Fotbal / Liga Campionilor

UEFA a anuntat componenta urnelor pentru tragerea la sorti

de S.N.     HotNews.ro
Joi, 2 august 2007, 0:00



Dinamo si Steaua isi vor afla vineri la pranz adversarele din ultimul tur preliminar al Ligii Campionilor. Federatia Europeana a dat publicitatii componenta celor doua urne. Steaua intra in categoria capilor de serie, dar are intre adversarii posibili echipe puternice ca Fenerbahce, Spartak Moscova si AEK Atena. Dinamo nu va fi cap de serie la tragerea la sorti.

Capi de serie

FC Liverpool (Anglia)
Arsenal Londra (Anglia)
Valencia CF (Spania)
FC Sevilla (Spania)
Benfica Lisabona (Portugalia)
Ajax Amsterdam (Olanda)
Werder Bremen (Germania)
Celtic Glasgow (Scotia)
Zaglebie Lubin (Polonia)/Steaua Bucuresti
Lazio Roma (Italia)
Glasgow Rangers (Scotia)/Zeta (Muntenegru)
Pyunik Erevan (Armenia)/Sahtior Donetk (Ucraina)
Sheriff Tiraspol (Moldova)/Besiktas (Turcia)
Anderlecht Bruxelles (Belgia)
Dinamo Kiev (Ucraina)
Tampere (Finlanda)/Levski Sofia (Bulgaria)

Urna a doua

Sparta Praga (Cehia)
Fenerbahce (Turcia)
AEK Atena (Grecia)
Dinamo Bucuresti
Zilina (Slovacia)/Slavia Praga (Cehia)
Astana (Kazahstan)/Rosenborg (Norvegia)
Spartak Moscova (Rusia)
Steaua Rosie Belgrad (Serbia)/Levadia (Estonia)
Copenhaga (Danemarca)/Beitar (Israel)
FC Toulouse (Franta)
Domzale (Slovenia)/Dinamo Zagreb (Croatia)
Genk (Belgia)/Sarajevo (Bosnia-Hertegovina)
Debrecen (Ungaria)/Elfsborg (Suedia)
FC Zurich (Elvetia)
Ventspils (Letonia)/Salzburg (Austria)
Hafnarfjordur (Islanda)/Bate Borisov (Belarus)

Tragerea la sorti va avea loc la Nyon (Elvetia), vineri la ora 13. Echipele din aceeasi tara nu se pot intalni intre ele. Partidele din aceasta faza a competitiei vor avea loc pe 14/15 august - turul si pe 28/29 august - returul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


174 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    V-ar placea ? (Joi, 2 august 2007, 19:00)

    Bibi [anonim]

    Ce ziceti de un meci Dinamo-Steaua?
  • 0 (0 voturi)    
    Citeste bine Articolul (Joi, 2 august 2007, 19:11)

    Danny [anonim]

    Echipele din aceeasi tara nu se pot intalni intre ele. D'oooh !!!!
    Eu tin cu Craiova ... deci Hai Romania !!
  • 0 (0 voturi)    
    Ghinion (Joi, 2 august 2007, 20:46)

    Hellhost [anonim]

    un dinamo - arsenal(eventual liverpool)...le-ar sterge ranjetul de pe bot cainilor
  • 0 (0 voturi)    
    Meciurile noastre (Joi, 2 august 2007, 20:47)

    Za Barsa CF [anonim]

    FC Liverpool - Dinamo Bucuresti
    Steaua Bucuresti - Fenerbahce

    Cred ca nu mai are rost sa spun ca anu asta nu avem echipa in grupe, nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    hahahahaha (Vineri, 3 august 2007, 7:39)

    leo [anonim]

    Steaua are adversari mai accesibili decat dinamo ,mult mai accesibili cel mai greu ar fii Fererbace ,pe cand ,,spartanii"ar putea sa nici nu mai joace ..............
  • 0 (0 voturi)    
    BECALI, PLEACA DIN GHENCEA ! (Vineri, 3 august 2007, 9:12)

    UNU [anonim]

    Steaua nu este si nu va fi niciodata a lui Becali si a nici unui patron !!! Steaua este a suporterilor !! Steaua exista pentru suporteri ! Conducatorii, patronii vin si pleaca, dar suporterii raman ! Cine nu intelege asta, nu are ce cauta la un meci de fotbal !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Revansa (Vineri, 3 august 2007, 9:19)

    Stefff [anonim]

    Steaua - Rosenborg
    Benfica - Dinamo
  • 0 (0 voturi)    
    Se bucura Borcea? (Vineri, 3 august 2007, 9:48)

    Alin [anonim]

    Va aduceti aminte ce spunea Crosti Borcea dupa ce Dinamo batuse Steaua cu 4-2 in Ghencea? "Suntem prea buni pentru campionat, dati-ne adversari straini!". Trecand peste faptul ca Benfica tocmai trecuse prin Groapa ca acceleratul prin halta, banuiesc ca acum Borcea isi freaca mainile de placere ca va avea ce-a dorit...
    Dar asta nu inseamna ca nu tin pumnii pentru Dinamo sau ca nu ma tem ca Steaua poate da piept nu numai cu Fener, dar si cu Spartak Moscova, AEK, Toulouse sau ceva cehi seriosi... I-as prefera pe Rosenborg, pentru revansa!
  • 0 (0 voturi)    
    nasol (Vineri, 3 august 2007, 11:31)

    sven [anonim]

    Acu dupa ce vazui grupele tare mi-e teama ca Dinamo nu prinde grupele. Sunt f tari adversarii, nu cred ca au prea multe sanse. Iar dinamovisitii nu prea stau bine la capitolul noroc. Pacat. Nici de Steaua nu putem fi siguri, dar pare mai usor.
  • 0 (0 voturi)    
    tragerea la sorti (Vineri, 3 august 2007, 11:59)

    Ady [anonim]

    Steaua - FC Toulouse
    Anderlecht Bruxelles - Dinamo
    sa speram ca acum vom reusi cu doua......
  • 0 (0 voturi)    
    Clarvazator :) (Vineri, 3 august 2007, 12:20)

    Boggg [anonim]

    Werder Bremen- Dinamo

    Spartak Moscova-Steua


    ( sa ma cautati sa va spun si numerele la 6/49 dupa tragerea la sorti :) )
  • 0 (0 voturi)    
    Fair-play!!!!!! (Vineri, 3 august 2007, 12:33)

    Cristi [anonim]

    Steaua-Debrecen (Ungaria)/Elfsborg (Suedia)
    Dinamo-Celtic Glasgow (Scotia)

    Sper sa ne calificam cu ambele echipe, si sper ca asa-zisii "conducatori" ai cluburilor romanesti sa lase deooarte meschinariile si macar in europa sa fim romani. Inca nu suntem o forta sa ne permitem, asa cum fac italienii de exemplu, sa extindem rivalitatile si in afara granitelor campionatului nostru.
    Chiar daca nu se vede prea clar, usor, usor se schimba lucrurile in tara asta si implicit si in fotbal.
    Peste vreao 50 de ani chiar vom ajunge la nivelul tarilor occidentale....ce pacat ca atunci vor avea tot 50 de ani in fata..
  • 0 (0 voturi)    
    ehhee (Vineri, 3 august 2007, 13:50)

    emi [anonim]

    Dinamo-Lazio
    Steaua-Bate Boreslav