Basescu dezaproba uniforma scolara obligatorie

de D.C.     HotNews.ro
Vineri, 27 octombrie 2006, 0:00


Sursa: uniforme-scolare.ro

Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a trimis vineri Parlamentului Romaniei cererea de reexaminare a Legii privind cresterea sigurantei in unitatile de invatamant, deoarece nu este de acord cu un articol prin care sunt impuse semne distinctive pentru elevi, precum uniforme si ecusoane.

Presedintele atrage atentia ca Legea trimisa spre promulgare introduce, la articolul 5, printr-o norma imperativa, faptul ca, pentru elevii din unitatile de invatamant, se vor stabili semne distinctive, precum uniformele scolare si ecusoane.

In adresa trimisa Parlamentului, Traian Basescu arata ca „portul uniformei scolare ar deveni o noua obligatie in sarcina familiilor elevilor si, pentru elevii din familii sarace, ar putea reprezenta un motiv de abandon scolar”.

Seful statului propune Parlamentului reexaminarea Legii in sensul „introducerii uniformelor scolare cu acordul si nu doar cu consultarea comitetelor de parinti, iar atunci cand o unitate de invatamant adopta obligativitatea portului uniformei scolare, reprezentantilor legali ai elevilor ce nu au fost de acord cu acesta masura, sa li se plateasca contravaloarea uniformelor”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1532 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    uniforma e utila (Duminică, 29 octombrie 2006, 15:57)

    paul [anonim]

    Noua ne place uniforma,si la alt liceu copiii o poarta cu placere.E usor sa-ti iei o cravata si o camasa.ceilalti fac parada modei in scoli.Asa,blugii,maletele,bluzoanele au alta valoare si le purtam cu placere in timpul liber!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    de acord cu uniforma (Duminică, 29 octombrie 2006, 18:25)

    Liliana [anonim]

    Uniforma impune o anumita disciplina, respect si bun
    gust, nemainatalnite de cand nu mai e obligatorie.
  • 0 (0 voturi)    
    obligativitatea uniformei este ilegala ! (Joi, 2 noiembrie 2006, 8:50)

    Adam Ioan [anonim]

    Pentru introducerea obligativitatii uniformei ewste necesara modificarea Constitutiei si a Reg. Cadru emis de MEC
    Se cheltuiesc anual 200-300 milioane la un singur liceu, pe uniforme, bani cu care am putea asigura o securizare mult mai extinsa decit prin uniforma
    Daca nu avem siguranta persoanala asigurata in mod normal, de ce credeti ca un amarit de costum ar putea sa le asigure copiilor nostri un nivel de securitate mai mare decit media ?
    Este pericolul in care se afla elevii mai mare decit pericolul agresiunii asupra personalitatii, violari Constitutiei, transformarii copiilor nostri intr-o turma ? Pericolele la care sint ei expusi nu sint decit rezultatul neputintei societatii de a asigura tuturor o viata decenta, o educatie solida si un viitor. Copii nostri nu vor trai intr-un turn de cristal ci vor avea toata viata de luptat cu rau-facatorii, asa ca vor trebui sa invete maidevreme sau mai tirziu sa faca fata acestora. Sau ne imbracam toti in uniforma ca sa ne ferim de rau ? Daca institutiile statului si-ar face datoria, ar umbla in uniforma "specifica" cei care trebuie iar noi am putea sa ne imbracam normal.
    Despre aspectul estetic al uniformei las pe altii sa se lupte cu morile de vint, dar vreau doar sa adaug ca prestigiul nu rezida in uniforma ci aceasta este unul din aspectele formale ale prestigiului. Cine nu vede dincolo de uniforma nu va sti niciodata ce inseamna aceasta
  • 0 (0 voturi)    
    uniforma INUTILA (Vineri, 23 februarie 2007, 9:48)

    eddie [anonim]

    uniforma e inutila multi nu vin la scoala sau chiar o abandoneaza din cauza uniformei!daca altii nu au bani sa vina cu blugi sau cu "bluzoane" asta e ! chiar daca s-ar purta uniforma se vede diferenta intre un copil cu bani si unul fara bani degeaba va chinuiti sa ne explicati asta uniforma mai mult pt aceasta cauza a fost introdusa ! UNIFORMA INUTILA
  • 0 (0 voturi)    
    uniforma nu e inutila (Duminică, 17 iunie 2007, 15:44)

    didss [anonim]

    eddie, uniforma nu e inutila, e adevarat ca unii s-ar putea sa nu aiba bani dar nam ce comenta pt ca o duc f bine dar se vede ca tu esti un baiat rasfatat numai dupa cum vb pt ca nu team vazut niciodata:))
  • 0 (0 voturi)    
    ridicol! (Marţi, 4 septembrie 2007, 16:43)

    deeeea [anonim]

    care este scopul uniformei?securitate?....cu banii d p uniforme se pot angaja bodyguarzi...deci e fara sens.egalitate?..asta nu va fi niciodata .intodeaua se vor face distinctii dupa banii d buzunar.. dupa telefoane si alte chestii d genu.ajutor pt copii saraci?hello!uniformele nu sunt asa ieftine si in + doar la sc trebuie sa te imbraci?..adica trebuie oricum sa ai alte haine deci nu e niciun fel de ajutor!fara uniforme!clar!sau ce aveti nostalgie fata d vremurile lui ceasca?
  • 0 (0 voturi)    
    uniforma p draq!! (Luni, 17 septembrie 2007, 15:25)

    wapa [anonim]

    cum puteti sa spuneti k va place uniforma?? suntem obligati sa purtam acelasi tip de haine ani intregi?? NUUU!! e sec sa te imbraci in uniforma..nu ai stilul tau,nu esty tu...so uniformele suckssss...sorry..dar chiar nu suport uniformele..park am fi comunisti!!!dar ganditi logik si nu puneti elevii sa poarte ceva ce nu le place..k oricum problema a fost intotdeuna pusa...profilor nu le plac cum ne imbracam..sunt prea fixisti..k doara nu ne imbracam k si la club,sa fim seriosi!!mai lasa-ti-ne in pace cu uniformnele ...ne simtim bine in hainele noastre...care le combinam..nu intro camasa si un sacou..pff
  • 0 (0 voturi)    
    uniforma (Vineri, 12 octombrie 2007, 18:22)

    cute [anonim]

    si in liceul nostru s-a intridus uniforma.dar e super cool.avem doar cravatele la fel;in rest ne cumparam noi camasa/bluza alba si sacou bleumaren;iar pantaloni,purtam ce vrem..e suuper mijto fiindk n putem alege noi ..mie imi place..nu aratam deloc demodati sau comunisti..chiar aratam super bn!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ba!! ce aveti cu unifrmele?!?! (Vineri, 12 octombrie 2007, 18:25)

    rr [anonim]

    deci in viata mea asa ceva!! la noi in liceu e super calumea..noi ne cumparam camasa si sacoul si aratam super bine..nu suntem toti imbracat la fel iar pantaloni putem purta orice...so..de ce sunteti asa de speriatoi de uniforme???!! ca nu mai puteti face parada modei prin scoli??! hai marsshh//k deja exagerati!!
  • 0 (0 voturi)    
    Uniforme (Miercuri, 17 iunie 2009, 16:55)

    ... [anonim]

    Pentru domnul presedinte si domnii parlamentari:daca ati fi destepti ati face treaba in tara. Dar nooo.De ce nu cumparati voi uniforme copiilor saraci din averile voastre colosale?