"Stejarii" au evitat o infringere neasteptata in fata Portugaliei, in ultimul sfert de ora al meciului de la Toulouse. Lusitanii au condus cu 7-0 la pauza (eseu Ferreira), scor pe care l-au aparat cu riscul unui consum fizic ridicat. Romania, favorita a intilnirii, a egalat in minutul 64 (eseu Tincu, transformare Calafeteanu).

Portughezii au mai intrat o data in avantaj (lovitura de pedeapsa Malheiro), insa "stejarii" cunosteau deja drumul spre terenul de tinta: eseul lui Corodeanu, transformat de Dumbrava, a adus Romaniei primul succes la Mondial.

"Am fost crispati in prima repriza, s-a vazut in jocul nostru, apoi ne-am revenit. Aveam nevoie de aceasta victorie! Mai avem un meci, cu Noua Zeelanda. Ei sunt marii favoriti, noi trebuie sa gasim placerea jocului" - Ovidiu Tonita, capitan contra Portugaliei.