Desi au acceptat semnarea unui acord UE-Muntenegru

Kuneva: Bulgarii nu renunta la "evro", ca denumire a monedei unice europene

de D. Mihai     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 0:00



Comisarul european al Bulgariei, Meglena Kuneva, a avertizat ca tara sa nu va renunta la denumirea de "evro" a monedei unice europene - informeaza novinite.com. Ea a precizat ca tratatul de aderare a Bulgariei la Uniunea Europeana, pe care l-a semnat personal, continea cuvantul "evro".

Declaratiile comisarului european vin la cateva ore dupa ce tara sa a acceptat sa se semneze Acordul de stabilitate si asociere intre Uniunea Europeana si Muntenegru, document in care numele monedei unice va aparea ca ''euro'', nu ''evro'', cum ar fi dorit bulgarii.

Vineri, au avut loc discutii intense cu presedintia portugheza a Uniunii Europene, la capatul carora un purtator de cuvant al autoritatilor bulgare a anuntat ca, in cele din urma, documentul va fi semnat.

Potrivit unor diplomati europeni, citati de France Presse, Portugalia a promis ca va redacta o declaratie a Uniunii Europene care recunoaste existenta unei "probleme tehnice lingvistice", referitoare la transcrierea cuvantului euro in alfabetul chirilic, si care promite rezolvarea problemei cat mai curand posibil.

Ambasadorii statelor membre se intalnesc luni dimineata pentru a aproba textul, ceea ce va permite semnarea acordului cu Muntenegru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


68 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sarac dar fudul (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 17:10)

    dobo [anonim]

    mofturi de prost gust mai au si bulgarii astia cu ceafa groasa
  • 0 (0 voturi)    
    credeam ca numai noi (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 18:27)

    capcaunul [anonim]

    suntem saraci cu duhul, da' vad conationalii lui topalev sunt dusi rau cu pluta, nu mai au simtul ridicolului de nicio culoare.. auzi, 'evro'.. pe cand naza, onv si vnicef..
  • 0 (0 voturi)    
    :p (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 18:58)

    Nautilus [anonim]

    Cand grecii i-au spus EYPO, n-a comentat nimeni :D

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    Cefe late... (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 19:27)

    viox [anonim]

    Mai bine "cefe late" decat "gainari imbecili"...
  • 0 (0 voturi)    
    euroul anonim (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 20:23)

    alex [anonim]

    putem sa propunem si noi sa-i zica eurou la singular si euroi la plural? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se intelege (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 20:23)

    George [anonim]

    Am citit si ieri stirea si nu am inteles de unde vine marea
    problema. E vorba doar de denumirea euro transliterata din
    bulgara in limbi cu scriere latina, folosita in Acordul de
    stabilitate si asociere intre Uniunea Europeana si
    Muntenegru? Doar denumirea dintr-un acord dintre UE si
    Muntenegru sau vor ceva in plus? Fiti mai clari, ieri nu s-a
    inteles nici macar atat. Nu se intelege de unde atata stire si
    scandal.
  • 0 (0 voturi)    
    Ebpo (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 21:47)

    Conciliant [anonim]

    Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti!
  • 0 (0 voturi)    
    Nema moft ! (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 22:41)

    Stefan Cel Marius [anonim]

    Ce mofturi ? Mi se pare indreptatzita doleantza bulgarilor, la fel cum cred cu toata fiintza mea ca si rominii ar trebui sa se opuna Uniunii Europene si sa conditioneze colaborarea cu celelalte tzari pina cind Bruxelles-ul nu va boteza moneda europeana in LEURO ! Cu subdiviziunea sa : leuras
  • 0 (0 voturi)    
    no evro no cry (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 23:29)

    john [anonim]

    daca vor evro atunci toate fondurile UE care le vor primi sa fie evro adica nada. nu?

    primesti ceea ce ceri.
  • 0 (0 voturi)    
    Greseala (Duminică, 14 octombrie 2007, 0:46)

    magistrus [anonim]

    Cum ne-am obisnuit deja, Hotnews obisnuieste sa omita parti esentiale din stirile pe care le publica. E vorba de denumirea in BULGARA a monedei, scrisa cu chirilice. Bulgaria foloseste denumirea de EBPO (transliterat "evro"), iar UE insista ca ea sa fie EYPO (transliterat "euro"). In niciun caz nu si-au propus bulgarii sa schimbe denumirea monedei in celelalte limbi. E vorba doar de limba lor. Dupa parerea mea, atitudinea UE e aberanta, din moment ce cuvinte ca "Europa" in bulgara se pronunta si se scriu cu v.
  • 0 (0 voturi)    
    Greseala (Duminică, 14 octombrie 2007, 0:51)

    magistrus [anonim]

    Hotnews uita sa spuna un lucru, care poate parea de bun simt: bulgarii nu vor sa schimbe denumirea monedei, ci doar vor sa clarifice denumirea in limba lor. Din moment ce bulgarii folosesc chirilice, nu e foarte evident cum ar trebui sa se scrie "euro" pe bulgareste: "EYPO" sau "EBPO"; iar grecii au stabilit un precedent in ceea ce priveste transcrierea in alte alfabete. ar trebui sa se tina cont de asta.
  • 0 (0 voturi)    
    In greaca (Luni, 15 octombrie 2007, 1:35)

    danuts [anonim]

    apoi sa vedem in turca - bistari , in araba
    Absurdistan! sa ii spuna cum fras vor fiecare pe limba lor. E chiar misto sa vezi tastaturi cu simbolul E in loc de $ In UK cu L (pound)
    Niste masoni ratati sau nobili incuiati.

    Vivat Ceausescu
  • 0 (0 voturi)    
    suna urat (Marţi, 23 octombrie 2007, 15:01)

    bodi [anonim]

    nu ca-mi plac mie bulgarii prea mult (mai ales dupa cum s-au purtat cu romanii in fotbal) dar EURO inseamna PISAT in bulgareste. asa ca sunt cam indreptatiti sa ceara modificarea.