Atacantul Adrian Mutu a facut un meci de senzatie sambata, cand a marcat ambele goluri ale Fiorentinei in egalul de pe teren propriu, 2-2 cu AC Milan, in etapa a 16-a din Serie A. Cu "doppieta" de pe Artemio Franchi, Mutu a urcat pe prima pozitie a clasamentului golgeterilor din Italia, cu noua reusite stagionale, la fel ca Rigano de la Messina si Totti de la Roma.

Mutu a inscris primul gol in jocul cu Milan in minutul 20, din penalty, reusind apoi dubla in minutul 76. Trei minute mai tarziu, romanul a fost inlocuit din cauza unei accidentari la umar. Golurile milanezilor au purtat semnatura lui Gilardino, in minutele 4 si 89. Lobont n-a fost folosit la gazde.

"A fost pericolul public numarul unu", a scris Gazzetta dello Sport despre roman, iar Il Giornale l-a notat cu 7,5 - cea mai mare nota.