Tudor Chiuariu la Justitie, iar Relu Fenechiu posibil la Transporturi

de Andrei Mincu     HotNews.ro
Duminică, 1 aprilie 2007, 0:00



Viitorul ministru al justitiei ar putea fi Tudor Chiuariu, secretar de stat si seful Departamentului pentru Lupta Antifrauda. Tudor Chiuariu este de profesie avocat si a fost vicepresedintele Organizatiei Municipale Iasi a Tineretului national Liberal (1997-2002) si vicepresedinte al Curtii de Onoare si Arbitraj a PNL din 2005 pina in prezent.

Tudor Chiuariu este un apropiat al deputatului liberal Relu Fenechiu, care s-a aflat in atentia DNA si DIICOT, fiind jurist in perioada 2000-2003 la firmele acestuia.

Surse guvernamentale sustin ca numele lui Tudor Chiuariu este aproape cert pentru functia de ministrul al justitiei, iar cel al deputatului Relu Fenechiu este in carti pentru minsiterul Transporturilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


194 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Tudor Chiuariu, tocat marunt la Realitatea TV (Duminică, 1 aprilie 2007, 14:24)

    piti [anonim]

    Nominalizat neoficial la functia de ministru al Justitiei, ieseanul Tudor Chiuariu a avut viata grea la emisiunea Ultima ora, difuzata miercuri seara de Realitatea TV. Chiuariu a fost intrebat de relatiile din trecut cu firmele deputatului iesean Relu Fenechiu, dar si despre acuzatiile de deturnare de fonduri europene aduse liberalei Magda Tepoi.

    pentru cei care nu au citit, incercati la adresa
    http://www.newsiasi.ro/modules/news/article.php?storyid=1900

    Si va minunati,
  • 0 (0 voturi)    
    Tudor Chiuariu jalnic (Duminică, 1 aprilie 2007, 14:44)

    boom [anonim]

    habar n-am cine e pentru ca a aparut in prim plan cu 2 sapt inainte, dar la emisiunea "Ultima ora" de miercuri a avut o prestatie JALNICA, sub orice critica... nu stiu cum va explica Razgandeanu C.E. aceasta nominalizare si nici nu-mi pasa prea tare, insa acelasi Razgandeanu va trebui sa suporte scarba majoritatii romanilor. nu stiu ce se va intampla daca scarba asta se va transforma in URA si romanii vor iesi in strada...
  • 0 (0 voturi)    
    pai na acum..... (Duminică, 1 aprilie 2007, 14:48)

    machiavelli [anonim]

    doar nu s-au caznit atata sa o dea jos pe macovei ca sa puna in loc unul cinstit.
    interesant ca s-a anuntat azi treba asta. oare sa incheiat ceva ieri ?! vreo monitorizaere, ceva?!
  • 0 (0 voturi)    
    Monica era mai buna... (Duminică, 1 aprilie 2007, 14:50)

    Monica Aspagaritei [anonim]

    Tot mai buna era Monica Macovei, chiar daca a luat de 400 de milioane de lei de la CSM, pe 2006, fara a se duce la sedintele acestui organism. A uat ea banii aceia, dar macar lupta cu coruptia, sau impotriva ei, ma rog...
  • 0 (0 voturi)    
    relu (Duminică, 1 aprilie 2007, 15:00)

    ionut [anonim]

    este baronul de iasi. la urmatoarele alegeri nu o sa mai ia nici un vot de acolo. pana atunci insa o sa mai mulga putin orasul. si se va rezolva si problema fostului prefect acuzat de coruptie.
  • 0 (0 voturi)    
    :))))) (Duminică, 1 aprilie 2007, 15:02)

    Alois [anonim]

    Fenechiu', mafiotul nr. 1 de la Iasi :)))

    Ce sa te ashtepti la nishte penali care s-au aliat cu psd-ul ? :))))
  • 0 (0 voturi)    
    partidul ultimelor scursuri (Duminică, 1 aprilie 2007, 15:38)

    jalnic [anonim]

    daca Felu Renechiu a ajuns sa stabileasca ministrul de justitie in romania, e clar...
    Nimic nu a fost mai scarbos in politica romaneasca, care este oricum jalnica, decat acest partid al lui paturiciu.
    Ca el va mai exista doar pana la primele alegeri, asta nu mai este decat o consolare palida.
    Rusine cui a votat acest partid. Mie mi-e de mult
    ce jenant, ce jenant..
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 1 aprilie 2007, 15:39)

    tot ionut [anonim]

    sper totusi ca anuntul asta sa fie pentru 1aprilie.
  • 0 (0 voturi)    
    Fenechiu (Duminică, 1 aprilie 2007, 15:52)

    Moldoveanu [anonim]

    Daca un bisnitar si mafiot ca Fenechiu poate ajunge si ministru nu-mi ramane decat sa-mi dau foc in Piata Unirii din Iasi.Cine si cum poate opri jaful din Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Duminică, 1 aprilie 2007, 16:32)

    Teodor [anonim]

    Un corupt devenit ministru justitiei....


    Sa rada Felix Voiculescu de ei.
  • 0 (0 voturi)    
    e bun, a facut treaba excelenta (Duminică, 1 aprilie 2007, 17:08)

    sorin pavel [anonim]

    e bun, a facut treaba, l-am vazut la vreo 2 emisiuni, are vana, are imagine
  • 0 (0 voturi)    
    Am incredere in tineri ca el (Duminică, 1 aprilie 2007, 17:13)

    paul lambrino [anonim]

    am incredre in tineri ca el. macovei n-a facut nimic. e jale in instante. sa-i acordam incredere
  • 0 (0 voturi)    
    Un profesionist (Duminică, 1 aprilie 2007, 17:15)

    Dorin [anonim]

    Nu l-am cunoscut personal pe Chiuariu, dar am fost la o conferinta de a sa. A avut un discurs excelent. Apoi, la cateva luni, am cautat cate ceva despre OLAF pe internet si am fost uimit sa vad cate lucruri bune spun europenii de la Bruxelles despre el. Cred ca va fi un ministru de succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Chiuariu ar fi un ministru responsabil (Duminică, 1 aprilie 2007, 17:20)

    Grigorescu [anonim]

    Chiuariu ar fi un ministru responsabil. E pregatit, e tanar, are inititativa. Sa ne mai lase astia cu Macovei care era o fandosita (vezi ordonanta DIICOT) si care sustinea spagarii PD-ului!
  • 0 (0 voturi)    
    Slava domnului ca pleaca Macovei (Duminică, 1 aprilie 2007, 18:30)

    ionut [anonim]

    In sfarsit o sa mearge ceva in bine. Mai bine un corupt destept decat un necorupt mai putin destept.
  • 0 (0 voturi)    
    relu??? (Duminică, 1 aprilie 2007, 18:31)

    adrian b. [anonim]

    ca iesean nici nu am auzit de chiuariu, nu ma pot deci pronunta. am auzit in schimb destule de relu fene care invarte o gramada de afaceri mai mult sau mai putin dubioase pe aici. in tinerete a facut bisnita cu blugi prin caminele studentesti (e purul adevar, nu barfa) si acum e pe cai mari. nu e insa prea popular in oras si la alegerile locale nu a facut mare brinza. daca iese ministru s-a terminat cu pnl-ul la iasi.
  • 0 (0 voturi)    
    1-10 vs.11-14 (Duminică, 1 aprilie 2007, 19:18)

    undefined [anonim]

    Chiar nu am auzit de Tudor Chiuariu sau Relu Fenechiu insa inclin sa cred mesajele 1-10 plus ca am citit si articolul de la http://www.newsiasi.ro/modules/news/article.php?storyid=1900.

    Mi se pare ciudat ca dupa 10 mesaje negative apar 4 mesaje pozitive unul dupa altul. Care mai de care mai penibil:
    "e bun, a facut treaba, l-am vazut la vreo 2 emisiuni"
    "am incredre in tineri ca el,.., sa-i acordam incredere"
    "am fost uimit sa vad cate lucruri bune spun europenii de la Bruxelles despre el. Cred ca va fi un ministru de succes!"

    As rade, dar probabil ca asta o sa ajunga viitorul ministru al justitiei asa ca nu prea-mi vine :(.
  • 0 (0 voturi)    
    o gramada de verdicte (Duminică, 1 aprilie 2007, 20:11)

    Ioana [anonim]

    am citit cam tot ce s-a scris pe aceasta tema zilele astea - si n-as posta un comment daca nu mi s-ar parea ca toata lumea da verdicte prea usor- ca deh, la politica si la fotbal trebuie sa ne pricepem. presa poate sa insele insa foarte tare si e foarte interesant ce efect are, ce idei induce. daca ne luam de tineri, ca acest Chiuariu, asa, fara sa stim ce pot aduce bun, numai din zvonuri, barfe, etc, ma gandesc ca ne taiem creanga de sub picioare noua, celor tineri, care ne plangem mereu ca nu ni se dau sanse.
    ar fi interesant de stiut ce varste au cei care au postat mesajele anterioare...
    eu m-as uita mai intai la ce a facut din pozitia pe care o are, inteleg ca lucreaza de ceva vreme in guvern, la imaginea pe care o are in afara, etc; ca in orice campanie bine orchestrata, cele bune sunt pastrate sub tacere. cu alte cuvinte, mai multa grija la ce citim si la ce credem din ce citim.
  • 0 (0 voturi)    
    Tanar- singura calitate?? (Duminică, 1 aprilie 2007, 20:41)

    undefined [anonim]

    Ok, in presa s-a spus ca Tudor Chiuariu este apropiat al unui dubios om de afaceri Relu Fenechiu.
    In emisiunea de la RealitateaTv Tudor Chiuariu a scaldat-o la faza asta, de fapt cam la tot. Pt mine e suficient atat sa-mi produca mari semne de intrebare asupra individului.

    Chestii de genul e tanar si nelinistit => un ministru al justiei minunat nu ma conving.

    So, cine stie de ce Tudor Chiuariu ar fi un ministru al justiei extraordinar, in afara de faptul ca e tanar, e liber sa posteze (dar cu surse -ca'n wikipedia, nu 'am auzit eu ca e meserias'). Daca sunt argumente solide o sa-mi schimb parerea si gata.
  • 0 (0 voturi)    
    varsta (Duminică, 1 aprilie 2007, 20:56)

    ionut [anonim]

    27 de ani.
    nu stiu cine e asta Chiuariu, stiu insa cine e fene.
    vreo 23 de ani am trait in iasi.
  • 0 (0 voturi)    
    Comisia Europeana il apreciaza pe Chiuariu (Duminică, 1 aprilie 2007, 22:12)

    cetatean [anonim]

    Daca veti avea curiozitatea sa cititi rapoartele comisiei europene veti afla ce parere are comisia despre Chiuariu. In rest, e de asteptat sa fie atacat pentru ca ia locul preasfintei Monica. Mda...
  • 0 (0 voturi)    
    pt.21 (Duminică, 1 aprilie 2007, 22:31)

    undefined [anonim]

    Un link? Am cautat pe google dupa Tudor Chiuariu (lb. engleza) si nu am gasit nimic relevant.
  • 0 (0 voturi)    
    @21 (Duminică, 1 aprilie 2007, 22:35)

    piti [anonim]

    Monica Macovei are in ochii Comisiei Europene o imagine la care pustiul de 27 de ani poate doar sa viseze in acest moment. Mai are timp, nimeni nu ii neaga potentialul! Dar pentru tine cetatene, un constant forumist antimacovei, se pare ca aprecierile CE la adresa M Macovei te-au lasat indiferent pana acum... Nu ti se pare ca umbli cu standarde duble?
  • 0 (0 voturi)    
    2 Incompetenti (Luni, 2 aprilie 2007, 0:20)

    Marianul [anonim]

    Cu ce propuneri vine PNL-ul pt. 2 ministere esentiale pt. Romania de cand e membra UE: Chiuariu si Fenechiu. LOLLLLL
    Un incompetent si un HOT notoriu! Ati prosti care sa care geanta premierului nu au gasit? E clar ca o sa esueze si nici un PNL-ist nu a vrut sa-si incarce CV-ul imaginea cu un esec. Interesant ce va urma. Un lucru e clar: PNL se va chinui sa treaca de 5%. Le urez re-organizare placuta.
  • 0 (0 voturi)    
    JALNIC !!!!! (Luni, 2 aprilie 2007, 0:54)

    Cetateanul NEturmentat [anonim]

    JALNIC !!!!! Asta e cuvantul cel mai potrivit pentru PNL si Calin Popescu Tariceanu, dupa parerea mea. Au transformat o speranta a dreptei intr-o certitudine a rusinii, rezultat al ambitiilor proprii ale Premierului. PNL are proprii sai strategi politici, cu siguranta. Dar cu siguranta sunt unii dintre cei mai prost pregatiti in ale vietii politice romanesti. PNL va pierde foarte mult teren, si din pacate "pe mana lui". PD-ul nu va face decat sa culeaga roadele "victoriei". Pacat, mare pacat !

    P.S. Iar Monica Macovei, dincolo de toate criticile opozantilor sai, a reusit cum nu au reusit nici unul dintre fostii Ministri ai Justitiei. Un lucru este cert: a reusit sa obtina INCREDEREA majoritatii Romanilor.
    Urmatorul Ministru credeti ca o va face??? Ma indoiesc... Va reusi, probabil, sa poarte eticheta partidului care l-a propulsat; sa fie JALNIC.
  • 0 (0 voturi)    
    11-14 (Luni, 2 aprilie 2007, 1:44)

    Alex [anonim]

    Toate pro, toate la diferenta de nici 5 minute.
    Oau, o fi iesit soarele la ora aia si i-o fi inbunat pe romani pt 15 minute.
    =)))
  • 0 (0 voturi)    
    cabinet toaleta(t)... (Luni, 2 aprilie 2007, 9:09)

    monica L [anonim]

    Nu comentez propunerile de la justitie pentru ca nu am auzit de cei doi posibil nominalizati. Oricum, va fi anevoios pentru oricine sa cistige incredere la Bruxelles, pe postul lui Macovei.
    Pacat ca restructurarea cabinetului nu a fost un prilej pt "Versatiliceanu" de a scapa de ministri liberali clar incompetenti, cum ar fi de exemplu Nicolaescu la sanatate. Cit despre Orban la transporturi, doamne, orice sef de regionala CFR ar fi fost mai sobru (sober, in engleza) si mai cu bun simt decit aista...ar fi fost judicios sa-l fi pastrat pe Borbely acolo, pentru ca a functionat ca secretar de stat si nu s-a facut de ris pina acum.. cit despre ministerul dezvoltarii regionale... deh.... titulatura ministerului e aiurea deoarece fondurile structurale nu vin numai pentru dezvoltarea regionala... oricum oameni cu viziune si competenta pe zona asta sint putini si nu sint politici, ci tehnicieni...
  • 0 (0 voturi)    
    +++PNL+++ (Luni, 2 aprilie 2007, 9:34)

    Gabriela [anonim]

    Imi pare rau ca prin acest demers al lui Tariceanu se va obtine, pe langa intreaga consideratie a lui Patriciu, disparitia PNL-ului. Daca ei cred ca va fi altfel, se inseala sau se imbata cu apa rece.
    Insa oricum cei care conduc actualmente PNL (Tariceanu, Patriciu) nu sunt oameni politici ci oameni de afaceri; pe ei ii intereseaza cum merg afacerile lor nu "bunastarea romanilor" (este penibil Tariceanu cand foloseste aceasta sintagma)
    Cei care vor veni in urma lui Blaga, Macovei, Barbu S, etc. vor fi ca Motreanu de la agricultura venit dupa Flutur - nu vor exista
    Daca toti PNL-istii care sunt promovati sunt ca cei ce au fost pusi la noi in societate tara nu are cum sa mearga decat pe automat, din inertie pentru ca ei sunt vraiste!!!..
  • 0 (0 voturi)    
    Unii ne iau de prosti! (Luni, 2 aprilie 2007, 9:42)

    Cip [anonim]

    Cum naiba nu le e jena la unii sa se apuce sa posteze niste mesaje doar asa ca sa echilibreze balanta, nu-si dau seama ca le pute gura si sunt simtiti de la o posta!? :)

    Acuma referitor la iesenii propusi a fi ministri, stati linistiti: daca sunt baieti rai atunci macar scapa Iasul de ei (macar temporar), iar daca sunt baieti buni are toate lumea de castigat.

    In plus ganditi-va ca are nevoie si Iasul sa-si mai intoarca lumea fata catre el, ca a ramas din punct de vedere economic de rusinea tarii, desi e plin de oameni cu potential, insa nu financiar (aia care au bani sunt parveniti fara scoala, sunt niste ageamii fara clasa majoritatea, niste oameni marunti) si care din pacate sunt prea molcomi si delasatori; ca sa ajungi in fata trebuie sa dai din coate si in mod sigur avem nevoie si de oameni care sa dea din coate.

    Dar sa nu mai lungim vorba fiindca oricum in noul guvern nu vor fi mai mult de un iesean. Stati linistiti, oricat de granguri ar fi astia, sunt altii si mai si.

    PS: Nu pot sa inchei fara a spune ca sunt multi politicieni si oameni publici din toate taberele care nu-mi plac, parca insa scarba mai mare decat prefacutul de Orban nu-mi provoaca nici unul.
  • 0 (0 voturi)    
    Terminoiu. (Luni, 2 aprilie 2007, 10:03)

    make [anonim]

    Domnule nea Moli,pe scurt,doresc sa va spun,ca pentru scaunelul dumneavoastra de prim,ati ajuns sa sacrificati un partid intreg.Ce mai conteaza oameniI, care au crezut in liberali?Personal,cand o dadeati la televizor,cu "DRAGI ROMANI",ma gandeam,ca acum o suta si ceva de ani,un alt patriot,se adresa boborului,cu "FRATI ROMANI".Catavencu se intoarce pe partea ailalta,cand a auzit de FLORII,asa baliverne.Chiar,crezi ca mai ia cineva de bune,prostiile care le debitezi,aproape zilnic?
  • 0 (0 voturi)    
    ma intreb (Luni, 2 aprilie 2007, 10:37)

    itzenplitz [anonim]

    Ce ar trebui sa faca PNL (prim ministrul) sa-mi recastige increderea (fost votant PNL, capos si indaratnic). Sa zicem ca in urmatoarele 6 luni? va curge lapte si miere. Ma intereseaza? Nu prea. Mie imi merge profesional si material bine (pe barba mea). Ce ma intereseaza? Legile care vor trece prin parlament, justitia, programul de guvernare (vezi promisiuni electorale). Sanse sa se intample acest lucru? Minime spre deloc. PS. Ma gandesc la misunea ingrata a "formatorilor de opinie" de pe forum. Pe cine trebuie sa convinga? Pe nehotarati (electoratul "bulversat" al PNL)! Sa ne injure- "nu le da mana!" Sa ne prosteasca- nu prea au cum.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu are vreo putere sa nu accepte ministrii? (Luni, 2 aprilie 2007, 11:18)

    Reader [anonim]

    Acum Basescu are vreo putere de a nu accepta noii ministri? daca poate, si nu-i accepta, nu se pot declansa alegeri anticipate? deja se vede pe fata ca tariceanu nu mai tine cont de nimic si isi bate joc de noi cum vrea el.
  • 0 (0 voturi)    
    se intampla in fine ceva (Luni, 2 aprilie 2007, 15:08)

    Robert [anonim]

    vad ca toata lumea e pesimista, nu inteleg de ce, ne-am obisnuit sa dam unii in altii, fara asta nu ne simtim bine. in fine, treaba e ca dupa atatea saptamani in care toata lumea s-a tot plans ca tariceanu nu face nimic, se intampla in fine ceva - eu zic ca e spre mai bine, macar se linistesc apele in politica. o fi cantarit omul decizia mai mult. vreau sa am incredere in noul guvern pentru ca meritam alta sansa.
    acum daca o sa zic de bine de vreunul, o sa reiasa ca sunt pus de ei sa postez :)) toata lumea vad ca e suspicioasa zilele astea. asa ca o sa spun numai ca sunt nume care chiar merita incredere. unii cred ca sunt mai degraba invidiosi, pe succesele altora. eu unul, nu sunt...
    referitor la faza cu "are cineva un link" despre chiuariu (un mesaj anterior) de la justitie, daca chestiile naspa apar la un search pe google, si cele bune nu apar, asta nu inseamna ca nu exista. zic si io...
    pana una-alta, din ce citesc, vad ca noul guvern pare sa aiba asigurate voturile in parlament.
    in rest, noi sa fim sanatosi
  • 0 (0 voturi)    
    Liberalii pe net (Luni, 2 aprilie 2007, 15:21)

    flor [anonim]

    Tinerriliberali au primit iarasi indicatii sa iasa pe net sa propavaduiasca zisele mai marelui impostor. Baieti cel putin faceti-o mai voalat ca se sesizeaza.
    Cat despre Chiuariu... l-am vazut la realiatatea... in acea emisiune l-a facut KO dragoteasca... fara vana, fara caracter, fara idei ... de altfel se aliniaza foarte foarte bine la sageata liberala Orban, Antonescu, Tariceanu