TENIS/ Hanescu a cistigat challengerul de la Bucuresti

de     HotNews.ro
Duminică, 30 septembrie 2007, 0:00

Victor Hanescu a castigat finala de simplu a turneului de tenis Ipsos Bucharest Challenger in fata spaniolului Marcel Granollers-Pujol. Dupa tensiunea maxima din primul set, pe care Hanescu l-a castigat cu multa munca, scor 7-6, setul al doilea a fost dominat de roman in totalitate. Scor final 7-6, 6-1.

Meciul a durat doua ore, romanul fiind incurajat de peste 800 de spectatori. Printre prezentele marcante, Dumitru Haradau, Adrian Marcu si Florin Segarceanu.

Dupa victorie, Victor a declarat ca doreste sa ajunga in top 20, dupa un an foarte bun in care a reusit sa ajunga in top 100.

Premiul finalistului Granollers-Pujol este de 2.500 de EURO, iar premiul pentru castigatorul Hanescu este de 4.300 de EURO.

Sponsorii pricipali ai turneului au fost Raiffeisen, Ipsos Interactive Services si Honda.