Barcelona rateaza sansa de a reveni pe prima pozitie a clasamentului dupa un egal la Getafe, 1-1. Fara Ronaldinho, pedepsit pentru ca a intarziat la reunirea echipei cu o zi si fara Deco, accidentat, campioana Spaniei si a Europei s-a vazut condusa din minutul 53 cand Guiza a interceptat o pasa trimisa neatent de Marquez spre Puyol si l-a invins pe Victor Valdes.

Barca reuseste egalarea in minutul 69 cand Xavi transforma impecabil o lovitura libera si trece pe langa golul victoriei cu 10 minute inainte de final, cand acelasi Xavi trimite un voleu respins spectaculos de Abbondanzieri. Cosmin Contra a fost integralist la Getafe.

Real Madrid pierde intalnirea cu Deportivo La Coruna, aflata pe locul 15 inaintea rundei, cu doua goluri primite la inceputul ambelor reprize.

In minutul 10, Capdevila profita de greseala lui Casillas la asezarea zidului si transforma o lovitura libera trimitand mingea la coltul scurt.

Al doilea gol vine in minutul 11 al reprizei secunde dupa o cursa superba a lui Arizmendi care trece de Cannavaro si ii paseaza lui Hidalgo Cristian pentru prima reusita a acestuia in Liga spaniola.

Valencia castiga la Villarreal cu golul lui Angulo din minutul 73, Celta Vigo, cu Tamas integralist, pierde la Betis Sevilla cu 1-0 iar Recreativo Huelva, la care Rosu a jucat din minutul 77, invinge la Espanyol Barcelona cu 1-0.

In clasament, Sevilla ramane lider, cu doua puncte mai mult decat Barcelona care are insa un meci mai putin disputat. Real pastreaza locul trei dar Zaragoza si Valencia se apropie la doar doua puncte distanta.