valoarea profesionala, pe toate caile legale si ilegale incearca sa te blocheze incluzind implicarea foarte coruptelor agentii de recrutare britanice.
    Nationalismul si Rasismul profesional sunt la ele acasa. in schimb cu educatia au cam ramas de tinjala. Rusine Anglia
  • 0 (0 voturi)    
    ultima gaselnita cu ambasada UK (Miercuri, 25 octombrie 2006, 8:14)

    moni [anonim]

    S-a anuntat oficial ca de la 01.01.2007 nu vor mai fi vize ptr. UK, asa ca veti putea circula liber
  • 0 (0 voturi)    
    reactia guvernului roman (Miercuri, 25 octombrie 2006, 8:44)

    Dan [anonim]

    Daca tot nu au schimbat mai nimic mai bine taceau si lasau la fel.
    Totusi vad necesara o reactie adecvata din partea noastra pt ca in politica (interna sau internationala) nu prea functioneaza "intorc si obrazul celalalt". Din istoria recenta si nu numai dovedeste ca respectul unei natii, ca tot se vorbea de el de antevorbitori, se pare ca se castiga prin apararea principiilor proprii si contracararea "eleganta" a tuturor atacurilor prim masuri similare.
    Vin si cu o idee care nu stiu cum poate fi implementata stiinduse legile UE de nediscriminare. Ma refer la ceea ce britanicii iubesc cel mai mult de la tarile noi intrate - imobiliarele, respectiv terenurile. O restrictie aparte pe ei ar starni un "contra loby" din partea altor grupuri de interese si astfel i-ar face sa se gandeasca de doua ori cand pun pumnul in gura si deci vor tine mai mult cont de noi - un oarecare respect de care se vorbea.
  • 0 (0 voturi)    
    si ce ? (Miercuri, 25 octombrie 2006, 10:05)

    Alois [anonim]

    de parca toti se duceau sa munceasca acolo.

    oricum sunt nishte tarani cu tot cu anglia lor veche si monarhica.
  • 0 (0 voturi)    
    Stiutori de carte unde sunteti? (Miercuri, 25 octombrie 2006, 10:31)

    Arthur [anonim]

    Chiar nu puteti intelege ceea ce vor englezii ca si alte tari UE ?
    Doresc cat mai putini imigranti necalificati,mergand si pe ideea ca daca nu au fost in stare sa invete o meserie fie sunt prosti fie puturosi ( aici se includ in special tziganii).Chiar si din astia vor max. 20.000 ceea ar trebui sa fie destui.Ar trebui sa ne mai gandim ca nu numai capsunarii reprezinta forta de munca a Romaniei.Altfel dupa cum se vede oferta de munca pentru calificat nu poate a fi acoperita in totalitate asa ca eu nu vad o discriminare,dar asa-i romanul se auto-inflameaza cand nu intelege fenomenul!
  • 0 (0 voturi)    
    hoti lucru la negru (Miercuri, 25 octombrie 2006, 13:02)

    haiduc [anonim]

    toti aproape care sunt in anglia fura lucru la negru fac bani merg acasa fac casa maresi sa dau smecheri nu este acceptabil pentruca cel ce lucreaza legal are impozit de platit si altele.
    CEL CE FURA SAU LUCRU LA NEGRU NIMIC NU ESTE DECLARAT ARATA O IMAGINE REA DE ROMINIA
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru "haiduc" (Miercuri, 25 octombrie 2006, 13:45)

    abxt [anonim]

    Pentru haiduc: tocmai, guvernul britanic avea posibilitatea sa nu restrictioneze accesul muncitorilor romani si bulgari, care ar fi muncit legal si ar fi platit impozite statului britanic. In loc sa faca acest lucru au impus restrictii la munca dar nu au cum sa impiedice muncitorii romani sau bulgari sa calatoreasca in UK ca turisti de exemplu si sa lucreze la negru. Deci masurile impuse incurajeaza munca la negru si lasa UK fara impozitele pe care le-ar fi putut castiga de pe urma muncitorilor romani sau bulgari.
    Partea cu aproape toti care sunt in Anglia fura sau lucreaza la negru, de unde o scoti ?! Ai statistici in sensul asta sau urmezi si tu parerile preconcepute ale tabloidelor britanice fara sa judeci si fara sa te documentezi inainte de a emite pareri ? Dupa romana stricata pe care o folosesti s-ar putea sa fii chiar englez venit in Romania sa munceasca la vreo multinationala, poate ? Si atunci te intreb: tu de ce crezi ca ai mai multe drepturi sa vii sa lucrezi in Romania, dar un roman nu ar avea acelasi drept sa lucreze in UK ?!
    • 0 (0 voturi)    
      mes (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 7:01)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui abxt

      asa e! in ue discriminarea e la ea acasa.
      de parca romanii nu au primit emigranti si pe vremea lui ceausescu!
      le-au dat case , scoli munca etc!
      sistemul lor''perfect'', occidental, zeci de an a urlat ca noi comunistii suntem dobitoci si ei sunt tari!acum cand trebuie sa ne ajute, nu sunt in stare, au dat cu batu-n balta, si ne restrictioneaza, de parca suntem animale!
      dar nu ei sunt de vina! ei au fost idioti din nastere!
      noi suntem de vina ca am permis si am ales sa ne conduca tot felul de indivizi care n-au legatura cu romania, desi sunt cetateni romani!
      asa ne trebuie!
  • 0 (0 voturi)    
    multinationale (Miercuri, 25 octombrie 2006, 15:50)

    edy7 [anonim]

    De ce va intrebati ca suntem tratati asa cum suntem? Ati vazut comentariul lui Tariceanu? Dar pe cel al ministrului bulgar de externe? Atat timp cat nu ripostam nici o data la nici o masura impotriva noastra nu vad cum am putea fi tratati altfel! Respectul se castiga si trebuie sa il impui celorlalti! Cat stam cu capul plecat si acceptam orice din partea occidentalilor nu vad ce pretentii putem avea! M-am simtit inca o data jenat de atitudinea primului ministru! Eu cred ca da, asa cum a si spus ME Bulgar, ar trebui aplicate aceleasi conditii de reciprocitate! Stiu cazul unui sofer de la mercedes care a fost preferat ca sef intr-o firma de consultanta straina unui roman cu doua facultati si toba de carte! Doar pt. ca era olandez soferul!
  • 0 (0 voturi)    
    sa nu ne lasam umiliti (Miercuri, 25 octombrie 2006, 17:30)

    orlando [anonim]

    vreau ca roamnia sa le raspunda la fel sa nu ne mai lasam umiliti peste tot in vest
  • 0 (0 voturi)    
    Politica rasista-discriminatorie (Vineri, 27 octombrie 2006, 15:40)

    Alex [anonim]

    Pentru emigrantii din Romania este clar mai bine de multe ori sa lucreze in afara decat in tara.Ideea este ca la fel da multe ori vin inapoi foarte dezamagiti de umilinta si mizeria pe care au intalnit-o in asa zisul vest civilizat.Englezii fac ce au facut intotdeauna.Isi apara interesele prin impunerea discriminarii fata de oameni care doresc sa munceasca.Multi dintre englezi nu pun mana sa faca nimic.Tara aia a fost construita prin munca a milioane de emigranti si prin furtisaguri de secole din colonii.Romani!Mai bne ati sta acasa si ati incerca sa faceti o diferenta in tara voastra.Luati exemplu de la japonezi.
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANII VAZUTI CA CETATENI DE MANA 3-A,IN IRLANDA (Duminică, 29 octombrie 2006, 12:20)

    dani@vera [anonim]

    IN CIUDA FAPTULUI CA IN IRL LUCREAZA PESTE 50000MII DE ROMANI,(ILEGAL),MAI IN TOATE DOMENILE,AM AJUNS SA FIM VAZUTI MAI RAU CA SI COMUNITATEA NEGRILOR.SUNTEM CONSIDERATI CETATENI DE MANA 3-A,DE CATRE CETATENII IRLANDEZI.OARE CAT TIMP TREBUIE SA MAI TREACA CA POPORUL ROMAN SA FIE VAZUT CA PERSOANE CIVILIZATE IN OCHII ACESTOR CETATENI IRL?PESTE TOT IN LUME SUNT AFISE,SAU PANCARDE IMPOTRIVA RASISMULUI,DAR IN IRL,RASISMUL E LA EL ACASA,SAU MAI BINE SPUS COMPORTAMENTUL IRLANDEZILOR FATA DE PERSOANELE EMIGRANTE SAU DE PERSOANELE DE ALTA CETATENIE VENITE AICI.NI SA SPUS CA CIVILIZATIA SE TERMINA IN AUTRIA,ADICA ACOLO AR FI BARIERA,CE TRECE DE ACEASTA BARIERA AR FI DEZASTRU IN OPINIA LOR.CE SA VORBIM DESPRE UNGARIA CARE E INTEGRATA DE 3 ANI,NU AU NICI EI CIVILIZATIE?BINE CA AU IEI CIVILIZATIE,IRLANDEZII,CARE PANA ACUM 10-15 ANI AU EMIGRAT PE UNDE AU PUTUT CA SA NU MOARA DE FOAME LA EI IN IRLANDA.PAREREA MEA ESTE CA TOATE PERSOANELE CARE AU VENIT AICI AU VENIT SA MUNCEASCA CINSTIT,ORICARE AR FI NATIONALITATEA LOR,NU AU VENIT CA SA FIE SCUIPATI SI BATJOCORITI CUM SE INTAMPLA ADESEA AICI.NE-AM DORII CA SA CUNOASCA SI IEI MAI MULTE CIVILIZATII SI SA VADA CAT DE RAMASI IN URMA SUNT,ESTE SI NORMAL SA FIE ASA PTR CA AU FOST FOARTE IZOLATI DE CIVILIZATIA EUROPEANA,PE ACEASTA INSULA.STITI CE AU MAI MULT CA SI NOI?ECONOMIE,DOAR ATAT.IN SCHIMB SUNT IN URMA NOASTRA LA TOATE CAPITOLELE CU CEL PUTIN 40 DE ANI.VA MULTUMESC!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 30 octombrie 2006, 21:58)

    codasul [anonim]

    Ma intereseaza statutul lucratorului in sanatate(spitale etc). Se face mare campanie de angajare in acest domeniu si se promit sal. de min 2000E. Cine poate da un raspuns pertinent si avizat!! Multumesc!!
  • 0 (0 voturi)    
    NESIMTIRE (Duminică, 5 noiembrie 2006, 12:10)

    duduS [anonim]

    Din toate parerile prezentate pana acum nu se desprinde cauza reala pentru care s-a limitat accesul romanilor (si bulgarilor) la piata britanica. Daca aceasta limitare ar fi aparut pentru a proteja forta de munca interna, ar fi o initiativa corecta, oricat de mult nu ne-ar conveni, dar nu. Aceasta limitare a aparut pentru a permite accesul (ilegal) al rusilor si ucrainienilor pe piata muncii din regat - noi romanii daca am putea lucra legal, ar insemna mai multi bani (asigurari, etc.). Mi se pare nesimtire de-a dreptul. Daca guvernul nostru nu vrea sau nu poate face nimic (ar incalca nu stiu ce reglementare europeana) de ce noi nu am face ceva.
    In germania exista dupa razboi, o atitudine civica pentru a cumpara numai produse autohtone. Propun ca cineva sa faca un site care sa ne arate ce produse sunt fabricate in UK si noi sa dovedim un fel de spirit civic si sa nu mai cumparam aceste produse. Credeti-ma UE a fost facuta pentru a mari piata pentru marii producatori - de ce sa nu facem nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    .......... (Luni, 6 noiembrie 2006, 16:48)

    bogdan [anonim]

    imi doresc sa stiu ce acte mi-ar fi necesare pt a ajunge in irlanda...chiar daca Uk nu doresc romani si bulgari de la 01 ian 2007.....eu practic mi-am cumparat biletul pe data de 10 ian si nu stiu....vreau sa ajung la o persoana...si in cazul in care acea persoana imi va face o chemare unde ma pot adresa? va multumesc astept raspuns pa pa
  • 0 (0 voturi)    
    Reactie la decizia legata de romani si bulgari (Duminică, 12 noiembrie 2006, 11:49)

    Adrian [anonim]

    Nu cred ca suntem umiliti. Eu cred ca ne umilim singuri. Singuri ne-am creat imaginea care se vede din exteriorul tarii. Mai mult sau mai putin cu voia noastra aceasta imagine este reala. Nimeni nu vorbeste urat despre cineva care nu a facut nimic sau nimeni nu se fereste de cineva care nu a facut nimic rau.
    Opinia mea fata de Anglia si Irlanda nu este una pozitiva. Personal nu sunt incantat de a emigra sau muncii and aceste tari. Niciodata nu am incercat sa emigrez intr-o tara in care nu sunt binevenit. De ce ? Pt bani ? Stiu ca sunt foarte multi oameni pt care banii sunt mai presus decat viata.
    As vrea ca romanii sa nu se mai injoseasca si sa tina capul sus pt ca suntem mai buni decat parem si revin la imaginea despre care vb mai sus. Noi o putem schimba nu prin sclavie si sacrificiu ci prin mandrie si inteligenta. Daca asta nu se va intampla in timpul nostru macar pt copii nostrii.

    O zi excelenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Second hand..... (Miercuri, 15 noiembrie 2006, 20:49)

    Adi [anonim]

    Stiu ca Marea Britanie si Irlanda sunt singurele state U.E. care nu au semnat tratatul Schengen,ce se va intampla cu cetatenii romani care au interdictie pe zona Schengen
    dupa 1 ianuarie 2007, ar putea primii refuz de viza la intrarea in U.K ?
    Romania devine stat membru U.E. de la 1 ianuarie 2007 cu cateva zeci de mii de romani care or sa devina cetateni comunitari dar care nu or sa poata calatori in marea majoritate
    din aceste state pentru ca au interdictie pe Schengen cu toate ca ministrul nostru de interne sublinia multumit ca dintre acestia numai un procent foarte mic au savarsit infractiunii penale,majoritatea fiind trimisi acasa din motive economice...este o discriminare fatisa facuta numai noua pentru ca Ungurii,Polonezii sau Cehii au scapat de ele imediat ce au aderat in 2004 fiind sterse automat din baza de date, dar inca o data se pare ca romanii sunt cetateni second hand, iar legile comunitare se aplica numai acolo unde le convine lor,de aceea nu m-ar mira deloc sa ai surpriza ca nu poti intra in U.K. pentru ca ai interdictie in Italia sau Spania si cu toate ca ei nu au absolut nici o treaba cu spatiul Schengen.....Oare cat timp o sa mai fim umiliti?Vom scapa oare vreodata de stigmatul acesta de cetatean de rangul II?
  • 0 (0 voturi)    
    libertate? (Joi, 16 noiembrie 2006, 22:40)

    Adrian [anonim]

    Umilinta vine chiar din faptul ca ti se neaga un drept fundamental ca si cetatean U.E. adica acela de a munci si a te deplasa liber acolo unde vrei tu indiferent de motivatia pe care o ai tu poate ca vrei sa pleci pentru bani, poate ca vrei sa pleci pentru ca iti place cum rasare soarele la malul Atlanticului sau poate ca vrei sa pleci acolo pt. ca pur si simplu asa vrei tu....aceste drepturi sunt fundamentale si trebuie respectate ,nu conteaza motivatia ci ideea de a fii cu adevarat liber ,nimeni nu poate sa-ti dicteze ce este cel mai bine pt. tine ....asta se intampla numai in regimurile dictactoriale,vrea cineva sa ne intoarcem de unde am plecat sa anulam asa dintr-o data acesti 16 ani de democratie?
  • 0 (0 voturi)    
    fiti mandri (Vineri, 17 noiembrie 2006, 21:11)

    adi [anonim]

    am impresia ca ne place sa pozam in victime ,capul sus romani!!!
  • 0 (0 voturi)    
    singuri ne facem de ras (Luni, 20 noiembrie 2006, 14:28)

    adrian r [anonim]

    Cei care se intreaba de ce nu ne vtrea Europa , AR TREBUI POATE SA CALATOREASCA MAI MULT, SI IN SPECIAL ACOLO UNDE LOCUIESC SI SE INTALNESC romanii care deja sunt plecati de ceva timp ls munca in UE.
    De vina cred ca sunt toate (romanismele) noastre , comportamentul in special care aduce mai mult cu salbaticia de acum 500 de de ani din codrii tarilor romane, proasta crestere, si mentalitatea de " tzepar" pe care 90% dintre fratii nostri o au .Mentalitate ,care considera ei ca ii face "smecheri" in fata tuturor.
    Apoi cersetoria, din pacate treb. sa o spun dar alturi de tigani, care cersesc in UE am avut posibilitatea sa vad si foarte multi ramani. Cand ii intrebi de ce fac asta , raspund invariabil ca "nu sunt prosi sa munceasca" pe nimic, ei sunt smecheri.
    Alta categorie de smecher care bantuie prin UE este gainarul marunt, care fura atat cat sa se faca de rusine.
    Astia sunt romanii nostri, carora nu le pasa de nimeni si nimic , romani care au luat cu ei "smechereala" , proasta crestere ,si au avt grija sa le prezinte in toata europa in toata splendoarea lor.
    Eu locuiesc de cativa ani intr-un stat european, desigura ca exista aici si adevarati romani care nu sunt cu nimic mai prejos de un german, englez, sau american,.......dar acestia sunt atat de putini, si pentru ca sunt cu adevarat oameni ca orice alt cetatean UE, ...trec neobservati.

    Ceilalti, "smecherii", "manelistii", "baietzii de baietzi", ..din pacate acestia ne reprezinta, doar despre acestia din urma scrie presa.
  • 0 (0 voturi)    
    am o intrebare... (Joi, 23 noiembrie 2006, 11:00)

    EU [anonim]

    buna..o intrebare imi macina mintea. si anume: daca de la 1 ian 2007 intram in UE sunt scoase vizele...atunci de ce se pune limita de lucratori pt UK daca toti pot pleca ca simpli excursionisti..si sa nu se mai intoarca.? logic nu? deci de la 1 ian nu vor mai avea ce comenta..pt ca prin eliberarea vizelor..calatoriile sunt libere..ok..care e problema? cine vrea sa plece...sa plece..ca nu ne opreste nimeni..si acolo odata ajunsi...poti sa te angajezi oriunde..logic??? asta e intrebarea mea...PRIN INTRAREA IN UE..SUNTEM LIBERI SA VIZITAM...SI NU NE TREBUIE DECAT UN PASAPORT..ASA E? SAU NU? ca dupa atatea zvonuri..nu mai stie prostul ce sa inteleaga.... ma numar printre ei:) ciaoo
  • 0 (0 voturi)    
    doar o intrebare (Sâmbătă, 25 noiembrie 2006, 13:31)

    alina [anonim]

    as vrea sa stiu ce documente sunt necesare, dupa 1 ianuarie.Eu merg doar in vizita cu fetita mea,si as dori sa stiu daca am nevoie doar de invitatie si pasapoarte.Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Vinovatii fara vina..... (Luni, 27 noiembrie 2006, 0:15)

    Adi [anonim]

    Cred ca este cel mai simplu sa judeci o natiune dupa o minoritate care incalca legea acolo si sa-i dai un verdict generalizat,fiecare padure isi are uscaturile ei ,sa ne amintim cum in Italia intr-un interval de numai doua saptamani in presa de acolo s-a petrecut o metamorfoza extraordinara din criminali si hoti de ultima speta romanii au devenit peste noapte ingerii salvatori de la metrou,asa ca nu e dracul asa negru....Aceasta campanie defaimatoare la adresa noastra este imorala si subersiva,se incearca stoparea afluxului de
    emigranti romani prin ori ce mijloace probabil chiar de anumite cercuri economice din Romania,sa zicem ca esti o companie multinationala care a investit cateva sute de milioane de euro intr-o afacere aici si ai 5000 de angajati romani platiti cu 100-150euro/luna iar de la 1 ianuarie 2007 ai avea surpriza ca-ti pleaca jumate iar la ceilalti vei fii nevoit sa le dai dublu ...Ce-ai face?
    Ai bani ,ai putere ,ai influenta platesti un ziar vestic care terfeleste din toate pozitiile Romania si romanii ....efectul?
    Sensibilizarea opiniei publice cu un efect imediat....restrictii pe piata muncii ...salvarea propriei tale afaceri....Just think about it!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Am si eu o intrebare! (Miercuri, 29 noiembrie 2006, 17:34)

    Alex [anonim]

    Urmeaza sa plec in Marea Britani pe o perioada determinata de 6 luni, ma intreb daca dupa aceasta perioada pot ramane in Uk. Daca da as dori sa stiu cum? Multumesc anticipat pt intelegere.
  • 0 (0 voturi)    
    anglia (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 14:19)

    ramona [anonim]

    buna ,am si eu o intrebare.din 1 ianuarie 2007se ridica vizele pentru anglia.totusi ce acte trebuie sa prezentam la vama.si totodata as dori sa stiu daca suntem liberi sa trecem frontiera fara intrebari din partea agentilor vamali ,ori daca nu ce intrebari vor fi adresate frecvent din 1 ianuarie 2007,caci prea multe intrebari si stresul e foarte mare in prezent.va multumesc.cu respect ramona
  • 0 (0 voturi)    
    de viza (Sâmbătă, 2 decembrie 2006, 19:11)

    mircea [anonim]

    am o intrebare eu sunt in italia de 7 luni de la 1 ianuarie 2007cum fac sa ajung in brazilia fara sa ma intorc in tara
  • 0 (0 voturi)    
    irlandezii sunt ok (Duminică, 3 decembrie 2006, 19:58)

    iulia [anonim]

    as vrea un raspuns la dani@vera in legatura cu romanii din irlanda, suntem vazuti asa cum o meritam si din pacate cadem toti in aceeasi categorie dar sa nu uitam ca aici au venit prima data "ciobanii" care acuma s-au ajuns si sunt mari smecheri si fac un renume foarte frumos , pe urma putem continua cu cei care au venit din raiul hotiei Spania si care nu se pot acomoda ca aici "nu se poae fura ca acolo" dar ce naiba cautati aici, au auzit ca e bine , hop e rost de furat........
    dar este o luminita la capatul tunelului si eu una cred in ea pt ca cei care sunt oameni prima data te judeca pe tine si nu nationalitatea te si asa poate reusim sa schimbam ceva, dar nu pot spune ce trebuie facut.........................
    oricum capul sus si romanii oriunde sunteti nu fiti CIOBANII pt ca are de suferit o natie intreaga din cauza voastra
  • 0 (0 voturi)    
    expulzia (Luni, 4 decembrie 2006, 17:07)

    andreea [anonim]

    am fost expulzata din italia pt faptul ca nu detin permis turistic,chiar daca nici nu depasisam cele 3 luni,acum m-am ales cu o interdictie pe 10 ani,ce se va intampla de la 1 ianuarie cu aceste interdictii?credeti ca e normal ca cei care fura sa primeasca interdictii pe 1 an 2 si cei care nu fac nimic rau pe 10?doar romani pot accepta asa ceva,imi para rau ca m-am nascut intr-o astfel de tara
  • 0 (0 voturi)    
    am nevoie de un raspuns clar,va rog (Marţi, 5 decembrie 2006, 1:31)

    Gabriela Iures [anonim]

    As dori sa calatoresc in Anglia pe data de 1 ianuarie 2007,si sincera sa fiu sunt putin nelamurita.V-as ruga sa-mi spuneti care sunt actele pe care va trebui sa le arat la aeroport si daca este necesar sa-mi cumpar biletul de avion dus/intors,sau pot lua numai dus.Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    da sau nu (Duminică, 10 decembrie 2006, 1:00)

    cata [anonim]

    de la 1 ianuarie se ridica sau nu vizele pentru irlanda??
  • 0 (0 voturi)    
    anglia (Duminică, 10 decembrie 2006, 12:48)

    floriana [anonim]

    buna ,am si eu o intrebare.din 1 ianuarie 2007se ridica vizele pentru anglia.totusi ce acte trebuie sa prezentam la vama.
  • 0 (0 voturi)    
    Da, avem voie sa trecem in UK! (Duminică, 10 decembrie 2006, 13:18)

    Onix [anonim]

    In data de 01.01.2007 se poate trece in UK doar cu pasaport, asigurare de viata , bilet de avion dus-intors si 30 euro/zi de sedere.
    Este nevoie de invitatie doar daca nu ai banii sa ii arati sau nu ai excursie cu vouchere. In aceasta sa se stipuleze ca cel din UK are spatiul necesar sa te tina si conditii ok.
    Invitatia este tipizat si se poate lua de la un notar din tara care cheama.
    Succes.
    Se poate
  • 0 (0 voturi)    
    Adresa primita pe 07.12.2006 Ambasada Uk (Duminică, 10 decembrie 2006, 15:47)

    Onix [anonim]

    "Dear Mrs ....,



    Thank you for you message, please be advised that we don't know what requirements there will be after January 2007 ( if there will be any ) but I can only suppose that there will be the same as for other European countries that lifted visas for Romanians before: it is possible that you may be asked where you will stay, for how long, and what money you have available for this trip. In this case you may be asked to show the hotel booking, as you already thought, and the money that you think you will need to cover all costs.


    Sinecrely yours

    .....

    Entry Clearance Assistant
    Visa Section
    British Embassy Bucharest
    tel ++ 4021 201 7300
    fax ++ 4021 201 7317
    www.britishembassy.gov.uk/romania "
  • 0 (0 voturi)    
    anglia (Luni, 11 decembrie 2006, 15:10)

    PETRU [anonim]

    ce acte trebuie sa prezint daca merg cu trenul pana in Londra.
  • 0 (0 voturi)    
    Am nevoie de un raspuns,va rog (Marţi, 12 decembrie 2006, 12:04)

    valy [anonim]

    imi doresc sa calatoresc in anglia pe data de 15 ianuarie 2007,in ziua respectiva eu o sa fiu la paris,mi-as dori sa merg cu trenul spre londra.v-as ruga sa-mi spuneti ce acte imi sant necesare k sa nu am probleme la vama,si in cazul in care imi trebuie asigurare de viata,de unde o iau de la paris?multumesc si Sarbatori fericite!tuturor
  • 0 (0 voturi)    
    informatii despre self employed (Miercuri, 13 decembrie 2006, 16:38)

    carmen [anonim]

    .Vreau sa merg in UK dupa 1 ian 2007 si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac sa pot aplica pentru self employed.Poate cineva sa-mi dea ceva informatii?Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    EXPULZAT (Miercuri, 13 decembrie 2006, 22:34)

    sorin [anonim]

    Multi stimatii domnilor si doamnelor,intrebarea mea este,eu am fost expulzat din germania in 2005 ian pt depasire de viza de 2 sapt asi dori sa stiu daca de la 1 ianuaie 2007 se ridica de pe spatiul schengien,si ramane pe tara care mi-a pus interdictia de intrare?
    va multumesc sorin
  • 0 (0 voturi)    
    acte necesare pt anglia (Joi, 14 decembrie 2006, 16:35)

    Bogdan Ovidiu Claudiu [anonim]

    daca am bilet de avion numai dus spre anglia pot calatori de la 01.01.2007 fara nici o problema
  • 0 (0 voturi)    
    irlanda (Joi, 14 decembrie 2006, 19:26)

    ramona [anonim]

    As dori sa aflu daca de la 01 ianuarie 2007 romanii mai au nevoie de viza la intrarea in Republica Irlanda?
  • 0 (0 voturi)    
    Critica (Vineri, 15 decembrie 2006, 2:54)

    Persida Muntean [anonim]

    As vrea sa trimit acest mesaj parlamentarilor si mai ales domnului Tariceanu care a zis odata ca nu a vazut om sa moara de foame, si sa-l intreb de ce crede el ca a plecat tot tineretu de acasa dansu crede ca la toata lumea cade din cer cum ii cade dansului?
    Sa-i fie rusine nu numai lui si la toti parlamentarii ca a facut din noi o generatie de sclavi a trebuit sa plecam din tarisoara noastra sa stam departe de cei dragi si sa mancam bucata de paine sarata de la atatea lacrimi si dor.
    Am ajuns sa curatam tot rahatul cel lasa-n urma alte natiuni si sa ne crestem copii pe alte meleaguri.
    As dori sa-i intreb ce nu are Romania pentru ca pamant avem, apa avem, munti, podisuri, oameni muncitori si cel mai mare lucru este ca Dumnezeu e cu noi ce altceva mai avem nevoie pentru a fauri aceasta tara cand ea e lasata de la Dumnezeu bogata cu o istorie frumoasa si fara pata, eu raspund si am sa zic nimic decat un conducator de tara bun care sa-si iubeasca tara cu adevarat si sa vada comorile din ea.
    Iar referitor la cine ne face de rusine in afara granitei (sa fim seriosi padure fara uscaciuni nu exista) nu e drept sa aruncam vina pe ceilalti tocmai noi care realizam si distingem binele de rau ar trebui sa-i ajutam si pe ceialalti din jur. Sper sa ajunga la toti parlamentarii mesajul meu si sa se gandeasca cu luare aminte la fiecare banut care l-au tras din buzunaru nostru si al parintilor nostri fara sa gandeasca si asa sa-i ajute dumnezeu sa realizeze ca nu va mai avea ce conduce daca nu am fi noi "generatia tanatra " si ca nu sunt un exemplu bun pentru noi si candva va da socoteala pentru ce ne-au facut.
  • 0 (0 voturi)    
    bine (Luni, 18 decembrie 2006, 12:22)

    ungureanu eugen [anonim]

    cercetati tote lucrurile si pastrati ce e bun
  • 0 (0 voturi)    
    viza irlanda (Joi, 21 decembrie 2006, 1:26)

    ana [anonim]

    dupa 1 ianuarie mai este nevoie de viza pt. a intra in irlanda sau se intra umai cu pasaportul?
  • 0 (0 voturi)    
    acte (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 12:44)

    mihai [anonim]

    sunt in italia si nu stiu ce acte am nevoie sa merg in anglia din 2007...imi trebuie bilet dus-intors sau numai dus?dak am numai dus s-ar putea sa am probleme?
  • 0 (0 voturi)    
    doar un fapt (Sâmbătă, 23 decembrie 2006, 16:03)

    Bianca [anonim]

    Locuiesc de mai bine de 9ani in Anglia legal. Am facut tot posibilul sa demonstrez tuturor ca si noi suntem la fel ca si ei mai ales sotului meu care este cetatean German si care avea o conceptie foarte rea despre tara noastra datorita numarului mare de Romani care au stricat reputatia noastra prin Germania de foarte multi ani si am reusit bineinteles sa-i schimb opinia.Punctul meu de vedere este ca nu suntem noi cei plecati de ani de zile si de la varste foarte mici cand inca te mai poti schimba si deveni un om precum sunt si ei de vina ci Romanii de acasa!Vreau sa spun ca nu pot intelege de ce sunt foarte rai si de ce exista animozitatea aceasta intre Romanii de acasa si cei de peste hotar?Oare sunt gelosi ca noi suntem mai presus ca ei si ca am avut curajul sa'nfruntam lumea din vest cand nimeni nu ne accepta si ca intr-un bun sfarsit ne-am construit un nume in lume? De ce sunt oamenii atat de nepoliticosi cand te'ntorci in tara si de ce poti citi din privirile lor ca te urasc?Fiti oameni buni cu toata lumea atat acasa si cu voi insiva si pe urma cu strainii si oricine din lume.Asta este mesajul meu la toti romanii.Fiti prietenosi intre voi si cu siguranta veti duce mai bine.Nu vad nicaieri in lume(si va spun calatoresc enorm de mult peste tot in lume ci nu numai in UE)cetatenii aceleiasi tari sa se urasca atat de mult unii pe altii.Puteti fi prietenosi pe fata cat vreti voi cu strainii ca tot nu veti reusi sa va schimbati imaginea pt ca ei vad ca va prefaceti, adevarul este ca sunteti oameni rai unii cu altii, si deci nu va crede nimeni ca sunteti buni la suflet deloc.Oamenii buni sunt prietenosi cu oricine ci nu doar cu unii.
    Pt Mircea
    Daca exista ambasada Braziliana in Italia,cred ca exista,te poti duce sa aplici pt viza acolo.Nu stiu daca putem deja calatori spre Brazilia fara viza din Ian.Normal avem nevoie de viza pt 90de zile.Brazilienii acorda viza usor oricui si sunt foarte prietenosi.Am fost in Brazilia in 2002 pt o luna in concediu e super!
  • 0 (0 voturi)    
    dreptu de a calatori si munci in irlanda (Vineri, 29 decembrie 2006, 10:21)

    bobarnac dan [anonim]

    am muncit pe teritoriul irlandei mai multi aniilegal,acum sunnt in romania,pot sa ma intorc in irl. dupa 1 ianuarie 2007
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 29 decembrie 2006, 17:19)

    andreea [anonim]

    Va rog sa-mi spuneti daca stiti ce acte-mi sunt necesare pentru Anglia in afara de pasaport si biletul de avion.Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa merg sa cant la nuntile englezilor in anglia (Vineri, 29 decembrie 2006, 18:57)

    guta nicolae [anonim]

    ce galificare imi trebue ca sa pot si eu sa cant cu acte in regula, ca mai am si eu pile p-ici pi colo si sa rezolv si eu treaba va rog mult .si va multumesc anticipat
  • 0 (0 voturi)    
    buna ziua (Sâmbătă, 30 decembrie 2006, 0:37)

    julea sorin [anonim]

    as vrea si eu sa stiu ce mai trebuie in afara de bilet pentru a intra in irlanda.va multumesc anticipat
  • 0 (0 voturi)    
    irlanda (Duminică, 31 decembrie 2006, 12:49)

    viorel [anonim]

    se poate merge doar cu buletinul in irlanda?
  • 0 (0 voturi)    
    am interdictie (Luni, 1 ianuarie 2007, 14:45)

    sanda [anonim]

    am ramas in grecia cu 30 zile peste cele 90 permise,iar grecii mi-au pus interdictie pe 1 an. S-a dovedit ca pana la urma am internictie pe 3 ani ( asta am aflat in decembrie cand am vrut sa merg pana in spania).
    as dori sa aflu daca o sa pot merge in anglia daca am intrat in ue
    ce s-e intampla cu interdictia mea
    va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    izolare (Luni, 1 ianuarie 2007, 18:24)

    petre marian [anonim]

    sintem multi si destepti ceea ce ati intilnit unii sint buni atii rai dar cei mai buni inca n-au plecat si de acestia aveti mare nevoie
  • 0 (0 voturi)    
    salutare (Luni, 1 ianuarie 2007, 20:33)

    zaharia valentin [anonim]

    vreu sa stiu daca pot merge de maine..02.01.2007 in anglia ..ma intereseaza ce condiitii sant ,,sau daca pot merge..simplu cu bani in buzunar si buletin..cu respect vali
    va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    IRLANDA (Luni, 1 ianuarie 2007, 21:37)

    MANTU [anonim]

    DE CE ACTE AM NEVOIE SA INTRU IN IRLANDA IN 2007
    CA CETATEAN ROMAN MULTUMESC
  • 0 (0 voturi)    
    sa plecam cu totii (Marţi, 2 ianuarie 2007, 17:36)

    ionut [anonim]

    vreu sa plec in anglia cum o pot face cat mai simplu ?trebuie carnet de munca?
  • 0 (0 voturi)    
    salut (Marţi, 2 ianuarie 2007, 18:55)

    tatiana [anonim]

    pana la urma de ce avem nevoie la vama in Irlanda?
  • 0 (0 voturi)    
    pot intra in irlanda doar cu buletinu? (Marţi, 2 ianuarie 2007, 22:21)

    dragomir alina [anonim]

    as dori un raspuns cand mai sigur si rapid.vreau sa plec la inceputul lunii februarie in irlanda....pot pleca doar cu buletinul sau imi trebuie inca pasaport?
    va rog frumos sa-mi raspundeti.va multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    vreau un raspuns va rog! (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 13:39)

    petruta nastasa [anonim]

    Buna ziua asi dori sa calatoresc in UK cu 2 copii minori ,imi puteti spune ce acte necesit la esirea din rominia si intrarea in UK .Va rog sa-mi trimiteti raspun va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    calatorie (Miercuri, 3 ianuarie 2007, 22:58)

    Szekeli Andrea [anonim]

    Se poate calatori in Anglia fara viza? de ce am nevoie??
  • 0 (0 voturi)    
    de ce acte am nevoie pentru a merge in anglia (Joi, 4 ianuarie 2007, 11:51)

    stanciu ion stelian [anonim]

    de ce acte am nevoie pt a emigra in anglia sau irlanda ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce se intampla ??? (Joi, 4 ianuarie 2007, 14:58)

    Manu [anonim]

    Cu toate ca am intrat si noi in Uniunea Europeana,nu stiu daca vom avea dreptul sa calatorim in UK ....
    nu am auzim nimic nou despre acest lucru.....si as vrea sa stiu si eu daca se poate calatorii pur si simplu doar cu passaportu sau cu buletinu pe teritoriul Angliei!
    Va Multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    irlanda (Joi, 4 ianuarie 2007, 16:31)

    bogdan tiberius [anonim]

    ce documente sunt necesare unui turist roman pentru a calatori in irlanda ce restrictii sunt la intrarea in aceasta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    AM EMOTII MARI CU VOI ROMANII!!!!!!!!!!! (Vineri, 5 ianuarie 2007, 5:31)

    cristi [anonim]

    SUNT DIN BRASOV,SI STAU AICI IN DUBLIN DE 5 ANI...DIN PACATE MI-E FRICA SI NU AM INCREDERE IN ROMANII DE ACASA...CHIAR DACA IRLANDEZII AU ARATAT SI EI TEMERI VIZAVI DE NOI,NU NE LASA SA LUCRAM,LUCRU MARE,NU AU FACUT ACELASI LUCRU CU POLONEZII,SI ALTE NATII,E FOARTE CLAR CA ROMANII CARE VIN DI RAIUL HOTIEI,SPANIA,ITALIA,FRANTA,NU VOR TINE CONT DE NOI,ROMANII CARE TRAIM AICI DE MULTI ANI,SI AVEM CASELE NOASTRE CUMPARATE AICI,SI AFACERILE NOASTRE,LEGALE SI IN REGULA LA ZI.ROMANII STABILITI DIN IRLANDA,VA IMPLORAM PE TOTI CEI CARE VETI DA NAVALA PE AICI,COMPORTATI-VA CIVILIZAT,NU ASA CUM ATI FACUT-O IN TOTI ANII ASTIA IN EUROPA,SI NE-ATI FACUT DE TOT RAHATUL PESTE TOT,CA SI PANA IN ZIUA DE AZI,NOI SUNTEM CEI CE FACEM PROPAGANDA POZITIVA NATIUNII NOASTRE,CA AM INVATAT AICI,CAT DE MULT CONTEAZA ACEL CREDIT ACORDAT CA STRAIN...AM INROSIT DIN CAUZA VOASTRA,A ROMANILOR NELEGIUITI,CARORA NU VA PLACE SA TRAITI INTR-O LUME ARMONIOASA,IN CARE EXISTA LEGE,ETICA SI MORALITATE,MEREU A TREBUIT SA LE ZICEM ACESTOR IRLANDEZI CA NOI NU SUNTEM HOTI!POLONEZII,SI-AU CASTIGAT UN RENUME BUN,PRIN ATITUDINEA LOR FFFF POZITIVA,SUNT HARNICI,MUNCITORI SI CINSTITI..AS VREA SA CRED CA SE VA INTAMPLA SI CU NOI LA FEL..DESI AM FOARTE MARI INDOIELI...URASC DIN SUFLET TOTI TZIGANII,EI SUNT MAREA NOASTRA PROBLEMA NATIONALA
  • 0 (0 voturi)    
    VIATA _ASTA (Vineri, 5 ianuarie 2007, 15:32)

    FLORIAN [anonim]

    sunt baiat de 23 de ani din targu mures si mi-am cumparat bilet de IRLANDA dus pt ca am auzit ca nu mai trebuie viza,,,pot sa vin in IRLANDA cu bilet dus???sunt baiat fara parinti si vreau sa vin la MUNCA CINSTITA si nu sa fac ROMANIA de rusine,,,,,,,VA rog din suflet sa imi raspundeti.....VA MULTUMESC,,,,,,,
  • 0 (0 voturi)    
    pot pleca (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 3:26)

    vintu alina [anonim]

    am o nelamurire,e posibil sa merg sa lucrez in anglia ca aupair ,firma nu e din romania ci din anglia si asi dori sa stiu dca pot pleca si daca am nevoie de viza sau cu ce plec buletin-pasaport,eu am actele cu familia la care urmeaza sa plec dar nu e un contracat de munca in cazul asata ce trebuie sa fac sa ajung chiar si acum la ambasada am mai trait o data experienta asta si sincer nu mai vreau,astept un rasp,poate dv reusiti sami dati unu
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 17:37)

    nefreu bogdan [anonim]

    As dori sa calatoresc in Anglia pe data de 1 ianuarie 2007,si sincer sa fiu sunt putin nelamurit.V-as ruga sa-mi spuneti care sunt actele pe care va trebui sa le arat la aeroport si daca este necesar sa-mi cumpar biletul de avion dus/intors,sau pot lua numai dus.Va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    locuri de munca (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 18:09)

    aron myke vaslilica [anonim]

    azti auzit marele zvon ca se fac angajari in rep.moldova,mai da-o in p..... noastre de uniune shi mai sa ne vedem de-ale noastre ca nu e chiar asha cum se aude ,ferari shi mashini shi femei frumoase.toata lumea e disperata sa plece FRATILOR!!! daca nu aveti pe nimeni sa va ajute stati linishtitzi acasa ca e mai bine ,mai bine mananci paine cu ceapa shi eshti acasa la tine decat sa faci foame in alta parte shi sa dormi pe cartoane.daca nu ai afara nu itzi da nimeni-o cana de apa ,mori de foame
  • 0 (0 voturi)    
    CUM POT SA FAC ROST DE ACTE PT E,MIGRARE (Duminică, 7 ianuarie 2007, 12:34)

    BADEA MARIUS [anonim]

    DE CE ACTE AM NEVOIE PT A EMIGRA LEGAL IN ANGLIA SAU IRLANDA SI CUM POT FACE ROST DE ELE PENTRU MUNCA SI CAND PRIMESC RASPUNSUL
  • 0 (0 voturi)    
    romani ilegali (Luni, 8 ianuarie 2007, 15:40)

    florin [anonim]

    am o intrebare si eu despre romani aflati in anglia ilegali ;au vreun derept dupa 1ian 2007 sau vor fi tot ilegali multumesc si astep un raspuns cinstit
  • 0 (0 voturi)    
    e adevarat!!!!!!! (Marţi, 9 ianuarie 2007, 4:10)

    raul [anonim]

    am 20 de ani si de la 14 stau an spania am muncit cinstit....si necinstit....am facut de toate....dar niciodata nu am plecat capul la straini.....cum suntem orgoliosi asa si ei.....dar...FACETZI FRATZILOR!!!!!!! doar facetzi cu cap si nu facetzi tzara de rusine!!!antoarcetziva cu bani si anvestitzii aici!!la noi an romania!!! sunt momentan an spania dar vreau sa plec an anglia!!!NU VA INTIMIDATZI.....SI...LA TREABA!!!!!!!!!! TRAIASCA ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    E de ajuns sa prezint la vama doar buletinul pt Londra???????? (Marţi, 9 ianuarie 2007, 20:52)

    Stan Ileana [anonim]

    dupa cum circula zvonurile .. pare a fi simplu dar niciodata nu e sigur .... asi dori sa stiu de ce acte am nevoie in calitate de turist . avand in vedere ca tara doriota de mine este in Regatul Unit . pe scurt va rog sa-mi spuneti si mie de ce acte am nevoie pt a pleca in calitate de turist in Londra ........ si daca mai am nevoie sa astept eliberarea unui pasaport avand in vedere ca se poate circula cu buletinul ......... vraeu sa stiu ce trebuie sa am bani taxe asigurare buletin pesaport etc ........ Va multumesc mult!!1
  • 0 (0 voturi)    
    Pot sa plec numai cu pasaportul? (Marţi, 9 ianuarie 2007, 22:14)

    smudgereve [anonim]

    Vreau sa plec si eu sa vizitez niste prietene.Pot sa plec numai cu pasaportul si cu bilet dus -intors?Cat timp pot sa stau ?Numai 3 luni sau mai mult?
  • 0 (0 voturi)    
    excursie (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 3:04)

    elena [anonim]

    mi-as dori foarte mult sa vizitez irlanda dar nu stiu cum sa ajung sa fac asta.ce acte imi trebuiesc,cum pot pleca intr-o astfel de excursie pe care mio doresc din tot sufletul.va rog sa-mi dati un sfat si sa ma ajutati ce trebuie sa fac.va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    ANGLIA-DETALII (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 18:14)

    NAUM DANUT [anonim]

    PROBABIL CA SA MA PUS PROBLEMA ACEASTA DAR AS DORI SI EU UN RASPUNS. AS VREA SA PLEC AN ANGLIA URGENT PTR.A REZOLVA ANUMITE PROBLEME PERSONALE.DECI AS VREA SA STIU AN CALITATE DE TURIST CE ACTE AMI TREBUIESC SI DE UNDE LE POT PROCURA.? TREBUIE OBLIGATORIU PASAPORT?EU NU AM SI MA GANDEAM DACA SE POATE DOAR CU BULETINUL?AMI TREBUIE VIZA?ASIGURARI MEDICALE?AN SPERANTA CA AMI VETI DA UN RASPUNS DETALIAT CU ACTELE NECESARE (TOATE) SI POATE CATEVA SFATURI VA MULTUMESC ANTICIPAT. CU STIMA DAN.
  • 0 (0 voturi)    
    pt anglia! (Miercuri, 10 ianuarie 2007, 19:41)

    micu dragos [anonim]

    vreau sa plec cu prietena mea in anglia ce trebuie sa am la mine numa`i pasaportul si buletinul?sa`u ma`i am nevoie de multe?si asi vrea sa si muncesc legal daca se poate , cu permis...ce acte si ce trebuie sa fac sa primesc permisul de munca?.....trei luni trebuie sa stau sa`u pot ma`i mult ......sunt si la facultate in deva si asi dori sa o continui in anglia ,ce acte am nevoie pt inscrierea in u.k.la facultate?....in al treilea rand prietena mea ma`i are viza inca un an o ma`i ajuta cu ceva?.........
  • 0 (0 voturi)    
    Acte pentru emigrarea fortei de munca in Marea britanie (Joi, 11 ianuarie 2007, 18:49)

    ALEX [anonim]

    De ce acte am nevoie pt a merge la munca in Marea Britanie,si cum pot face rost de ele.....am gasit un articol pe situl ambasadei Angliei dar nu asa de concludent........please help me....:):)
  • 0 (0 voturi)    
    S.O.S.-asistenti medicali Irlanda (Sâmbătă, 13 ianuarie 2007, 23:09)

    Popescu [anonim]

    Caut oameni care au aplicat la firma Madi Mat din Bucuresti, pentru asistenti medicali pentru Irlanda-Anglia.Daca au ajuns sau sunt pe cale sa ajunga?
  • 0 (0 voturi)    
    permis de munca (Vineri, 26 ianuarie 2007, 23:21)

    manuela maria [anonim]

    buna,ma numesc Manuela si sunt in anglia de 2ani.am venit aici cu viza de au pair(am stat la familei 1an) si mi-am gasit alt ceva de munca intre timp .Ce trebuie sa fac ca sa obtin permis de munca.De ce acte as avea nevoie?Ar conta daca am lucrat inainte cu viza de au pair?as dori sa stiu daca as putea sa obtin permis de munca. CU TOT RESPECTUL VA MULTUMAESC
  • 0 (0 voturi)    
    acte (Marţi, 6 februarie 2007, 0:28)

    Stan Iulian [anonim]

    Dupa cum am observat, nu sunt printre putinii care intreaba de actele necesare pt a vizita Anglia!vreau sa merg pt cateva zile ca un simplu turist in U.K. si sa locuiesc la sora mea care sta cu forme legale in Londra, dar nu are cetatenie!!!De aceea recurg la ajutorul d-voastra pt a-mi spune de ce acte am nevoie pt aceasta mica vizita!!!
  • 0 (0 voturi)    
    fii atent (Sâmbătă, 10 februarie 2007, 11:27)

    curti pavel [anonim]

    am fost an irlanda si am facut 2 acte importante pentru munca 1-pps si 2-safepas.antrebare?de ce meau dat voe sa fac aceste acte daca nu avem dreptu la munca 2 ani. primul act pps ansemna dreptul la munca,nu putem sal fac daca nu stateam cel putin 2 saptamani si cu locuinta stabila. 2 safepas an constructii.dar patronu irlandez te angajeaza daca ai aceste acte.antrebare?daca ma prinde la munca ce se antampla cu mine?0726265865
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa studiez in londra (Duminică, 18 februarie 2007, 20:14)

    micu dragos [anonim]

    Vrea`u sa studiez in londra la o facultate am nevoie de ma`i multe detali ma`i cu amanuntul ce trebuie sa fac ... si vrea`u sa si lucrez in acelasi timp
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa plec (Luni, 19 februarie 2007, 23:29)

    ionut [anonim]

    ce ami trebuie sa plec in suiedia.ami trebuie viza sau pot pleca doar cu pasaportul
  • 0 (0 voturi)    
    Dar oare de plimbat prin anglia avem voie? (Marţi, 6 martie 2007, 23:32)

    valentin [anonim]

    Dar oare de plimbat prin anglia avem voie? Adica pot veni in UK cand vreau si cum vreau si de cate ori vreau si sa stau ....cat vreau in UK...? Ca am inteles ca dupa 3 luni tre' sa vin acasa si sa revin dupa alte 3 luni sau ceva de genul....Sau ca daca stau mai mult de 3 luni in UK tre' sa anunt Home Office-ul si sa le spun de ce stau eu in tara asta.....voi ce ziceti?
  • 0 (0 voturi)    
    turist (Joi, 22 martie 2007, 0:22)

    iasmi [anonim]

    Tocmai m-am intors din UK unde am stat 5 zile. Este nevoie doar de pasaport. Pe mine nu m-au intrebat nici de asigurare, nici unde sau cat stau. Au verificat pasaportul, mi-au spus "thank you" si atata tot , 20 de secunde.
  • 0 (0 voturi)    
    pasaport in Anglia (Joi, 31 mai 2007, 18:44)

    Roman Marius Dan [anonim]

    Doresc sa stiu daca ,calatorim in Anglia ,in vizita, avem nevoie de pasaport sau ajunge cartea de indentitate precizez ca luam avionul din Budapesta
  • 0 (0 voturi)    
    3 luni (Joi, 14 iunie 2007, 22:41)

    gal eva [anonim]

    prietena mea este in anglia,a expirat cele trei luni,ce se intimpla ca a depasit termenul de sedere.multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    CE DRACU PUNETI INTREBARI AICI?????? (Joi, 14 iunie 2007, 22:57)

    mama ma-sii [anonim]

    bai fratilor, v-ati tampit la cap? voi aveti impresia ca oamenii astia au departament special sa va afle vou informatii????

    putori ordinare, puneti mana pe telefon si sunati la ambasada marii britanii, cretinilor!

    dati de trei ori din degete si aveti pretentia sa va raspunda cineva. mai lasati si numere de telefon. ca o sa se-apuce oamenii sa-si manance timpul si banii sa va afle voua detalii pentru folosul personal.

    tampitilor, asta nu e birou de informatii. e presa. iti da o stire si tu mergi mai departe. vai ce tara de cretini, n-am mai vazut asa ceva!!!!!!

    pica para malaiatza in gura lui natafleatza.

    vrei adresa web a ambasadei marii britanii la bucuresti? na, ca nu v-o dau. macar invatati sa dati voi voi o cautare pe google.

    TAMPITILOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    in vizita (Miercuri, 27 iunie 2007, 0:42)

    cosmin [anonim]

    Prietena mea este englezoaica as dori anul viitor sa merg in Anglia in vizita, pentru o luna.Momentan locuim in Spania, as vrea sa stiu de ce acte as avea nevoie ? multumesc