International Herald Tribune: Coruptia, mod de viata in Romania

de C.N.A.     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2007, 0:00



Romania si Bulgaria care au fost primite in Uniunea Europeana la 1 ianuarie anul acesta mai au cale lunga pana sa fie considerate tari "cu adevarat europene", scrie un articol aparut in editia electronica a cotidianului International Herald Tribune, care preia un comentariu al Associated Press.

In plus, Uniunea Europeana sa teme ca noile tari membre inregistreaza un declin in privinta reformelor, sustine sursa citata.

La ultimul raport prezentat saptamana trecuta la Bruxelles, cele doua tari au scapat de sanctiuni, dar au fost criticate pentru lipsa progreselor in lupta impotriva coruptiei si a crimei organizate, continua articolul.

Totodata, mai multi observatori europeni spun ca Uniunea Europeana ar trebui sa fie mai dura cu cele doua tari daca vrea sa vada din partea lor progrese substantiale.

„Romania pare sa nu-si fi insusit raportul de saptamana trecuta pentru ca este formulat cu multa diplomatie, un limbaj normal pentru ca acum acesta tara esta membra”, a spus un oficial european care a dorit sa-si pastreze anonimatul. „ Romania crede ca este foarte bine ca a scapat de sanctiuni, dar nu e chiar asa”, a adaugat acesta.

"Pentru noul statut de membru al UE, in Romania, coruptia este ceva obisnuit, chiar un mod de viata", concluzioneaza articolul citat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


95 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    La ce va asteptati? (Miercuri, 4 iulie 2007, 10:35)

    Gabi [anonim]

    doar nu credati ca o sa scapam de burgezia romaneasca, ca doar ei ne-au bagat in UE, si doar li se cuvine tot! Oare o sa-l vedem vreodata de dl Nastase acolo unde ar trebui sa fie de foarte multi ani si pe alti domni cu mare greutate in structurile politice si mafioate din romania?
  • 0 (0 voturi)    
    baaaaaaa (Miercuri, 4 iulie 2007, 10:43)

    gugu [anonim]

    unde-s puii aia de comunisti de serviciu?
    baaaaaa fugi, te prind, te fac sa mergi in maini! nu te mai scapa nici minerii... ptuuuu
  • 0 (0 voturi)    
    Normalitate (Miercuri, 4 iulie 2007, 10:49)

    Bashcaliosu' [anonim]

    Daca de miine s-ar respecta perfect intreaga legislatie rutiera, si cea mai mica greseala ar fi pedepsita conform legii,in surt timp, nu ar mai circula nici o masina.
    Daca s-ar aplica legile exact asa cum sint, fara discriminare, nu cred ca ar mai functiona ceva, s-ar bloca orice activitate.
    Coruptia este un efect negativ al etatismului dar are acasta calitate de a lasa economia sa funtioneze (neagra, gri, portocalie), desi clar genereaza o concurenta neloiala (nu toti avem acces la coruptie in mod egal).
    Nivelul coruptiei este direct proportional cu numarul de legi in vigoare, si ,in consecinta, cu numarul de functionari care trebuie sa le aplice.
  • 0 (0 voturi)    
    Misto faza cu culpabilzarea (Miercuri, 4 iulie 2007, 10:59)

    cain si abel [anonim]

    noastra, a amaratzilor
    pai daca e asa de grav de ce nu ati aplicat clauza pe justitie, pt. ca guvernul PSDPNL sa cada ?

    Intrebare retorica, evident. Un guvern incompetent, corupt si santajabil este tot ce e mai de dorit pentru controlul fondurilor UE tot de catre voi.

    E haioasa insa faza cu culpabilizarea: adica, in final "tot noi suntem de vina", noi, amaratzii. Nu voi, care aveti painea (luata zilnic de la noi) si cutzitul in mana.

    Mersi, UE ! adica, M.U.E.
  • 0 (0 voturi)    
    @ Bashcalie (Miercuri, 4 iulie 2007, 11:32)

    Jeriko [anonim]

    Asa aberatie nu am mai vazut. Ai cumva impresia ca Romania si Bulgaria au cele mai restrictive cadre legislative? Nu vorbi de economii subterane si coruptie, si mai ales de lege, daca esti pe dinafara. E mai destept asa
  • 0 (0 voturi)    
    ratza (Miercuri, 4 iulie 2007, 11:42)

    ratza [anonim]

    Fara o JUSTITIE care sa taie in carnea vie si grasa a tzeparilor construiti in perioada capitalismului de cumetrie NU O SA AJUNGEM NICIODATA NICAIERI.

    JOS CAPITALISTII DE CUMETRIE SI MARGINALIZAREA LOR DIN POLITICA ROMANEASCA FARA EXCEPTII !

    JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE JUSTITIE

    aaaa - si alegeri anticipate ca idiotii astia isi bat joc de PIB !
  • 0 (0 voturi)    
    Cu un guvern de afaceristi sustinut de fosti comunisti ce sperati? (Miercuri, 4 iulie 2007, 11:44)

    mircea [anonim]

    Parca noi nu stim: Tariceanu e cel mai bun prieten a lui Patriciu si pe langa ca-l 'servea' si apara pe asta acum tre sa presteze si la PSD si la PC si la UDMR si chiar si PRM pentru ca sa-l tina cat mai mult agatat in scaun.

    Asa ca intr-o tara in care primul-ministru presteaza pe la toti doar sa ramana in functie ar fi culmea sa ne asteptam sa nu mai fie coruptie. De fapt asta da Tariceanu in schimbul sprijinului lor: posibilitatea sa acceada in functii publice indivizi dubiosi si incompetenti ca Chiuariu etc, afaceri in care statul si toti romanii sunt furati pe fata de afaceristi din tot spectrul politic.

    Parerea mea e ca pana cand nu scapam de tariceanu asta, pana cand nu avem un.niste partide pe care sa le poti blama clar daca in tara se fura ca-n codru.. nu o sa fie nimic bun in Romania.
    Acum daca UE ne spune ca suntem corupti cine-i vinovat?? tariceanu si partidul lui de plastilina PNL, PSD ca sustine intr-un mod 'bizar' pe pnl-isiti, PC care ba critica-ba lauda in functie de cum a dormit Voiculescu, UDMR care in loc sa-si vada de platforma lui e implicata pana-n gat in afaceri dubioase, PRM care latra dar nu stie de ce si la cine??

    O caricatura de tara in care cei mai mari vinovati sunt PNL-ul si Tariceanu pentru ca a reusit sa faca o mare grupare mafiota politica in care nu mai stii cine pe cine sustine, de ce o face, ce platforma politica se aplica si in care santajul si cumpararea de favoruri au devenit motorul oricaror initiative publice.
  • 0 (0 voturi)    
    coruptia si mandria (Miercuri, 4 iulie 2007, 12:23)

    robert [anonim]

    Romanii si stramosii lor sunt bolnavi de mandrie. Daca nu s-ar fi afisat Dacii cu bratari de aur, nu ar fi venit Romanii lui Traian sa ii cucereasca. Tot din cauza "afisajului" au trecut pe la noi hunii, tatarii, turcii si alti hoti (de-ai lui Lenin) dar pana nu ne pocaim de afisat cu lucruri inutile (celulare ragnet, maisni bengoase, vile exagerate si alte elicoptere) si nu recunoastem ca ne-am contaminat cu cancerul mandriei si coruptiei, nu avem sanse sa redevenim un popor talentat, ospitalier, gospodar, unit, credincios, viteaz ... ca pe vremea lui Mihai, Stefan samd. Sa incetam sa fim batjocoritori! Proverbe 3:34
  • 0 (0 voturi)    
    Perceptie de coruptie (Miercuri, 4 iulie 2007, 13:03)

    Cristi [anonim]

    Imi spunea un amic candva ca in Romania 90% e coruptie.
    L-am intrebat cat este un bilet de tramvai. Mi-a zis ca 11.000.
    L-am intrebat cum de este doar 11.000, ca daca ar fi coruptie 90%, ar trebui sa fie 20.000 (cu tot cu spaga data la incasatoare ca sa iti dea un bilet).

    Asa ca, stimati comentatori, cati ati dat spaga in ultima vreme ca sa luati un bilet de tramvai? Sau ca sa va umpleti rezervorul la masina? Cum? Nu ati dat? Ei, atunci coruptia este mai mica.

    Si da, stiu si povestea cu "se dau spagi mari de tot, care echivaleaza cu milioane de bilete de tramvai"... ei, totusi nu cred ca astea duc la asa o mare coruptie. Vezi la BAE Systems coruptia cu arabii... la ei nu se pune?
  • 0 (0 voturi)    
    Justitie pentrutoti! (Miercuri, 4 iulie 2007, 13:14)

    ddr [anonim]

    Jos regii asfaltului !,
    \ Jos nababii autostrazilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Taxele ? (Miercuri, 4 iulie 2007, 13:39)

    Pasare [anonim]

    De exemplu : taxa de prima inmatriculare; plata impozitului unui autoturism scos din circulatie - fara predarea la fier vechi nu esti scutit de impozit ??????? indiferent de vechimea si starea tehnica trebuie predat ??????? Cine poate raspunde unde este logica? Raspunsul serv. taxe si impozite a fost : Dar ce daca un apartament nu este locuit temporar este scutit de impozit ?
    Astept continuarea la aceasta tema !
  • 0 (0 voturi)    
    PD (Miercuri, 4 iulie 2007, 14:04)

    PD [anonim]

    Cunosc cativa oamneni din PD tare curati.

    Ba frati romani, cand o sa va vina mintea la cap?

    PNT (+ PD + PNL)?

    PD + PNL?

    PNL?

    Acum urmeaza PD singur?
    sa guverneze?
    O sa ajungeti la coada lumii civilizate, o sa ajungem TOTI, de fapt...
  • 0 (0 voturi)    
    Legile si statul (Miercuri, 4 iulie 2007, 14:05)

    Bashcaliosu' [anonim]

    Exceptind agresiunile fizice (violenta) toate celelalte situatii sint schimburi economice intre oameni.
    Inainte de '89 imi cumparam "blugi" de la "bishnitzari", era un schim economic intre fun furnizor si un client interzis prin lege, dar eu imi doream acel produs, iar "bishnitzarului" isi dorea banii mei in schimbul "blugilor". Ambii eram multumiti in urma tranzactiei. Din pacate era ilegal, iar ca acel om ("bishnitzarul") sa-mi ofere mie cee ce imi doream trebuia sa de-a o shpaga mililtzeanului.

    Toate legile, exceptind agresiunea (principiul non-agresiunii asupra non-agresorilor), sint abuzive si aberante. Obligativitatea purtarii centurii de siguranta este abuziva pentru ca eu sint singurul care am dreptul natural sa decid in privinta existentei mele.

    Legile anticoruptie nu fac altceva decit sa sporeasca coruptia, pentru ca maresc numarul de functionari. Singura solutie reala este statul minimal!
  • 0 (0 voturi)    
    motanu' (Miercuri, 4 iulie 2007, 14:07)

    motanu [anonim]

    Jos baronii schimbarilor de borduri din Bucuresti !!!!

    Cine naiba sunt astia oricum ???

    Ca blocheaza traficul peste tot in Capitala !
  • 0 (0 voturi)    
    @robert coruptia si mandria (Miercuri, 4 iulie 2007, 14:16)

    czm [anonim]

    Sunt de acord aproximativ cu tine .Asta e romanul: un fafaron la care ar trebui sa ii intre odata in cap ca asa nu merg treaba.
    E extrem de grava problema de"afisaj" exagerat al romanilor, mult din cauza ca omul in loc sa investeasca in ceva de care are intr-adevar nevoie sau in ceva productiv, baga banii in super vila, super masina etc...numai ca sa poata sa afiseze ceva. E penibil.
    E in stare sa manance paine cu slanina toata ziua ca sa se plimbe cu BMW. De parca in Romania ai avea drumuri de umblat cu BMW pe ele...Case enorme, dar iluminat public... nu.
    Doamna cu Rolexul pe mana cu diamante, iese de la cosmeticiana dreapta ca o lumanare si plina de ea, dar strada e plina de noroi (Baia Mare) si in 2 min e toata stropita....
    Lucreaza romanii prin strainatate si locuiesc in conditii deplorabile, dar acasa si-au fa cut o vila enorma... si degeaba
    ca nu sta nimeni in ea iar copii sunt plecati si ei in strainatate si de fapt slabe sans ca se vor mai intoarce, caci copii lor mici sunt la gradinita/scoalain alta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    mai nationalistilor (Miercuri, 4 iulie 2007, 14:32)

    pt motanu [anonim]

    am un amic care lucreaza la vama Constanta si cui credeti voi ca ii vin cateva camioane pe saptaman cu borduri...domnului Videanuu din China cu bucurie. Nu stiati?
    Pot sa fac rost si de acte credeti ca ar putea interesa pe cineva?
    O sa fiti la fel de ingalati si la fel de tampiti sa nu comentati nimic..pentru urmatorii 40 ani ca sa fie cu sot
    Si basescu si tariceanu nu stai ca geoana, stai putin domnle ca de fapt iliescu ..nu si nu e basescu si tot asa inca vreo 5 generatii
  • 0 (0 voturi)    
    sursa coruptiei (Miercuri, 4 iulie 2007, 19:38)

    bbk [anonim]

    coruptia exista deoarece statul prin intermediul sistemului burocratic are puterea de a interveni in cursul schimburilor economice normale intre cetateni. coruptia poate fi diminuata doar diminuand puterea de decizie care este delegata statului.