Cererea de eliberare a lui Miron Cozma a fost admisa

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 16 noiembrie 2007, 0:00



Cererea de eliberare conditionata a lui Miron Cozma a fost admisa de Comisia speciala de la Penitenciarul Rahova, transmite NewsIn.

Fostul lider al minerilor din Valea Jiului mai are de executat 16 zile din pedeapsa de 10 ani de inchisoare primita ca urmare a implicarii sale in mineriada din 1991. Miron Cozma ar trebui sa paraseasca inchisoarea la 2 decembrie, atunci cand ii expira pedeapsa.

Votul pentru avizul favorabil eliberarii conditionate a fost luat in unanimitate de membrii Comisiei speciale, care au apreciat ca Miron Cozma a avut, in ultma perioada, un comportament ireprosabil in inchisoare. Decizia comisiei si dosarul vor fi trimise Judecatoriei Sectorului 5 si vor intra pe rolul acesteia saptamana viitoare, au anuntat surse judiciare, citate de NewsIn.

Cererea de eliberare conditionata a intrat automat pe lista comisiei, dupa ce, la inceputul lunii mai, Tribunalul Bucuresti i-a respins lui Miron Cozma o solicitare in acest sens.

La inceputul anului, Judecatoria Sectorului 5 Bucuresti a hotarat eliberarea conditionata a fostului lider din Valea Jiului, la propunerea comisiei speciale a Penitenciarului Rahova. Membrii comisiei au sustinut atunci ca Miron Cozma a dat dovada de indreptare a comportamentului sau antisocial, participand la activitati religioase si sportive.

Judecatorii Tribunalului Bucuresti au decis insa ca liderul minerilor sa isi ispaseasca pedeapsa pana la sfarsit, dupa ce Decizia Judecatoriei sectorului 5 a fost atacata cu recurs, atat de Parchet, cat si de Asociatia Victimelor Mineriadelor din Romania (AVMR), organizatie care nu a fost admisa ca parte in proces.

In 20 februarie, instanta Tribunalului Bucuresti admitea recursul Parchetului Judecatoriei sectorului 5 Bucuresti, respingand cererea de eliberare conditionata a lui Cozma.

Miron Cozma a fost condamnat de instanta suprema, in 15 februarie 1999, la 18 ani de detentie pentru instigare la subminarea puterii de stat, in legatura implicarea sa in mineriada din 1991, soldata cu caderea Guvernului condus de Petre Roman.

Sentinta de condamnare a lui Cozma s-a dat dupa mineriada de la Costesti-Valcea, din ianuarie 1999, ca apoi sa fie declansata o actiune similare in februarie 1999, la Stoenesti-Olt, cand liderul minerilor din Valea Jiului a fost arestat.

Instanta suprema a decis ca, dupa executarea intregii pedepse, lui Cozma sa-i fie interzise drepturile civile, timp de sapte ani, precum si intrarea in orasele Petrosani si Bucuresti, timp de cinci ani.

Miron Cozma a fost gratiat in 2004, printr-un decret al fostului presedinte Ion Iliescu, insa decizia a fost revocata dupa cateva zile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


117 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    are Iliescu nevoie de el zilele astea (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:15)

    edif [anonim]

    sa-l invete pe Taubman ce inseamna democratia originala romaneasca
  • 0 (0 voturi)    
    Bravos, halal justitie, halal tara! (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:20)

    Romeo [anonim]

    Javra asta mai lipsea din spatiul public romanesc, invadat de figuri triste ale trecutului. Multumim guvernului Tariceanu si parlamentului lui Olteanu pentru ca a creat conditii minunate pentru eliberarea din inchisoare a tuturor scursurilor societatii. In loc ca justitia sa-i vare in inchisoare pe tovarasii de joaca ai minerului - ca Ion Iliescu, de exemplu - ne pomenim ca-l elibereaza pe Cozma.
    Rusine !
  • 0 (0 voturi)    
    romeo must die (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:31)

    burebista [anonim]

    omule, daca nu stii sa citesti, roaga pe cineva.
    Mai avea 16 zile, altfel spus iese mai devreme cu 16 zile, nu cu un an, trei sau cinci.
  • 0 (0 voturi)    
    pana la urma... (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:54)

    vali [anonim]

    ...daca toti infractorii sunt liberi si dorm la caldurica, in parlament, Cozma de ce ar sta la racoare ?
    Asta e Romania de azi. Dar sta in puterea nostra ca maine sa nu mai fie la fel...
  • 0 (0 voturi)    
    @burebista: lasa-ne (Vineri, 16 noiembrie 2007, 14:10)

    Cici [anonim]

    Bai Nea Burebista, du-te inapoi de te culca. Cozma trebuia sa stea mai mult dupa gratii. Daca mai tin bine minte, cele 2 mineriade au fost tratate ca si una, si oricum pedeapsa a fost mica (plus ca a stat ca boieru in parnaie). Problema nu e ca iese cu 16 zile inainte de termen, problema e ca el trebuia sa stea mult mai mult. Clasica superficialitate, bine ca citeste Burebista corect gramatical.
  • 0 (0 voturi)    
    @ burebista (Vineri, 16 noiembrie 2007, 14:16)

    jollyroger [anonim]

    Daca cineva din familia ta ar fi fost batut, violat ori ucis de baietii condusi de vagabond, cred ca si 16 ore de reducere a pedepsei ti s-ar fi parut prea mult....
    Parerea mea...
  • 0 (0 voturi)    
    pt burebista si redactie (Vineri, 16 noiembrie 2007, 14:44)

    Luke [anonim]

    Miron Cozma a fost condamnat de instanta suprema, in 15 februarie 1999, la 18 ani de detentie pentru instigare la subminarea puterii de stat, in legatura implicarea sa in mineriada din 1991, soldata cu caderea Guvernului condus de Petre Roman.

    pt burebista: in ce an traiesti?

    pt redactie (sau oricine poate): puteti da mai multe date? din cate stiu avea mai multe pedepse cumulate de executat. este gratiat pt toate pedepse? pana cand ar trebui sa stea daca nu ar fi gratiat? sincer il inteleg putin pe burebista "18 ani" de mai sus, 10 ani in paragrafu 2...cam confuz articol
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 16 noiembrie 2007, 15:04)

    anca, UK [anonim]

    acum e momentul sa il ia la intrebari si sa spuna exact cine l-a platit sa duca minerii la bucuresti? nu cred ca el a fost 100% vinovat.

    sau poate ca iar l-a platit iliescu pentru alte marsavii.
  • 0 (0 voturi)    
    NU-MI PLACE... (Vineri, 16 noiembrie 2007, 15:23)

    exocet [anonim]

    ....ce postez acum, dar asta e! Cozma va da in judecata statul roman, cu asistenta juridica externa, si are mari sanse sa castige. Printre altele va castiga si conditia de detinut politic.
  • 0 (0 voturi)    
    romeo si cu sotia lui cici (Vineri, 16 noiembrie 2007, 15:40)

    crampa [anonim]

    habar nu aveti despre ce vorbiti...
    1. Guvernul tariceanu ori parlamentul lu olteanu nu au nici o legatura cu o liberare conditionata. Comisia care admite elibarari conditionate are independenta. Iar pe de alta parte nici tariceanu si nici parlamentul nu au dat vreo lege care sa aduca modificari favorabile conditiilor de liberare conditionata.
    2. cici tembelo, de unde stii tu cum au fost tratate cele doua mineriade si de unde poti tu sa apreciezi cata puscarie trebuia sa faca cozma?
  • 0 (0 voturi)    
    Timpul trece repede (Vineri, 16 noiembrie 2007, 15:58)

    vandramas [anonim]

    Ce sens are sa spui ca ai condamnat pe cineva la 18 ani, daca, oricum, iese dupa 8-9 si aia petrecuti cu televizor si telefon mobil in celula.
  • 0 (0 voturi)    
    cozma e un idiot care a platit pentru prostia lui (Vineri, 16 noiembrie 2007, 16:32)

    gigi [anonim]

    adevaratul criminal e tovarasul. stiti voi care oare?
  • 0 (0 voturi)    
    Mda...Iliescu are nevoie de luceafar (Vineri, 16 noiembrie 2007, 16:54)

    misu [anonim]

    Era Iliescu in pana de idei, avea nevoie de cineva sa-l ajute sa-si scrie mizeria aia de blog; ce ajutor mai bun putea gasi decit pe insusi lucifer(pardon...luceafarul)
  • 0 (0 voturi)    
    2,5,7-mai bine taceti! (Vineri, 16 noiembrie 2007, 16:56)

    Bogdan_M [anonim]

    Ce treaba are Parlamentul cu justitia?
    Probabil ca tot cei 322 de "oligarhi" sunt vinovati pentru aceasta veste socanta.

    Ati auzit cumva de independenta?Justitia cica e independenta!
    Deci daca cineva e vinovat sunt magistratii si procurorii corupti
    care beneficiind de complicitatea guvernelor feseniste
    PSD-UDMR,PD-PNT-PNL-UDMR via CDR,PSD-UDMR,PD-PNL-UDMR(asta ca sa nu uitati cine a guvernat!)si-au batut
    joc de dreptate.

    Deci Guvernul are puterea de a da legi in timp ce Parlamentul doar initiaza legi(atat).
    Vinovate de dezastrul total ce va duce la depopularea si distrugerea tarii sunt aceste guverne!
    Vedeti
    2-PSD
    2-PNL
    2-PD
    2-UDMR

    Astia va sunt oligarhii astia v-au distrus!
    SI nimic nu se va schimba daca ii veti vota in continuare!

    Romanii=un popor de oi...
    Isi bat joc de dv in fiecare zi cu VU cu tot felul de prostii...
  • 0 (0 voturi)    
    care va fi efectul (Vineri, 16 noiembrie 2007, 17:02)

    ohm [anonim]

    Cozma a promis dezvaluiri socante dupa eliberare. Sint tare curios. Iliescu trebuia sa fie cu el la pirnaie. Sper ca dupa ce iese nu va mai avea din nou puterea de a aduna mineri...
  • 0 (0 voturi)    
    miron cel vorbitor (Vineri, 16 noiembrie 2007, 17:07)

    vox populi [anonim]

    Cozma, daca tot a iesit, macar sa-l bage in tura pe Ilici, batranul uzurpator comunist.
  • 0 (0 voturi)    
    to jollyroger (Vineri, 16 noiembrie 2007, 17:45)

    gamiaspla [anonim]

    si pe cine din familia ta o violat? pe tine?
  • 0 (0 voturi)    
    @ bogdan_m si luke (Vineri, 16 noiembrie 2007, 17:49)

    crampa [anonim]

    Bogdane esti prost ca noaptrea... Mi-e si greu sa-ti explic de ce. Nu ai intelege.

    Luke: e vorba de LIBERARE CONDITIONATA, nu de G R A T I E R E. (Am zis asa mai rar ca sa intelegi)
  • 0 (0 voturi)    
    2007 - 1999 = 10 ?! (Vineri, 16 noiembrie 2007, 18:11)

    SG [anonim]

    hai sa numaram pe degete pana la zece .. din15 feb 1999 pana in dec 2007 :)
  • 0 (0 voturi)    
    lasati omu-n pace (Vineri, 16 noiembrie 2007, 18:34)

    papusa lu iliescu [anonim]

    omu-i o marioneta. nu cred ca cea mai mare problema e ca iasa el din puscarie, cea mai mare problema e ca adevaratii autori ai mineriadelor (cu Iliescu-n frunte) n-au intrat si n-o sa intre la puscarie pentru ce au facut.
    In final, cu ce tinichele are legate de gat, e un om terminat acest Cozma.