Patru lei chinuiti de la Zoo Bacau si Buhusi vor primi azil in Africa

de V.T.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2007, 0:00



Patru lei chinuiti in gradinile zoologice din Buhusi si Bacau vor fi eliberati si transferati intr-o rezervatie africana.

Actiunea organizata de Asociatia pentru Protectia Animalelor din Romania” (APAR) in colaborare cu Fundatia „Born Free” (Anglia) a debutat in urma cu 14 luni, timp in care s-au purtat negocieri cu conducerile celor doua zoo iar animalele au fost pregatite pentru calatorie.

Pe data de 31 iulie leii vor fi eliberati din spatiile meschine din gradinile zoologice urmand ca in cel mai scurt timp sa fie transportati cu o cursa charter pe ruta Bacau - Frankfurt - Johannesburg.

In cadrul sanctuarului african, cele patru feline vor beneficia de tarcuri de 2 hectare construite in mediul natural, asistenta medicala permanenta, ingrijire constanta din partea personalului rezervatiei, precum si hrana ce poate satisface necesitatile fiziologice ale animalelor

Personalitatea fiecarui animal a fost atent studiata pentru a putea convietui cu rezidentii mai vechi.

Astfel, Simbad, leul din Bacau va trai alaturi de alte 2 leoaice, dintre care una provine tot din Romania.

Actiunea de relocare a fost necesara deoarece multe dintre gradinile zoologice din Romania nu pot oferi conditiile necesare cresterii in captivitate a felinelor mari, ca urmare unele dintre ele fiind nevoite sa se inchida si sa instraineze animalele (cazul gradinilor zoologice din Buhusi si Bacau).

Mutarea celor 4 lei in sactuarul din Africa de Sud reprezinta un caz fericit, deoarece din lipsa unor amplasamente corespunzatoare in alte gradini zoologice din Romania care sa-i preia, alternativa ar fi fost probabil eutanasia. Din pacate situatia multor alte feline, dintr-un numar mare de gradini zoologice, este inca incerta.

Asociatia pentru Protectia Animalelor din Romania lucreaza impreuna cu Ministerul Mediului si Dezvoltarii Durabile pentru a gasi solutii viabile pentru animalele din amplasamentele neautorizate.

Aceasta nu este prima actiune derulata de APAR, in 2004, leoaica Achee, aflata in proprietatea Consulului Ciprului la Bucuresti, fiind relocata in sanctuarul Shamwari.

Animalul s-a adaptat la conditiile similare celor naturale traind in acelasi tarc cu Ma Juah, o leoaica ce provine din Liberia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


489 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE BUNA MASURA! (Miercuri, 25 iulie 2007, 14:00)

    x1 [anonim]

    F.B. MASURA
  • 0 (0 voturi)    
    eutanasia ? (Miercuri, 25 iulie 2007, 14:07)

    sergiu [anonim]

    "alternativa ar fi fost probabil eutanasia." ??? adica decat sa traiasca prost mai bine sa-i impuste ? pai hai sa ne sinucidem toti fratilor ..
  • 0 (0 voturi)    
    TOTUSI (Miercuri, 25 iulie 2007, 14:11)

    cezar [anonim]

    DE CE NU SE AMENAJEAZA ASTFEL DE SPATII IN ROMANIA?

    DE CE TOATE TARILE CIVILIZATE POT AVEA GRADINI ZOOLOGICE RESPECTABILE, LA NOI, NU?

    AVEM BANI SI RESURSE PENTRU MULTE LUCRURI (INCLUSIV PT PENSIONARI) DAR PT DRUMURI, ZOO, PROTECTIE SOCIALA - NU !!!

    SUNTEM O TARA SUB-BANANIERA!
  • 0 (0 voturi)    
    mai sunt... (Miercuri, 25 iulie 2007, 14:15)

    Ileana [anonim]

    ...vreo 20 de milioane de oameni chinuiti in Romania. Cu ei ce facem ?
  • 0 (0 voturi)    
    @4 (Miercuri, 25 iulie 2007, 14:42)

    Je [anonim]

    am inceput prin a-i trimite la munca in Spania si Germania :)))))))))))

    in curand o sa se construiasca niste "sanctuare" speciale si pentru ei ... se numesc puscarii :)))))))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    cezar (Miercuri, 25 iulie 2007, 14:43)

    rufus [anonim]

    bananier esti tu! ce ai cu pensionarii?
  • 0 (0 voturi)    
    pt Ileana !!! (Miercuri, 25 iulie 2007, 14:48)

    xea [anonim]

    draga mea era vorba de animale care n-au nici o vina ca au ajuns intr-o tara ca asta. noi ne meritam soarta ca suntem o natie de toata jena si ne batem joc ....n-avem nici un respect fata de mediu inconjurator, implicit animalele! toata lumea vrea sa traisca bine dar fara sa dea nimic la schimb ! vezi cum raman imprejurimile dupa ce romanu' isi termina gratarul la "iarba verde"....nu ma miri ca unii au reactii de genul de mai sus...............mi-e rusine ca sunt roman !
  • 0 (0 voturi)    
    O foarta buna initiativa (Miercuri, 25 iulie 2007, 15:17)

    Alexandru [anonim]

    F bine, dar mai sunt multe animale chinuite care trebuiesc mutate in locuri favorabile speciilor lor

    Ptr nr.4 ...esti dus frate....te rugam noi frumos, impuscate
  • 0 (0 voturi)    
    ghici cine (Miercuri, 25 iulie 2007, 15:41)

    cineva [anonim]

    ghici cine era proprietarul leului "chinuit" de la Bacau? Pe nume Simbad si care a stat, cat era inca mic si inofensiv, la Hotelul Scandinavia? Ei, na... Iacobov. Apoi a fost dus in parcul din Bacau si "chinuit" cu patru kile de carne pe zi intr-o cusca. Eutanasiere? Sa eutanasieze pe doamna maica-sa ala care s-a gandit. E frumos sa plangem pe umarul animelelor "chinuite", dar v-ati gandit ce se putea face cu banii cheltuiti pentru zborul charter Bacau - Frankfurt - Johannesburg, pentru implantarea de cipuri, pentru operatiile de vasectomie (da, li s-a facut si asa ceva) si pentru celelalte cheltuieli? Nu neaparat ca trebuiau dati banii pentru pensionari, se puteau folosi chiar pentru imbunatatirea vietii animalelor aici, in Romania.
    exagerand as putea zice ca noi chinuim si pisicile si cainii, pestii din acvariu, testoasele din cada... Hai sa trimitem si aceste animale in mefiul lor natural, sa nu le mai chinuim.
    Sa fie clar, aceste animale s-au nascut in captivitate si nu au invatat sa vaneze, nu au instinctele dezvoltate, nu stiu sa supravietuiasca. Le trimitem dintr-o gradina zoo mai mica si inghesuita din Romania intr-una mai mare din Africa de Sud. Ce am rezolvat? Am scapat de o grija. Atat. Nu am facut nimic pentru ele, le-am dat numai mai mult spatiu.
    Asta se putea face si aici, cu niste bani. Cica normele europene spun ca un animal de tipul leului are nevoie de 2 ha. Da, are nevoie de aceasta suprafata doar daca animalul este expus publicului. Dar noi ne dam de ceasul mortii sa facem cum zic altii ca e bine, fara sa ne gandim prea mult.
  • 0 (0 voturi)    
    zimbrii chinuiti (Miercuri, 25 iulie 2007, 21:29)

    vero [anonim]

    Am vizitat weekendul trecut Rezervatia de zimbri din Hateg. Este un loc dezolant care arata cat respect exista pentru viata animalelor si a oamenilor in Romania. Adica deloc. Turistii erau trimisi de capul lor pe un drum fara nici un indicator sa caute zimbrii. Singura indicatie era ca trebuie sa sari un gard ca sa ii vezi. Umblai aiurea pana ajungeai la un tarc in care traiau 4 zimbri. Saracele animale nu aveau apa pe canicula, am auzit ca nu au nici mancare si stateau apatice la umbra unor copaci. A trebuit sa sarim un gard ca sa reusim sa vedem zimbrii. Am ramas inca o data socata de tara asta. Nu avem respect pentru numic din pacate. Sper ca se poate face ceva pentru zimbrii aceia. Faptul ca tratam astfel niste animale care odata erau puse pe stema tarii spune tot despre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    animale chinuite (Joi, 26 iulie 2007, 9:13)

    cayetana [anonim]

    Toti aveti dreptate. Din pacate, usor usor o sa ajungem sa nu mai avem de ce sa fim mandri ca suntem romani.
    Nu stiu cum o fi in celelalte tari, dar in Romania noastra taranii isi chinuie si animalele care ii ajuta sa traiasca (vacile, porcii, caii, cainii...), asa ca ce sa ne mai miram de animalele de companie, fie ele si exotice?! Bine ca au trimis bietii lei intr-un spatiu mai mare, ca la noi nici oamenii nu traiesc bine.
  • 0 (0 voturi)    
    salvarea necuvantatoarelor (Joi, 26 iulie 2007, 9:26)

    elena [anonim]

    nu se poate interveni si pentru leul de la gradina zoologica din Timisoara, sa primeasca azil in Africa? Altfel risca sa fie eutanasiat si este mare pacat.Va rog sa interveniti!
  • 0 (0 voturi)    
    HOTNEWS - Asteptam un reportaj pe tema zimbrilor. Si o actiune! (Joi, 26 iulie 2007, 9:29)

    cezar [anonim]

    10. zimbrii chinuiti
    vero (25 iul 2007 21:29)

    Am vizitat weekendul trecut Rezervatia de zimbri din Hateg. Este un loc dezolant care arata cat respect exista pentru viata animalelor si a oamenilor in Romania. Adica deloc. Turistii erau trimisi de capul lor pe un drum fara nici un indicator sa caute zimbrii. Singura indicatie era ca trebuie sa sari un gard ca sa ii vezi. Umblai aiurea pana ajungeai la un tarc in care traiau 4 zimbri. Saracele animale nu aveau apa pe canicula, am auzit ca nu au nici mancare si stateau apatice la umbra unor copaci. A trebuit sa sarim un gard ca sa reusim sa vedem zimbrii. Am ramas inca o data socata de tara asta. Nu avem respect pentru numic din pacate. Sper ca se poate face ceva pentru zimbrii aceia. Faptul ca tratam astfel niste animale care odata erau puse pe stema tarii spune tot despre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    pt 7 (Joi, 26 iulie 2007, 12:00)

    Mariana [anonim]

    Schimba-ti cetatenia daca ti-e rusine ca esti roman. Eu sunr romanca si am respect pentru mediul inconjurator, pentru animale, etc. Nu toti romanii sunt asa cum ii descrii tu, dara daca tot ti-e rusine, nu te retine nimeni sa emigrezi sau sa-ti schimbi cetatenia si sa ne lasi. Sunt pline autobuzele si metroul de indivizi care injura poprul roman, uitand ca ei insisi sunt romani, iar cand vine vorba sa aiba respect pentru ceva, se comporta mai mizerabil decat cei pe care ii critica.
  • 0 (0 voturi)    
    Piatra Neamt (Joi, 26 iulie 2007, 12:15)

    carmen [anonim]

    Am ramas marcata dupa ce am vizitat asa-zisa gradina zoologica din Piatra Neamt. Erau acolo doi ursi, din care unul se dadea cu capul de gratii. Erau inchisi intr-o suprafata mai mica decat o jumatate de sala de baie obisnuita. Am ramas impietrita cand i-am vazut. Sustin orice masura care este luata pentru DESFIINTAREA acestor inchisori - fie ca muta animalele, fie ca le modernizeaza locul, fie ca le omoara. Orice, numai asta nu.
  • 0 (0 voturi)    
    oamenii aia traiesc in saracie acolo, dapoi sa mai hraneasca animlalele! (Joi, 26 iulie 2007, 12:27)

    o parere sincera [anonim]

    Eu am vazut acesti lei cand am fost in Buhusi, in primul rand nici nu stiam ca exista gradina zoo acolo, in acel oras pustiu, unde 75 % din locuitori suhnt plecati in Italia la munca. Am aflat de existenta lor cand auzit niste ragete puternice, cand am intrebat mi s-a spus ca sunt de la zoo, ca mor de foame si de aia fac asa!
    Felicitari pentru masura realizata! oamenii aia mor de foame acolo, primarul orasului nu a facut nimic acolo din 1990! ca este acelasi, locuitorii l-au votat consecvent dar...orasul a ajuns o paragina, la fel si gradina zoo care altadava era o mandrie a orasului! Strazile sunt ramasite, nici macar dale nu a pus, apa nu prea au, fabrica s-a inchis, iar cei care au curti isi hranesc animalele cu laturi si asteapta sa le vina bnii din Italia de la cei plecati.
    In aceste conditii, gradina zoo neavand vizitatori, neavand fonduri, bietele animale sunt expuse la infometare si o foame crunta!
    Daca nu ma credeti duce-ti-va si vedeti cu ochii vostrii!
    Felicitari inca o data! Viata lunga si fericita la animale in Africa!
  • 0 (0 voturi)    
    pt.mariana (Joi, 26 iulie 2007, 13:54)

    xea [anonim]

    hai sa nu deviam de la subiect : nu cred ca era vorba de alegerea mea de a emigra sau nu! probabil ca traiesti intr-un glob de sticla si in presa cauti numai rubrica mondena, altfel poate ai fi la curent cu ce atrocitati comit fostii tai conationali si cum suntem vazuti in lume....intr-adevar exceptiile confirma regula dar balanta inclina clar spre unul dintre cele mai proaste renume din lume: roman = tigan !nu ma mira, inteleg ca esti de acord si cu atrocitatile de la gradina zoo din Baneasa cum autoritatile inteleg sa actioneze in diverse situatii. DRAGA DOAMNA DIN CAUZA CUI SUNT ATATIA CAINI COMUNITARI CARE SUNT MACELARITI ????? GHICI: TOT DIN CAUZA OAMENILOR si a educatiei primite !