In razboiul florilor din Bucuresti sunt in joc milioane de euro

de A. Ghinea, C. Covaci     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2007, 0:00


Florareasa la miting / AP PHOTO

Razboiul dintre florari si autoritatile Bucurestiului continua, iar miza este destul de mare: civilizarea comertului cu flori, o afacere care se ridica la milioane de euro pe luna, si o potentiala noua afacere - vanzarea a cateva sute de chioscuri-tip catre florari.

Averi din flori

Afacerile cu flori in Bucuresti sunt controlate de o mana deoameni. Cea mai notorie florareasa este Bambina, mama presedintelui Asociatiei Florarilor, Florin Georgescu.

Potrivit negustorilor din piata George Cosbuc, inima acestui tip de comert din Capitala, in fiecare zi sunt aduse aici aproximativ 20.000 fire de flori, care apoi sunt distribuite in tot Bucurestiul. Majoritatea acestora sunt de import, aduse in special din Olanda, Turcia Italia si Ungaria.

Pretul unui fir de trandafir, spre exemplu nu depaseste 20 de eurocenti, dar la taraba ajunge sa fie vandut cu sume cuprinse intre 1,5 si 3 euro.

Conform statisticilor oferite de Ministerul Agriculturii, piata de flori din Romania este acoperita in proportie de 75% de importuri. La nivelul anului 2005 au fost aduse in tara peste 4.000 de flori, a caror valoare s-a ridicat la aproximativ 4.5 milioane de euro.

Exista insa si o importanta piata neagra. La sfarsitul anului 2006, Inspectoratul General de Politie a descoperit o retea de contrabandisti care reusea sa introduca pe teritoriul Romaniei anual aproximativ 2000 de tone de flori de provenienta turceasca.

Taxele platite de “florarii de trotuar” se ridica la aproximativ 50 de milione anual. 25 de milioane sunt platite in contul Administratiilor Domeniului Public pentru cei noua metri de trotuar ocupati, iar restul sunt impozitele fixe platite primariei.

Acuzatii de milioane de euro

Unul dintre membrii Consiliului General al Primariei Municipiului Bucuresti ii acuza pe Liviu Negoita si Adriean Videanu de interesele pe care le au in ceea ce priveste alegerea tipului de mobilier stradal printre care se numara si chioscurile de flori.

“Toata povestea ascunde interese de milioane de euro. Pe spatiile pe care se afla acum tarabele de flori vor fi amplasate chioscuri ce vor fi construite de firme apropiate lui Negoita si Videanu” a declarat sursa citata, care a dorit insa sa-si pastreze anonimatul.

“Avem si noi niste tigani cinstiti care muncesc si tocmai pe aia s-au gandit sa-i lase fara slujba” a mai precizat consilierul.

Florarii si primarii nu se inteleg deloc

Pentru a doua zi consecutiv, cateva zeci de florari s-au strans marti in fata Primariei Sectorului 3 pentru a protesta fata de decizia Consiliului Local de a le darama tarabele.

In timp ce autoritatile argumenteaza demersul prin aspectul negativ pe care il lasa corturile cu flori, vanzatorii de flori se plang ca raman astfel fara slujbe, iar primaria nu le ia in considerare propunerile facute pentru civilizarea comertului.

Primaria Sectorului 3 a luat luni decizia de a demola toate tarabele de flori de pe raza sectorului, din pricina aspectului inestetic pe care acestea il provoaca.

“Comertul cu flori a devenit sursa de inconfort si lipsa de civilizatie in contrast cu amenajarile sustinut realizate de Primaria Sectorului 3 in ultimii trei ani”, se arata intr-un comunicat al institutiei conduse de Liviu Negoita.

O problema invocata de florari este ca nu stiu cum ar trebui sa procedeze pentru a nu intra in conflict cu autoritatile. “Noi am facut trei modele de chioscuri, insa nu le-au acceptat. Sa ne zica ei ce sa facem si facem”, a declarat pentru HotNews.ro unul dintre oficialii Asociatiei Florarilor.

Cheia acestei probleme se afla insa in mana Primarului General al Capitalei, Adrian Videanu.

“Trebuie sa mai astepte si ei. Inteleg ca au ramas fara loc de munca insa pe data de 5 septembrie vom demara licitatia pentru alegerea mobilierului stradal ce va fi instalat in Capitala si speram ca in decurs de cateva luni sa finalizam acest proiect”, a declarat Videanu pentru HotNews.

Acesta a mai precizat ca se va organiza o dezbatere publica la care vor fi consultati atat arhitecti cat si florari si cetateni ai Capitalei.

Videanu si-a propus ca in cel mai scurt timp sa elimine aspectul balcanic de pe strazile Bucurestiului.

“Vor exista chioscuri tip pentru ziare, florarii, iar mobilierul stradal va fi acelasi in toate sectoarele”, a mai spus primarul.

Legat de solicitarea comerciantilor de flori referitor la concesionarea spatiilor pe cate 25 de ani, Videanu a declarat ca este o masura ce trebuie adoptata de fiecare primarie de sector in parte.

Citeste si: Florarii din Bucuresti se plang ca autoritatile le usuca afacerile






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


586 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nimic nou (Marţi, 21 august 2007, 21:00)

    vali [anonim]

    Smecherii se pregatesc sa/si mai traga cateva milioane de euro. Ma intreb daca isi imagina cineva, vreodata, ca un taranoi precum Videanu va avea atati bani. Ce e mai grav, e ca o astfel de scursura ne prosteste in fata, iar reactia noastra e ca si inexistenta...
    Pacat de tara asta !
  • 0 (0 voturi)    
    tonete iasi (Marţi, 21 august 2007, 21:13)

    ileana [anonim]

    va rog din inima sa dezbateti si problema tonearilor saraci din iasi.strict de cei ce traiesc din tonete.hrana zilnica.......va rog forarte mult sa discutati si de tonetele din iasi ........care primaria nu mai vrea sa prelungeasca contractele din 2008....ESTE O PROBLEMA SOCIALA..
    va rog foarte frumos sa luati in considerare...

    incerc din rasputeri sa va prind la telefon dar cam greu
  • 0 (0 voturi)    
    Tare Videanu asta (Miercuri, 22 august 2007, 0:14)

    Habarnam [anonim]

    Ce fain, intai dam jos si apoi vedem ce si cum. Citez:
    “Trebuie sa mai astepte si ei. Inteleg ca au ramas fara loc de munca insa pe data de 5 septembrie vom demara licitatia pentru alegerea mobilierului stradal ce va fi instalat in Capitala si speram ca in decurs de cateva luni sa finalizam acest proiect”

    Era imposibil intai sa faca licitatia, sa aleaga ce si cum si apoi sa puna problema demolarii. Nu se putea domle, nu mai rezista Micu Paris florariile alea deloc. Mostra de bagat picioarele amandoua...
  • 0 (0 voturi)    
    de ras (Miercuri, 22 august 2007, 0:22)

    gigi ierbaru' [anonim]

    Pai in Ardeal nu mai exista de mult timp comert din acesta tiganesc pe trotuar. Nu m-a venit sa cred cand am vazut ce se intampla in capitala noastra draga
  • 0 (0 voturi)    
    bucurestenii.... (Miercuri, 22 august 2007, 8:28)

    dionis [anonim]

    Pt nr. 2 si altii ca el. Prietene, buricul pamantului este Bucuresti, orice se intampla este interesant daca se intampla in Bucuresti. Daca se opreste apa intr-un cartier din Bucuresti, vezi stirea seara la jurnal prezentata ca o adevarata catastrofa. Noi ceilalti nu avem nici un fel de importanta in asemenea situatii. Eu zic sa-i lasam pe distinsii bucuresteni sa-si rezolve problema, pentru ca este chiar o problema a lor. Insusi Videanu este o problema creata de ei. Numai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    E cam timpul (Miercuri, 22 august 2007, 8:51)

    saharian [anonim]

    Ar fi cred eu timpul sa mai schimbati si mentalitatea de a gasi conspiratii si nenorociri in toti pasii facuti pentru a moderniza tara...
    Sectorul 3 chiar s-a schimbat dramatic in ultimii ani, este de necrezut dar chiar incepe sa arate a oras cu un standard de mentinut .
    Un sincer bravo primarului sectorului - continuati asa si aratati celorlalti ca se poate !
  • 0 (0 voturi)    
    de acord (Miercuri, 22 august 2007, 9:21)

    Excelent [anonim]

    Evident ca trebuia sa se faca ceva o data, cum sa nu fim de acord sa se faca putin curat in Bucuresti ? Cum se spunea mai sus, cum ai trecut muntii in Ardeal nu mai vezi comert stradal tiganesc pe trotuar si asta se vede in aspectul oraselor.

    Iar mobilierul stradal, atata timp cat se face, sincer nici nu m-ar deranja asa tare daca ar fi facut de firme apropiate Primarului, atata timp cat se fac totusi. Sa ne plangem ca nu e frumos si ca e murdar si pe de alta parte sa nici nu vrem sa se faca ceva , de frica posibilelor furturi care pot apare (si vor apare intotdeauna,oricum si oriunde !) e absurd.
  • 0 (0 voturi)    
    romanii sunt prosti ca-i accepta! (Miercuri, 22 august 2007, 10:24)

    emY [anonim]

    cum se face ca toate segmentele comertului stradal -care ne aproprie mai mult de Istambul si Fanar decat de Europa de vest- a fost acaparat de mafia tiganilor?
    cum se face ca toate pietile Bucurestilor sunt impinzite de tiganii intermediari care iau cu japca marfa de la adevaratii producatori si o vind la suprapret?
    Pina cand mai suntem dispusi sa acceptam aceasta stare de adevarata bataie de joc la care suntem supusi cu largul accept al coruptilor din primarii si tot felul de organizatii puse sa apere cica cetateanul
    Amaratii astia ne sfideaza cu bogatia si opulenta lor din mertane si vile ultradotate si in plus au o aroganta si un dispret de lege iesite din comun!!
  • 0 (0 voturi)    
    dar de ce e nevoie de chioscuri? (Miercuri, 22 august 2007, 12:06)

    Floare albastra [anonim]

    Eu nu inteleg de ce e nevoie neaparat, pentru comertul cu flori, de ”mobilier stradal”.
    De ce nu se poate ca florile sa se vinda in magazine normale, care nu ocupa deloc spatiu pe troatuare, asa cum e cazul in majoritatea capitalelor europene (unde singurele exceptii sint chiscurile de presa)?
    De ce trebuie sa aiba florile un regim diferit fata de alte produse? Nu se gindeste nimeni, de exemplu, sa faca tonete pe trotuar pentru a vinde medicamente, pentru asta avem farmacii, in spatiile comerciale amplasate de obicei la parterul imobilelor. De ce nu ar putea fi si florariile la fel?
    Si in felul acesta s-ar rezolva si problema suspiciunilor de implicare interesata a primarilor in alegerea tipului de chioscuri...
  • 0 (0 voturi)    
    Unirii... (Miercuri, 22 august 2007, 12:25)

    Buhu [anonim]

    Nu inteleg exact de ce unele tonete de flroi au disparut si aletele nu. Exemplu: capatul de linie al tramvaiului 32, pe diagonala fata de McDonalds de la Unirea. Ieri erau acolo doua tonete.
  • 0 (0 voturi)    
    De acord cu primaria (Miercuri, 22 august 2007, 12:25)

    Florin [anonim]

    Sunt cateva motive pt care sunt de acord cu primaria:
    1. Evaziune fiscala - cine controleaza banii facuti de florari ?
    2. Mizeria facuta de acestia
    3. Specula, preturile fluctuante in functie de zi (pe 8 martie am cumparat flori de 4-5 ori mai scumpe; de ce? daca in ziua de 8 martie s-ar vinde painea cu 10RON, cred ca toata lumea ar fi indignata; dar atunci cand niste tigani speculeaza cu nesimtire anumite evenimente, tuturor li se pare ceva normal)

    Singurul contraargument (pt mine) este faptul ca imi plac florile, imi place sa le vad si sa le miros si prefer sa admir niste buchete de flori pe trotuar decat mizeria de acolo.